StereoZestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
Świeżak
Nowicjusz Audiolub

#1 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: Świeżak » wt 01 paź 2019, 18:44

Witam Wszystkich!
Zwracam się z ogromną prośbą. Potrzebuję rady, pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu do mojego, nazwijmy go na potrzeby tego posta - "salonu". Od jakiegoś czasu przeglądam to forum i zdążyłem zauważyć, że znajduje się tu wielu hobbystów z ogromną wiedzą z dziedziny audio.
Dlatego też zdecydowałem się właśnie tu rozpocząć ten wątek.
Jeśli chodzi o doświadczenia ze sprzętem stereo to mój nick nie jest przypadkowy. Od niedawna zacząłem się interesować tematem i muszę stwierdzić, że złapałem przysłowiowego "bakcyla".
To wszystko zaczęło się od tego, że kiedyś odwiedziłem mojego kumpla, który posiada trochę sprzętu. Włączył jakąś płytę ( nie pamiętam wykonawcy ale to było coś z gatunku jazz) na gramofonie podpiętym pod wzmacniacz NAD i jakieś wstęgowe kolumny. Jakość muzyki, którą usłyszałem przebijała wszystko co do tej pory miałem okazję słyszeć.
Powiedziałem sobie, że to jest ten moment. Czas złożyć swój własny zestaw!
72390039_2005242272912180_164658364544974848_n.jpg
Jeśli chodzi o miejsce, w którym chcę umiejscowić system grający to jest to 16 metrowy pokój.
71269112_1320981624731583_4374169246012276736_n.jpg
Na razie myślę o kupnie kolumn podstawkowych i wzmacniacza. Kolumny docelowo będą się znajdować na standach lecz do tego czasu muszą stać razem ze wzmacniaczem na szafce RTV.
Wszystkie wymiary oraz odległości powinny znajdować się na rysunku ( jeśli coś pominąłem dajcie znać).
Co do gatunku słuchanej muzyki to mam wszechstronny gust. Słucham jazzu, elektroniki, Pink Floyd jak i Kenny Rogers również nie są mi obcy.
A teraz najważniejsze. Budżet jakim dysponuje to jakieś 1500 zł (maks jaki mogę wydać na kolumny, wzmacniacz i przewody). To jest mój pakiet startowy. W przyszłości mam zamiar dokupić DAC oraz odtwarzacz CD. Ale jak to mówią Brytyjczycy- first things first.
Jeśli chodzi o głośniki to mam swój typ. Dali Ikon 2. Jak uważacie, jaka cena jest dobrą ceną dla kupującego za te głośniki?
Tu są wystawione za 1000 PLN https://www.olx.pl/oferta/kolumny-dali- ... 1352325a1c i pytanie czy to cena niska, adekwatna czy zawyżona ?
Szczerze liczę na Waszą pomoc i jeśli będzie potrzebna to również konstruktywną krytykę.
Pamiętajcie, po części to dzięki Wam mogę rozpocząć swoją przygodę z tematem audio ;)
Pozdrawiam
Świeżak

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#2 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: Sofokles » wt 01 paź 2019, 19:22

Bardzo dobrze, że tu przyszedłeś. Może to zaoszczędzić Tobie kilka lat błąkania się. Bo na przykład jakbyś znalazł inne fora internetowe to po zadaniu kolejnych ...30 pytań do Ciebie przez "znawców- wróżków" ;) dostałbyś propozycje, które zostałyby wywróżone przez czarodziei -zaklinaczy.

Najtrudniej adeptom tego hobby przychodzi pogodzić się z faktem, że na odległość i bez odsłuchu i nie znając Twojego pokoju nikt Tobie dobrze nie podpowie. Może strzelając trafić, może nie trafić. A Ty jak nie masz nawet małego doświadczenia, to i tak nie poznasz, bo coś będzie grać, a czy dobrze ? To pozna się wraz z nabywaniem doświadczenia.

Żeby zoptymalizować wybór należy zadać sobie pytania jaki dźwięk lubię. Czyli przejść się po salonach audio i posłuchać zestawów w kwocie do 5000 zł. Jak jakieś brzmienie Ci się spodoba to wówczas będzie wiadomo czego trzeba szukać dla siebie i najważniejsze- u siebie.

Niżej wkleje Tobie link do artykułu jaki napisałem o wróżbitach. Nie jest długi, warto przeczytać, żeby zrozumieć, że wybory na odległość to żadne wybory i dlaczego trzeba tego unikać.

viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Nikt nie jest w stanie stwierdzić jak zestaw zachowa się u Ciebie w pokoju. Nikt tego nie zgadnie i jedyna droga to pożyczać sprzęt używany i słuchać u siebie. Zmierzać do swojego gustu brzmienia, którego jeszcze na pewno nie znasz.

Kolumny z linku to standardowa niższa cena za nie. Moim zdaniem są dobre, ciekawe w odpowiednich warunkach akustycznych. A jakie masz ? Nikt nie wie, bo żaden szkic, zdjęcie i opis tego nie powie. Niestety to nie takie proste jak się wielu wydaje.

Kwoty dużej nie masz, co bym radził ?

Dasz radę od kumpla pożyczyć jakiś zestaw do siebie ? Mówisz, że ma trochę sprzętu, może Ciebie z nim odwiedzi i zobaczysz jak to brzmi. Wziąłby jakieś kilka kolumn, może dwa wzmacniacze ?
Taki odsłuch to coś najlepszego co może być i zaoszczędzi Ci godzin przeglądania i czytania w dużej części głupot.

Typ z ogłoszenia może dojechać. Warto mieć jakiś wzmacniacz. Może kolega Nada pożyczy ?

Bez odsłuchania nie można nic kupować, bo potem najczęściej masz rozczarowania. Każdy ma inne warunki w pokojach, każdy inaczej słyszy. Każdy coś innego lubi.

Radzę podejść profesjonalnie, szybko się nie da, ale trzeba wszystko odsłuchać u siebie- ale Ty liczysz na gotowca prawda ?
Wywróżone gotowce to dostaniesz na innych forach. Jeśli przeglądasz fora nie zauważyłeś, że ilu użytkowników tego samego sprzętu to tyle różnych opinii ?
Wiary w siebie, trochę trudu trzeba sobie zadać i podejść profesjonalnie od samego początku.

Napisz jak się na to zaopatrujesz. Jakie masz możliwości, a ruszymy dalej. Może okaże się konieczne kupić jakiś wzmacniacz "uznany" , a skupić się na dokłądnym doborze kolumn ? Oczywiście z odsłuchem, bo można po sprzedawcach z okolicy ze swoim wzmakiem jeździć. To też dobra wstępna segregacja i dobry trop. Może kolega Nada pożyczy, może z nim pojeździć ? Może on Ci się spodoba ?
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#3 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: DiBatonio » wt 01 paź 2019, 19:29

@Sofokles pełna zgoda, bardzo dobrze napisane.
Ale chyba sam wiesz, że często tacy adepci początkujący (świeżak, to nie o tobie), choć być wypruł flaki na końcu zrobią po swojemu, ja to znam z własnego podwórka i wcale nie z for internetowych.
świeżak
Czy dobrze zrozumiałem, Ty chcesz za 1500 kupić kolumny+wzmacniacz+kable?

Autor tematu
Świeżak
Nowicjusz Audiolub

#4 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: Świeżak » wt 01 paź 2019, 20:28

@Sofokles Jestem w pełni świadomy, że "nie od razu Rzym zbudowano".
Wiem, że zanim zacznę wiedzieć czego tak naprawdę szukam minie trochę czasu. Dużo obserwacji przede mną. Temat jest przeogromny. Mam jedynie nadzieję, że w pewnym momencie nie pękne i nie sięgnę po jakiegoś "gotowca" ;)
Ten gość co sprzedaje kolumny Dali mieszka we Włocławku, ja zaś w Grodzie Kopernika także ta odległość nie jest jakaś ogromna.
Pogadam z kumplem, może uda się go namówić na wspólny wyjazd i sprawdzenie tych kolumn.
W Toruniu są jak się nie mylę dwa salony audio, w których będę mógł posłuchać kilku zestawów. Myślę, że właśnie od tego zacznę.
@DiBatonio tak, doskonale zrozumiałeś. Domyślam się, że za taką kasę nie zdołam kupić lampowego wzmacniacza z nie wiadomo jakimi kolumnami ale wiem, że mogę skompletować coś, co zagra przyzwoicie. No chyba, że nie. To mnie chociaż uświadomcie na starcie ;)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#5 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: DiBatonio » wt 01 paź 2019, 22:52

A dlaczego od razu tak "audiofilsko" i lampowy wzmacniacz?
Czy to efekt czytania for, że lampa podobno " lepsza"od tranzystora?
Tak z taką kwotą nie kupisz nic przyzwoitego, a tym bardziej lampowego.
Nie rozumiem tylko tego parcia na lampowy wzmacniacz.

Jackobtone
Junior Audiolub

#6 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: Jackobtone » śr 02 paź 2019, 00:06

Hmm, a są szanse na rozbudowanie budżetu? Wiem, że często z tym ciężko, ale tak się zastanawiałem dłuższą chwilę, co zaproponować w tej kwocie i jest naprawdę ciężko. W kwocie 1500zł można by rozważyć zakup wzmacniacza, ale jeśli w tę kwotę wliczyć jeszcze kolumny to cienko to widzę tak szczerze mówiąc. A no i źródło rzecz jasna. Kable jak kable, każde jakoś zagrają i zawsze można je zmienić przy przypływie gotówki. Nie mniej jednak moim zdaniem dobieranie kabli to taki ostatni szlif brzmienia :). Na Twoim miejscu zastanowiłbym się, czy da się coś jeszcze do wspomnianej przez Ciebie kwoty dołożyć. Na pewno wtedy łatwiej by nam było zasugerować coś co mogłoby całkiem fajnie zagrać w tej kwocie. Najlepszym pomysłem na tę chwilę jest przejażdżka po sklepach audio - na odsłuchy. Posłuchaj sprzętu nieco droższego, ponad Twój budżet i wyrób sobie zdanie na temat brzmienia którego oczekujesz od systemu.

Autor tematu
Świeżak
Nowicjusz Audiolub

#7 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: Świeżak » śr 02 paź 2019, 07:43

@DiBatonio bardziej chodziło mi o budżet. Z tego co się orientuję to za wzmacniacze lampowe trzeba zapłacić więcej. Dlatego też to nie jest dla mnie na tym etapie.
@Jackobtone jeśli chodzi o kasę to tyle mam odłożone. Mógłbym dozbierać jeszcze trochę tylko czy za parę miesięcy nie okaże się że te kilka tysięcy to wciąż mało.
Może właśnie warto kupić coś na start ( wzmacniacze Rotel, Nad można kupić już za 500 złociszy) i cieszyć się z tego co dla Was, ludzi siedzących w temacie długo jest amatorką a dla świeżaka będzie i tak czymś nowym i ciekawym?
Zawsze można sprzedać cześć sprzętu i kupić coś lepszego.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#8 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: Simpson » śr 02 paź 2019, 07:45

Jestem podobnego zdania co Koledzy wyżej. Na pewno trzeba pomyśleć nad zwiększeniem budżetu, gdyż jest tak jak pisze @Jackobtone , to kwota naprawdę niewielka. Także starać się wszystko odsłuchać u siebie w pomieszczeni, gdyż każde pomieszczenie jest inne i dane zestawy naprawdę mogą różnie brzmieć w pozornie podobnych pomieszczeniach. Sam tego doświadczyłem.

Też na początek odradzałbym "lampy". Ja od wielu lat mam mocnego "tranzystora" i naprawdę jest dobrze. Poza tym nie ma czegoś takiego, że lampa jest lepsza od tranzystora ....i odwrotnie, że tranzystor lepszy od lampy. To są indywidualne sprawy. Jednym podoba się brzmienie lampowe, innym tranzystorowe, a po co się słucha muzyki ? Przecież dla przyjemności. Jeśli komuś sprawia większą przyjemność słuchanie wzmacniaczy tranzystorowych to czemu na siłę ma szukać "lampy" ? I odwrotnie.

Odsłuchy w salonach, u sprzedawców to naprawdę dużo.

Odsłuch u siebie w pomieszczeniu docelowym według mnie jest koniecznością. Żadnego sprzętu bez odsłuchu nie kupiłem. Z kilkoma przyjeżdżałem do siebie na testy po czym dokonywałem wyborów.

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#9 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: Sofokles » śr 02 paź 2019, 20:15

@Świeżak , zawsze można sprzedać i kupić coś, ale warto tak ciągle gonić, czy może raz a odpowiednio ?
Spotyka się dużo osób kupujących w ciemno sprzęt i często są to rozczarowania. Kupisz coś, kombinujesz kablami i całą resztą dodatków a na koniec stwierdzasz, że to nie to. Czyli kupa energi i kasy zmarnowana i wszystko od nowa.
Trzon musisz wybrać przemyślanie i po odsłuchu, kable można zamawiać i odsyłać. Wzmacniacz z kolumnami porządnie, resztą można się babrać.

Jest też szansa kupić sam wzmacniacz, trochę w ciemno, czego nie nawidzę i zwolennikiem nie jestem, ale dobry i mocny wzmacniacz i z nim jeździć po odsłuchach kolumn, bo kolumny bardziej Ci na dźwięk wpłyną. Kable i resztę można zostawić na później.
Zachęcam i tak do odsłuchu przed kupnem. To jest najlepsza opcja i najbardziej bezpieczna.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Mały 75
Czeladnik Audiolub

#10 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: Mały 75 » czw 03 paź 2019, 12:04

Witam nowego Kolegę.
Według mnie na początek powinieneś coś znaleźć w tym budżecie , daleki jestem od doradzania bo nawet jak mamy takie same preferencje, to każdy odbiera je inaczej, więc czesto, z porad wychodzą tylko kłótnie. Jeśli podobał Ci się zestaw u kolegi więc może zapolowac na te same komponenty.
Co do pierwszego posta bez obrazy ale twierdzisz iż jesteś świeżak 🤔 nie masz doświadczenia a wypisujesz już na starcie że później kupisz dac-a, po co? Masz jakie kolwiek pojęcie na temat budowy i dzialania tych urządzeń? 😎
Może skup się na tym o co pytasz na początku ogarnij temat. A za parę lat zobaczymy 😉
Nie traktuj tego personalnie, każdy robi co chce, ja popełniam błędy też, jednak nie mam zamiaru tłumaczyć się komu kolwiek, piszę o tym bo poraz kolejny pojawia się temat gdy początkujący poruszają wątki na początku drogi, nie ważne i bez sensu a nie skupiają się na konkretach.
Więc skup się i szukaj, oraz życzę Ci szybkiego zadowolenia z pierwszego zestawu 😁. Pzdr

seb
Poszukiwacz Audiolub

#11 Zestaw stereo (kolumny+wzmacniacz) do pokoju 16 m.kw.

Post autor: seb » czw 03 paź 2019, 22:00

Ja tylko stwierdzę, że w poście 7 sam sobie odpowiedziałeś, co robić. Gwarantuję Ci, że zabawy będzie mnóstwo. Nie oglądaj się na innych. Każdy powie Ci coś innego. Jeśli możesz, to pojedź za miesiąc na Audio Show do Warszawy. Będziesz miał wszystko w jednym miejscu.

ODPOWIEDZ