AkustykaAkustyka ściany frontowej

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Autor tematu
Aro1991

#91 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Aro1991 » pt 08 cze 2018, 20:44

@Sanwing
Ustrój nie jest zbyt duży widząc całą ścianę ale 1 kroki już masz za sobą.
Widząc na zdjęciu taki dyfuzor uważam, że wygląda lepiej niż nie jeden obraz, fajnie że żona nie miała nic przeciwko.
Czekam co napiszesz o poprawie dźwięku, po tylu latach masz już trochę wyrobiony słuch, więc powinny różnice być słyszalne :?:


Autor tematu
Sanwing

#92 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » pt 08 cze 2018, 20:55

Niestety wiesz Aro jak jest. Finanse, ustępstwa i skończyło się obecnie na takim niewielkim dyfuzorze. Co będzie potem? Czas pokaże.
Jeszcze na dniach zamówię półki na płyty CD i na jakiś czas temat akustyki zawieszam ;). Trzeba będzie się porządnie osłuchać i zająć okablowaniem.
Wrażenia opiszę na pewno.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator
Posty: 1515
Rejestracja: wt 05 wrz 2017, 16:10
Lokalizacja: Olsztyn

#93 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » śr 13 cze 2018, 08:27

A ja tam myślę, że wcale nie "zawiesisz" tematu akustycznego, choć dużo w ostatnim czasie w tym kierunku zrobiłeś. Nawet bardzo dużo.
Ja czekam na opis zmian jakie zaszły po zastosowaniu dyfuzora. Rozumiem, że zapewniasz sobie odstęp głowy od tego "miasta wieżowców".
Sądzę, że taki dyfuzor w połączeniu z absorberami to "strzał w 10" jeśli chodzi o akustykę.

Powierzchnia dyfuzora mogłaby być trochę większa, ale spokojnie, będzie co w przyszłości robić.


Autor tematu
Sanwing

#94 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » pt 15 cze 2018, 19:13

Temat dotyczy głównie ściany frontowej w moim pokoju, ale opiszę też lekką zmianę jaka zaszła za moimi plecami (dosłownie ;) ).
Kupiłem od bardzo miłego Pana dyfuzor Skyline jego produkcji. Miał on być używany w jego domu, ale niestety żona nie wyraziła zgody by zawisł na ścianie.
Ustrój ma wymiary: szerokość 125 cm, wysokość 60 cm, największą głębokość 18 cm. Ustrój jest bardzo solidny, ciężki. Wisi na ścianie której powierzchnia wynosi 5.4 m2, reszta ściany zasłonięta jest kanapą, są też drzwi na korytarz. Nad dyfuzorem dodatkowo wisi obraz. Jak łatwo wyliczyć dyfuzor stanowi około 14% powierzchni ściany (zaledwie).
Wpływ na dźwięk jest jednak dużo większy niż mogło by się wydawać. Zmiany dotyczą u mnie głównie dwóch aspektów. Wysokie tony zostały złagodzone. Utemperowanie ich wpłynęło bardzo pozytywnie na odbiór całości, co ważniejsze tony wysokie nabrały większej rozdzielczości. Trudno to określić w prosty sposób. Mimo, że góry wydaje się mniej to wysokie są bardziej obecne, ciekawsze, wybrzmiewają po prostu lepiej.
Jak to często bywa w parze za poprawą góry poszła ku lepszemu lokalizacja źródeł pozornych. Jest bardziej namacalnie. O wiele łatwiej wyłapać oddech wokalisty czy szelest palca szarpiącego strunę (niuansem niekoniecznie istotne, ale ciekawe, zabawne i przyjemne).
Reszta pasma nie zmieniła się w jakiś drastyczny sposób. Bas nadal jest niezwykle przyjemny. Dziś wpadł na chwilę kolega i poprosił bym Baltlaba rozkręcił trochę bardziej i tak na 12-tej godzinie puściłem kilka utworów. Bas w ryzach nadal, dudnienie nie występowało, porządek na scenie nadal wyśmienity. Kolega nie mógł się nasłuchać jak takie małe kolumienki dają taki dźwięk. Wyjaśniłem, że kolumny to tylko jedna ze składowych. Opisałem mu, że akustyka również robi dużą robotę w tym, by nawet przy takiej głośności nadal muzyka brzmiała jak należy, a nie było słychać jedno dudnienie i miazgę.
Tyle z mojej strony na chwilę obecną. Ustawień na ścianie za kolumnami (pomiędzy absorberami) nie testowałem ze względów technicznych, ale może kiedyś się o to pokusę, gdy znajdzie się pomocna dłoń do noszenia ustroju. ;)
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator
Posty: 1515
Rejestracja: wt 05 wrz 2017, 16:10
Lokalizacja: Olsztyn

#95 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » pt 15 cze 2018, 21:11

Czyli można przyjąć, że Twoje dążenie do poprawnej akustyki pomieszczenia skończyło się sukcesem ?
Naprawdę do tematu podszedłeś wzorcowo.

W mojej ocenie takie łączenie rozpraszaczy i absorberów jest jak najbardziej optymalne.


Autor tematu
Sanwing

#96 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » pt 15 cze 2018, 21:44

Do tematu można podejść zdecydowanie lepiej niż ja to uczyniłem @Simpson . Niestety środki jakimi dysponuje (nie tylko finansowe) nie pozwalały mi na wypożyczanie dużej ilości różnych ustrojów, robienie pomiarów akustycznych etc. Zrobiłem z Waszą pomocą ile mogłem na obecną chwilę.
Czy jestem zadowolony? Zdecydowanie tak.
Mam wstępnie zaaranżowane pomieszczenia w którym mogę rozwijać swój sprzęt i cieszyć się dobrze brzmiącą muzyką.
Na laurach jednak w kwestii akustyki na pewno nie spocznę. :)


Autor tematu
Sanwing

#97 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » pn 25 cze 2018, 14:34

Dorzucam zdjęcie ściany z półkami. Na chwilę obecną koniec zabawy. Potem zajmę się jeszcze powierzchnią nad absorberami i ścianą za plecami, ale to w przyszłym roku po malowaniu.
Pozdrawiam.
Przed:
IMG_20180207_113730.jpg
Po:
IMG_20180625_142931.jpg

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość