DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#31 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » czw 21 lis 2019, 17:31

Czyli na plus.
Podaj jakieś zdjecia, jestem ciekawy.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#32 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 21 lis 2019, 18:30

Zdecydowanie na plus i Allo Boss idzie na sprzedaż.

Mogę wysłać zdjęcia ale tylko pokazujące róznice wizualne między płytkami. W środku obudowy mam teraz bajzel :D. Będę modyfikował płytę tylną, inaczej to wszystko zorganizuję :)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#33 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » czw 21 lis 2019, 18:32

Jak skończysz ten projekt, to wtedy się pochwal.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#34 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 03 gru 2019, 21:10

Znalazłem dzisiaj chwilę czasu i w końcu skończyłem budowę streamera. Zamieszczam zdjęcia tego, co uległo zmianie względem poprzedniej wersji.
1) Audiophonics zajęło miejsce Allo Boss DAC V1.2
2) Pojawił się radiator pasywny na Raspberry.
3) Rozdzieliłem płytki i umieściłem je osobno na płycie montażowej. Połączyłem je taśmą IDE 40pin.
4) Pozbyłem się gniazda LAN z obudowy i umieściłem płytkę z Raspberry tak, żeby dostęp do tego gniazda (a także 2xUSB 2.0 i 2xUSB 3.0) był bezpośredni. W związku z tym w obudowie zrobiło się więcej miejsca.
5) Zasilanie zostało inaczej ułożone, trafo wylądowało bezpośrednio na płycie montażowej.
6) Zrezygnowałem z zasilania przez USB-C. Ze względu na fakt, że Audiophonics umożliwia wlutowanie kabelków bezpośrednio w płytkę to skorzystałem z tego rozwiązania.
7) Oddzieliłem sekcję zasilania od sekcji „inteligentnej” za pomocą płytek (fragmenty obudowy Tomanka), głównie ze względu na fakt, że zasilanie wytwarza dużo ciepła.
8) Wymieniłem drewniany panel tylny na inny, cieńszy (również z drewna dębowego).
9) Drewniany front oraz tył obudowy pokryłem bejcą z lakierem.

Temperatura pracy Raspberry przed modyfikacjami (gdy zasilanie nie było oddzielone + bez radiatora) wynosiła koło 57°C (maksymalnie 61,5°C). Teraz po modyfikacji temperatura pracy, gdy urządzenie już trochę pograło, wynosi 43,8°C (najmniej 41,5°C).

Mam jeszcze trochę wolnego miejsca jak widać. Pomyślę jak by je zagospodarować. Może naklejka z nazwiskiem „producenta”? :)

Jutro postaram się jeszcze wrzucić zdjęcia streamera w świetle dziennym
Załączniki
E726B7F6-87F7-47B8-BF52-B770F30F5843.jpeg
C2C102E7-70C4-43FD-AB31-B1F011C3248D.jpeg
B6FAD075-0EE7-4B77-8DA2-94058CFDC485.jpeg

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#35 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » śr 04 gru 2019, 01:26

Popraw te spoiny na gniazdach RCA.
😛

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#36 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Simpson » śr 04 gru 2019, 07:41

Roboty bardzo dużo. Ale efekt jak widać piorunujący.
Ja jestem ciekawy jak Twoje urządzenie wypadłoby w porównaniu z urządzeniem tego typu produkowanym seryjnie. Może na taki test się skusisz kiedyś ? Sądzę jednak, że własnoręcznie wykonane urządzenie z pomysłem i bez błędów montażowych ma duże szanse przewyższyć te seryjne i sprzedawane w sklepach.

Awatar użytkownika

seb
Poszukiwacz Audiolub

#37 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: seb » śr 04 gru 2019, 09:31

Dorzuć jeszcze przedwzmacniacz i dysk. Wtedy będziesz miał wszystkomający kombajn.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#38 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 04 gru 2019, 11:01

DiBatonio pisze:
śr 04 gru 2019, 01:26
😛
Wiedziałem że mogę spodziewać się takiego komentarza z Twojej strony 😂 W ramach usprawiedliwienia napiszę, że skończyła mi cyna z domieszką srebra. Dostawa już w drodze :)
Simpson pisze:
śr 04 gru 2019, 07:41
Ja jestem ciekawy jak Twoje urządzenie wypadłoby w porównaniu z urządzeniem tego typu produkowanym seryjnie. Może na taki test się skusisz kiedyś ?
Myślałem właśnie o tym, sam jestem ciekaw. Póki co porównać mogę wyłącznie z tym co miałem do tej pory czyli Yamaha WXAD-10, CD-NT670, WXC-50 i BS Node 2i. I z porównania wynika tyle że moim zdaniem gra od nich lepiej :) Pokusiłem się nawet o bezpośredni test malinka vs Yamaha WXAD-10 sąsiada i w tym starciu zdecydowanie wygrała malina (wtedy jeszcze z Allo Boss). Zdecydowanie więcej średnicy, różnych smaczków, malinka zagrała naturalniej, precyzyjniej na basie, z lepszą separacją. Może uda mi się porównać za jakiś czas ze streamerem z wyższej półki.
seb pisze:
śr 04 gru 2019, 09:31
Dorzuć jeszcze przedwzmacniacz i dysk. Wtedy będziesz miał wszystkomający kombajn.
Myślałem nad dyskiem, ale z drugiej strony mam 20tb pamięci wrzucone w Synology i właśnie na nim siedzą wszystkie moje płyty. Umieszczenie dysku w środku trochę mija się przy tym z celem. Kwestię przedwzmacniacza rozważę jak przestanie mi się podobać brzmienie Naita XS2 :) Póki co niczego mi nie brakuje

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#39 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 04 gru 2019, 11:23

Obiecane zdjęcia
Załączniki
75C4F6CC-00B0-4EF5-B4E5-89456D6BEC10.jpeg
7BD93A1E-D8A4-4B3D-BADC-553D0BBF2544.jpeg
314154A8-7F23-4066-B1ED-9D7297D47B01.jpeg
C575C232-E3CA-4FBD-A5C9-0F76F4D2F08A.jpeg
5F872DB1-2607-4ECF-BD19-9C38C744232E.jpeg

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#40 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 04 gru 2019, 11:24

I jeszcze kilka
Załączniki
0C3D7D7F-0EB7-4CD3-AE8E-A7DAC3645780.jpeg
6652B9D7-9FEE-4122-A179-A8613CA9E798.jpeg

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#41 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » śr 04 gru 2019, 19:40

Jackobtone pisze:
śr 04 gru 2019, 11:01
DiBatonio pisze:
śr 04 gru 2019, 01:26
😛
Wiedziałem że mogę spodziewać się takiego komentarza z Twojej strony 😂
Bo to ma znaczenie, jakość lutu/spoiny, naprawdę w elektronice dla przemysłu motoryzacyjnego, lotnictwa, czy medycyny takie rzeczy są nie do przyjęcia mówią o tym standardy IPC itd.itp.
Używasz stacji lutowniczej, czy czego innego?

Zobacz jak mniej więcej to powinno wyglądać, cyna z domieszką srebra, czyli trudniejsza w lutowaniu, patrz spoiny na RCA, nie patrz na te rozlutowane 😁
Załączniki
RCA HA-3.jpg

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#42 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 04 gru 2019, 20:40

DiBatonio pisze:
śr 04 gru 2019, 19:40

Bo to ma znaczenie, jakość lutu/spoiny, naprawdę w elektronice dla przemysłu motoryzacyjnego, lotnictwa, czy medycyny takie rzeczy są nie do przyjęcia mówią o tym standardy IPC itd.itp.
Używasz stacji lutowniczej, czy czego innego?

Zobacz jak mniej więcej to powinno wyglądać, cyna z domieszką srebra, czyli trudniejsza w lutowaniu, patrz spoiny na RCA, nie patrz na te rozlutowane 😁
Jestem pełen podziwu! Jak tylko cyna dojdzie poprawię to rzecz jasna. Przy samej płytce spoiny wyglądają moim zdaniem idealnie, przy gniazdach wymagają poprawy. Ale tak jak napisałem to kwestia tego, że mi się skończyła cyna ze srebrem, a nie chciałem tego zwykłą łączyć i będąc świadomym że i tak będę przy tym grzebał stwierdziłem że nie połączę póki co „tak o”.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#43 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » czw 05 gru 2019, 01:30

Dobra, kit ze spoinami.
Powiedz czym sugerujesz taka malinkę, jest jakiś Soft?
Nie znam malinki wcale, tylko z opowiadań, kolega który nieraz mnie odwiedza, też jest w posiadaniu maliny.
Jestem ciekawy jak by to wypadło u mnie w porównaniu z moim CA SM6 muda mod 😁

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#44 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 05 gru 2019, 08:51

DiBatonio pisze:
czw 05 gru 2019, 01:30
Powiedz czym sugerujesz taka malinkę, jest jakiś Soft?
Czym, z czym, czy czemu? :D
Soft jest taki jaki wybierzesz. Plik z softem (pobrany rzecz jasna za free) wgrywa się na kartę Micro SD, którą następnie wpina się w malinkę. Softów czysto pod audio jest kilka, przy czym najpowszechniej używane to Moode Audio i Volumio. Tego drugiego nie używałem, korzystam z Moode i podpasował mi swoją funkcjonalnością.
DiBatonio pisze:
czw 05 gru 2019, 01:30
Jestem ciekawy jak by to wypadło u mnie w porównaniu z moim CA SM6 muda mod 😁
Też jestem ciekaw :) Miałem przez jakiś czas niezmudowanego CA CXN V2, grał u mnie po RCA, ale to już było jakiś czas temu i nie jestem w stanie powiedzieć co wygrałoby w bezpośrednim starciu. Wiem natomiast, że malina zagrała lepiej od wspomnianych przeze mnie Yamaszek oraz Node 2i (w roli źródła, nie transportu, bo nie sprawdzałem jak gra Node po wyjściu cyfrowym).
Malinę można też skonfigurować jako transport. Jeśli posiada się DACa można dokupić do malinki kartę dźwiękową z wyjściem optycznym np. bardzo dobrze oceniane Allo Digione 1.2 lub Signature i w roli właśnie transportu korzystać z malinki. Po USB ponoć też gra nienagannie. Nie mniej jednak powtarzam tylko to, co wyczytałem gdzie indziej, sam nie testowałem.

Przy obecnej konfiguracji brzmienie jest szczegółowe, naturalne, z piękną średnicą i lokalizacją źródeł. Szybki, precyzyjny, ale też masywny bas, mimo zastosowania "wyszczuplających" głośnikowych Nordostów Red Dawn. System gra żywo, z energią, przytupem. Nie jest to Hi-End, ale i nie do niego dążę. Chodzi przede wszystkim o połączenie realizmu z muzykalnością. Gdy grałem na Yamasze WXC-50 nie dostrzegałem tego, natomiast w chwili obecnej w wielu nagraniach słyszę, że utwór został nagrany w studio. To bardzo ciekawe doświadczenie. Wiele w system wniosły też interkonekty TA Kable II Gemini. Porównywałem je bezpośrednio z Melodiką Purple Rain i różnica była kolosalna wręcz.

Edit:
Z malinki jestem zadowlony. Przy karcie microSD 64GB bywała kapryśna, ale założyłem 32GB i jest super. Sam problem z kartą pamięci 64GB może wynikać z jej prawdopodobnego uszkodzenia. Pracowała w GoPro Hero 5 i nie wiem czy przypadkiem się nie przegrzała bo GoPro wywalał błąd po jej włożeniu :) Malina posiada całą funkcjonalność poprzednich streamerów tj. Airplay, Spotify, Tidal, dostęp do serwera NAS, etc. Niczego nie brakuje, a możliwości personalizacji są ogromne wręcz. Można wykorzystać gniazdo microHDMI i wyświetlać informacje o odtwarzanym utworze na ekranie telewizora. Można podpiąć do maliny wyświetlacz OLED, zwykły wyświetlacz, wyświetlacz dotykowy. Można zainstalować na niej pełnego Windowsa 10 :) Jest możliwość nawet podpięcia do malinki dysku SSD w specjalną kieszeń dokupioną osobno. Z samej malinki można zrobić nie tylko streamer, ale również zwykły komputer obsługujący mysz, klawiaturę i dwa ekrany, przedwzmacniacz, a nawet wzmacniacz All In One.
Załączniki
IMG_4129.PNG
zrzut ekranu z Moode
Ostatnio zmieniony czw 05 gru 2019, 09:02 przez Jackobtone, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#45 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » czw 05 gru 2019, 08:57

No u mnie CA SM6 muda mod gra po coaxialu wpięty w Hegla, więc też jakby w roli transportu :D
Tak mi gra lepiej niż z wyj RCA na wzmak Moona.

ODPOWIEDZ