StereoModernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Jackobtone
Początkujący Audiolub

#31 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Jackobtone » śr 27 lut 2019, 23:46

Internetowo to możesz nawet i kupić :) Wtedy zgodnie z prawem przysługuje Ci 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyn. Wiem że na pewno Q21 wypożycza sprzęt, S4Home też i pewnie wiele innych sklepów (z tymi dwoma się kontaktowałem w trakcie poszukiwań sprzętu).

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#32 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » sob 02 mar 2019, 13:14

Hmm, w Top hifi urodziny. Na niektóre rzeczy spore rabaty. Cena Rotela A12 kusi, trzeba bedzie odsłuchać :), tylko nie wiem z czym. BW 706?

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#33 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Simpson » sob 02 mar 2019, 13:21

JAk to z czym ???? ;) Ze wszystkim co jest możliwe pod względem budżetu. Czym więcej, tym lepiej.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#34 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » sob 02 mar 2019, 14:01

Nie ułatwiasz ). W ramach jednej wizyty moze z 5-6 zestawów dam rade posłuchać. Moze warto przed wizyta mieć choć pomysł na zestaw startowy ;).

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#35 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Simpson » sob 02 mar 2019, 21:41

Ja szukając zestawu nie ograniczałem się poradami, oczywiście jest to kłopot oraz czasochłonne zajęcie. Ale warto ten czas poświęcić, aby za rok czy dwa nie szukać czegoś innego. Dobrze dobrany zestaw służy i cieszy latami. Mi poszukiwania zajęły pół roku, ale po kilku latach, gdy system włączę dalej brzmienie mi bardzo dobrze pasuje.

Ja w salonach słuchałem max 4 zestawów, zdarzało się, że wracałem jeszcze kilku pozycji posłuchać. Zapewniam, że warto, no chyba, że ktoś nie szuka zestawu na lata, zaś lubi je zmieniać.

Także moja rada, słuchaj to co będzie, ale jeśli jakaś konfiguracja nie pasuje praktycznie od początku, to nie ma co tracić czasu na to. Czasami to czuć od razu.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#36 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » śr 06 mar 2019, 10:40

OK małe podsumowanie dość intensywnego dnia odsłuchowego. Zacznę jednak od końca.

W drugim punkcie, który odwiedziłem miałem okazję posłuchać KEF R300 Jako źródło dźwięku cały czas służył Marantz serii 8006. Zaczęliśmy od Fezz Luna, potem Marantz pm8006 następnie najniższy Fezz i na koniec CAX80. Na pierwszy słuch oba pierwsze zestawy zagrały przyjemnie i dość podobnie do siebie. Czytelna, ale nienachalna góra. Dobry, wyraźny i kontrolowany dół. Razem ze środkiem to wszystko tworzyło fajną całość i zachęcało do słuchania. Tańsza lampa nie była w stanie utrzymać w ryzach dołu. Mocno zaburzało to odbiór. Cambridge zagrał trochę lepiej niż z Pylonami tydzień temu. Ciągle jednak był zbyt jasny jak dla mnie, ale nie drażniło aż tak bardzo.

Podsumowując fajne kolumny, ale bez droższego wzmacniacza (jak na mój budżet) nie napędzę ich skutecznie. Atoll pewnie też dałby radę, ale dokładając napęd nie zmieszczę się w 10.000 na pewno, a tyle nie chciałbym wydawać. Dodatkowo sprzedawca nie zaleca stawiania Fazza na CD. U mnie obok siebie to się nie zmieści, także ta miła lampa odpada.

W top hifi zaczęliśmy od promocyjnego zestawu yahamy rn-801 i bw706 z muzyką ze spotify. Zacznę od bardzo fajnego wrażenia sprzedawcy. Nie mówił mi jak coś gra, jakie ma wady zalety (prócz jednej uwagi), ale nakierowywał na pewne rzeczy. Czasami co minutę przełączał system abym mógł sam wyłapać różnice. O ile pierwsze wrażenie było ok tak po chwili doszło do mnie, że dół jest mega miękki, rozlewający się i leniwy. Jeśli chodzi o ilość do ok. Reszta pasma fajna, góra troszkę ostrawa, ale akceptowalna. Na chwilę wrzuciłem muzykę filmową i tutaj świetnie to zagrało. Jak sam opowiedziałem wrażenia to padło stwierdzenie, że tak grają zestawy nastawione na muzykalność. Zmiana na Proac 118. Lepsza scena, choć barwa dźwięku trochę jak za kurtyny. Po rozgrzaniu kurtyna opadła, dźwięk zaczął mocno zyskiwać na czytelności i brzmieniu. To co najlepsze to dół był bardzo twardy, krótki. Super trzymał rytm. Tu pojawiło się pytanie czy sprzedawca nie świadomie nie chciał mnie zmanipulować, dla niego twardy bas był największą wadą tych głośników. Na 5 minut podłączyliśmy też na moją prośbę tańsze bw707 i niestety zabolały uszy po 2 minutach. Na koniec wrzuciliśmy NAD326 do obu proaca i 706. W obu przypadkach dół pozostał podobny, ale złagodniała góra. W środku nie wyłapałem zmian. W między czasie zmienione zostało źródło, najpierw na jakiegoś BR, potem NADa (spotify padło). Koniec końców Proac z NADem jako wzmak i CD bardzo ładnie ułożył scenę. Wrzuciłem Iron Maiden Blood Brothers w symfonicznej wersji z singla i brzmiało to świetnie. Szybki skomplikowany metal (Overkill, Megadeth) bez problemów, mega kiepski metal (debiut Agent Steel, jeśli ktoś ciekawy) nie świdrował głowy, po prostu pokazał prawdę o słabej realizacji.

Mała konkluzja. Już wiem co znaczy kolumny, łatwe i trudne do napędzenia. Pylon Audio nie zagrał z NADem, Dynaudio miały problemy, również Kefy grały zauważalnie lepiej z droższymi integrami. Proaci nie miały tego problemu. Zagrały bardzo dobrze z wzmacniaczem, który można kupić na gwarancji ze sklepu poniżej 1500 złotych. Na pewno mają mniej basu niż Pylony czy KEFy, ale przy dobrym ustawieniu było go tyle ile potrzeba w postaci jaka do mnie trafia. W momencie jak odsunęliśsmy je mocno od sciany i przeszły z szafki audio na podstawki dół zniknął.

Aktualnie mam odłożone 6k celowo, tysiaka może jeszcze bym wyciągnął. Nie stać mnie jeszcze na testy Pylon + Atoll w domu. Mógłbym zabrać Marantza 6000/7000 z Pylonami, lub te Proac same (do mojego aktualnego zestawu) lub z NAD326 - w ramach wypożyczenia.

Na koniec dnia odsłuchałem tych samych utworów testowych u siebie i uzyskałem 100% pewność, że czas na zmiany. Póki co myślę jak rozdzielić budżet, bo widać wprost, że wydając więcej na głośniki mogę kupić tańszą elektronikę i myśleć o ewentualnej zmianie za parę lat elektroniki. Lub pójść w bardziej zrównoważony zestaw, który pewnie trudniej byłoby ulepszyć w rozsądnych pieniądzach. Na sucho nie powiem co było lepsze. Zarówno Proac jak i Daimond dały mi sporo przyjemnosci. Daimond z Atollem jako całość będą droższe, nawet w przypadku używek. Na Atolla są duże rabaty, także mając na uwadze problemy z trafo na necie chyba wolałbym nówkę.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#37 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Simpson » śr 06 mar 2019, 20:10

Z rozłożeniem budżetu to bardzo kłopotliwa sprawa. Generalnie jestem zdania, że kolumny powinny być droższe, gdyż w takiej relacji sprzęt się bardziej uzupełnia, ale nie zawsze tak jest i nie w każdym przypadku. Z drugiej strony jeśli myśli się o przyszłościowych zmianach to wolałbym kupić docelowe kolumny, a z czasem ewentualnie dozbierać do wzmacniacza, ale oczywiście mogą być różne zdania.

Czasami warto poczekać miesiąc, dwa i dorzucić jeszcze coś.

Mam do Ciebie pytanie. Czy taki dzień odsłuchów nie dał Ci więcej, niż kilka dni czytania o różnym sprzęcie ???

Pamiętaj także o tym, żeby sprzęt przed kupnem odsłuchać u siebie. Jestem przekonany, że brzmienie będzie na pewno inne (ale niekoniecznie gorsze). Każde pomieszczenie brzmi inaczej.

Oczywiście nie spoczywaj na laurach i przejdź się jeszcze po odsłuchach, posłuchaj innych zestawów, aby nabrać pewności co do swojego wyboru.

PS. Bardzo ciekawie opisałeś swoje odsłuchy. Pamiętaj, im więcej tym lepiej ;) Nie zapominaj także, że to Tobie dźwięk ma się podobać, nikomu innemu !

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#38 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » czw 07 mar 2019, 12:16

Na pewno czytanie jest niezbędne przed odsłuchami, bo sprzętu jest za dużo. Chociaż dużo ważniejsze od opinii kogoś o danym sprzęcie jest ogólny opis jest brzmienia, bo niestety u nas jest pełno zdań w stylu "to nie zagra w tej muzyce". Łatwiej by było osobom poszukującym czytać: to gra tak i tak. A już wtedy każdy może sam określić czy dana cecha to wada czy zaleta, bo to nie jest oczywiste. Testy na żywo dają zrozumienie jaki dźwięk preferuję, ale także co zasygnalizowałem poprzednio pięknie pokazały mi różnicę miedzy kolumnami trudnymi, a łatwymi do sterowania.

Z dalszymi odsłuchami mam taki problem, że musiałbym zejść w dół i to często znacznie. Sprzedawcy po podpinaniu głośników z pułapu cenowego nie chcą pokazywać słabszych. Ostatnio jeden to zrobił i po chwili musieliśmy wyłączyć. Lekko w górę nic u mnie nie ma, trzeba by po prostu wejść kolejny poziom cenowy wyżej.

Jeszcze kusiły mnie Focal Chorus 706 w obniżonej cenie (ten sam salon co KEF R300), ale sprzedawca nie chciał ich podłączyć argumentując zbyt dużą różnicą do KEF. Niestety salon miał trochę sprzętu wejściowego i potem od razu drogiego bez wyboru w granicach 2-4k/klocek.

Z wizytą w innych miastach jest trudno, żona ma aktualnie zajęte popołudnia, przez najbliższe pół roku ogólnie muszę być bardziej na miejscu. Może przy okazji jakiegoś szkolenia znowu bym gdzieś się wyrwał. Trochę podzwoniłem po salonach, jakieś propozycje odsłuchałem i korzystając z testów wiem, że część z nich nie jest dla mnie

Na pewno wracam do Diamondów, ale chcę je wypróbować z Marantzem serii 6006. Może dla mnie to się ładnie skomponuje, a nie zrobi takiej dziury w portfelu jak Atoll serii 100 (innych nie mają). Jeśli nie będzie dobrze i różnica będzie łatwa do wychwycenia to pozostaje zbierania kasy do 8000 i testy w domu 2-3 zestawów za jakiś czas, może wtedy coś ciekawego innego gdzieś się pojawi. Wydawać prawie cały aktualny budżet na Proac trochę się boję.

Jeszcze muszę policzyć budżet w przypadku używek, ale kolumny które biorę pod uwagę od czasów zainteresowania nigdzie nie widziałem. Elektronika pojawia się, ale to wiadomo jak to jest z elektroniką. Można kupić dobrze, można źle trafić. Raczej bym szukał sprzętu z gwarancją i ogólnie takiego, który nie słynie z jakiś problemów. Mam tu na myśli buczące trafa i wywalanie korków w Atollach.

Diamondy fajnie grały z Atollem, ale w tym zestawieniu elektronika (łącznie) jest 2x droższa niż kolumny, trochę mi się to gryzie, ale czasem i tak trzeba :). Możliwe, że mając Atolla bym zapragnął lepszych kolumn dość szybko ;).

Ot takie przemyślanie różne moje.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#39 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » czw 07 mar 2019, 16:25

Tu nie można postów edytować? Dopisze dla potomnych, którzy staną przed podobnym wyborem: warto zrobić odsłuch wstępny z jednej ważnej przyczyny. Wszystkie tematy zaczynaja sie słowami: potrzebuje sprzęt do jakiejś muzyki w budżecie, a ile gustowntyle poleceń. Odsłuchu dają to ze można przesłuchać sprzętu o zróżnicowanym charakterze i wybrać coś pod siebie. Teraz podczas kontaktu ze sprzedawca nie powiem ze chce sprzed pod heavy/thrash, tylko opisze na czym mi zależy. Sprzedawcom tez łatwiej wtedy zaproponować coś takiego :).

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#40 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » sob 30 mar 2019, 22:23

Ciągle żyję. Dziś spotkało mnie ciekawsze doświadczenie muzyczne. Spotkałem się z konstruktorem kolumn głośnikowych panem Bogdanem z BMN: http://www.bmn.com.pl. Posłuchaliśmy muzyki, sporo porozmawialiśmy. Wnioski mieliśmy podobne, ale do rzeczy. Pan Bogdan miał na stanie u siebie kilka kolumn. Odsłuchaliśmy na jego sprzęcie (choć zabrałem też swojego PianoCrafta) - też Yamaha, choć sprawiająca wrażenie sprzętu zdecydowanie bardziej profesjonalnego, kolumn EX2 II oraz Bergers 3. Trochę było mieszania kablami, więcej płytami.

Kolumny przy muzyce referencyjnej brzmiały na moje niewprawne ucho fenomenalnie. Jakieś jazzowe granie (nie powtórzę tytułów), pokazały piękne bogactwo i kolor muzyki. Samo pomieszczenie było mocno zaadaptowane muzycznie -bez zbędnych mebli, liczne dyfuzory, choć dość niski sufit. Głośników nie było, były różne zespoły muzyczne i wręcz wchodzenie w muzykę. Nie swojej muzyki słuchałem jeszcze na zestawach Nad356+Emit E20 oraz na jakiejś kombinacji Nad326/Yahama R-803 + ProAc 118/BW 706. Sprzęt Pana Bogdana deklasował tamte zestawy i to bez żadnych wątpliwości...wtedy włączyliśmy Iron Maiden z początku XXI wieku - cała magia muzyki zniknęła w jednej chwili. Ogólnie było ok, ale momentami kuło w uszy. Parę innych płyt i jeszcze gorzej, a nie wyciągnąłem nawet tych najgorszych. Dla porównani kilka innych "zrealizowanych na bogato" płyt. Niskie częstotliwości zaczęły rytmicznie pulsować, czasami było ich za dużo. Znowu metal i zabawa korektorem wbudowanym w Yamahę, jest lepiej, ale przyjemność znikoma.

Powiem z czystym sumieniem, że mój domowy zestaw na metalu gra lepiej. Przyjemniej się go słucha, nie czuje się żadnego dyskomfortu, pomimo pewnych niedostatków. Chyba dokupię sobie subwofer ;). Pan Bogdan zaproponował jeszcze inny głośnik, ale musi go przygotować. Twierdzi, że ograniczając selektywność i przestrzeń będzie w stanie ukryć wady płyt metalowych, a jednocześnie wzmocnić mięsistość. Zobaczymy.

W każdym razie: jak ktoś lubi spokojniejszą, dobrze nagraną muzykę to warto zainteresować się kolumnami BMN. Na tej muzyce było słuchać różnicę między kolumnami za niecałe 4000, a 6000. W mojej byłby to wydatek kompletnie bez sensu.

Z okazji 30-lecia Ostatniego Wojownika i trasy koncertowej Turbo odświeżyłem sobie w domu parę dni tę płytę. Jej nie da się słuchać bez podbitego basu. Pomimo, że już umawiałem się na odkupienie Atallo in100 to praktycznie na pewno rezygnuję z tego pomysłu. Do pewnej części mojej kolekcji musi być możliwość kręcenia gałkami, inaczej można się tylko pociąć.

seb
Junior Audiolub

#41 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: seb » ndz 31 mar 2019, 23:05

Czy słuchaliście może u Bogdana muzykę elektroniczną? MP3? Niestety większość tego, co mnie interesuje jest tylko tak dostępna, a na niektórych kolumnach nie da się tego słuchac. Czy do basu lepsze są podłogowki, czy może podstawkowe z większym wooferem?

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#42 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » pn 01 kwie 2019, 23:05

Część rzeczy była z płyt, a część szła przez jakiś streamer i puszczał przez swoją komórkę, ale nie wiem czy to był serwis muzyczny czy pliki z telefonu. Chyba, że Ci chodzi o muzykę z gatunku elektronika. To nie słuchaliśmy. W razie czego nie ma problemu z podpięciem własnego systemu.

Co do basu, to raczej wolnostojące. Mi proponował pójście w tym kierunku, twierdząc, że do metalu ciężko dobrać grające mocno dołem podstawkowe, ale niestety aktualnie nie mam jak ich wstawić do swojego salonu. Jego podstawkowce i tak są ogromne i ledwo żona przyjęła do siebie myśl, ze chciałbym takie dwa kloce stawiać w salonie.

Co ciekawe pomieszczenie odsłuchowe miało tylko około 2,5 metra szerokości. Może nawet mniej. Kolumny stały maks 40-50 cm od ścian bocznych i w moim przekonaniu nic im to nie przeszkadzało. Bardzo ładnie pokazywały muzykę pana Bogdana. Z moją niestety było znacznie gorzej, może inny wzmacniacz by je inaczej wysterował, ale ciężko mi zaaranżować taki test. Jestem umówiony na przygotowanie kolumn trochę pode mnie i wypożyczenia na kilka dni do domu, to może wtedy będzie ciekawiej. W metalu było "zbyt selektywnie?", po prostu mnie to kuło w uszy. W zbalansowanej muzyce super i bądź tu mądry :).

Jak się nie uda w tym kierunku pójść to chyba ograniczę się do Pylon Diamondów i R300 na testy w domu, ale razem ze wzmacniaczem. Użyję budżetu wakacyjnego na kaucje ;), bo po nowości z niektórymi wzmacniaczami to niestety trochę za drogo.

Sam Pan Bogdan zasugerował mi pójście w Denona. Trochę ponad budżet, ale ciekawe jak by to wypadło:
https://allegro.pl/oferta/denon-pma-160 ... 7914195941
Z czasem napęd, ale to już w wersji 800 maks by było, ale dotychczasowe doświadczenia podpowiadają mi, że to może być jeden z lepszych tropów.

seb
Junior Audiolub

#43 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: seb » wt 02 kwie 2019, 11:22

Skąd jesteś? Może gdzieś blisko mnie, sądząc po wizycie u Bogdana. Nie.ukrywam, że BMNy mnie interesują i chętnie bym ich posłuchał w wersji dla słabszej muzyki. A i mojego Nadzika można by z nimi przetestować.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#44 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » wt 02 kwie 2019, 19:53

Bydgoszcz - Fordon, także bardzo blisko mam do BMN, tak z kilometr, ale do Olsztyna kawałek ;).

W sensie chciałbyś zabrać NADa do Bogdana czy jeśli go wypożyczę jakieś kolumny umówić się ze mną?

seb
Junior Audiolub

#45 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: seb » wt 02 kwie 2019, 21:05

Myślałem o wizycie u Ciebie, ale do Bydgoszczy do listopada nie ma szans na wyjazd. Jak będę kupował kolumny, to S3 ll na pewno sprawdzę. Napisz koniecznie, jak już będziesz miał je u siebie, jak się sprawują. No i jakieś fotki wskazane.

ODPOWIEDZ