Vademecum AudiolubaZapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Artykuły, recenzje, opisy, poradniki
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#1 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Simpson » pt 29 lis 2019, 20:35

Na ten odsłuch już szczerzę zęby :D Z jednego podstawowego powodu - jeśli filozofia brzmienia podobna jest do tego co prezentuje model Figaro B, to upatruję w modelu Figaro S faworyta. Oczywiście wyjść może różnie, tym bardziej, że nie będzie to jedyny model stający do rywalizacji, w pamięci są jeszcze Franco Serblin Lignea i jeszcze pewne dwie konstrukcje (których na razie nie zdradzę).

Ale zanim Lignea pojawi się u mnie trochę czasu jeszcze minie.

Jestem już po rozmowie z dystrybutorem- sopockim PremiumSound, zgoda na wypożyczenie jest !!! :D
Pozostaje jedynie kwestia transportu, gdyż są wielkie (jedna sztuka waży blisko 30 kg) i z uwagi nawet na bezpieczeństwo chyba sam się po nie wybiorę i sam je osobiście odwiozę. Także postaram się po nie ruszyć w ciągu tygodnia- dwóch.

Przyznam też szczerze, że trochę obawiam się tego testu, gdyż spodziewam się po nich bardzo dużo i nie wiem czy nie za dużo :? Bardzo wysoko zawiesiłem nad nimi poprzeczkę. Ewentualnego rozczarowania mogę nie strawić. Jednakże po tym co prezentuje młodszy brat- AudioSolutions Figaro B (test tutaj: test Figaro B ) trochę się uspokajam ;) W teorii gorzej być nie powinno.

Poniżej kilka zdjęć kolumn AudioSolution Figaro S:

figaro S a.jpg
AudioSolution Figaro S

Figaro S.png
AudioSolution Figaro S

Specyfikacja:
  • Trójdrożny system głośników
  • Głośnik wysokotonowy z kopułką z miniaturowym tubą, z falowodem
  • Super sztywne membrany papierowe, dla szybkiej odpowiedzi i doskonałej klarowności dźwięku i zwartego basu
  • Self-Locking Cabinet - konstrukcja obudowy zapożyczona z referencyjnej serii Vantage 5th Anniversary
  • Zintegrowane, niewidoczne stopy o regulowanej wysokości
  • Podwójna przednia przegroda (system "stealth Grille") podobnie jak w serii Overture
  • Łatwe zdejmowanie przedniej ścianki przez mały ozdobny otwór na palce
  • Terminale przyłączeniowe WBT NextGen
  • 17 różnych, unikatowych, opcji wykończenia, dla lepszego dopasowania do pomieszczenia

Specyfikacja techniczna Figaro S:

Wymiary (WxSxG): 940 mm x 232 mm x 401 mm
Waga: 28 kg każdy
Czułość: 91 dB przy 2,83 V 1m
Nominalna moc wyjściowa: 90 W rms
Maksymalne napięcie zasilania: 180 W;
Impedancja: nominalna 4,0 Ohm
Częstotliwość podziału: 400 Hz; 4000 Hz
Pasmo przenoszenia (środowisko w pokoju): 37-25000 Hz
Głośniki: 2,5-centymetrowy jedwabny głośnik wysokotonowy, 15,2 cm środkowy stożek ER, dwa 15.2 cm stożkowe przetworniki basowe typu ER

PS. Oczywiście chętnych zapraszam na test ( @Mały 75 , nie wiem czy nie będę musiał pożyczyć od Ciebie dodatkowych absorberów, gdyż akustykę mam ustawioną pod AS Overture).

PS. Znając życie i moją ciekawość.... myślę, że będą u mnie w ciągu tygodnia ;)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#2 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: DiBatonio » pt 29 lis 2019, 21:17

A nie będą za duże do Twojego pomieszczenia?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#3 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Simpson » pt 29 lis 2019, 21:32

@DiBatonio Znam opinię jednego testera tego modelu, który je testował w jeszcze mniejszym pomieszczeniu, jednakże zaadaptowanym akustycznie. Absolutnie się sprawdziły.

Z drugiej strony docelowo znajdą się w około 26-28 m2, także gdy okażą się lekko "za duże" to będzie bardzo miło. Liczę też na wizytę @Mały 75 , który zabierze dodatkowe absorbery ;)

Poza tym uwierzyłem na słowo @Sofokles owi, który wspomniał kiedyś w jednym z wątków, że dobrze jest mieć "za duże" kolumny i dobrze wytłumić pomieszczenie. To jest jakaś koncepcja, która mi logicznie pasuje.

Wszystko sprawdzimy ;)

Awatar użytkownika

Mały 75
Czeladnik Audiolub

#4 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Mały 75 » pt 29 lis 2019, 22:18

Coś się może wymyśli 🤔. Pzdr

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#5 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Sofokles » ndz 01 gru 2019, 12:02

Simpson pisze:
pt 29 lis 2019, 21:32
Poza tym uwierzyłem na słowo Sofokles owi, który wspomniał kiedyś w jednym z wątków, że dobrze jest mieć "za duże" kolumny i dobrze wytłumić pomieszczenie.
Zgadza się, że tak powiedziałęm i tak twierdzę. Można mieć świetny dźwięk z dużych kolumn, teoretycznie "za dużych". Jednak adaptacja pomieszczenia pod takie plany wcale nie musi być łatwa. Zależy od samego pokoju. No ciekawe jak to będzie. Będziesz miał @Simpson okazję zbadania skali brzmienia, gdy kolumny podstawkowe porównasz z podłogowymi (nie chodzi o jakość brzmienia, zaś skalę dźwięku)
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#6 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Simpson » pn 02 gru 2019, 14:34

Do końca tygodnia kolumny powinny do mnie trafić, oczywiście jeśli nie nastąpią jakieś nieprzewidziane historie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#7 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Simpson » śr 04 gru 2019, 22:04

Oj, będzie się działo. Będzie

Blisko 30 kilogramowe BESTIE są już u mnie :mrgreen:

1a.jpeg
AudioSolutions Figaro S
1b.jpeg
AudioSolutions Figaro S
2.jpeg
AudioSolutions Figaro S

Awatar użytkownika

Mały 75
Czeladnik Audiolub

#8 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Mały 75 » czw 05 gru 2019, 12:39

To jak kiedy biesiada u Ciebie. Pzdr

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#9 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Simpson » czw 05 gru 2019, 12:55

Całkiem możliwe, że jutro ? Aczkolwiek jeszcze rozkminiam. Rozmawiałem z @seb . Najlepiej razem zebrać się do kupy. Wieczorem zadzwonię to się ustawimy.
Wrażeń dźwiękowych nie będę zdradzał jak na razie :D

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#10 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Sofokles » czw 05 gru 2019, 19:03

@Simpson na pewno się trochu osłuchałeś także zapytam.
Pamiętasz jak kiedyś napisałem, że mając kolumny podstawkowe masz wycięte pół pasma z przekazu (akurat nie o Tobie pisałem a o pewnym wróżbicie) ???

Że połowy dźwięków się nie słyszy ? Słuchałeś różnych kolumn podstawkowych, droższych i tańszych. Nie wnikając w jakość dźwięku i niuanse, ale czy zgodzisz się ze mną, że dźwięk jest dużo "większy" z tego typu podłogówki w porównaniu z kolumnami podstawkowymi w granicy nawet 8-15 tysi ????
Patrząc po specyfikacji to te paczki już coś pokazać powinny.

Tylko szczerze.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#11 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: DiBatonio » czw 05 gru 2019, 21:31

@Sofokles
Z 3 drożne brzmienie będzie zawsze lepsze niż dwu lub dwu i pół drożnych, każde pasmo ma swój driver, to już plus.
Tylko, czy "dźwięk dużo większy " = lepszy?
Spójrz na monitory 3 drożne YB Audio, kawał skrzynki.
http://yb-audio.pl/realizacje/demonitor/
Kolega obecnie ma od nich podłogówki 3 way, ale słuchał też YB Audio M1 i naprawdę bdb je opisał:
"Jak dla mnie bomba. Bardzo plastyczne, dźwięczne ze szczegółami i smaczkami bez jakiś ostrości. Zajebiście budują scenę"
Masz wiele racji w tym co zawsze piszesz, ja tylko zastanawiam się i podziwiam jak "audiofile" potrafią rozszyć poszczególne pasma na osobne byty, ja nie potrafię, slucham muzyki jako całość, owszem zwracam uwagę na pewne aspekty brzmienia, które ułatwiają mi ocenę, ale tylko tyle i aż tyle.
Sam bardzo bym chciał takie monitory 3 way u siebie sprawdzić, może kiedyś jakiś dobry kolega zawita z takimi i pogodnie moje ProAc D2.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#12 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Sofokles » czw 05 gru 2019, 22:15

Z tym 3 drożnym brzmieniem bywa różnie. W teorii powinno być lepsze, ale często problemy występują z "szyciem" tego bez słyszalnego różnicowania i dzielenia. To trudny zabieg i zdarzyło mi się słyszeć 3 drożne paki z kiepskim szyciem, dźwiękiem. To jak z dwudrożnymi kolumnami. Są kolumny dwudrożne świetne i badziewiaste w podobnej kasie.
Ale oczywiście masz też dużo racji.

Mnie jednak chodzi głównie o taką kwestię, że kolumny podstawkowe są praktycznie zawsze ułomne. Oczywiście bywają wyjątki, że pozornie wszystko gra, ale po długim obcowaniu wielu różnych odsłuchach ten czar kolumn podstawkowych pryska.

Ale tera powiem ze swojego doświadczenia. Gdy pracowałem w salonie osłuchałem się monitorów po uszy od cen około 5 tysia zł po ceny grubo ponad 50 tysia (a i droższe). Po dość długim czasie znalazłem wspólny mianownik ich wyszystkich- to były niskie rejestry. Wszystkie (mówię tu o tych lepszych) ten bas miały nienaturalnie wybrzmiewający. Producenci różnymi sposobami starali się oszukać ucho, ale z czasem wszystko szło wyłapać. Niektórym się to dość dobrze udawało, ale szło to zdemaskować.

Małe pudła kolumn mają to do siebie, że nigdy "naturalnego" (co by to nie miało oznaczać) basu z siebie nie wydobędą, a dobre kolumny podłogowe- w podobnej kasie czyniły to o wiele lepiej.
Scena, głębia, precyzja, tzw "muzykalność"- ok. Kolumny podstawkowe potrafią sobie z tym poradzić, ale nigdy takiego mięsiście "naturalnego" basu nie dadzą.
Mistrzem "robienia" basu w kolumnach małych jest Dynaudio jak dla mnie. To sarkazm, bo ten bas w małych ich kolumnach jest tak tandetnie zrobiony (oszukany), że szkoda gadać. Efekciarstwo i tyle.

Chodzi mi głównie o to, że dobra kolumna podłogowa w adaptowanym pokoju bas da o niebo, o niebo, o niebo lepszy, przyjemniejszy, bardziej "naturalny" i na pewno zdecydowanie bardziej swobodny oraz dużo niższy.

Kolumny podstawkowe najczęściej "oszukują" bas-refleksem, ale to idzie tak łatwo wyłapać, że kolumna brzmi bas-refleksem a nie obudową. Przede wszystkim powabnością i lekkością basu, a także delikatnością brzmienia basu.

Tak właśnie, niskie delikatne zejście, ale to słyszałem w kolumnach już dość drogich, na pewno powyżej kilkudziesięciu tysi. W tańszych bywały symptomy, ale nieczęsto.

Udręką kolumn podstawkowych jest przede wszystkim ten nieszczęsny bas, który nie brzmi nigdy dobrze. Jest lepiej lub gorzej oszukany, ale tam naturalności i swobody nie ma.

Ciężko mi to wytłumaczyć o co mi chodzi słowami. To trzeba mieć dwie pary kolumn i tak to pokazać jaka jest różnica w prezentacji niskich tonów. To brzmi tak, że dobra podłogówka niejako nie gra basu, a ten bas poprostu jest, a kolumny podłogowe tym basem zawsze emanują.
No kurka, nie dam rady tego opisać ;)

DiBatonio pisze:
czw 05 gru 2019, 21:31
ja tylko zastanawiam się i podziwiam jak "audiofile" potrafią rozszyć poszczególne pasma na osobne byty, ja nie potrafię, slucham muzyki jako całość, owszem zwracam uwagę na pewne aspekty brzmienia, które ułatwiają mi ocenę, ale tylko tyle i aż tyle.
to znaczy tylko tyle, że masz świetne kolumny, świetnie skrojony system. Skoro pasma są tak dobrze zszyte ze sobą, że je ciężko odróżnić to tylko się chłopie ciesz !

Ogólnie na pewno rozróżniasz, ale granice powinny być ciężkie do oszacowania (są różne zdania na ten temat, ale moje akurat jest takie, wolno mi przecież ;) ).

Z opiniami innych trzeba też uważać, bo nie wiadomo jak dobrych kolumn w życiu słyszał. Dla niektórych kolumna do 12 tysi to szczyt audiofilskiego wyzwania i np lepszych nigdy nie słyszał i je uważa za wzór brzmienia.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#13 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: DiBatonio » czw 05 gru 2019, 23:54

Sofokles pisze:
czw 05 gru 2019, 22:15
to znaczy tylko tyle, że masz świetne kolumny, świetnie skrojony system. Skoro pasma są tak dobrze zszyte ze sobą, że je ciężko odróżnić to tylko się chłopie ciesz !
Dziękować, mam taką nadzieję.
D2 na pewno mają ten bas lepszy jakościowo pod względem barwy, dociążenia i sprężystości/swobody niż moje poprzednie podłogowe Epos M15.2, mimo że były modowane, to i tak cienko wypadły przy D2, trochę to nie sportowe porównanie, bo i cena inna 😁
Z tym basem jest wiele racji w tym co piszesz, bo przykład miałem u kolegi od fizyki, który grał Atollami na 3way Vienna Acoustic do tego dostrojony subwoofer zamknięty działający jako dopełnienie konkretnej częstotliwości (działa bardziej jako ustrój niż głośnik) i takiego basu, to ja z Atolli nie słyszałem, nie wiem, czy w ogóle mogę sobie przypomnieć, żeby z czegokolwiek przez moje lata zabawy w audio. Może z Magico S3 MK II, albo S5, ale na wiele wiele droższym systemie.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#14 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: Sofokles » pt 06 gru 2019, 07:46

Eposy to faktycznie zupełnie inna baja.
W ogóle w budżecie do kilkunastu tysi naprawdę o solidne brzmienie bardzo ciężko, a z kolumn podstawkowych to już chyba nierealne.
Niektóre mogą grać przyzwoicie, ale do jakości to jeszcze dużo, oj dużo.

Wiem, że wielku się to nie spodoba, ale dźwięku świetnego nie będzie z budżetowych produktów. Dla przykładu radzę każdemu, kto w to nie wierzy przejść się do salonu i poprosić o odsłuch kilku kolumn (z dobranym systemem) za ponad 20-30 tysi i sam usłyszy co mam na myśli.
To jest zupełnie inne granie, zupełnie inne doznania. Warto skupić się na samych niskich tonach i usłyszeć jak potrafią wybrzmieć (zakładam, że sklepy w tych cenach mają przyzwoite konstrukcje).

Często pojawia się argument świadczący niby na korzyść kolumn podstawkowych, że produkcja takich jest tańsza niż podłogowych dlatego za 10 tysi można kupić jakość ktrą mają dopiero kolumny za 15-20 tysi - bo koszty produkcji.

Guzik prawda, tak nie jest. Dobrze dobrana kolumna podłogowa za 20 tysi zje na śniadanko podstawkową. Naprawdę połowy dźwięków i połowy wyrafinowania jakie może być w niskich tonach z podstawkowej nigdy się nie usłyszy. I nie idzie o to, że ktoś basu nie lubi i mega zejścia.

Mega zejścia i tak nie będzie, ale też nie będzie powabności basu, którą solidna kolumna podłogowa, ze swietną obudową potrafi dać.

@DiBatonio , no i nie powiesz po takim doświadczeniu, że żadna kolumna podstawkowa do takiej jakości o której piszesz nawet się nie zbliżyła ?
Jak ktoś myśli, że z "podstawki" taki bas osiągnie to jest w wielkim, wielkim błędzie i można powiedzieć, że guzik wie i guzik słyszał (że tak kulturalnie napiszę) ;).

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#15 Zapowiedź testu z odsłuchu AudioSolutions Figaro S !!!!!!!!!!

Post autor: DiBatonio » pt 06 gru 2019, 09:06

Sofokles pisze:
pt 06 gru 2019, 07:46
@DiBatonio , no i nie powiesz po takim doświadczeniu, że żadna kolumna podstawkowa do takiej jakości o której piszesz nawet się nie zbliżyła ?
Jak ktoś myśli, że z "podstawki" taki bas osiągnie to jest w wielkim, wielkim błędzie i można powiedzieć, że guzik wie i guzik słyszał (że tak kulturalnie napiszę) ;).
Zgadza się, tylko takim dużym kolumnom jak Vienny, czy im podobne o Magico S3 lub S5 nie wspomne, trzeba zaoewnic odpowiednio duze pomieszczenie i dobrze zaadoptowane, żeby bas nam sie nie wzbudzał. Tam gdzie bywam, a czuje, że za jakiś czas znów będę, bo dochodzą jakieś ustroje na sufit ze sklejki giętej jest naprawdę wytłumione, co słychać w trakcie rozmowy 2 osób, daje to możliwość bardzo głośnego słuchania bez utraty jakości i kompresji.

ODPOWIEDZ