Magnetofony szpulowe, kasetowe oraz tuneryTunery radiowe stare i nowe

Jak kręcić to na całego, jak słuchać to analogowo.

Autor tematu
Belfer54

#46 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Belfer54 » pn 07 maja 2018, 12:26

Bardziej jako ciekawostkę zaprezentuję zdjęcie współczesnego tunera firmy Accuphase, którego cena w salonach audio oscyluje w granicach 24000 - 27000 zł. Dla pewności - ilość zer zgadza się, nie ma pomyłki.
t-1100.jpg

Autor tematu
Sanwing

#47 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Sanwing » pn 07 maja 2018, 17:05

Tuner nie oszukujmy się wygląda bardzo przyjemnie choć nie wiem czy nie za wiele diod i cyferek elektronicznych, (zapewne w tak zacnym produkcie są one należycie stonowane by oka nie raziły ;). Pytanie moje tyko w jakim celu, na jaki rynek za te pieniądze? Może są jeszcze kraje gdzie stacje radiowe nadają materiał w dobrej jakości i przede wszystkim materiał godny słuchania. W naszym kraju raczej będzie to sprzęt dla wielbicieli marki o bardzo zasobnym portfelu :).

Autor tematu
Belfer54

#48 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Belfer54 » pn 07 maja 2018, 18:19

@Sanwing to jest stylistyka, którą w swoich produktach firma Accuphase stosuje od lat. Mnie się ona podoba.
Miałem sprzęt tej firmy, ostatnio tuner, o którym już pisałem. Do dziś żałuję, że go sprzedałem. Większość tunerów tej firmy prezentuje wysoki poziom. Przedstawiony wyżej zapewne też, co moim zdaniem mimo, wszystko nie usprawiedliwia tak wysokiej ceny.

Autor tematu
Sanwing

#49 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Sanwing » pn 07 maja 2018, 18:24

@Belfer54 ogólna stylistyka firmy jest rewelacyjna bez dwóch zdań. Ich wycieraczki, kolorystyka cudo. Po prostu tylko o nagromadzenie elementów na wyświetlaczu mi chodzi nic poza tym. Dla mnie lekko za wiele tego, ale to tylko moje wrażenie, a zapewne na żywo mogło by być całkiem inne.
Pozdrawiam.

Autor tematu
Belfer54

#50 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Belfer54 » pn 07 maja 2018, 18:28

@Sanwing Accu, szczególnie w tunerach, tych z wyższej półki montowało podwójne wskaźniki, cyfrowe i wychyłowe.
Na żywo wygląda to rewelacyjnie. :D

Autor tematu
Sanwing

#51 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Sanwing » pn 07 maja 2018, 18:33

Mogę sobie to tylko wyobrazić :/. Szczęśliwe Twe oczy Marku :). Jak znajdziesz jeszcze jakieś ciekawe pozycje podziel się z nami (ja zawsze z chęcią zobaczę takie cudeńka).

Autor tematu
Rega

#52 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Rega » pn 07 maja 2018, 18:50

A moim, skromnym i nieaudiofilskim, zdaniem wszystkie ,,wycieraczki,, potencjometry itp są jednak potrzebne. Pewnie urażę wielu znawców tematu i audiofili ,,pełną gębą,, Proszę zwrócic uwage na sprzęt z tzw górnej półki znanych firm. Żadna z nich nie wstydzi się stosowania wskaźników wysterowania oraz potencjometrów zarówno głośności jak i natęzenia tonów. I nie wiem dlaczego zastosowanie powyższych tak znięcheca osoby znające sie na rzeczy. Czy bardzo oszczędny panel przedni jest oznaką dobrej jakości? To co w takim razie można powiedzieć o McIntoshach lub Accuphase? Czy takim grzechem jest możliwosć ustawienia sobie lekko innych wartości i parametrów niż lubi to kolega bądź znany autorytet? Każdy czlowiek jest inny i sztampa nie jest zbyt dobrą sprawą. Zdaję sobie sprawe z tego, że byc może to co pisze nie będzie zbyt dobrze odebrane na forum, ale ja np wolę miec możliwość ustawienia sobie takich parametrów jak lubie, niż być pozbawionym tej możliwości. Poza tym wszystkie te potencjometry można mieć ustawione na zero. Pozdrawiam czytających.

Autor tematu
Angel

#53 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Angel » śr 09 maja 2018, 00:19

@Rega, jeśli urazisz swoją opinią jakiegoś audiofila, to się nie zmartwię. Jego problem.
Co innego, gdybyś chciał urazić Audioluba. Za tym już się wstawię i pierś nadstawię 8-)

Oczywiście, że to, jak wygląda przedni panel urządzenia o niczym nie przesądza. Bo jak wszędzie, każde generalizowanie jest oznaką opierania się na schematach, przesądach, czy obiegowych opiniach. Może być też synonimem małej wiedzy i doświadczenia.
Generalnie jednak na przykładzie wzmacniaczy (wiem, temat jest o tunerach) mogę stwierdzić, że bardzo często te purystyczne lepiej grają. Tak się składa, że wśród wzmacniaczy, które miałem, lepiej grały te bez regulatorów barwy, balansu itp.
Niestety każdy dodatkowy element/moduł w ścieżce sygnałowej powoduje dodatkowe szumy i zniekształcenia, czyli degraduje jakość dźwięku. Nawet gdy potencjometry są ustawione na "zero". Dopiero opcja Direct (Pure Direct, Straight) pozwala ominąć wszelkie regulatory i cieszyć się stosunkowo niepodbarwionym dźwiękiem.
Ja od wielu już lat tak dobieram sprzęt, że nie odczuwam potrzeby regulacji. Nawet jeśli mam taką możliwość.
Gdy nawet próbowałem coś ustawiać, to dość szybko wracałem do opcji zerowej. Coś mnie w tym dźwięku zawsze uwierało.
Stwierdzam, że jak się ma potrzebę regulacji, to na ogół jest coś nie tak z akustyką albo dopasowaniem elementów zestawu.

Słabsze nagrania daję radę wysłuchać bez korekcji. Nie będę sobie psuł dźwięku po to, by posłuchać trochę bardziej komfortowo 5% źle zrealizowanych nagrań.

Co do takich marek jak McIntosh albo Accuphase ( i kilku jeszcze innych), to częściowo masz rację, że świetnie grają, mimo posiadania wielu regulatorów.
Dlaczego częściowo? Bo pomyśl od jakiego pułapu cenowego zaczyna się oferta tych firm? Niektóre marki na tym kończą swój cennik. Albo nawet nie mają tak drogich produktów. Tam można sobie pozwolić na zastosowanie odpowiedniej klasy komponentów, które niemal nie wpływają na jakość dźwięku.
Jeśli idzie o tunery jest podobnie. Tanie, naszpikowane gadżetami na ogół nie grają dobrze. Te topowe nawet powinny mieć wiele możliwości. W tym możliwość regulacji. Tam budżet pozwala na zastosowanie dobrych podzespołów.

Autor tematu
Revo

#54 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Revo » śr 09 maja 2018, 07:29

Cóż, każdy ma swoje obiekty westchnień i własne zdanie. Mnie osobiście najbardziej leżą urządzenia audio z gałkami, wskaźnikami wychyłowymi itp. Nie stosuję te już od wielu lat korekcji, ale nie przeszkadza mi ona wizualnie, jeśli jest na wzmacniaczu. Stylistyka marek takich jak Accuphase, McIntosh, nowe Luxy jest w mojej ocenie świetna i to mi się zawsze podobało. Po prostu - chyba się nie nudzi. Natomiast nowoczesna forma w kwestii sprzętów audio średnio mnie fascynuje, a właściwe to wcale. Nie wypieram się na to, ale wolę te stare. W kwestii samego brzmienia - ocena indywidualna. Wracając do tunerów, posiadam od dłuższego czasu tuner Kenwood Kt-1100. Posiada skalę analogową i cyfrową (w tym modelu lubią się one rozjeżdżać, taki mały mankament). Vintage'owy wygląd, ale wrażenie robi rewelacyjne. Kiedyś zamieniłem się za purystyczny tuner Cayin'a, który przy tym Kenwoodzie w kwestii brzmienia nie był nawet urządzeniem tunero-podobnym. Kiedyś to robili tunery... Pozdrawiam.
Załączniki
kt1100.jpg

Autor tematu
Belfer54

#55 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Belfer54 » śr 09 maja 2018, 08:07

@Revo marzyłem kiedyś o tym modelu Kenwooda. Jednak ilość tunerów i amplitunerów jaką w tamtym okresie miałem denerwowała trochę domowników.
Nadal mam i zresztą używam, o czym wspominałem tuner Technicsa ST-9030. Jeden z wyższych modeli tej firmy, zresztą plasujący się tuż za Technicsem ST-9038, który należał do czołówki światowej tunerów. W 9030 mamy też wskaźniki wychyłowe - poziomu sygnału i dostrojenia.
Na przykładzie tych tunerów Technicsa widać, że firma, która nie słynęła z topowych produktów audio potrafiła wyprodukować tak świetne tunery.

Autor tematu
Rega

#56 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Rega » śr 09 maja 2018, 10:33

No właśnie - i tu jest ,,pies pogrzebany,, To nie ilość wskaźników i potencjometrow na panelu przednim stanowi o jakości sprzętu, a jakość użytych części i komponentów. I np tak jak w moim przypadku, moja żona też czasem używa mojego sprzetu, to jednak upodobania ma trochę inne jeśli chodzi o jakość. I aby wilk byl syty i owca cała to mój sprzęt musi mieć trochę tych pokręteł ;), a już na pewno będzie miał je mój nowy wzmacniacz lampowy, który właśnie jest konstruowany . Przepraszam za mały offtop.

Autor tematu
Revo

#57 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Revo » śr 09 maja 2018, 11:31

@Belfer54 , fajny ten Technics. Ja ostatnio to prawdę mówiąc, troszkę bardziej się tunerami interesuje niż kiedyś. Szkoda, że same stację są jakie są. Aczkolwiek odpalenie nawet tego na Kt-1100, czy też zapewne na ST-9030 jest czymś po prostu - bardzo przyjemnym. Ja to osobiście bym chciał w idealnym stanie Kenwooda KT-917, choćby po to, żeby stał i cieszył oko. Naprawdę, dla mnie to już co najmniej szczyty w klasyfikacji tunerów. Nie wspominając o Accu...

Autor tematu
Belfer54

#58 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: Belfer54 » śr 09 maja 2018, 12:01

Tunery Accu, te starsze, rzadko bywają obecnie na rynku wtórnym. Przed kilkoma miesiącami widziałem T-109. Ten, który ja miałem, czyli T-106 ostatnio na allegro byt przed ok. dwoma laty. Cena była kosmiczna jak dla mnie. Pomyśleć, że sprzedałem znajomemu o wiele taniej. Na innych portalach aukcyjnych, m.in. na ebayu widziałem T-105 i niższe modele. Ceny oczywiście wysokie.
O prezentowanym, aktualnie produkowanym modelu Accu nie wspominam. Można go kupić na rynku wtórnym. Jednak cena nadal porażająca.

bartus01
Nowicjusz Audiolub

#59 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: bartus01 » wt 10 gru 2019, 23:12

Panowie,
Warto kontynuować ten ciekawy wątek. Jestem tu nowy a powodem tego stanu są moje poszukiwania i dylematy co do zakupu sprzętu audio. Tak się składa że rozważam aktualnie czy iść w stronę streamerów i podobnych tematów czy też zastawić to wszystko na rzecz radia.
Coraz bardziej skłaniam się ku teamu aby "iść w klasykę" i zakupić porządny tuner i relaksować się przy radiu niż tonąć w otchłani serwisów strumieniowych:) Potem wzmak, gramofon albo CD.

Proszę polećcie mi jakiś dobry tuner w stylu vintage najlepiej z drewnem / tandberg? /kenwood który jest jeszcze dostępny jako używka oczywiście.
Zależy mi na analogowym , aksamitnym , niemęczącym dźwięku bez podbić pasma.
Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika

seb
Czeladnik Audiolub

#60 Tunery radiowe stare i nowe

Post autor: seb » śr 11 gru 2019, 12:17

Sam mam soniacza leżącego gdzieś w szafie. Chociaż słucham wyłącznie elektronikę, to jednak wszystko co teraz "leci" w eterze, powoduje, że uszy mi krwawią. Lepszym rozwiązaniem są jednak serwisy streamingowe. Nie trzeba używać tych płatnych. Jest Tune In czy Shoutcast. Może jakość jest mało audiofilska, ale zawsze można znaleźć dokładni to, na co ma się ochotę.
Tuner dla mnie to chyba już tylko mebel.

ODPOWIEDZ