Strona główna » Centrum naszej sceny

Centrum naszej sceny

przez Daniel Pieczonka
0 komentarz

Bez względu na to czy działamy na dużej scenie czy na bardzo małej kameralnej to zawsze tej działalności towarzyszy nam odpowiedni sprzęt. Przy dużych koncertach plenerowych czy tych na dużych salach koncertowych większość tego rodzaju elektronicznego sprzętu jest umieszczana w pewnej odległości od sceny. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt metrów od sceny, gdzieś na jej przodzie. Tam też siedzi akustyk i czuwa nad całością przebiegu danego wydarzenia muzycznego. Natomiast przy takich mniejszych występach, gdzie nie ma dodatkowych osób odpowiedzialnych za akustykę, tylko sami członkowie zespołu nad tym czuwają i tego rodzaju urządzenie znajduje się najczęściej na scenie i jest pod kontrola któregoś z członków zespołu.

Bez względu na to czy działamy na dużej scenie czy na bardzo małej kameralnej to zawsze tej działalności towarzyszy nam odpowiedni sprzęt. Przy dużych koncertach plenerowych czy tych na dużych salach koncertowych większość tego rodzaju elektronicznego sprzętu jest umieszczana w pewnej odległości od sceny. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt metrów od sceny, gdzieś na jej przodzie. Tam też siedzi akustyk i czuwa nad całością przebiegu danego wydarzenia muzycznego.

Natomiast przy takich mniejszych występach, gdzie nie ma dodatkowych osób odpowiedzialnych za akustykę, tylko sami członkowie zespołu nad tym czuwają i tego rodzaju urządzenie znajduje się najczęściej na scenie i jest pod kontrola któregoś z członków zespołu. 

Czy już wiemy o jakim urządzeniu sceniczno-estradowym będzie mowa w naszym artykule? Oczywiście opowiemy sobie o mikserach, które są w pewnym sensie sercem całego sprzętu nagłośnieniowego znajdującego się na scenie.   

Charakterystyka pracy miksera studyjnego i scenicznego

To czy mamy do czynienia z mikserem typowo studyjnym, który jest najczęściej w postaci ogromnego stołu mikserskiego na panelu, którego jest umieszczonych ogromna ilość pokręteł, suwaków i kanałów, czy mamy do czynienia z niewielkim mikserem scenicznym, to praca na obydwu wygląda niemal identycznie.

Jak już powiedzieliśmy na wstępie mikser stanowi centrum naszego działania muzycznego, a to właśnie dla tego, że wszystkie kabel zarówno te od mikrofonów jak również też często od instrumentów np.: keyboardów lecą ze swoim sygnałem prosto do miksera. To tu mamy możliwość ustawienia odpowiednich ścieżek i wyregulowanie ich pod względem mocy czy barwy brzmienia. Jeżeli chodzi o moc, to mowa tu oczywiście o ustawieniu danej głośność wyjścia na danym kanale.

Natomiast jeżeli chodzi o barwę to przede wszystkim mamy możliwość regulacji odpowiednich częstotliwości odpowiadających za tony wysokie, średnie i niskie. Oczywiście w zależności od tego w jakie opcje nasz mikser jest wyposażony takie mamy też dalsze możliwości wpływania i kreowania brzmienia. Najczęściej miksery na swoim pokładzie mają tzw. procesor efektów. Ma to szczególnie duże znaczenie jak przez nasz mikser przepływa ścieżka wokalna. Wtedy sprawą priorytetową jest by mieć możliwość dodania np.: pogłosu czy delikatnego tzw. delay.  

Jak dokonać wyboru miksera 

Na rynku dostępne są różne rodzaje i typy mikserów, zarówno te bardzo mocno rozbudowane i zaawansowane technologicznie jak i te bardzo skromnie wyposażone. Dlatego dokonując wyboru najważniejsze jest by urządzenie te spełniało nasze potrzeby, czyli w pierwszym rzędzie należy określić, co będziemy podpinać. To pozwoli nam ustalić, ile kanałów będziemy potrzebować.

Należy też zastanowić się czy kupujemy urządzenie razem ze wzmacniaczem, czyli z tzw. końcówką mocy, czy sam tylko mikser. Jeżeli chcemy razem z tą tzw. końcówką mocy, to należy szukać wśród tzw. power-mikserów. Jeżeli natomiast umieszczamy sprzęt w tzw. racku to możemy, każde urządzenie kupować osobno i dopasowywać je do swoich bardzo indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Mam tu na myśli oddzielny mikser, oddzielna końcówka mocy, oddzielny procesor efektów, możemy do tego dołączyć jeszcze jakiś harmonizer wokalny czy dodatkowy korektor. Ważne wtedy jest, aby dany mikser wyposażony był tylko w odpowiednią ilość wejść i wyjść, by to wszytko można było ze sobą spiąć.   

Podsumowanie

Rynek oferuje nam niezliczoną ilość różnych odmian i rodzajów mikserów począwszy od analogowych po te cyfrowe, a kończąc na hybrydowych. Ważne jest byśmy optymalnie dopasowali nasz wybór do naszych potrzeb. Dobrze jest trochę sobie zapasu dodać np.: pod względem ilości kanałów, tak by zawsze te przynajmniej dwa wejścia były dodatkowo, bo nigdy nie wiadomo, czy czegoś jeszcze nie będziemy potrzebować podpiąć. Zdecydowanie też warto inwestować w dobre markowe miksery uznanych producentów tak aby nasze studio nagrań było kompletne. 

ZOBACZ TEŻ INNE ARTYKUŁY

Zostaw komentarz

AudioLub
Witaj na AudioLUB.pl – Twoim źródle wiedzy o dźwięku i muzyce! Nasz blog to przewodnik po świecie audiofilii, słuchawek, głośników i muzyki. Znajdziesz tu recenzje najnowszych urządzeń audio, porady dotyczące doboru sprzętu oraz inspiracje muzyczne na każdy gust. Poznaj pasję do dźwięku razem z nami i odkryj, jak uczynić swoje muzyczne doświadczenia jeszcze bardziej wyjątkowymi. Dołącz do społeczności audiolub.pl i pogłębiaj swoją wiedzę na temat dźwięku, niezależnie od poziomu zaawansowania. Z nami zanurzysz się w fascynującym świecie audiofilii!

AudioLUB.pl © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skontaktuj się z nami: kontakt@audiolub.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej