DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#91 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 12 maja 2020, 17:35

Zamówiłem w końcu tę płytkę do wyłączania miękkiego, twardego i do włączania raspberry spod przycisku monostabilnego. https://www.audiophonics.fr/en/raspberr ... 10912.html. Jak zamawiałem u nich DAC to doszedł do mnie w około 10dni. Mam nadzieję, że i tym razem będzie podobnie, chociaż i tak pewnie dłużej będę czekał na przycisk jadący z Aliexpress :D Jak uda się to założyć, zainstalować skrypty w Moode i wszystko będzie działać, to pochwalę się. W przeciwnym wypadku będę milczał :D

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#92 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 12 maja 2020, 20:28

@Kuba89 HiFiBerry wypuściło swój własny OS. https://www.hifiberry.com/hifiberryos/. Na innym forum pojawiła się informacja, że z nakładką Hiffibery i tym OS malinka gra lepiej. Może warto sprawdzić? :) Ogółem jak wrażenia z użytkowania? Minęło już trochę czasu, masz jakieś nowe spostrzeżenia?

Kuba89
Nowicjusz Audiolub

#93 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Kuba89 » czw 14 maja 2020, 12:23

Ogólnie kilka dni zbierałem się do aktualizacji poprzedniego posta,

Malina z dac grała po najtańszym kablu 2 x RCA Kruger&Matza z Yamaha r-n602 i indiana tesi 561

korzystając z okazji wymieniłem amplituner na wzmacniacz Yamahy A-S701, kolumny pozostały bez zmian, dołożyłem lepszy kabel RCA Audioquesta Big Sur na miejsce chińczyka i tu dopiero zrobiła się różnica w graniu - góra szczegółowa jak nigdy, stereo - przy niektórych kawałkach mam wrażenie jakby to był system 5.1 :D

Tutaj jeśli chodzi o upgrade sprzętu będzie na tą chwilę koniec, niedługo przeprowadzka do nowego mieszkania więc będę miał możliwość poeksperymentowania z dobrym ustawieniem kolumn (aktualnie mocno ograniczone) i pozostaje pobawić się oprogramowaniem aby coś więcej ugrać, aczkolwiek na tą chwile zestaw przerósł moje oczekiwania.

@Jackobtone Znalazłem właśnie na oficjalnej stronie tutorial jak to zainstalować, wydaje się dużo łatwiejsze od konfiguracji Moode, ciekaw jestem tylko czy z nowym systemem będę mógł obsługiwać tidala poprzez BubbleUPnP? To najważniejsza fukcja dla mnie aktualnie

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#94 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 14 maja 2020, 16:30

No to świetne wieści :D Co do Hifiberry Os to niestety nie jestem w stanie nic powiedzieć. Nie testowałem, a i nie wiem czy jest kompatybilny z moją nakładką (chyba nie). Możesz wgrać Hifiberry dla testu na inną kartę pamięci i sprawdzić, tak żeby nie trzeba było na nowo konfigurować Moode. W malince nie ma problemu z przekładaniem kart z różnymi systemami.

Ja teraz bawię się w rozbudowę streamera i niejako w zwiększenie jego funkcjonalności. Kupiłem ten power manager o którym pisałem wcześniej. Miałem na początku problem z ogarnięciem, jak wgrać skrypty, ale kilka tutoriali na obcojęzycznych stronach rozwiało wątpliwości i całość przebiegła bezproblemowo. Czekam teraz tylko na części. Znalazłem też metodę na sterowanie malinką za pomocą pilota i jest też możliwość skonfigurowania malinki tak, żeby współpracowała z moim pilotem od Naima Naita XS2. Czy się uda to nie wiem, spróbuję :) W tym przypadku wkład finansowy to kilka złotych. Wystarczy kupić odbiornik podczerwieni o określonej częstotliwości (w moim przypadku 36kHz) - koszt koło 2zł + kabelki do podłączenia odbiornika za kilka groszy. Więcej zabawy jest w tym przypadku ze skryptami, ale są w internecie tutoriale objaśniające jak to zrobić krok po kroku.

Kuba89
Nowicjusz Audiolub

#95 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Kuba89 » czw 14 maja 2020, 16:45

Jutro pobawie sie nowym systemem, a jesli chodzi o sterowanie pilotem to widze na stronie gdzie jest dostepny tutorial, że za 12 euro można dokupic pilot plug & play. Ciekawa opcja, jesli nowe oprogramowanie przypadnie do gustu, to zapewnie zamowie rowniez pilot.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#96 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 14 maja 2020, 17:00

Zapewne chodzi o "lirc", który również będę wgrywał. Są gotowe piloty do Rpi i jest też dłuuga lista, na której znajdują się modele pilotów które były testowane z lirc i gotowe pliki do wgrania. Ja chciałbym mieć wszystko pod jedną ręką i w związku z tym spróbuję sparować z maliną pilot Naim Narcom 5 (jego na liście niestety nie ma). Mam na nim kilka przycisków do sterowania odtwarzaczem CD (którego nie mam) i to je spróbuję wykorzystać. Będzie to głownie pause/stop/play i zmiana utworu z określonej płyty, chociaż można też zaprogramować któryś z przycisków do odtwarzania ulubionej płyty czy playlisty. Zobaczymy co z tego będzie :)

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#97 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pt 15 maja 2020, 11:30

Udało mi się skonfigurować połączenie pilota od Naima z malinką! Nie było to proste, nie ze względu na skomplikowanie procedury (która po jakimś czasie obcowania ze skryptami i konsolami poleceń stała się prosta - głównie kopiuj - wklej gotowe polecenia), ale ze względu na oprogramowanie. Wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu zmieniał się kernel i starsze metody ulegały przedawnieniu. Największy problem był z utworzeniem pliku konfiguracji pilota - tu znacznie łatwiej byłoby skorzystać z gotowych plików zamieszczonych na stronie lirc, ale niestety nie było tam mojego pilota. W każdym razie po kilku godzinach błądzenia i nieudanych prób trafiłem na stronę z patchem, który zadziałał. Korzystałem głównie z tych dwóch stron:
1) strona z całą instrukcją instalacji na Moode http://moodeaudio.org/forum/showthread.php?tid=190 - kilka kroków trzeba pominąć, żeby wgrać patch
2) strona z patchem https://www.raspberrypi.org/forums/view ... p?t=235256 - zaczyna się od "Before installing"
3) strona z gotowymi plikami konfiguracji do pilotów https://github.com/probonopd/lirc-remotes - nie była aktualizowana od 4 lat
Korzystałem z dwóch programów: WinSCP i PuTTY. Na pierwszym wygodne było przeglądanie plików i folderów, a także modyfikacja samych plików. Wywalało mnie w nim przy próbach pobierania i instalacji oprogramowania. Trzeba w ustawieniach przydzielić mu uprawnienia do root, czyli takie jakby uprawnienia. Są w Internecie instrukcje, jak prawidłowo skonfigurować połączenie. Dane logowania do Raspberry po SSH w przypadku Moode to login: "pi" i hasło: "moodeaudio". Za pomocą PuTTY wszystko instalowało się bez pudła i to głównie za pomocą tego programu wysyłałem wszelkie komendy do Raspberry.

Podsumowując, za pomocą pilota Naima mogę zmieniać utwór na kolejny/poprzedni, pauzować, zatrzymywać i włączać odtwarzanie. Postaram się jeszcze rozgryźć w jaki sposób mogę odtwarzać pozycje z kategorii "ulubione". Zaprogramować można do 10 przycisków od KEY_0 do KEY_9. Uruchomienie tego wszystkiego kosztowało mnie 2zł z hakiem i kilka godzin pracy przed laptopem (byłoby znacznie mniej, gdybym nie musiał konfigurować pilota od 0 i gdybym wcześniej znalazł patch) :)

Teraz czekam na AUDIOPHONICS PI-SPC V2 Power Management Module i przycisk monostabilny do zarządzania włączaniem/wyłaczaniem malinki.

Kuba89
Nowicjusz Audiolub

#98 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Kuba89 » pt 15 maja 2020, 12:58

Fajnie, że tak to wszystko opisałeś, być może kiedyś podkusi zrobić podobny projekt :)

U mnie nowy system dzisiaj również z sukcesem. Instalacja bajecznie prosta, nawet dla laików nie mających styczności z komputerami, wystarczy nagrać pobrany obraz na kartę sd, zainstalować do malinki, podłączyć zasilanie, odczekać 3 minuty po czym na stronie hifiberry.local kliknąć 3 razy "next" i na koniec "finish".

Tidal niestety nie jest obsługiwany aczkolwiek bez problemu można podłączyć maline poprzez BubbleUPnP.

W porównaniu do Moode odnośnie jakości dźwięku na razie się nie wypowiem, ale jeśli chodzi o samą instalacje i konfiguracje to mega pozytywne zaskoczenie :)

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#99 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pt 15 maja 2020, 14:46

W razie pytań w kontekście instalacji lirc służę pomocą :D Z powodzeniem mógłbyś używać pilota od Yamahy do korzystania z malinki. Wiadomo, sprowadzałoby to się do zmiany utworu etc, więc interakcja z telefonem mimo wszystko nieunikniona, ale myślę że fajnie jest mieć możliwość sterowania również tradycyjnym pilotem.

O, no proszę! Ciekaw jestem, czy faktycznie HiFiBerry popracowało nad optymalizacją pod swoje nakładki i w związku z tym grają one lepiej z tym systemem. :D

Kuba89
Nowicjusz Audiolub

#100 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Kuba89 » pt 15 maja 2020, 14:59

Po 5 godzinach porównań, Moode i HiFiBerryOS grają według mnie trochę inaczej i to który lepszy będzie zależeć od indywidualnych preferencji i systemu z jakim zagrają. HiFiBerry mam wrażenie ze gra trochę lepiej górą, bas jest delikatnie uszczuplony ale z lepsza kontrolą, stereo i scena trudna do odróżnienia - mi się to w sumie podoba i zapewne będę używał na przemian obydwu systemów :)

Ps. Ogromną zaletą HiFiBerry jest to, że odpalamy i nie martwimy się konfiguracją, ustawieniami, zagra tak samo dobrze jak Moode gdzie trzeba trochę czasu na to poświęcić i nie wszystko może być odrazu jasne

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#101 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 19 maja 2020, 14:41

No właśnie w Moode instalacja może i trudna nie jest, ale za to konfiguracja do najbardziej intuicyjnych nie należy, przynajmniej na początku gdy dopiero poznajemy system.
Czyli różnice w brzmieniu są zauważalne. Nie porównywałem Moode z innymi systemami ale może się w takim razie pokuszę :)

Przyszła dzisiaj paczka z Francji z Audiophonics PI-SPC V2. Malutka płytka :D Skrypty do obsługi przycisku już wgrane ale czekam na paczkę z Botlandu, która powinna była przyjść dzisiaj ale nic na to nie wskazuje i przycisk z Allegro dla testu (bo zanim z Aliexpress paczka przyjdzie to trochę minie. Jak wszystko będzie poskładane to podzielę się z Tobą @seb wrażeniami.

Awatar użytkownika

seb
Czeladnik Audiolub

#102 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: seb » wt 19 maja 2020, 22:01

Na pewno będę śledził Twoje poczynania. Moja Malina na razie leży goła i czeka , aż znajdę trochę czasu. Czyli pewnie jesienią dopiero to będzie. Ten włącznik wydaje się ciekawą opcją. Trochę mnie niepokoi to programowanie, ale jeśli się zdecyduję, to myślę, że też jakoś to ogarnę. Oczywiście z Twoją pomocą ma się rozumieć :roll: Interesuje mnie jeszcze zainstalowanie ekranu. Wtedy niepotrzebny byłby laptop do obsługi. Mam już wstępny pomysł ,jak go umieścić na pokrywie.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#103 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 20 maja 2020, 14:59

Pojawiły się pierwsze komplikacje, a mianowicie ten Audiophonics pi-spc v2 nie ma wsparcia dla Moode. Nie da się więc zainstalować sterowników do miękkiego wyłączania. Napisałem na forum Moode z prośbą o przygotowanie skryptów. Ciekawe czy im się uda. Wspierane jest za to Volumio i RuneAudio. Tak czy inaczej prawidłowo działa włączanie i szybkie wyłączanie za pomocą przycisku. Użytkownicy Moode akierowali mnie też na znacznie tańsze rozwiązanie, kosztujące właściwie tylko tyle co włącznik i kabelki i opiera się głównie na pracy ze skryptami. Moje pi-spc v2 już zostało przeze mnie polutowane, więc zwrot pewnie nie przejdzie, także zostawię sobie i poczekam aż mądrzejsze ode mnie głowy w zakresie programowania coś wymyślą :)

Kuba89
Nowicjusz Audiolub

#104 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Kuba89 » śr 20 maja 2020, 18:22

@Jackobtone

Orientujesz sie czy majac zainstalowany HiFiBerry OS mogę obsługiwać maline aplikacją Roon?

Niestety aplikacja szuka urzadzen i nie moge znalezc zadnego ... na ta chwile uzywam MConnect ale szukam alternatywy :)

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#105 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 20 maja 2020, 19:04

@Kuba89 Nie mam pojęcia :/ Nie instalowałem HifiBerry OS

ODPOWIEDZ