DIYBudowa od podstaw

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#1 Budowa od podstaw

Post autor: Chyba Miro 84 » śr 01 sty 2020, 18:20

Witam. Zastanawiam sie nad budowa kolumny glosnikowej wykorzystujac bardzo dobre monitory i dwa subwoofery. Na razie propozycja typu:
2 monitory nht superone
2 subwoofery rel.
Zmontowane razem w nowej budzie jako kolumna wolnostojaca. Co sadzicie o takim posunieciu? Lub monitory na przerobionych standach w ktorych beda "schowane" suboofery, taka konstrukcja modulowa. Oczywiscie zachowujac litraz producenta w obu przypadkach ubrane w wybrany fornir i lakier w polysku.
Masz prawo zachować milczenie, wszystko co powiesz/napiszesz moze zostac użyte przeciwko Tobie...

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#2 Budowa od podstaw

Post autor: DiBatonio » śr 01 sty 2020, 21:02

Nie szkoda czasu i kasy?
Wbrew pozorom, to temat dość często traktowane, jak budowa karmiła dla ptaków.
Generalnie producenci dysponują zapleczem, komora bezechową, pomiarami itd.
Jako domorosły "konstruktor" na zasadzie opakowania li tylko w taki litraż jak zaleca producent to nie wszystko, a elementy zwrotnicy, podziału pasma, właściwe tłumienie komory kolumny itd.
Można jeszcze skorzystać z gotowych zestawów DIY Akkusa, gdzie dostarcza tobie obudowy odpowiednio skrojone, driver, zwrotnice i okablowanie wewnętrzne.
Były swojego czasu dostępne na https://loudspeakershop.eu/zestawy-do-m ... c-192.html

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#3 Budowa od podstaw

Post autor: Chyba Miro 84 » śr 01 sty 2020, 23:51

Ale mialem na mysli zeby nie psuć orginalnego produktu tylko opakowac go po Bozemu czyli z oryginalnymi zwrotnicami z tych monitorow tylko "ubrac" to w fornir zeby bylo bardziej milo dla oka i przy okazji miec cos niepowtarzalnego
Masz prawo zachować milczenie, wszystko co powiesz/napiszesz moze zostac użyte przeciwko Tobie...

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#4 Budowa od podstaw

Post autor: DiBatonio » czw 02 sty 2020, 00:01

To musisz znaleźć nie byle stolarza, często Ci od mebli i temu przyległych produktów słabo sobie radzą z perfekcyjnym położeniem forniru na kolumnach. A jak kolumna ma jakieś nieregularne kształty, to już w ogóle, dlatego lepiej poszukać kogoś , kto na codzień ma do czynienia z konstrukcjami kolumn.

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#5 Budowa od podstaw

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 00:11

Ok. Jesli dojdzie do jakiegos projektu to postaram zastosowac sie do wskazowek za co dziekuje i ewentualna konstrukcje na pewno pokaze tu na forum.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#6 Budowa od podstaw

Post autor: Sofokles » pt 03 sty 2020, 12:42

Jeśli tak podchodząc do budowy kolumn coś uzyska się dobrego to od razu można pójść spróbować sił w lotku. To bardzo skomplikowana materia. Ja w życiu bym się tego nie podjął. Wielku ekspertów sobie z tym nie radzi, skąd przypuszczenie, że amatorowi się uda ?
Oczywiście życzę szczęścia, przyda się go naprawdę dużo.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#7 Budowa od podstaw

Post autor: DiBatonio » pt 03 sty 2020, 19:01

@Sofokles
Pisałem o tym wyżej, tylko bardziej delikatnie chciałem dać do zrozumienia to samo, co Ty napisałeś.
Jestem tego samego zdania, ja nigdy nie podjął bym się jakiejś przebudowy etc.
Mogę zrozumieć wymianę komponentów zwrotnicy na lepsze elementy i sparowane ze sobą jak kondensatory, rezystory, bawiłem się w takie rzeczy w budżetowych głośnikach (np. Epos M15.2, TDL RTL3) ProAców D2 nie ruszam 😁
A wiem, że w ich zwrotnicy szału nie ma, ale to gra, tutaj ingerencja mogła by popsuć "czar" ProAców, pytanie ile w tym brzmieniu po modyfikacji zostało by z ProAca? Nie chce tego ryzykować.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku @Sofokles
😊

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#8 Budowa od podstaw

Post autor: Sofokles » pt 03 sty 2020, 21:02

Dziękuję @DiBatonio za życzenia. Oczywiście z wielką i nieukrywaną wzajemnością :)

Ja tam czasami delikatny nie jestem, wiem że może powinienem. Ale jeśli amator bierze się za budowę kolumn, a wcześniejsze pytania nie napawają optymizmem co do wiedzy, to jak to nazywać ;) hehe.

Ja radzę podobnym chętnym na takim stopniu zaawansowania - trzymajcie się z dala od kolumn i w ogóle od grzebania w sprzęcie ;)

@DiBatonio , ja w żadnych nie grzebałem i nie zamierzam. Rozmawiałem często z konstruktorem wzmacniaczy DIY. Dla mnie to czarna magia, inny świat. Wychodzę z założenia, że jeśli się czegoś świetnie nie zna, to lepiej się nie dotykać.
Choć jak mówisz- z czymś tanim eksperymentować można, nie duże ryzyko, ale żeby eksperymentować to wiedzę też trzeba mieć. Z moją wiedzą w tym zakresie do Ciebie na pewno daleko. Chyba do wszystkich daleko, bo nie mam zielonego pojęcia o elektronice ;)
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

ODPOWIEDZ