AkustykaAdaptacja trudnego pomieszczenia 30m2 czy jest sens

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Autor tematu
Ludwik
Nowicjusz Audiolub

#1 Adaptacja trudnego pomieszczenia 30m2 czy jest sens

Post autor: Ludwik » sob 02 maja 2020, 13:04

Cześć
Witam wszystkich i zwracam się z ogromną prośbą o poradę czy w moim nowym salonie można by poprawić akustykę montując jakieś panele absorbery pułapki basowe itp. Za niedługo przeprowadzam się do nowego domu zabieram swój sprzęt miedzy innymi głośniki Heco aurora 1000 jestem z nich zadowolony nie chce nic w tym temacie zmieniać. Sprzęt jeszcze nie był tam nawet podłączany . Obecnie przebywam za granica i po powrocie będę miał 14 dni na to aby działać w tej sprawie ale z powodu kwarantanny jestem zmuszony zamówić wszystko co potrzebne wcześniej.
Dlatego zwracam się z wielką prośbą o pomoc gdyż nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie a pokój wydaje mi się wybitnie niekorzystny pod tym względem. Z rzeczy które dokupię to na pewno grube zasłony i dywan. Pokój jest wąski długi 3,5 x 8,5 do tego schody na poddasze i brak drzwi oraz okno za miejscem odsłuchu ale cześć odsłuchowa stosunkowo nieduża. Kolumny będą rozstawione na szerokość jakieś 2 do 2,3 i odległość do słuchacza również podobna będzie odległość kolumn od tylnej ściany około 50 cm. Co mogę na początek spróbować czy jakiekolwiek działania w tym temacie maja sens w takim pomieszczeniu. Czy ewentualna zmiana miejsca głośników na ścianę krotka ta z oknem była by lepsza wolałbym tego uniknąć. Dodam ze jeśli chodzi o sufit to jest ocieplony stop betonowy na to płyty gipsowe na stelażu i belki drewniane na wierzchu. Ściany gruby mur +tynk.

dodatkowo ściany zastawione w drugiej części pomieszczenia regały biurko itp. ściana na której są schody obłożona kamieniem naturalnym jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie.

Bardzo proszę o pomoc i porady co można by spróbować zrobić mam swobodę w umieszczaniu ustrojów chciałbym wydać jak najmniej ale jeśli miała by być znaczna słyszalna różnica i inwestycja większej gotówki ma sens to biorę to pod uwagę
Załączniki
salon.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#2 Adaptacja trudnego pomieszczenia 30m2 czy jest sens

Post autor: Simpson » sob 02 maja 2020, 23:44

@Ludwik , oczywiscie, że jest sens. Akustyka to przynajmniej 50% sukcesu w dobrym brzmieniu, także jest to wg mnie element konieczny.
Jutro się dokładnie przyjrzę, także coś na pewno się poradzi.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#3 Adaptacja trudnego pomieszczenia 30m2 czy jest sens

Post autor: Simpson » pn 04 maja 2020, 08:43

Już sądziłem, że zaprezentuję Ci swoją koncepcję, którą posiadam u siebie, gdyż układ mam bardzo zbliżony, z jedną uwagą. Na tylnej ścianie (za słuchaczem) nie mam okna, co pozwala ścianę tylną także zaadaptować.

W Twojej sytuacji przede wszystkim na początek dałbym panele - coś w stylu Grand Absorber, który umieściłbym za kolumnami (przednia ściana). Takie dwa panele posiadam i na prawdę czynią one cuda. Z pełną odpowiedzialnością mogę go polecić, sądzę, że w 99% przypadków powinien sprawdzić się znakomicie. Poniżej zamieszczam Ci opis wrażeń po jego zastosowaniu:

viewtopic.php?f=16&t=617#p10234

Co do cen wydawanych na adaptację. Oczywiście, że każdy chce wydać jak najmniej. Ale pojawia się taka oto sprawa. Akustyka to minimum 50% prawidłowego i dobrego odbioru muzyki. A w teorii powinno to wyglądać tak:

Jeśli masz 10 tyś na zestaw, to powinieneś go w teorii podzielić tak- 5 tyś na sprzęt (włącznie z kablami), a pozostałe 5 tyś na akustykę. W praktyce powinno być nieco inaczej. Elementy akustyki są nieznacznie tańsze w zestawieniu ze sprzętem, także kwotę 10 tyś podzieliłbym tak: 6 tyś na sprzęt, 4 tyś na akustykę. Sądzę, że to w takim budżecie podział bardzo dobry.

Wracając do absorberów. One już znacznie powinny poprawić odbiór. Okna na ścianie tylnej nie możesz zasłaniać np podczas odsłuchu ? Jęsli chodzi o zasłony i dywan, to nie licz raczej na cuda. To nie adaptacja, a jedynie coś czasami lepszego niż goła podłoga, czy goła ściana.

Symetria jest zaburzona, ale panele nieznacznie to skorygują. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby dać całe miejsce ze sprzętem na środek, ale jak się domyślam jest to niemożliwe.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#4 Adaptacja trudnego pomieszczenia 30m2 czy jest sens

Post autor: DiBatonio » pn 04 maja 2020, 19:21

@Ludwik
50cm od tylnej ściany podłogówki?, to trochę malutko niestety.
Panele może nie zaraz za kolumnami, bo wtedy jeszcze zmniejszysz tę odległość.
Może pomiędzy kolumnami, a stolikiem? chyba, że nie ma takiej opcji ustawienia kolumn.
W sumie, to zgadywanie, ale możesz wybrać obie metody za kolumnami, a później sprawdzić to drugie ustawienie.
Zobaczysz, która opcja będzie korzystniejsza brzmieniowo.
Może, aby oddzielić ten mniejszy kawałek salonu do słuchania muzyki użyć jakiś parawanów akustycznych jako ścianki akustycznej?
Trudno doradzić na odległość, to trochę wróżenie, trzeba by było określić jakiego brzmienia oczekujesz, czego jest za dużo, a co chciałbyś "utemperować" lub uwydatnić.

P.S.
Tak jak napisał @Simpson panele pomogą w wypadku,zwłaszcza kiedy nie masz żadnej adaptacji.
Pzdr

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#5 Adaptacja trudnego pomieszczenia 30m2 czy jest sens

Post autor: Simpson » pn 04 maja 2020, 22:24

@DiBatonio , zgadza się, trzeba tam poróbować. Parawan jak najbardziej godny sprawdzenia. Oczywiście absorbery można spróbować dać także bardziej ku środkowi. Przy parawanie, aby zachować symetrię trzeba by pomyśleć także o podobnym ustroju po przeciwnej stronie.

@DiBatonio , ja mam podobny metraż jeśli chodzi o szerokość. W granicy 3,5 metra i jest i dyfuzor, jest także absorber za kolumnami. Jednak przy podłogowych kolumnach trzeba mocno tłumić pomieszczenie, a nie wiadomo, czy miejsca na to już starczy.

ODPOWIEDZ