PC w służbie AudiolubaCo do Lumina ? Jaki audiofilski DAC ?

Czyli muzyka malowana PeCeTem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Czeladnik Audiolub

#1 Co do Lumina ? Jaki audiofilski DAC ?

Post autor: mario33lgw » ndz 24 lis 2019, 18:36

Kiedyś próbowałem ten temat rozwinąć na innym forum ale nie skończyło się jakimiś konkluzjami... a chciałbym pociągnąć tem wątek rozwoju mojego systemu...

Jestem posiadaczem streamera Lumin D1. Ma już swoje lata, to mój piewszy streamer/DAC tej klasy. Poprzedni był Cambridge Audio CXN, więc skok jakościowy był spory. Tym niemniej im dłużej słucham, tym bardziej przekonuję się, że trzeba by coś zmienić. I po równo chodzi tutaj i o gonienie króliczka (coś bym zrobił lepiej, tylko co), i o oczekiwaną lekką zmianę postrzegania dźwięku.

Najpierw o tym 'co jest'. Jestem tu jakiś czas więc nic nowego nie powiem ale warto powtórzyć podsumowanie. Słucham różnej muzyki, ale głównie rocka, klasycznego, współczesnego, hybryd z innymi gatunkami. Dlatego w muzyce szukam głównie ekspresji, dynamiki, charakteru, mają być gitary, wykop etc. Poza tym słucham trochę elektroniki, trochę jazzu, czasem gothic, czasem fajnego wokalu scenicznego. Warto dodać, że mój zestaw oparty jest na wzmacniaczu Sansui Alpha 607XR (daje taki fajny rockowy posmak) i kolumnach Harbeth M30.1, o których mógłbym pisać wiekami, ale ich muzykalność i napowietrzenie to bajka. Gdybym słuchał tylko rocka to pewnie bym znalazł lepsze połączenie, ale ponieważ gust lekko eklektyczny, to zestawienie dla mnie bliskie ideału. Słucham głównie z plików (Tidal HiFi, pliki HiRes). Nie słucham muzyki z kompa, jestem tradycjonalistą, ma być skrzynka oddzielna. Do plików mam podpięty NAS. Płyt CD mam niewiele, używam taniego transportu i DACa w Luminie. Plus najlepsze w mojej opinii klasyczne albumy rockowe mam na płytach winylowych (Technics 1410mk2).

Po tym przydługim wstępie, o tym 'co ma być'. Słuchając tego co mam, Lumin wydaje mi się troszeczkę za 'analogowy', taki 'wolny'. Jak chcę tego efektu to mam od tego gramofon, a tu bym chciał troszkę więcej dynamiki, ataku. Większość ludzi szuka czegoś przeciwnego...

Rozpatrywałem dwie alternatywy: albo dołożę nowego, oddzielnego DAC'a, z nowszą kością, chętnie preampem, MQA etc albo wymienię Lumina na coś innego, kompletny streamer z DAC. Wydaje się, że preferowaną długoterminowo opcją jest opcja rozdzielenia DACa od transportu, czyli po pierwsze dołożenie DACa. Moją główną zasadą jest, że to ma być nie zmiana "w bok", tylko w górę, rozwojowa, uszlachetniająca mój zestaw. Poniżej poziomu Lumina nie chciałbym schodzić, więc proste rozwiązania typu "kup sobie Raspberry Pi" raczej odrzucam. Budżet gdzieś 5 tys +, zależy od efektu.

Jestem otwarty na testowanie jak wiecie, ale szukam ukierunkowania. Którą drogą iść ? I gdzie szukać ?
Stereo: Sansui Alpha AU-607XR + Harbeth Monitor M30.1
Streaming & DAC: Lumin D1
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

ODPOWIEDZ