Akcesoria AudiolubaKable zasilające-na co zwracać uwagę.

Czyli wszystko poza przewodami, a więc: gniazda, wtyki, zwory, przejściówki, interkonekty, kondycjonery, filtry, listwy sieciowe, a także podstawki antywibracyjne, w tym wszelkie akcesoria uznane za voodoo.
Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#61 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: Miles » czw 18 cze 2020, 21:20

Furutech FP-3TS20 na wtykach FI -E35(G) / FI-25(G) zasila cedeka Ayon CD-1s już kilka dni i w zasadzie obserwacje mam gotowe. Zwłaszcza, że ten kabel mam już od dawna, a jedynie realizował się ostatnio "na innych odcinkach", więc charakter jego nieźle znam. Chodziło raczej o to, czy w obecnej konfiguracji zagra tak, jak się tego spodziewałem. No więc zaskoczeń nie było, charakter przewodu potwierdził się, jedynie z zaciekawieniem obserwowałem skalę zmian w stosunku do Oyaide Tunami GPXe, bo to jest zawsze trudne do przewidzenia.
Tak więc Furutech doświetlił nieco dźwięk, uczynił wyrazistszym. Zwraca uwagę pewne jakby utwardzenie konturów poszczególnych dźwięków. W Oyaide jest więcej krągłości, niedopowiedzeń i czarowania, Furutech jest nieco bardziej konkretny. Nie sposób wartościować gorszy - lepszy. Z Vandersteenami bardziej mi leżał Oyaide, za to mam wrażenie, że Furutech dobrze komponuje się z Dynaudio. Były pewne obawy, czy zmiany wprowadzone przez 3TS20 nie spowodują, że muzyka rockowa stanie się zbyt natarczywa, męcząca. Na szczęście granica zbyt twardego grania w rocku nie została przekroczona. Oczywiście sprawdzałem na płytach ogólnie dobrze brzmiących. Gdyby mi zależało, znalazł bym na półce takie, które zagrałyby słabo. No ale nie chodzi przecież o to, żeby stroić system pod słabe nagrania.

Kurza twarz, doszło do tego, że dobieram kable zasilające odtwarzacz płyt do charakteru kolumn i publicznie się do tego przyznaję. To się chyba fachowo nazywa coming-out, czyli po naszemu: wyjście z szafy. W sensie audio - kablarskim rzecz jasna. Bo o seksie tu przecież nie piszemy :mrgreen: :mrgreen: .
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#62 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » czw 18 cze 2020, 23:31

3TS20 to bdb kabelek, gdy u mnie zagościł i wylądował w dacu, to pierwsze wrażenie było, ciemne tło i swoboda w brzmieniu.
Ale każdego pewno zdziebko inaczej, ten przewód na jeszcze lepszych wtykach niż FI28/38G mógłby pokazać więcej.
Ciekawe jak by wyszedł choćby na FI28/38 R, myślę że ciekawiej.

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#63 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » ndz 21 cze 2020, 00:18

Obiecałem komuś, że wrzucę kilka fotek z opisem jak oprawić przewód zasilający.
Z racji tego, że właśnie dzisiaj miałem okazję i przyjemność zabawić się w "oprawcę kabli" pokażę na przykladzie przewodu Melodika MCD 3150.
Jest to tani kabelek w cenie ok 24zl/m, a więc można tgo uznać, za taki przewód "Entry level", czyli coś na początek, chociaż znam takich, którym wystarczy ten poziom okablowania 😁
W moim przypadku zostanie wykorzystany w zasilaniu monitora NEC do zastosowań foto.
1. Kilka narzędzi o których już pisałem
Narzędzia.jpg
Mamy tutaj miernik uniwersalny, zaciskarkę, kilka tulejek, koszulki termokurczliwe, wkrętak dynanometryczny Wera, oraz opalarkę do termokurczek.
2. Przewód i wtyki potrzebne do zarobienia Melodiki MCD3150
Melodika.jpg
3. Tak wygląda przygotowanie jednego z końców kabla od strony wtyku IEC
Melodika1.jpg
Melodika3.jpg
4. Oprawiony przewód wtyczką IEC
Melodika 10.jpg
Ostatnio zmieniony ndz 21 cze 2020, 00:30 przez DiBatonio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#64 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » ndz 21 cze 2020, 00:28

Melodika5.jpg
5. Widok przygotowania przewodu od strony wtyku schuko
Melodika4.jpg
6. Na koniec widok całego przewodu
Melodika6.jpg
7. Jeszcze wersja na zupełnie zwykłych wtykach PCE i schurter.
Melodika9.jpg
Myślę, że każdy, kto ma choć trochę smykałki i nie ma problemów w pracach manualnych powinien sobie dać radę.
Wcześniej pisałem, że przewody robię z tak zwanym przeplotem i tak jest wykonany ten przewód.
post-15939-100002255 1256525531.jpg
Pamiętajcie, aby za pomocą miernika sprawdzić zgodność połączenia przewodu, mierząc przejście pomiędzy poszczególnymi stykami we wtyczkach. Zalecam też zmierzenie, czy aby nie ma przejścia/ zwarcia między żyłami L i N, a uziemieniem. Pozwoli to uniknąć ewentualnego zagrożenia zwarciem w sieci elektrycznej.
W tym przypadku nie użyłem oplotu na przewód, nie jest mi potrzebny w monitorze, ale też w zastosowaniach audio nie zawsze ma to uzasadnienie. Znam takich, którzy twierdzą, że oplot wpływa na brzmienie i nie zawsze pozytywnie, ale to już pozostawiam do własnych przemyśleń. 😁
W razie pytań w miarę moich możliwości służę pomocą 😉
Pozdrawiam.

P.S.
Sorry za ewentualne literówki, teraz już nie dam rady edytować. Piszę z tabletu i nie zwracam uwagi na to, co mi słownik wstawia.
Przypadek: wkrętak dynamometryczny, a nie jak wyżej 😂😂😂

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#65 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: Miles » ndz 21 cze 2020, 13:22

@DiBatonio , a co z ekranem w który uzbrojony jest ten przewód? Na fotce od strony wtyku Schuko wygląda, jakbyś połączył go z żyłą PE - tak zgaduję, bo widać dwie żyły wchodzące w tulejkę. Więc jak to rozwiązałeś?
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#66 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » ndz 21 cze 2020, 13:26

Tak, masz rację.
A jak miałem rozwiązać, jest pokazane na zdjęciu przecie.
😉
P.S.
Rozplątujesz ekran, robisz to po przeciwnej stronie do żyły PE, wtedy od jej strony(PE) skręcamy żyły ekranu i tyle.
Tulejka zaciskowa wtedy już rozmiar większy od tulejek do żył roboczych.
Tutaj miałem tulejki 2,5 i 4 mm.
Akurat w przypadku tego kabla zastosowałem zwykłe tulejki Cu cynowane, czy srebrzone. W przypadku kabelka, który robię do audio, a nie jak tutaj do monitora, używam tulejek Cu gold od WBT. Są też srebrne, ale drogie od furutecha nie miałem tam trzeba położyć trochę talarków 😁

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#67 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: Miles » pn 22 cze 2020, 08:43

No dobra, ale od strony IEC tez łączysz ekran z żyłą PE, czy obcinasz i tyle go tam widzieli? No ja wiem, że to pytania laika (czy lajkonika jak mówią niektórzy :mrgreen: ), ale sam wiesz, że takie detale miewają znaczenie. Jak miałem głośnikowe kable Van den Hul The Inspiration Hybrid to ekran kazali łączyć z jednej strony, z masą wzmacniacza, a od strony kolumn miał "dyndać" luźny drucik. Zawsze zastanawiałem się, po co wyprowadzili od strony kolumn drut od ekranu, skoro nie zalecali go podłączać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#68 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » pn 22 cze 2020, 15:52

Nie nie.
W zasilającym kablu robisz dren z ekranu do żyły PE od strony schuko, zawsze.
Od strony IEC odcinasz równo z koszulką izolacyjną kabla i tak zostawiasz, nie łączysz z niczym.
Mam zdjęcie przed zakryciem koszulką termokurczliwą, pokaże jak to zrobić.
Natomiast z tego co wiem, to w IC ekran łączy się z masą od strony urządzenia, czy źródła jak kto woli, zwłaszcza te do źródeł.
W przypadku głośnikowych drenaż z ekranu ma uzasadnienie po stronie urządzenia, bo z niego jest odprowadzony poprzez żyłę PE i bolec uziemienia w IEC. Tak ma być.
Gdyby było w stronę kolumn, to nie wiem jak miałby być odprowadzony syf z ekranu, kolumn nie masz uziemionych przecież. 😁
Tak, więc wszystko sie zgadza.
Krążą też opinie, że odpięcie ekranu z wtyczki schuko poprawia dynamikę, brzmienie jest klarowniejsze. Nie sprawdzałem tego, zwłaszcza na markowych kablach, bo nie chcę tam grzebać, a zawsze może najść ochota na odsprzedanie kabelka, a wtedy wiesz jak to jest. Ja generalnie i tak bym sobie z tym fantem poradził, ale po co grzebać. 😉
Wiem, że jest Furutech Alpha-3, który nie posiada ekranu, ten kabelek jest ceniony za zmiany robisz na jakie wprowadza do urządzenia, ale nie miałem z nim do czynienia.

Zwinięty ekran od strony schuko.
Melodika10.jpg
P.S.
Sorry za jakość zdjęć, robione telefonem.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#69 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: Miles » wt 23 cze 2020, 18:09

Furutech Alpha 3 rzeczywiście może być ciekawym kabelkiem, wiele osób go chwali, więc na pewno jak nadarzy się okazja postaram się go wypróbować.

Jednak nie to mi teraz w głowie. Jak dobrze pójdzie i kurier nie zgubi przesyłki to niebawem zawita do mnie środkowy model zasilającego Harmonixa ze starszej serii. Uff, płakałem jak płaciłem. Jednak po prostu muszę raz w życiu spróbować czegoś...na co tak na zdrowy rozsądek absolutnie mnie nie stać :mrgreen: :mrgreen: .

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#70 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » wt 23 cze 2020, 18:30

Alpha 3 można kupić z metra i zarobić fajnymi wtykami.
Kurcze, korci mnie ten kabelek, tylko wtyczki znowu zeżrą większość kosztów.
A w zasadzie komplet już mam, więc niebardzo szukam czegoś nowego.

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#71 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » wt 23 cze 2020, 19:42

Właśnie się dowiedziałem, że za kilka tygodni będzie u mnie gościł Hijiri Sound Matter SM2R-15 😁
Będę miał opcję zakupu w rozliczeniu oddając Oyaide, ale to się okaże, czy sprawdzi się w miejscu Enerra Holograph Hybrid z Moonem, czy bardziej w miejsce Oeyaide GPX Re v2 w DAC.
Teoretycznie oba powinien wciągnąć nosem 😂😂😂

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#72 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: Miles » wt 23 cze 2020, 21:37

Niech to szlag, @DiBatonio . Myślałem, że zabłysnę (choć w tym wątku :mrgreen: ) kupując kabelek Harmonix X-DC Studio Master 350 ("All Wattgtate", 1,5m), zaś Ty momentalnie sprowadziłeś mnie na ziemię tym Hijiri :D .

Jakby nie było, nie tylko Harmonix i Hijiri to dwie marki jednego producenta, ale też Harmonix X-DC Studio Master 350, który do mnie jedzie, jest protoplastą Hijiri Sound Matter SM2R-15, którego Ty będziesz testować.

Dla akademickiego porządku, z tego co zdążyłem się zorientować:

-najpierw był Harmonix X-DC Studio Master 350,
-potem zastąpił go model Harmonix X-DC350M2R Improved-Version,
-a tego z kolei Hijiri Sound Matter SM2R-15.

O ile nic nie pokiełbasiłem. Czyli będzie ciekawie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#73 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » wt 23 cze 2020, 23:29

No będzie będzie.
Co z mam począć, kolega dziś do mnie zadzwonił z taką informacją, więc nie omieszkałem się tym podzielić.
Jestem ciekawy, zwłaszcza wymiany Enerra Holograph Hybrid na Hijiri we wzmacniaczu.
Mam pewne obawy, w sensie, że wcale nie zostanie u mnie ten Hijiri.

Odbiegając od tematu kabli ...
Ostatnio bawiłem się w pomiar drgań podczas słuchania muzyki, na wzmacniaczu, na kondycjonerze i na kolumnach.
Ciekawe efekty, pamiętam jak kiedyś miałem granitem obciążony wzmak i CD Player. Tym razem dociążałem Moona i kolumienki.
Efekty pomiaru drastycznie pokazują różnice, dociążenie też pokazuje różnice w odbiorze muzyki na słuch.
Nie wiedziałem co wybrać, bo z jednej strony obciążenie spowodowało lepsze napowietrzenie sceny, instrumenty lepiej zaznaczone i ulokowane na scenie, lepszy kontur, lepsza separacja, ale jakby mniej emocji. Bez obciążenia żeby to zobrazować powiedziałbym, że instrumenty mniej punktowo, a bardziej plamami pacnięte na scenie, brzmienie jednak bardziej plastyczne, ciepłe i przy tym nadal rozdzielcze, słucha się przyjemniej.
Zostałem bez obciążenia wzmacniacza i kolumn, chociaż w wielu nagraniach obciążenie kolumn wychodzilo korzystniej.
Podobnego efektu boję się z Hijiri, nie wiem, czy nie będzie za technicznie.

Głośnik bez obciążenia
vib_20200613_200705.png
Głośnik z obciążeniem
vib_20200613_200922.png
Wzmacniacz bez obciążenia
vib_20200613_204711.png
Wzmacniacz z obciążeniem
vib_20200613_204520.png
Pomiary robione na tym samym kawałku muzycznym ok 60sek utworu, głośność ta sama, jedyna zmienna to obciążenie lub jego brak.
Śmiem założyć tezę, że podobne zjawisko dotyczy leżących kabli na podłodze, to dlatego w dobrze zestrojonym systemie czasem słychać różnice, kiedy kable położymy na podstawkach dedykowanych tym kablom. Coś jest na rzeczy.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#74 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: Miles » śr 24 cze 2020, 09:02

Osobiście nie spodziewałem się, że tak prosty środek jak dociążenie sprzętu może przynieść tak wymierne efekty. Nieźle. Niestety u mnie temat wibracji w zasadzie świadomie wypieram z moich myśli. Stara poniemiecka podłoga, deski oparte na legarach, gdy ktoś idzie wszystko tańczy. Znaczna poprawa brzmienia przy muzyce funk :mrgreen: . Zawsze żartuję, że nie mam problemu wibracji w swoim systemie, ponieważ amplituda wibracji jest w całości pochłaniana przez magnitudę wstrząsów :lol: . Gramofon wisi więc na ścianie, natomiast reszta sprzętów też powinna, ale to duża waga, a klocki mam przy ściance działowej na której powieszenie czegoś cięższego to przedsięwzięcie budowlane. Ściana składa się z piasku i małych, wrednych okrągłych kamyczków. Nie wiem jak to stoi. Jak wieszałem TV, to wiertło miałem rozm. 6, a kołki musiałem dać w rozm. 10-12. To tak poza tematem.

Natomiast zaskoczyłeś mnie pisząc:
DiBatonio pisze:
wt 23 cze 2020, 23:29
Podobnego efektu boję się z Hijiri, nie wiem, czy nie będzie za technicznie.
Bo choć tego kabelka w życiu nie słyszałem, to stereotypowa opinia o produktach pana Kazuo Kiuchi jest taka, że dopalają średnicę, nasycają dźwięk, wypełniają, harmonizują, umuzykalniają, wygładzają, ubogacają itp., itd., etc. Dlatego ja mam dokładnie przeciwne obawy co do mojego Harmonixa. Boję się, że z Sansui i Dynaudio może być za słodko. Oczywiście ten Hijiri to całkiem inny produkt niż starszy Harmonix. No ale wiesz, zawsze możemy się zamienić jakby co :D .

Awatar użytkownika

Autor tematu
DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#75 Kable zasilające-na co zwracać uwagę.

Post autor: DiBatonio » śr 24 cze 2020, 18:24

Dziś kolega do mnie pisał.
Gdyby się wpasował w miejsce Enerra, bo tam to raczej widzę, a musiał bym oddać Oyaide i dopłacić 3,5tys, pytanie czy będzie warto.
Wtedy Enerr musiałby wylądować w daku, znowu pytanie, czy będzie synergia.
A jak nie, to sprzedam i wezmę jakiegoś japończyka z metra, ale wtedy nie pożałuję na wtyczki i może wjadą FI48 (R) NCF.
Kurde, po co mi to wszystko, jak teraz jestem zadowolony z tego co mam.

ODPOWIEDZ