StereoModernizacja - MAP 105 + Dali 850

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
pr0fil3k
Nowicjusz Audiolub

#1 Modernizacja - MAP 105 + Dali 850

Post autor: pr0fil3k » śr 08 maja 2019, 18:39

Cześć! :)

Panowie potrzebuję podpowiedzi.

Korzystam ze wzmacniacza AA MAP 105 w połączeniu z kolumnami Dali 850 i źródłem w postaci blaszaka. Na drodze stoi jeszcze mała maya u-5. Chciałbym zwrócić uwagę, że sprzęt jest połączony niskiej jakości przewodami. We wzmacniaczu siedzą oryginalne zworki, od kartonowy przewód zasilający, kable głośnikowe o przekroju zdaje się 2x4,5mm (niby OFC), ale jeden z przewodów jest "srebrny" (koloru srebrnego) co w moim odczuciu nie znaczy, żę posrebrzany [jakieś 10 zł/mb].

Z tak skonfigurowanego zestawu korzystam przynajmniej 3 lata i co ważne nie narzekam (co prawda chyba wzmacniacz wymaga pewnej renowacji, bo czasami jedna z kolumn się wyłącza i robią, to naprzemiennie, a sytuację ratuję "moc" nie mniej temat chciałbym badać po wykonaniu modernizacji, bo i przewód jack -> cinch jest jednym z podejrzanych). Muzyka w tym zestawie zdaje się być przede wszystkim "duża" - zdarzy się, że niektóre gorszej jakości nagrania jazzowe sprawiają, że trąbka i blachy bolą w uszy (nigdy jednak nie próbowałem robić większych odsłuchów z kablami wpiętymi w górne zaciski w kolumnach i nie specjalnie wiem jakich efektów się spodziewać, jednakowoż ostatnio trafiłem na trop, że ma to wpływ rzekomo nawet pozytywny) jednak brzmienie całości określiłbym jako ocieplone/ciepłe. Zdecydowanie taka charakterystyka grania daję mi dużo satysfakcji, a wyostrzenie góry nie jest pożądanym przeze mnie efektem. Scena zawsze dla tych kolumn była mocno zależna od akustyki pomieszczenia, ale w tak skonfigurowanym zestawie raczej trzeba powiedzieć, że wyraźnie zaznaczony jest zawsze pierwszy plan, a sama scena nie jest zbyt głęboka. Niekiedy ciężko zlokalizować instrument lub jego gra "zlewa się" z innym przez co krawędzie rysowania nie są nazbyt ostre. Całkiem dużo złego "gadania" jak na zestaw, który uważam za muzykalny i którego brzmienie często podrywa mnie z fotela do tańca.

Niejednokrotnie spotkałem się z opiniami dot. znaczącej poprawy jakości gry w zestawieniu firmowego okablowania z nn. Sam z resztą po przesiadce z zintegrowanej karty dźwiękowej na zewnętrzny interfejs (maya u5) poczułem, że jest w tym sporo prawdy. Gra nabrała koloru i sporo przytupu.

W związku z powyższym i bardzo długimi namysłami, co do zakupu dac`a postanowiłem:

- zdecydować się na "dźwiękówkę" - aim sc 808, która zbierała swojego czasu pochlebne opinie nawet w porównaniu do xonarów asusa (tych co prawda komputerowych - nie mniej podejrzewam, że zewnętrzne dac`i są oparte o zbliżone podzespoły, a te często zestawiane są z rDaciem, który miał być moim pierwszym wyborem). Jako, że nie mam potrzeby podłączania większej liczby urządzeń do swojego zestawu stereo postawiłem na "oszczędność" (w postaci aim sc 808) tym samym dając sobie pewne zaplecze do innych modernizacji. Dodam, że planuję w przyszłości schować bebechy PC-ta w jakiejś skrzynce a`la sprzęt audio (jeśli kojarzycie jakiegoś producenta chętnie sprawdzę co ma w ofercie) z zamysłem zastosowania solidnego zasilacza i postawienia systemu Linux pod bit perfect (jeśli coś przekombinowałem, to z góry przepraszam jeszcze nie zagłębiałem się w temat)

Chętnie wysłucham waszych opinii dotyczących mojego pomysłu, ale przyszedłem tu głównie, żeby poradzić się w sprawie doboru okablowania.

- Wstępnie myślałem, żeby zamknąć się w ofercie melodiki (ta zbierała przyzwoitkę recenzję w nawiązaniu do swojej ceny). Tym samym decydując się na:

zworki w postaci RCA purple rain (chociaż tutaj też mogę odczekać trochę i zlecić wykonanie srebrnych zworek jubilerowi na kształt oryginalnych);
przewody głośnikowe (te muszą mieć 3 metry od sztuki) purple rain 2x4mm lub nie konfekcjonowane brown sugar 2x3,3 mm (te pierwsze jednak obniżają koszty blisko o 150 PLN;
przewód RCA 1,5m purple rain do połączenia komputera ze wzmacniaczem.
przewód zasilający TOMANEK

Chciałbym, żebyście zwrócili uwagę na ceny wymienionego tutaj sprzętu i w ewentualnych propozycjach zmiany nawiązali do nich bez znaczącego wzrostu kosztów, aczkolwiek w przypadku niedużo zwiększonego nakładu, a znaczącej poprawy i rozsądnej argumentacji rozważę zakup droższego sprzętu. Być może zauważyliście już, że nie jestem super wymagający, jednak nie chciałbym zepsuć brzmienia, a jak wspominałem zakładam, że przesiadka na dowolne oryginalne kable będzie zmianą na +.

Chciałbym, żeby proponowany sprzęt był oferowany na znanym polskim portalu aukcyjnym (może być również używany), ponieważ zdecydowałem się na budowanie swojej wiarygodności kredytowej i całość zakupów chciałbym mieć w jednym koszyku (dopuszczalne są zakupy od różnych użytkowników).

Po zmianach oczekuję popraw z zakresu dynamiki i sceny, i ukierunkowania grania na ciepłe bez przymulania systemu (chociaż to chyba masło maślane w połączeniu z poprawą dynamiki).

Naszła mnie jeszcze pewna myśl zakupu przedwzmacniacza gramofonowego (do około 500 złotych) do połączenia z reloopami rp7000 i wkładką ortofon nightclub mk2 kupionymi z myślą o scratchowaniu, nie mniej jako źródło też mi służą, a które obecnie grają średnio. Do tego zestawu potrzebne były by dodatkowe RCA. (nie jestem pewien, czy warto taki niedrogi przedwzmacniacz kupować - jednak wkładka AA nie cieszy się wielką chlubą i może tutaj ta zmiana da nowe życie).

Na całość zakupów z uwzględnieniem przedwzmacniacza gramofonowego chciałbym wydać około 2000 PLN. Bez tego około 1600-1700. Jeśli warto zrezygnować z jakiś podzespołów na rzecz innych droższych, to zakup pewnych elementów układanki może zaczekać. (Chciałbym, żeby te rozwiązanie było takie "wypośrodkowane"). Za całość systemu nie uwzględniając gramofonów zapłaciłem swojego czasu 2300 PLN i nie czuję też potrzeby i racjonalności inwestowania 800 złotych w np. kable głośnikowe.

Jeśli nie czujesz się dobrze we wszystkich poruszonych tutaj tematach wysłucham opinii także na temat tych, w których masz doświadczenie.

Serdecznie dziękuje, jeśli dobrnąłeś do tego miejsca.

To, co... Pomożecie? ;)

Awatar użytkownika

Mały 75
Poszukiwacz Audiolub

#2 Modernizacja - MAP 105 + Dali 850

Post autor: Mały 75 » czw 09 maja 2019, 08:10

Sporo tego 😉
Z mojej strony głośnikowe zaproponował bym Ci chorda że szpuli, clearwey albo silverscreen, ew używki na portalach,
Zworki dobry pomysł srebrne u fachowca zamówione, ew. Napisz do Pana Marka Brożka i z M&B co wybierzesz b. Dobre produkty,
Interkonekt coś z używek wirewolda
Co do dac /pc
Myślałeś może kiedyś o mini PC i mini USB dac. Służę radami jak korzystam od 3 lat, nie narzekam.,odezwij się pogadamy PM.
Pzdr

ODPOWIEDZ