AkustykaJak to jest z tymi modami.

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#1 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » śr 01 sty 2020, 04:16

Witam jestem tu "nowy" i raczej zielony. Mam pytanie do mądrzejszych jak to jest z tymi modami. A dokladnie chodzi mi o konkretne mody w miejscu odsluchowym. Załóżmy ze w tzw. Switspocie :roll: chyba tak to sie fachowo nazywa, jest mod pomieszczenia np 70Hz i np. 120Hz. To gdy sie przesune w ktorym kolwiek kierunku zmienia sie rezonans i np mamy teraz 65hz i 125Hz. Pytanie brzmi jaki wplyw na te czestotlliwosci maja te sasiadujace obok 70 i 120hz? Czy nowy switspot ma slyszalne "nowe" rezonanse czy tez te z boku yez maja jakis wplyw na te obecne. Kurcze nie wiem czy ktos zrozumie moj "belkot" :oops:
Masz prawo zachować milczenie, wszystko co powiesz/napiszesz moze zostac użyte przeciwko Tobie...

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#2 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » śr 01 sty 2020, 04:29

Albo inaczej postaram sie to zobrazowac. Zakladamy ze najwieksze mody w miejscu odsluchu to 70 i 120hz. A np. Gdzies w innym zupelnie miejscu tego pokoju jest bardzo rozniace sie mody ze wzgledu na to iz jest tam inny rozstaw scian i nachylenie sufitu. I jest tam np. 49 i 116hz. Czy siedzac w miejscu gdzie mody 70 i 120 sa slyszalne mody 49 i 116? Czy nakladaja czy tez nie maja znaczenia? Bo sa w innym miejscu. Jesli 70 i 120 jest juz suma wszystkich skosnych, bezposrednio odbitych i innych o ktorych pewnie nawet pojecia nie mam, to czy jesli zastosuje tam rezonator helmontza na dokladnie 49hz to wplynie tylko na ten mod tylko w tamtym miejscu czy tez bedzie cos zmienial np. W 70hz w switspocie? Mam nadzieje ze ktos mi z tym pomoze bo w sieci tego jeszcze nigdzie nie znalazlem. Z gory dziekuje i przepraszam jesli na audiolubie gdzies juz sie pojawil taki temat a ja go nie wytropilem. Pozdrawiam.
Masz prawo zachować milczenie, wszystko co powiesz/napiszesz moze zostac użyte przeciwko Tobie...

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#3 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: DiBatonio » śr 01 sty 2020, 21:35

Najczęściej mody pomieszczenia zależne są od jego wymiarów i kształtu.
Natomiast akustyka ściśle związana jest z tym z czego to pomieszczenie zostało zbudowane, z jakich materiałów w jakim kształcie w sumie pierwsze zdanie nie wyklucza tego co jest w drugim zdaniu.
Takie złote proporcje dla pomieszczenia odsłuchowego to: 1:1,14:1,39, 1:1,28:1,54. Do ideału zbliżone są też 1:1,6:2,33, gdzie liczą 1 wyrażana jest wysokosc pomieszczenia.
Kolejne proporcje przedstawił M.M. Louden. Wartości należy rozpatrywać analogicznie jak powyżej.
1 : 1,9 : 1,4
1 : 1,9 : 1,3
1 : 1,5 : 2,1
1 : 1,5 : 2,2
1 : 1,2 : 1,5
1 : 1,4 : 2,1
1 : 1,1 : 1,4
1 : 1,8 : 1,4
1 : 1,6 : 2,1
1 : 1,2 : 1,4
1 : 1,6 : 1,2
1 : 1,6 : 2,3
1 : 1.6 : 2,2
1 : 1,8 : 1,3
1 : 1,1 : 1,5
1 : 1,6 : 2,4
1 : 1,6 : 1,3
1 : 1,9 : 1,5
1 : 1,1 : 1,6
1 : 1,3 : 1,7
Większość naszych salonów/pokoi wzbudza sie ponizej 50Hz i jest to np.35-37 Hz i jej wielokrotność, najpierw trzeba sobie poradzić z pogłosem i czasem jego opadania dla poszczególnych częstotliwości, jest kilka metod, najprostsza bezpomiarowa to klaskaniem, kolejna to sampler z poszczególnymi częstotliwościami pasma, wtedy słuchasz gdzie jaką częstotliwość pokój ma podbicie.
W necie znajdziesz wiele informacji na ten temat.
To co opisujesz to dowód na to o czym już napisałem, każdy z nas z tym walczy, dlatego tak ważna jest adaptacja akustyczną pomieszczenia, warto ją podeprzeć pomiarami, ale i bez tego można sobie nieźle poradzić, poszukaj w necie, bo jest tego multum.
Poniżej masz link z fajnym kalkulatorem i wizualizacją jak rozkładają się rezonans pomieszczenia dla poszczególnych częstotliwości.
https://www.hunecke.de/en/calculators/r ... modes.html

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#4 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 00:22

Dziekuje za link. Przyda sie. Ale jest male ale. Moj pokoj jest dosyc trudny do obliczenia ze wzgledu na to iz jest to w przyblizeniu prostokat z wneka dosyc spora i po przeciwnej stronie z "wypuszczona sciana" w ktorej jest kominek i to otwarty czyli z dziura do komina a nie z szyba "licujaca" z sciana. Lacznie naliczylem 12 naroznikow. Jak to ogarnac? Chyba bez specjalistycznego urzadzenia pomiarowego nic nie wymysle :cry:

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#5 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 00:24

Acha a w jednym narozniku wystaje kat wchodzacy w pokoj. Jakis pokrecony projektant to chyba projektowal. No ale coz. Taki dom kupilem i nic z tym nie zrobie

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#6 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: DiBatonio » czw 02 sty 2020, 00:31

Poszukaj tu na forum dość mocno rozpisywaliśmy się o adaptacji akustycznej, w niedużych kosztach można sobie poradzić w oparciu o panele PT80 k kilka dyfuzorów Shroedera.
Pytanie, czy to jedyne pomieszczenie w którym koniecznie musisz mieć system stereo?
Z drugiej strony nieregularne pomieszczenie/ściany itp. są niejednokrotnie lepsze niż prostopadłościenny pokój, jednak faktycznie żeby było wiadomo co i jak warto postarać się o pomiary, ale też sensowna ich analizę, symulacje i sensowne wykorzystanie wiedzy, gdzie co i jak wykorzystać.

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#7 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 00:53

Dziekuje za cenne informacje, wiadomo wiecej wiedzy nie zaszkodzi.. ale wciaz nie uzyskalem informacji na temat jak mod w innym miejscu pokoju ma sie do modu w miejscu odsłuchu i czy ma wplyw na yen w miejscu odsluchu, czy tez jest to pomijalna kwestia.. pozdrawiam

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#8 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: DiBatonio » czw 02 sty 2020, 01:36

Wynika to z akustyki i rozkładu modów, (częst. rezonansowej) pomieszczenia, uruchom sobie kalkulator z linku wklep dowolne długości boków i spójrz na tabelkę wyników, klikajac na okienko przy danej częst. zobaczysz gdzie sie rozklada konkrena częst.
Częstotliwości z różnych miejsc mogą się nanosić i mieć wpływ na odbiór obrazu stereo, czyli tam gdzie siedzisz, to dlatego stosuje się różne ustroje, pochłaniające pewien zakres częstotliwości i rozpraszajace jak np Dyfuzory 2D.
A jak zapewne wiesz stawia się je za słuchaczem, za linią kolumn z boków w miejscach pierwszych odbić itd.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#9 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Simpson » czw 02 sty 2020, 02:42

Jaki mod i gdzie występuje to tak jak wspomniał przedmówca- orientacyjnie pokaże Ci kalkulator, np ten:

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-a ... kustyczny/

Najłatwiejsza walka z modami to tak jak też już wspomniał przedmówca- ustroje akustyczne, a przede wszystkim dobre pułapki basowe (np strojone konkretnie na problematyczną częstotliwość).

Jednak ja nie modami bym się martwił. Zdecydowanie więcej kłopotów ma się często z odbiciami dźwięku. To dlatego bas nam zanika, gubi się. Cała sprawa związana z interferencją fal dźwiękowych- to są większe problemy tak sądzę.
Zagracenie pokoju pomaga przy wysokich i średnich częstotliwościach, jednak takie zagracanie jest transparentne dla częstotliwości niskich, temu absorbery, pułapki basowe- bardzo często są koniecznością jeśli chcemy pełnię szczęścia dźwiękowego.

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#10 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 10:10

Simpson napisal:
"Jednak ja nie modami bym się martwił. Zdecydowanie więcej kłopotów ma się często z odbiciami dźwięku.

Odbicia dzwieku np. Tzw. Pierwsze odbicia od scian mozna odbic pod innym kątem lub sprobowac pochlonac odpowiednim materialem, ale jak zwykle kij ma dwa konce, czyli w przypadku pochlaniania dźwięku nie da sie pochlonac calej czestotliwosci, bo muzyka to nie sinusoida tylko cale spektrum dzwiekow a to oznacza, ze reszta hz-ow ktorych panel nie pochlonie odbijaja sie i leca na przeciwlegla sciane czyli np. Z kanalu prawego pierwszy prawy panel cos pchlania reszta dzwieku odbija sie i leci na lewa sciane psujac obraz stereo nakladajac te resztki z prawego kanalu na kanal lewy ktory biegnie bezposrednio z kolumny lewej, ze juz nie wspomne o przesunieciu fazowym....
Ostatnio zmieniony czw 02 sty 2020, 10:37 przez Chyba Miro 84, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#11 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 10:12

Wyjsciem moze byc polozenie kolejnych paneli ktore odbija lub pochlona te resztki... bardzo mozliwe ze te kolejne panele beda musialy pracowac na innej czestotliwosci

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#12 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 10:18

Chyba ze jestem w bledzie. Poprosze o "wyprowadzenie" mnie z bledu za co bede wdzieczny. Pozdro

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#13 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: DiBatonio » czw 02 sty 2020, 11:27

Chyba Miro 84 pisze:
czw 02 sty 2020, 10:12
Wyjsciem moze byc polozenie kolejnych paneli ktore odbija lub pochlona te resztki... bardzo mozliwe ze te kolejne panele beda musialy pracowac na innej czestotliwosci
Panele wstawiasz tam gdzie w/g kalkulatora są odbicia od ścian z tym, że nie wszędzie pochłaniające.
Ja akurat wolę rozpraszanie, jest bardziej bezpieczne, swojego czasu krążyło takie powiedzenie "rozpraszania nigdy za dużo", zaś w narożniki tłumienie, kolega Simpson założył kilka wątków na temat paneli PT80 z których dowiesz się, gdzie je postawić, żeby były najskuteczniejsze. Jest kilka metod, każda proponuje co innego, poczytaj też o adaptacji metody LEDE, uważam, że nie w każdych warunkach da się ja zastosować, najczęściej miała miejsce reżyserkach nagraniowych, później dopiero znalazła zastosowanie w domowych warunkach.
Tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej metody dobrej na wszystko.
Poczytaj na takich stronach jak mega-acoustic.pl , czy asound.pl lub innych, jest tego trochę w Internecie.

https://www.asound.pl/adaptacja-akustyc ... ia-pokoju/
https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/
https://www.hifi.pl/porady/akustyka-prz ... ptacji.php

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#14 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Simpson » czw 02 sty 2020, 12:09

Chyba Miro 84 pisze:
czw 02 sty 2020, 10:10
ale jak zwykle kij ma dwa konce, czyli w przypadku pochlaniania dźwięku nie da sie pochlonac calej czestotliwosci, bo muzyka to nie sinusoida tylko cale spektrum dzwiekow a to oznacza, ze reszta hz-ow ktorych panel nie pochlonie odbijaja sie i leca na przeciwlegla sciane
Zgadza się, dlatego panele powinny być jak najbardziej szerokopasmowe. Powinny działać w jak najszerszym zakresie i łączenie paneli wykonanych na bazie TECH Slab MT 4.1 (PT80) z pułapkami basowymi, działającymi w najniższych zakresach, gdzie wełna mineralna jeszcze nie zadziała ma duży sens i często przyniesie pożądany efekt.
Dlaczego akurat ten typ wełny ? Myślę, że temu, gdyż ma bardzo szeroki zakres działania, a cena jest mocno przystępna.
Zgodzę się też z @DiBatonio , panował tekst, że rozpraszania nigdy za dużo i chyba jest dużo w tym prawdy. Łatwiej sobie narobić biedy tłumieniem, ale to nie oznacza, że należy z tego zrezygnować. Tłumić należy i rozpraszać należy.
Ja mam obecnie wykonaną adaptację właśnie metodą LEDE i wg mnie jest "w pytę" ;)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#15 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: DiBatonio » czw 02 sty 2020, 13:21

Panele PT80 mają więcej właściwości pochlaniających niż rozpraszających tutaj lepiej sprawdzają się 2D, czy 1D , bo zazwyczaj mają niski współczynnik pochlaniający, a większy zakres rozpraszania średnio od kilkuset do kilku tysięcy Herców ok 700-3000 z hakiem i więcej. Myślę, że warto je łączyć z panelami PT80.
Dobrej jakości Dyfuzory 2D i 1D robi firma acousticmanufacture.
https://www.acousticmanufacture.com.pl/

P.S.
Gdyby oprzeć akustykę tylko na panelach PT80 i pulapkach basowych bez dyfuzorów rozpraszających, nie wiem, czy nie powstało by ryzyko przetłumienia.

ODPOWIEDZ