Vademecum AudiolubaTest kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Artykuły, recenzje, opisy, poradniki
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#1 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Simpson » wt 27 sie 2019, 19:09

Test kolumn Dynaudio Excite X14 był bardzo ciekawym testem z kilku powodów. Ważnym powodem było to, że kolumny te wycenione jako nowe na kwotę blisko 4 tyś zł należą do podobnej półki cenowej kolumn, które posiadam, czyli AudioSolutions Overture 202B – które jako nowe w podstawowej wersji wycenione są na 4650 zł (chyba nieznacznie podrożały, wcześniej kojarzę coś cenę w okolicy 4400 zł).

O danych technicznych nie będę pisał, gdyż to łatwo znaleźć w Internecie.

Przedstawienie kolumn Dynaudio z oczywistych względów będzie więc oparte na porównaniu obydwu konstrukcji względem siebie.

Zaczynając od wymiarów. Na poniższych zdjęciach można zauważyć, jak znacznie obydwie konstrukcje różnią się pod tym względem. Kolumny Audio Solutions są wyraźnie większe. Dynaudio ustawione na podstawach sprawiały wrażenie, że podstawa jest bardziej masywna, „większa” niż one same. Ale to nic dziwnego, gdyż na co dzień obcuję z większymi kolumnami, więc to wrażenie nie jest niczym dziwnym.

a1.jpg

a2.jpg

a3.jpg

a4.jpg

Kolejna sprawa to efektywność. Dynaudio aby zagrały podobną skalą dźwięku potrzebowały zwiększenia głośności w pasywce- tak około 2 godzin na skali (poniżej fotografia to przedstawiająca):

b1.jpg
AudioSolutions

b2.jpg
Dynaudio

Wracając do rozmiarów. Gdy je zobaczyłem ustawione na standach nie spodziewałem się zbyt dużo po ich graniu, gdyż ich wielkość nie napawa optymizmem. ...błąd.

AudioSolutions Overture 202B:

c1.jpg
AudioSolutions Overture 202B

c2.jpg
AudioSolutions Overture 202B

Dynaudio Excite X14:

d1.jpg
Dynaudio Excite X14

d2.jpg
Dynaudio Excite X14

d3.jpg
Dynaudio Excite X14

Kolumny na pewno brzmią lepiej, niż mogłaby to sugerować ich niewielka konstrukcja.

Brzmienie „maluchów” od Dynaudio można zaliczyć z pewnością do tych kulturalnych, grzecznych, ułożonych, spójnych. Pasmo świetnie wyrównane.
Ale jeśli ktoś szuka dużej dynamiki w brzmieniu, to raczej nie będzie to wybór dla nich. Zdecydowanie leżą po stronie stonowania, ale gusta są różne.

Bas.... sprawa dość skomplikowana. Zaskakuje jego potęga- z tak małych kolumn tak „duży” dźwięk w niskim zakresie. No właśnie. Bas czaruje w zestawieniu tego zakresu z wielkością kolumn. Jest punktowy, dość szybki, ale wg mnie pozbawiony głębi i różnicowania tego zakresu.

Tąpnięcie jest, ale co jest zmorą kolumn podstawkowych ? Często słychać, że ten bas jest niejako „zrobiony”. W moich Audio Solutions oczywiście też to słychać, ale zdecydowanie mniej.

Ale jak z każdym zakresem, różne osoby szukają różnych wrażeń. Obecny na odsłuchu @seb powiedział, że ten bas mu się podoba. Także nie twierdzę, że jest zły. Ja lubię wielobarwność tego zakresu, inni wolą inną filozofię grania, także na pewno znajdzie się grupa osób, która to zaakceptuje.

Z drugiej też strony nie ma się co oszukiwać. Malutkie kolumnienki w 18m2 dużej skali niskich zakresów raczej nie dadzą.

e1.jpg
Dynaudio Excite X14

e2.jpg
Dynaudio Excite X14

Jak już wspomniałem, bardzo ciekawy byłem konfrontacji kolumn, które posiadam, pochodzącymi z manufaktury - z kolumnami znanego i zacnego producenta, którym jest niewątpliwie Dynaudio.

Na test miałem kilka godzin, co pozwoliło mi naprzemiennie posłuchać różnorodnego repertuaru.

Jeszcze w tygodniu przed moim właściwym testem razem z @Mały 75 i @seb udało się posłuchać naprzemiennie kolumn w kilku utworach. Ja jednak całe skupienie pozostawiłem na piątek.

Z uwagi, że czasu ostatnio mało na uciechy muzyczne, przez pierwsze dwie godziny słuchałem swoich kolumn ze swoimi testowymi kawałkami, nawet kilkukrotnie, aby dobrze zapamiętać brzmienie.

Po osłuchaniu się zamieniłem kolumny na Dynaudio.

WRAŻENIA:

Dość szybko wyklarowały się różnice brzmieniowe pomiędzy Dynaudio, a AudioSolutions. Szybciej nawet, niż się tego spodziewałem. Główny charakter zmian wyklarował się w pierwszych kilku utworach. Później ten charakter sprecyzował się, był dość przewidywalny w pozostałych utworach i podobny (jednak o różnej skali). W niektórych ujawniał się szybko i dosadnie, w innych był bardziej kamuflowany. Pojawiły się także utwory, gdzie te maluchy obroniły się zacnie.

Główna różnica i dość mocno słyszalna pojawiła się w sferze głębi sceny i wybrzmień głębszych planów. Kolumny AudioSolutions mają niewątpliwie głębszą scenę stereo, ładniej rozciągniętą i lepszy przekaz 3D. Wysokie i średnie tony są wyraźniejsze, nie nachodzą tak na siebie, są bardziej przestrzenne- lepsze jakościowo.

Bas w AudioSolutions jest bardziej różnicowany, słychać większy zakres, nie „gasi” się tak szybko. Bas w Dynaudio jest na pewno dobry, ale wg mnie odstaje nieznacznie. Jednak jeśli ktoś lubi krótko i punktowo, to na pewno się nie rozczaruje. Mi trochę wielobarwności basu zabrakło.

W utworach bardziej brzmiących dołem pasma (np. Touch Yello) pierwszy plan brzmi bardzo dobrze, barwa jak najbardziej w porządku, ale trochę kolumny zapominają o głębszych planach. Głębsze plany słychać, ale nie są tak klarowne jak w większych AudioSolutions. Czasami po prostu pamiętałem, że tam pojawiają się "mikro-dźwięki", także można było się ich dosłuchać w Dynaudio, jednak nie były tak zaznaczone.

Podobnie Dynaudio trochę zapominało o głębszych planach w utworach dynamicznych, gdzie dużo się działo. Brakowało głębokości sceny i „smaczków” dźwiękowych. Kolumny aż tak dobrze nie radziły sobie z ukazaniem dużej i szerokiej sceny - praktycznie w każdej płycie, ale nie zapominajmy, że to naprawdę niewielkie kolumny. Jeśli gdzieś w tle pojawiało się klaskanie i tego typu dźwięki – wybrzmienia ich nie podobały mi się, było sztuczniej i mniej barwnie niż w AudioSolutions.

Były utwory, w których kolumny się obroniły. @Mały 75 wspomniał, żeby posłuchać na nich "wokali". Tak też uczyniłem. Barwowo było bardzo dobrze, wokal brzmiał lepiej niż się można było spodziewać, ale ponownie miałem małe zastrzeżenia do głębokości sceny, separacji, czystości i słyszalności głębszych planów.

O dziwo przy płytach typu Pink Floyd kolumny obroniły się bardzo dobrze.

Ogólne moje wrażenie jest takie, że kolumny Dynaudio mocno i dobrze skupiają się na pierwszym planie, przedstawiają dobry poziom basu, ale czy konstruktorzy nie zapomnieli trochę o głębszych planach i reszcie zakresów ? Wysokie i średnie tony mogły być lepsze jakościowo. Oczywiście tragedii na pewno nie było, ale kolumny wyceniane na około 4 tyś zł za parę, wg mnie powinny prezentować się trochę zacniej w tych kwestiach.

Teraz kilka zdań na temat tego, że kolumny i tak się obroniły mimo słyszalnych niedociągnięć względem AudioSolutions Overture 202B.

Po pierwsze - wielkość pomieszczenia. Absolutnie nie można zakładać, że w pomieszczeniach 12- 14 m2 kolumny nie sprawdzą się lepiej. 18m2 to za dużo dla nich, co da się usłyszeć, także skreślać ich na pewno nie można i w małych pomieszczeniach mogą zabrzmieć zupełnie inaczej. Słychać było, że 18m2 je przerasta (co jest raczej logiczne).

Po drugie - Obecnie nową parę kolumn Dynaudio można kupić w granicy 2600- 2800 zł. Według mnie to cena pasująca do nich zdecydowanie bardziej niż 4000 zł. Ja 4 "tysi" za nie bym nie dał, ale do małego pomieszczenia - cena 2500 zł to już zupełnie inna sprawa.

Po trzecie – Kolumny Dynaudio Excite X14 jako używane w dobrym stanie często są wyceniane na rynku wtórnym w kwotach około 1600 – 1800 zł. Ja gdybym sprzedawał swoje AudioSolutions Overture 202B na pewno nigdy nie zszedłbym z ceną poniżej 3200 -3500 zł. Gdybym miał za mniej sprzedawać, to zostawiłbym je sobie do drugiego systemu.

Także moja subiektywna ocena jest taka, że te kolumny są za małe do 18m2 i na pewno 4 tyś za nie bym nie zapłacił. Według mnie odstają od AudioSolutions w wielu aspektach (jak nie we wszystkich), ale też nie zapominajmy o wielkości kolumn, ich aktualnej cenie, gdzie rynek wtórny kolumny AudioSolutions na pewno wyceni wyżej.

@seb chwilę w tygodniu został na odsłuchu i powiedział bardzo ciekawe zdanie. Otóż powiedział, że jednak mniejsze manufaktury wykonują lepsze produkty, niż duży producent (wiadomo, sieć dystrybucji, wielkość firmy ma zdecydowanie znaczenie).

Może bym to nieznacznie sprecyzował – wg mnie niektóre manufaktury wykonują bardzo dobre produkty bardzo dobrze wycenione. Takie firmy też nie jest łatwo znaleźć, ja swoich szukałem coś około pół roku. Oczywiście idąc w manufakturę trochę ryzykujemy, bo dużo łatwiej jest sprzedać na rynku wtórnym Dynaudio, niż mało znane u Nas kolumny marek takich jak AudioSolutions.

Jednak jeśli chodzi o mnie, to słysząc wiele różnych kolumn w zbliżonych cenach do Overture, a nawet i droższych – absolutnie nie myślę o sprzedaży swoich. Zakup uważam za niesamowicie udany.

Oczywiście powyższa opinia jest moim subiektywnym zdaniem, tak ja to odebrałem w moich warunkach akustycznych.

ZESTAW AUDIO NA KTÓRYM WYKONAŁEM TEST:

Wzmacniacz: Atoll IN200
Transport CD: Atoll CD 100 MK2 (podłączony przewodem cyfrowym do zewnętrznego DAC'a)
DAC: Atoll DAC100SE
Przedwzmacniacz pasywny własnej produkcji
Kolumny: Audio Solutions Overture 202B

Przewody:
Przewody RCA: – Kimber Tonik (łączący DAC z pasywką), RCA Linn ( łączący pasywkę ze wzmacniaczem)
Przewody głośnikowe: Tellurium Q Black II (2 x 3metry)
Przewody zasilające: Audionova (x3)

Pomieszczenie zaadaptowane akustycznie:
- Za kolumnami dwie sztuki absorberów akustycznych "Grand Absorber" Wymiary : 2 x 120x60x10 cm
- 4 Dyfuzory Skyline, każdy o wymiarach 112cm x 56 cm, zamontowane na ścianie za słuchaczem.

Muzyka to najprzeróżniejszy repertuar, poczynając od muzyki POP, na muzyce klasycznej kończąc.

seb
Poszukiwacz Audiolub

#2 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: seb » wt 27 sie 2019, 21:39

Zgodzę się z Simpsonem. AS zagrały lepiej od Dynek. Dla mnie brzmiały bardzo dobrze z plikami wysokiej jakości. Wszystko było klarowne, dźwięczne. Dynaudio brakowało trochę powietrza, był lekki kocyk. Mimo to słuchało się całkiem przyjemnie. Sprawa basu była dla mnie trochę dziwna. W AS był bardziej zróżnicowany, mimo to czegoś mu brakowało. Ten z x14 trafił do mnie bardziej. Miałem wrażenie lepszego wypełnienia, dociążenia mimo sporo mniejszej wielkości kolumn.
Zapomniałem pomęczyć Simpsona kawałkami gorszej jakości, np Adam F w utworze F jam. Niestety większość mojej ulubionej muzyki jest słabo nagrana. Na Overture nie dało się tego słuchać. Na sporo droższych Figaro było już całkiem przyjemnie. Myślę, że Dynki mogły by wypaść tutaj całkiem dobrze.

Jackobtone
Junior Audiolub

#3 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Jackobtone » śr 28 sie 2019, 09:23

Świetny test! W takim razie będę musiał sięgnąć któregoś razu po te AS. Jeszcze bardziej jestem ich ciekaw. Moje X14 poszły już w świat ale miło je wspominam. W kwestii basu - nie wzbudzał Wam się w trakcie testu BR? Przy utworach, w których wokalu nie było i grał czysty bas słychać było, kolokwialnie to ujmując, pierdzenie bass reflexu. Co prawda wzbudzał się na wysokich głośnościcach, no ale imprezy na tych kolumnach by się nie rozkręciło.

Kolumny były testowane na jednym wzmacniaczu, nie wykluczone że z innym zagrałyby lepiej i w tym przypadku akurat AS się lepiej zgrywa.

Przesiadałem się na X14 z Dali Zensor 7, dla mnie to był krok milowy pod względem jakości brzmienia. Zarówno szerokość sceny, jej głębia, barwa kolumn z tymi pięknymi wokalami - to mnie w X14 urzekało, ale jako że dopiero wkraczam w świat audiofilski - wciąż jeszcze dużo przede mną do poznania i posłuchania.

Moje Dynie X14 tak jak wspomniałem wcześniej już znalazły nowego kupca, Atoll IN200 Sig również... Czekam aż nowy wzmacniacz przyjedzie i również coś postaram się skrobnąć w czasie gdy będę szukał kolumn do nowego systemu 😉

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#4 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Simpson » śr 28 sie 2019, 12:59

Dzięki ;) Ja absolutnie żadnego wzbudzenia nie zaobserwowałem, ale za kolumnami są potężne Grand Absorbery, także swoją robotę robią i to wzbudzanie dobrze niwelują (gdyby wystąpiło). Niestety nie miałem czasu na to, żeby przetestować je bez absorberów. Wówczas może i jakieś wzbudzenie mogłoby wystąpić. Jeśli wkraczasz dopiero w ten świat, a już takie urządzenia przerzucasz, to strach pomyśleć co będzie za kilka lat ;)

@Jackobtone oczywiście czekam na relacje z Twoich zmian, z opisów nowych urządzeń. W Vademecum Audioluba takie opisy można zamieszczać śmiało. Opisz nowy wzmacniacz (na tle Atoll'a), co do wyboru kolumn to także polecam odsłuchać coś z AudioSolutions. Jeśli filozofia brzmienia podpasuje, to może być ciekawa propozycja.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#5 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Simpson » śr 28 sie 2019, 15:28

... o jak miło. Mój test znalazł się na oficjalnym koncie FB salonu Premium Sound z Sopotu.

Premium Sound.jpg
Premium Sound

Audio-Pan
Początkujący Audiolub

#6 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Audio-Pan » śr 28 sie 2019, 22:20

Nic dziwnego, bo recenzja bardzo fajna. Dobrze sie ją czyta, bo nakreślona prostym językiem bez audiofilskich wydziwiań. Można inteligentnie przekazać opinie, żeby nie urazić, a czytelnik wywnioskował czytelny przekaz :D. Szkoda, że tak mało artykułów jest w ten sposób pisane.
Trochę zdziwiony jestem taką opinią o Dynaudio, choć to duża firma, a kolumny manufaktur często wypadają lepiej w cenie do jakości. Chyba też poszukiwać będę czegoś manufakturowego w przyszłości, mniej pieniądzów. Ale też patrząc inaczej to często znane marki nie prezentują jakości jakiej można się spodziewać po renomie. Choć topowe rzeczy mają bardzo dobre, a te głośniki topowe chyba nie są, chociaż nie wiem.

Awatar użytkownika

Mały 75
Czeladnik Audiolub

#7 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Mały 75 » czw 29 sie 2019, 16:17

Jednak, tak jak rozmawialiśmy podczas odsłuchu że tu można by porównywać z x18 w wyprzedaży 4100 cena sklepu. Myślę że każdy słuchacz znajdzie w porównywanych kolumnach + i -
Co nie zmienia faktu że Overture i x14 to różne brzmienia i nie wiadomo komu jakie przypasuje.
Opis jak zwykle na poziomie zresztą innego się nie spodziewalem :D .
Ode mnie tylko tyle dodam że obydwa modele to nie moja bajka 😉. Pzdr

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#8 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Sofokles » czw 29 sie 2019, 20:56

Tak, opinia bardzo dobra i słychać, że szczera. W większości zgodzę się, bo miałem je jeakiś czas jakiś czastemu. Ja bardziej bym pojechał po basie, co może byłoby słychać w dłuższym odsłuchu. Bas mi nie leżał, przynajmniej to nie mój typ basu. Jest słaby, bo konstrukcja nie powala na więcej -tak to jest.

@Mały 75 , jeśli idzie o model X18 to nie patrzmy na obniżki i przeceny czy czyszczenie magazynów. Cena z katalogu Dynek X18 to- 5 900 zł.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Mały 75
Czeladnik Audiolub

#9 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Mały 75 » czw 29 sie 2019, 21:23

Niuanse, teraz są uczciwie wycenione :D, zresztą podobno cena nie gra. Pzdr

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#10 Test kolumn Dynaudio Excite X14 na tle AudioSolutions Overture 202B

Post autor: Sofokles » czw 29 sie 2019, 21:31

Ja się zgodzę, że cena nie gra- to prawda. Dynki w mojej ocenie są wyceniane za drogo- te droższe modele też za dużo kosztują do jakości dźwięku jaką mają.

Dynki X18 w cenie około 4 tysia ? A może naprawdę to prawidłowa wycena. Może to odpowiedni trop- jak coś od Dynków wyjdzie to z automatu ze sprzedawcą rozmawiać, że 35% zniżki ceny- to może pomyślę o zakupie haha :mrgreen:
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

ODPOWIEDZ