DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#136 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 14 cze 2020, 11:33

@Simpson zachęcam do lektury :D

Audio-Pan
Junior Audiolub

#137 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Audio-Pan » wt 16 cze 2020, 22:24

Ja przebrnąłem Koledzy. Połowy nie zrozumiałem, ale starałem się. Oj czeka mnie jeszcze lektura w tematyce.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#138 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 18 cze 2020, 21:47

@Audio-Pan wszelkie wątpliwości chętnie rozwieję :)

Kilka dni minęło odkąd zmodyfikowane zostało zasilanie w malince toż to i kilka dodatkowych spostrzeżeń się pojawiło. Są niejako rozwinięciem tego co napisałem wcześniej.
Po pierwsze góra jest jedwabista, brak w niej ostrości a sybilanty są pięknie łagodzone. Jednym słowem nie kłuje w uszy :) Często do testowania sybilantów sięgam po płytę "Piece by Piece" Katie Melua i utwór "Nine Million Bicycles" bo są tam mocno wyeksponowane. Może nie tak jak w "Spinning The Wheel" George`a Michael`a ale pamiętam, że w poprzednich systemach dawały się we znaki. W każdym razie przed modyfikacją piękny głos Katie potrafił zakłuć, teraz natomiast wszelkie "śśśś" przeistoczyły się w "sssś". W drugim cudzysłowie na samym końcu z premedytacją umieściłem "ś", a nie "s" bo te sybilanty rzecz jasna są (i pewnie będą) ale mają inny wydźwięk. Mam nadzieję że wiecie o co chodzi :D Słodkie żeńskie glosy dalej czarują i uwodzą. Barwa stała się może odrobinę cieplejsza, ale nie zmienia to faktu że wszystko brzmi naturalnie - nie tylko wokale ale także instrumenty. Scena nie rozszerzyła się magicznie czy też nie skurczyła, w tej kwestii nie widzę zmian, natomiast wyszło więcej szczególików które cieszą ucho. Wybrzmienia instrumentów są dłuższe i bardziej namacalne. Najwięcej natomiast zmieniło się na dole pasma. Bas brzmi zdecydowanie, zdecydowanie inaczej. Nigdy w tym systemie nie dudnił, był dobrze kontrolowany, ale teraz więcej w tym basie samych instrumentów. Kontrabas jest kontrabasem, gitara basowa - gitarą basową, a bęben perkusji - bębnem perkusji. Jak by to nie brzmiało to naprawdę tak jest i wcześniej nie było to tak słyszalne jak teraz. Odnoszę wrażenie, że system zyskał trochę na muzykalności, ale nie stracił na neutralności, o ile można pogodzić te dwie rzeczy. Nic tylko słuchać 8-)

Z aspektów technicznych wykonałem nowy panel tylny do obudowy i w końcu gniazdo Furutecha jest do niego prawidłowo przymocowane. Czekam wciąż na włącznik z Chin i niecierpliwię się, bo chciałbym już zamknąć temat dłubania w środku streamera. Niedługo przyjdzie czas na sprawdzenie siebie samego w postaci zmiany bezpiecznika. Zobaczę, czy wyłapię zmianę, ale w gruncie rzeczy skoro jestem w stanie dostrzec zmiany przy modyfikacji zasilania, to być może i bezpiecznik będzie dane mi usłyszeć. ;)

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#139 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 23 cze 2020, 11:38

Zauważyłem bardzo przykrą rzecz, a mianowicie płyty, których kiedyś słuchałem z fascynacją teraz "odstawiłem na półkę". Mastering zbiera żniwo...

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#140 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » wt 23 cze 2020, 12:55

Wyższy level sprzętowy pokazuje skopane nagrania.
Dlatego ja zawsze kupuję płyty wytwórni, które potrafią zrobić dobre realizacje.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#141 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Miles » wt 23 cze 2020, 18:01

Ja generalnie kupuję głównie płyty z muzyką klasyczną, rockiem progresywnym, jazzem. Zatem gatunki zasadniczo nastawione na dobre brzmienie jako jedną ze składowych muzycznego przekazu. Oczywiście tu też są płyty lepiej lub gorzej nagrane, ale nawet te które brzmią "nie za zbytnio" to pikuś w porównaniu z tym, co się wyprawia w tzw. mainsteamie. A już najgorsze z najgorszych są jak dla mnie płyty z rynku amerykańskiego, często nawet te dobre i ambitne muzycznie. Ostatnio kupiłem świetną płytę bluesową Mavis Staples - We Get By. Muzycznie rewelacja, brzmieniowo katastrofa, myślałem, że coś się zepsuło w sprzęcie. Natomiast zdecydowanie najgorszy brzmieniowo zakup ostatnich lat to słynna płyta Amy Winehouse - Back in Black (w dodatku wersja deluxe jakby kto pytał :mrgreen: ). Pewnego dnia pomyślałem, że w sumie ten album to klasyka, sama Amy była wspaniałą wokalistką, trzeba to mieć. Wytrzymałem z trudem jedno przesłuchanie - pieniądze wydane, szkoda wyrzucić. Dźwięk jak z puszki po piwie. Wtedy przypomniało mi się pojęcie loudness war...

Oczywiście można konfigurować swój system tak, żeby był w mniejszym lub większym stopniu "przyjazny" kiepskim realizacjom. Jednak jestem zdania, że jedną ze składowych wzrostu jakości systemu jest jednak przejrzystość. Oczywiście nie mówię tu o przejrzystości samej dla siebie, ale idącej pospołu z innymi cechami dobrego brzmienia. Tak więc generalnie na lepszym sprzęcie trudniej ukrywać niedostatki masteringu, wszelkiego rodzaju podbijanie skrajów pasma itp.

@Jackobtone , trochę pojechałem poza tematem, ale przynajmniej wiesz, że ludzie czytają Twój skądinąd świetny wątek ;)
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#142 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 23 cze 2020, 19:16

Dziękują za komentarz @DiBatonio oraz Tobie @Miles za dłuższy wywód, a także za słowa uznania :D Tego typu dyskusje też są tu jak najbardziej mile widziane, bo przecież ile można o tym samym w kółko nawijać. Cieszę się, że są osoby, które doceniają moje wypociny ^^

Postanowiłem poprawić coś jeszcze w streamerze, a mianowicie wykorzystałem poprzednią płytę górną (tę z większą ilością otworów) jako płytę dolną. Zamaskowałem dzięki temu przewody przebiegające pod płytą montażową i wygląda to zdecydowanie estetyczniej. Płyta montażowa została nieco uniesiona, ale na szczęście miałem tam jeszcze trochę zapasu i nie ma konfliktu na linii płyta górna - elektronika. Nie będę wrzucał tym razem zdjęć, poczekam aż przyjdzie wspominany wielokrotnie włącznik z Chin i wtedy zrobię nieco lepsze zdjęcia. Myślę, że będzie to już ostatni etap dłubania w streamerze, ale mam nadzieję, że wątek mimo to nie zginie śmiercią naturalną i będzie kontynuowany choćby przez kolejnych zapaleńców projektów DIY :)

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#143 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 02 lip 2020, 15:33

Przycisk po kilku miesiącach w końcu przyszedł i został zamontowany. Zgodnie z obietnicą wrzucam zdjęcia streamera. Zdjęcia robiłem na szybko, ale tym razem aparatem. Nie za bardzo mam czas żeby pobawić się w ich upiększanie, więc użyłem autokorekty :D

Podsumowując:
Komputer: Raspberry Pi4 2GB
* DAC: Audiophonics DAC I-Sabre 9038Q2M
* Gniazdo zasilające: Furutech FI-03 (R)
* Przewody zasilające: Neotech SOCP-16
* Zasilacz: Tomanek ULPS Mini wyjęty z obudowy, nieco zmodyfikowany i umieszczony w mojej obudowie
* Moduł sterujący zasilaniem: Audiophonics PI-SPC V2
* Kable połączeniowe DAC-gniazda RCA: Furutech FA-αS22
* Gniazda RCA: Furutech FT-903(G)
* Obudowa: przerobiona gotowa obudowa z Modushop (GALAXY 2U - 1NGXA287N) skrócona na wysokość o kilka centymetrów, z podmienionym panelem przednim i tylnym na drewno dębowe
Załączniki
_DSC2254.jpg
_DSC2253.jpg
_DSC2251.jpg
_DSC2250.jpg
_DSC2247.jpg

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#144 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 02 lip 2020, 15:34

Zdjęć ciąg dalszy.
Załączniki
_DSC2259.jpg
_DSC2258.jpg
_DSC2257.jpg
_DSC2256.jpg
_DSC2240_4.jpg

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#145 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 02 lip 2020, 15:47

I ostatnie dwa ze streamerem podłączonym do prądu w miejscu docelowym.

Warto przenieść się teraz na pierwsze strony i zobaczyć, jak streamer wyglądał pierwotnie. Obecną wersję oznaczam jako V4 i myślę, że na tym poprzestanę w kontekście modyfikacji streamera. V4, ponieważ nie pokazałem jak wyglądał streamer, gdy złożyłem gotową obudowę z Modushop - po prostu uważam że nie było w nim nic ciekawego, a jak wygląda gotowa obudowa można znaleźć na stronie producenta :D W tym wątku znajduje się właściwie cały proces ewolucji streamera mojego pomysłu i dziękuję, że braliście w tym udział. Podziękowania również dla @DiBatonio, bo dzięki niemu zdecydowałem się na zmianę kabli zasilających i gniazda zasilającego. Doradził w kwestii wyboru odpowiednich elementów, które jak się okazało miały bardzo duży wpływ na brzmienie tego grajka. Później przyjdzie czas na sprawdzenie bezpieczników, a w najbliższych dniach również kabli zasilających, ale o wrażeniach pewnie będę pisał już w innych wątkach na forum. :D Jedyną rzecz którą zmienię jeszcze w streamerze to uruchomienie podświetlenia przycisku. Ten który przyjechał jest podświetlany na zielono (bo gdy go zamawiałem w takim kolorze świeciło jeszcze logo), ale jadzie już kolejny. Zapewne znów za kilka miesięcy dopiero dojdzie. Nie mniej jednak przekazuję pałeczkę dalej i mam nadzieję, że pojawi się więcej osób, które chciałyby spróbować budowy streamera DIY i pochwalić się osiągniętym efektem. Rzecz jasna, jak pojawią się jakieś pytania będę w miarę mojej wiedzy i możliwości służył pomocą.
Załączniki
_DSC2266.jpg
_DSC2262.jpg

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#146 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » czw 02 lip 2020, 18:20

Ładnie ładnie, dobra robota.
Ta malinka świecąca na zielono chyba mi bardziej przypadła do gustu, ale o gustach się nie dyskutuje 😁

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#147 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 02 lip 2020, 18:44

DiBatonio pisze:
czw 02 lip 2020, 18:20
Ładnie ładnie, dobra robota.
Ta malinka świecąca na zielono chyba mi bardziej przypadła do gustu, ale o gustach się nie dyskutuje 😁
Zielonych ledów wciąż mam spory zapas, więc jak białe podświetlenie się znudzi to żaden problem :D

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#148 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pt 03 lip 2020, 02:51

A, że tak zapytam:
Słyszałeś o audiofilskim switchu?
Silent Angel Bonn 8 na sąsiednim zachwytów co niemiara 😁
https://soundrebels.com/silent-angel-bonn-n8-2/

Awatar użytkownika

seb