• Administrator
  •  
    Nowe logo na forum audiolub.pl. Ktoś ma pomysł ?????

Szczegóły tu: Nowe logo

Wzmacniacze, przedwzmacniacze lampowe, końcówki mocy.Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Angel

#31 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Angel » ndz 04 mar 2018, 00:15

@Chili wolałbym dozbierać do wzmacniacza LAR https://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/08/283551.php
Zapytaj sprzedającego. Może sprzeda Ci go za niższą cenę. Pamiętaj, że to nic nie kosztuje a czasem można się dogadać.
Jak nie spróbujesz, nie będziesz wiedział.

Co do wzmacniaczy z Twoich linków, wolałbym, chyba Feliksa. Ale nie wiem czy jestem tu obiektywny, bo wzmacniacze Amplifon jakoś nigdy mnie nie przekonały. Może nie miałem szczęścia do dobrze dobranego zestawienia? Nie wiem.

Autor tematu
Chili
Czeladnik Audiolub

#32 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Chili » ndz 04 mar 2018, 14:21

@Angel kurcze pewnie i dozbierłbym, ale jestem też wizualistą i chciałbym mieć lampy na wierzchu, czuć najbliższej zimy ich ciepło :)

Angel

#33 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Angel » ndz 04 mar 2018, 20:57

No to szkoda. Ominie Cię w ten sposób co najmniej kilka świetnych wzmacniaczy.

Może jednak postawisz go na wierzchu i zdejmiesz górną ściankę? Popatrzysz na lampy i będą miały przy okazji lepsze chłodzenie.
Ja gram na Lebenie ze zdjętą górną pokrywą. Trochę tego lampowego blasku do mnie dociera.
Zresztą w wielu lampowcach wcale tak dobrze nie widać żarzących się lamp, jeśli nie słucha się wieczorem przy bardzo przyciemnionym lub zgaszonym świetle.
Osobiście wolę blask płynący z nagrań, niż ten wizualny. Ale Cię do pewnego stopnia rozumiem. Tylko czy warto...?

Wspomnę tylko, że stosunek jakość/cena tego wzmacniacza stoi na bardzo wysokim poziomie.
Znajdziesz zapewne fajny wzmacniacz czarujący światełkami. Ale czy dźwiękiem?
Gdybyś miał dużo większy budżet, pewnie mógłbyś o wiele szybciej (ale i drożej) spełnić swoje zarówno wizualne jak i dźwiękowe oczekiwania.
Zastanów się co jest dla Ciebie ważniejsze.

Zapytaj jeszcze o tego Manleya Stingraya. Pewnie będzie poza zasięgiem. Ale kto wie?
https://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/09/284420.php

A jak nie, to czekaj cierpliwie na wzmacniacz Jolida JD 502.

Autor tematu
Chili
Czeladnik Audiolub

#34 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Chili » czw 08 mar 2018, 20:32

Wiesz i chyba tak zrobię, nie będę eksperymentował i cierpliwie poczekam na Jolkę.

Przy okazji czytając o produktach dowiedziałem się, że Linear Audio Research to polski producent :shock:
Dziękuję za zainteresowanie tematem :)

Belfer54

#35 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Belfer54 » czw 08 mar 2018, 21:01

@Chili oczywiście, że to polski producent. Produkuje świetne wzmacniacze i przedwzmacniacze lampowe. Sam używam przedwzmacniacza gramofonowego produkcji p. E. Czyżewskiego, czyli Linear Audio Research LAR PhonoStage LPS-1. :D

Awatar użytkownika

Naczesany
Poszukiwacz Audiolub

#36 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Naczesany » wt 03 lip 2018, 22:49

Zmieniłem orientację :) Chyba poszukam lampy. np. Cayin A-55 TP. Tylko nowy drogi ale chyba lepiej bo jakaś gwarancja. Potem wymiana lamp.

Autor tematu
Chili
Czeladnik Audiolub

#37 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Chili » wt 03 lip 2018, 23:31

A ja, dla odmiany stoję troszkę w rozkroku, marzy mi się Leben 300, ale jest zbyt drogi, poluję na Jolkę 502 i na razie nie wiele z tego wyszło a ostatnio kręci mnie wzmak od sansuja i też drogi :shock:

Belfer54

#38 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Belfer54 » czw 05 lip 2018, 19:00

@Chili długie przebywanie w rozkroku jest niebezpieczne. ;)
Ostatnio widziałem Jolide 502b w ogłoszeniach na hifi.pl. Ogłoszenie z 14 czerwca. Wcześniej w dobrej cenie był na portalu Sprzedajemy. W obu przypadkach wersja "b".
Jeśli chodzi o wzmacniacze firmy Sansui, to faktycznie ich ceny nie są niskie.

Awatar użytkownika

Naczesany
Poszukiwacz Audiolub

#39 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Naczesany » czw 05 lip 2018, 22:38

Właśnie jestem po odsłuchu Cayin A-55 TP w salonie.
Zabrałem swoje Chario Delphinus, głośnikowe Van den Hul Magnum, sygnałowe Albedo Flat One, zasilające Furutech 314 (rodowane, złote), DAC Hegel HD11
CD Simaudio Moon CD1 nie wziąłem (z lenistwa).
Pokój odsłuchowy kwadrat ale raczej dobrze wytłumiony, baza 180-200cm trójkąt równoboczny.
Kanapa lekko już zapadnięta więc i wysokotonowe ok. 10cm powyżej uszu.
Wzmacniacz grał już z godzinę na jakichś wstęgowych za 8000 zł. CD NAD C546BEE za 2000zł na kabelku "ósemka".
Fajnie to grało z lekkim podkreśleniem wysokich tonów. Nastawiałem się, że ten Cayin podchodzi bardziej pod lekko tranzystorowe brzmienie stąd ta dominacja wysokich no i głośnikowy wstęgowy.
Widząc moje zasilające pan wpiął do wzmacniacza i sam był zaskoczony wielką poprawą w zasadzie we wszystkim. Oczywiście charakter brzmienia kolumn pozostał.
Zasilający rodowany został w wzmacniaczu. W CD NAD Norah Jones "Come away..." wydanie Blue Note. Znam płytę i wiem czego mogę się spodziewać. Zagrało pięknie. Czytelność, wszystkie smaczki słyszalne, żadnego zapiaszczenia czy sybilantów. Nie było też wbrew pozorom ocieplenia czy kluchowatości. Byłem z synem, który skończył szkołę muzyczną, grał w orkiestrze na instr. perkusyjnych, dzwonkach, ksylofonie i marimbie. Jego zdaniem trochę przeszkadzały mu wysokie ale myślę, że z racji wieku - ma 20 lat a ja 47 - więc bardziej wysokie już przyswajam i dla mnie były w sam raz.
Średnica, wokal jak dla mnie pierwsza klasa. Ale najważniejsze to kontrola niskich tonów. Usłyszałem rzeczy, o których nie wiedziałem że istnieją na płycie. Naprawdę nisko schodzący bas przy kontrabasie wybrzmiewał pięknie, czytelnie.
Potem Clapton "Unplugged". Ponownie czytelnie, rozdzielczo tak jak lubię. Kravitz "Are you gonna..." trochę gorzej ale płyta też dosyć dawno nagrana. Nawet mi czasami przeszkadzały syczące głoski. Ale dalej rozdzielczo z pełną kontrolą basu.
Następnie podłączyliśmy NADa cyfrowym koaksjalnym Wireworld Starlight 7 do DAC'a Hegel HD11 a z niego Albedo do wzmacniacza.
Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że jest gorzej. Mniej muzykalnie, natarczywie.

Wzmacniacz wypożyczyłem do posłuchania w domu. Podłączyłem CD Moon'a bezpośrednio do wzmacniacza, te same płyty i masakra.
Bas bez żadnej kontroli, wszędzie dudnienie. Basów, które były rewelacyjnie kontrolowane w salonie u mnie nie da się słuchać.
Owszem dźwięk dalej czytelny, rozdzielczy ale chyba z tym Nad'em zabrzmiało lepiej, bardziej muzykalnie, mniej natarczywie.
O dziwo NAD 546 kosztuje ok. 2000 zł a mój Moon nowy kosztował 5900 zł (ja kupiłem za 2000zł).
Poprzez DAC nie zagrało u mnie w ogóle. Ma się wrażenie, że to w ogóle nie lampa gra.
Chario to bardzo dobre kolumny żeby było jasne. Zagrały lepiej niż wstęgowce za 8000 zł.

Powiem krótko: akustyka i jeszcze raz akustyka. Do mojego pokoju choćby nie wiem co wstawić to nie zagra.
Z jednej strony jestem załamany bo polubiłem to brzmienie Chario z Cayin a-55t, z tym okablowaniem a z drugiej szczęśliwy, że ciężko zarobione pieniądze nie poszły na marne.
Co do akustyki mojego pokoju to pewnie kupię duży dywan. Może w jakimś stopniu polepszy to akustykę. Choć to pewnie za mało. Kolejnym problemem jest TV między kolumnami, okna z firaną nie mówiąc już o ścianie za głośnikami. Pokój jest w kształcie prostokąta, ma 18 m2 z wyższym sufitem niż standardowe 2,50 m bo 2,70 m.
Odsunięcie do przodu kolumn w jakimś tam stopniu polepsza dźwięk ale to za mało.
Pogram do poniedziałku i oddam. Pozostanę przy Audiolabie 8000S na razie.
I rada dla wszystkich na przyszłość: lepiej odsłuchać niż potem żałować.
Na dowód moich wywodów dołączam zdjęcia mojego pokoju.
02.jpg
01.jpg

Awatar użytkownika

Naczesany
Poszukiwacz Audiolub

#40 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Naczesany » czw 05 lip 2018, 22:41

Aha. Wypożyczę jeszcze tego NAD'a bo zagrał naprawdę nieźle. Zresztą pan z salonu chyba wiedział jak dobrać CD.
Jak zagra lepiej niż mój Moon to już totalnie będę załamany.

Marcin B.

#41 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Marcin B. » pt 06 lip 2018, 10:29

@Naczesany fajny opis z odsłuchu i bardzo ciekawe wnioski.
Moim zdaniem słusznie postępujesz biorąc do siebie na odsłuch również to samo źródło, które było podłączone w salonie. Wtedy będziesz miał pewność na ile problemy z niskimi częstotliwościami to kwestia źródła, a na ile akustyki pomieszczenia.

Czekam z niecierpliwością na dalszą relację.

Serdecznie pozdrawiam.

Sanwing

#42 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Sanwing » pt 06 lip 2018, 14:38

@Naczesany , aż się prosi o piękny dyfuzor za plecami i absorbery za kolumnami ;). Wiesz dokładnie bo czytasz często forum jak wiele zmian zwykłe dwa panele akustyczne po 120 zł sztuka wnoszą (także do wyglądu pokoju;)). Ja się czasem dziwię jak długo na ELAC podłogowych słuchałem muzyki w moich 18 m2. Teraz z zamkniętymi kolumnami basu jest bardzo dużo, w Chario z tego co wiem niskie rejestru są bardzo moce także bez akustyki poprawnej ciężko będzie osiągnąć lepsze brzmienie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Naczesany
Poszukiwacz Audiolub

#43 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Naczesany » pt 20 lip 2018, 16:21

Walczę ciągle z niskimi tonami (dudnieniem).
Pokój_01.JPG
Wysunąłem do przodu kolumny. Ten Cayin 55 nie zrobił na mnie dużego wrażenia. Takie brzmienie w kierunku tranzystora. W salonie w pokoju w kształcie kwadratu zagrało bardzo fajnie (Delphinusy, Cayin, CD NAD 546, głośnikowe VdHul Magnum, Interk. Albedo Flat One). Ciepło, z wyraźnym wokalem, niskie bardzo schodzące, wybrzmiewające bez dudnienia, wysokie bez męczącej natarczywości. Ktoś na forum napisał mi, że w kwadratowym pokoju wszystko zagra fajnie.
U siebie wyniosłem TV, przed kolumny dwa dywany. Pod basreflex podłożyłem wełnę owczą ale mam wrażenie, że uwydatniło to jeszcze bardziej wysokie. U mnie generalnie we wszystkim "za dużo srebra w srebrze".
No bo tak: CD Simaudio Moon CD1 ma brzmienie raczej z uwydatnieniem wysokich, Audiolab 8000S po wymianie w zasilaniu kondensatorów (zasilanie przedwzmacniacza 470uF bo 10000uF to Mundorf MLGO M-Lytic 10000 uf 63V)na Panasonic FC brzmi też dość sterylnie (spróbuję Elny Silmic), DAC to Hegel HD11, głośnikowe VdHul Magnum posrebrzane, Interk. Albedo Flat One, jeszcze zasilające na wtykach rodowanych i gold Viborg 501 plus Furutech 314g (ten to akurat raczej nie szkodzi w systemie).
Trochę pomogło zastosowanie głośnikowych Kimber 4VS - mniej niskich tonów niekontrolowanych i dudniących.

Angel

#44 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Angel » pt 20 lip 2018, 22:06

@Naczesany, muszę to jakoś pozbierać do kupy, bo się trochę pogubiłem.
Najpierw pisałeś, że podoba Ci się jak gra Cayin. Później, że nie zrobił dużego wrażenia i gra w kierunku "tranzystorowym".
Poza tym generalnie masz za dużo niskich tonów i zbyt natarczywą czy jasną górę?
Choć VdH Magnum dawały na pewno duże, pełne niskie tony a Albedo Flat One o ile same nie podbijają wysokich, to grają dźwięcznie, z blaskiem, dość szczegółowo. Po prostu mogą pokazywać niedoskonałości innych elementów toru. Albo kilka takich elementów w dźwięku się nakłada i nie jest dobrze.
Jeśli tak, to rzeczywiście przewody mogą być częściowo temu winne. Ale na pewno nie tylko czy nie głównie.
Dudnienie, czy bumienie niskich tonów na pewno najłatwiej byłoby utemperować dobrymi pułapkami basowymi.
Pamiętam jak kiedyś, dość dawno temu własnym sumptem "ogacając" akustycznie pokój w rogach za kolumnami (ale też za zasłonami okien) umieściłem zwinięte kołdry, śpiwory, worki z nieużywanymi ciuchami. Miałem zmniejszyć rezonanse pomieszczenia a zmniejszyłem niskie tony, których i tak już było mało.

To o czym pisałem wcześniej, o dźwięku, może być też skutkiem upgradeowania kolumn. W pierwszej chwili wydaje się lepiej.
Ale czy na pewno? Łatwo nieraz pomylić pewne doświetlenie, wyostrzenie dźwięku z rozdzielczością. To niestety nie to samo.
Nie Twierdzę, że tak jest. Tylko gdybam. Jak pisałem wcześniej ja bym nic w kolumnach nie ruszał.

Co do wzmacniacza Cayin A-55 TP, to z dużym prawdopodobieństwem wymiana lamp mogłaby dużo zmienić w brzmieniu ale także w jakości dźwięku wzmacniacza. Lampy często bardziej wpływają na charakter dźwięku niż przewody.

Wełna owcza mogła zadziałać na zasadzie proporcji. Wytłumiła, zmniejszyła niskie tony, to wysokie na tym tle wydają się być bardziej obecne.
Na pewno musisz coś jeszcze poprawić, jeśli idzie o akustykę pomieszczenia. Każdy dobrej jakości i właściwie zastosowany element wynagrodzi Ci trud i poniesione koszty.

Awatar użytkownika

Naczesany
Poszukiwacz Audiolub

#45 Wzmacniacz lampowy poszukiwany

Post autor: Naczesany » pt 20 lip 2018, 23:00

Cayin zagrał fajnie w salonie, dobrze zaaranżowanym akustycznie. U mnie już niestety nie.
W Delphinusach zmieniłem kondensatory 6,8uF (w zasadzie dwa poł. równolegle) na jeden 6,8uF Mundorf Supreme, rezystory fabryczne Soundres na Mundorfy potem na Superes i w ostateczności na Path Audio. Wszystkie te same wartości co fabryczne.
Nie należę do tych, którzy będą obstawać przy swoim, że droższe musi być lepsze. Kto wie może tą zmianą zaburzyłem brzmienie całości.
No ale ktoś musi eksperymentować, żeby inni mogli się uczyć :)
Wydaje mi się, że zbyt wcześnie i pochopnie - nie będąc jeszcze osłuchanym z pierwotną wersją Delphinusów - zacząłem modyfikacje.
Teraz, kiedy wiem mniej więcej jaki element toru (wzmacniacz, okablowanie, zasilające) ma mniejszy lub większy wpływ na brzmienie być może wrócę do stanu sprzed modyfikacji i posłucham na spokojnie.
Wracając jeszcze do głośnikowych to Kimber 4VS ostudziły "basy" i można przyjemnie słuchać.
Ale niestety przy tych kablach pogorszyła się stereofonia. Zauważyłem też, że duże zmiany powoduje wymiana zasilających (furutech 314g i wtyki Viborg 501 gold i rodowane) i podpięcie do kondycjonera Helion 1700.
Z mojego Audiolaba 8000S niestety już się nic nie "wyciśnie".

ODPOWIEDZ