AkustykaZnaczenie mebli w akustyce

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#1 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: Simpson » czw 03 paź 2019, 16:40

Jednym dosłownie zdaniem. Mam chwilę czasu to podzielę się pewnym spostrzeżeniem.

To, że "zwykłe" umeblowanie pomieszczenia odsłuchowego jest istotne wie każdy. W moim przypadku los tak chciał, że na jakieś 3-6 tygodni musiałem pozbyć się swojej sofy (reklamacja). Moje pomieszczenie było dość znośnie zaadaptowane (dyfuzory, absorbery oraz w miarę standardowe wyposażenie).

Dzisiaj po tym, jak sofa (taka 3-osobowa) wyfrunęła włączyłem muzykę i po 8 minutach wyłączyłem. Nie da się słuchać, przede wszystkim sprawcą zamieszania jest pogłos, który jest zbyt długi. Przyzwyczajony do lepszego brzmienia, z unormowanym pogłosem obecnie jest to dużą bolączką. Generalnie jakość mi padła i nie przypomina tego co było.

Tak delikatnie zdziwiło mnie to, jak brak sofy może popsuć brzmienie, gdy w projekcie akustycznym się ją uwzględniało. Przewidywałem pogorszenie jakości, ale chyba nie aż tak diametralne.

Najdzie mnie chwila, to wsłucham się konkretniej w to pogorszenie. Jednakże średnio mi się chce :mrgreen:

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#2 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: DiBatonio » czw 03 paź 2019, 17:44

Dlaczego to takie dziwne dla Ciebie, taka sofa to zbitek materiału, pianki i desek, oczywiśćie też nie bez znaczenia ma jej rozmiar.
Mnie też zastanawia to, czy ma sens robić u siebie pomiary (niebawem), jak wiem że za jakiś czas będę zmieniać umeblowanie może też i ustawienie głośników, ale tu raczej przód-tył, przez co zmieni sie powierzchnia odsłuchowa, a wtedy się okaże, czy na plus, czy jednak na minus.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#3 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: Simpson » czw 03 paź 2019, 18:20

DiBatonio pisze:
czw 03 paź 2019, 17:44
Dlaczego to takie dziwne dla Ciebie, taka sofa to zbitek materiału, pianki i desek, oczywiśćie też nie bez znaczenia ma jej rozmiar.
Nie sam fakt dziwi, zaś bardziej skala tego efektu ;)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#4 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: DiBatonio » czw 03 paź 2019, 18:42

No, pewno ogromna.
Ja ze stolika ściągam TV 50'' żeby odsłonić ustroje za nim, a na TV zarzucam koc, chociaż i tak stoi na podłodze za mną z prawej strony, ale kiedy ściągam koc też jest inaczej, nie aż tak pewno jak u Ciebie, ale zmiany słychać. ;)
Teraz wyobraź sobie, jak co poniektórzy mają puste ściany, komódkę, szklany stolik do kawy i jakąś wodę. Ładnie, nowocześnie, na czasie z obecnymi trendami, ale muzyki tam się nie da słuchać za Chiny ludowe.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#5 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: Simpson » czw 03 paź 2019, 21:09

DiBatonio pisze:
czw 03 paź 2019, 18:42
Teraz wyobraź sobie, jak co poniektórzy mają puste ściany, komódkę, szklany stolik do kawy i jakąś wodę. Ładnie, nowocześnie, na czasie z obecnymi trendami, ale muzyki tam się nie da słuchać za Chiny ludowe.
No ja sobie tego nie wyobrażam. Absolutnie sobie nie potrafię wyobrazić, a wiem, że wielu tak ma. Temu staram się ciągle ludzi przekonywać, że akustyka pomieszczenia robi cuda. A czym lepsza, bardziej profesjonalna- tym efekt bardziej zadowoli.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#6 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: DiBatonio » czw 03 paź 2019, 23:11

Powiem tak, od lat na forach najczęściej zwracam uwagę na akustykę zanim ktoś podejmie decyzję o zmianie sprzętu, ale wiesz jak jest, zawsze znajdzie się ktoś kto to zaneguje, przecież jeden, czy drugi i kolejny wzmacniacz, czy kolumny słucha w tych samych warunkach, więc co ja tam wiem i co ja gadam. Jeszcze inny skrytykuje," a ten znowu o akustyce", ale też są tacy, którzy na priv robili podchody i "zapytowywują" co jak i od czego zacząć.
A często jeszcze dochodzi czynnik WAF (forumowej żony), więc nie ma opcji takiego przekonać.
😁

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#7 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: Sofokles » pt 04 paź 2019, 07:51

Dobrze prawicie. @DiBatonio , po co przekonywać, niech sobie żyją w niewidzy. Z czasem i tak przyzna ten ktoś rację, albo nie przyzna głośno- tym bardziej ci co uważają się za znawców.
@Simpson zobacz jeszcze jaką pozycję masz do kolumn. Na czym siedzisz i czy nie wyżej albo niżej.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#8 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: DiBatonio » pt 04 paź 2019, 17:12

Pozycja góra dół względem kopułek owszem daje jakieś zmiany, ale nie sądzę, żeby aż takie o których pisze kolega Simpson.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#9 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: Simpson » pt 04 paź 2019, 23:52

Obaj Panowie macie trochę racji. Siedzę trochę wyżej, co także wpływa niekorzystnie, więc trzeba się mocno garbić :mrgreen:

Te dwie cechy (wyższe siedzenie, bardziej pusto w pokoju ) skutecznie zniechęcają do czegokolwiek. Nie jest dobrze.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#10 Znaczenie mebli w akustyce

Post autor: DiBatonio » sob 05 paź 2019, 00:26

@Simpson
Weź z 3 krzesła przerzuć jakąś kołdrę i koc przez nie i będzie lepiej, albo koc przed siebie między linią kolumn, a tobą walnij na podłogę jakoś chaotycznie, parę poduch i tyle. 😁
Kombinuj pan kombinuj, bo się wykończysz nerwowo do powrotu sofy 😁😁😁

ODPOWIEDZ