StereoLuxman lv-113 temperatura pracy

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
dareksun
Nowicjusz Audiolub

#16 Luxman lv-113 temperatura pracy

Post autor: dareksun » pn 13 maja 2019, 11:01

@Audio Autonomy

Stan faktyczny tranzystorów:
Q7118 - C3856 86P - Sanken
Q7114 - C3964
Q7116 - A1492 85P - Sanken
Q8101 - A1360 (zielony)
Q7117 - C3856 86P - Sanken
Q7113 - C3964
Q7115 - A1492 85P - Sanken

Zdjęcia egzemplarza:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Czyli duże zamienione... Powinny być A1673 i C4388 Sankena? :cry: Cóż... Teraz pytanie do szanownych kolegów, jako, że egzemplarz gra (choć być może nie tak jak powinna '113...) i wizualnie + reszta elektroniki jest utrzymany w dobrym stanie (o co chyba też nie łatwo) - cóż począć? :roll: Te, które są mogą być? Wymieniać na wymieniane w manualu? (obie opcje z "rzuceniem oka" na sprzęt już przez prawdziwego elektronika) Czy rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? :mrgreen:

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#17 Luxman lv-113 temperatura pracy

Post autor: Audio Autonomy » pn 13 maja 2019, 13:38

@dareksun - myślałem, że tak właśnie będzie. Jednak skoro wzmacniacz gra, to zostawiłbym to tak jak jest. Wyczyściłbym jedynie płytkę i sprawdziłbym ustawienie prądów spoczynkowych. Być może wzmacniacz grzeje się tak bo ma za mocno podkręcony prąd. Tutaj jednak potrzebowałbyś miernik, albo kogoś z miernikiem.
W manualu powinna być informacja o tym jak to pomierzyć i wyregulować. Jak będziesz miał jakieś wątpliwości, to pisz.

P.S. Wyjechać w Bieszczady zawsze można, ale piecyka jeszcze nie przekreślajmy :)
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Autor tematu
dareksun
Nowicjusz Audiolub

#18 Luxman lv-113 temperatura pracy

Post autor: dareksun » pn 13 maja 2019, 16:14

Ok, dzięki za podpowiedzi! Jeśli zbyt męczę to proszę o info ale... ;) Moja dedukcja co do sprawdzenia z dokumentacją oznaczeń tranzystorow jest prawidłowa, (tylko te znalazłem)? Czy ktoś ma wiedzę aby w tym modelu tylko te montowano? Dla innych modeli zdarzało się kilka różnych (w zależności od bodajże czasu produkcji czy docelowego rynku sprzedaży) np. Lv 102.
Z drugiej strony, czy da się czysto teoretycznie powiedzieć coś na temat skutków zamiany tranzystorow? Jestem kompletnym laikiem w tej materii ale na szybko sprawdzając specyfikacje w/w tranzystorów wyglądają one bardzo podobnie. Ktoś coś? Czy szukam zupełnie, w praktyce, niepotrzebnych informacji? Za bardzo kombinuję...

Toffi
Nowicjusz Audiolub

#19 Luxman lv-113 temperatura pracy

Post autor: Toffi » śr 15 maja 2019, 10:11

Luxman LV 113 jest prostą konstrukcją opartą o Darlingtona. Nie pracuje w klasie A. LV 117 jest rozwinięciem 109. Pisał o tym Stereoplay. Poprawiono przetwornik który w 117 gra wybitnie jak na wzmacniacz i skrócono ścieżki sygnału. 117 jest bardziej przejrzysty przy zachowaniu analogowego charakteru.

Autor tematu
dareksun
Nowicjusz Audiolub

#20 Luxman lv-113 temperatura pracy

Post autor: dareksun » śr 15 maja 2019, 13:23

Dziękuję wszystkim za wymianę opinii w tym temacie. Sprawa zostaje zawieszona, sprzęt dzięki uprzejmości kolegów z forum zostanie sprawdzony przez @Audio Autonomy! Efekty i wnioski z postępowania :mrgreen: postaram się opisać ku pamięci potomnych i innych szukających szczęścia w urządzeniach legendy rodem z Osaki na rynku wtórnym ;)

Autor tematu
dareksun
Nowicjusz Audiolub

#21 Luxman lv-113 temperatura pracy

Post autor: dareksun » pn 27 maja 2019, 11:52

Podsumowanie tematu.
Wzmacniacz wrócił po bardzo szybkim i profesjonalnym serwisie od @Audio Autonomy za co raz jeszcze dziękuję! Główny temat rozmów wyżej: piec dalej się nagrzewa, potwierdzam, że taka jego uroda niemniej w stosunku do pierwotnego stanu, po upływie kilku godzin jest ciepły ale już nie gorący :) Potwierdzam zatem, że ten typ tak ma ale jeśli Wasz LV-113 może z powodzeniem zastąpić farelkę - wiedzcie, że przyda mu się regulacja prądów! W jednym kanale odchył od normy wynosił 40%. Zdecydowałem się zostać na tranzystorach, które są wymienione wyżej, tyle, że po kosmetyce @Audio Autonomy luty wyglądają prawie jakby wyjechały z linii produkcyjnej ;) Co do właściwości odsłuchowych - jak kiedyś natknę się na innego właściciela 113-tki spróbuję porównać, póki co brzmi satysfakcjonująco, zdecydowanie bardziej szczegółowo niż posiadane przeze mnie L-116 czy L-235. Na pierwszy rzut mego kiepskiego ucha, ta różnica rzuca się przede wszystkim.

Dziękuję raz jeszcze wszystkim komentującym za pomoc. Zdecydowanie uwagi i podpowiedzi okazały się pomocne. Kiedyś być może wrócę do tego tematu jak uda się doprowadzić do konfrontacji dwóch Luxów LV-113.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#22 Luxman lv-113 temperatura pracy

Post autor: Audio Autonomy » wt 28 maja 2019, 17:50

Szybko poszło - poprawiliśmy luty, wyczyściliśmy PCB i na koniec wyregulowaliśmy prądy (w jednym różnica pomiędzy kanałami wynosiła, tak jak wspomniał już @dareksun, około 40% :shock: ). Myślę, że sprzęt ma teraz przed sobą co najmniej kilka lat bezawaryjnego grania.

Moje luty to nie mistrzostwo świata, ale wyszło chyba nie najgorzej, więc PCB prezentuje się znacznie lepiej ;)

Obrazek

Obrazek
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

ODPOWIEDZ