• Administrator
  •  
    Pomagamy Naszemu forumowemu koledze - 1% podatku można z pożytkiem przekazać pod właściwy adres.

Szczegóły tu: Pomagamy Audiolubowi

StereoModernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#1 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » czw 24 sty 2019, 14:29

Witam wszystkich,
Przeglądanie różnych for internetowych zaprowadziło mnie tutaj. Chciałbym podzielić się wątpliwościami i poprosić o jakieś naprowadzenie. Na wstępie powiem, że jestem od 11 lat użytkownikiem PianoCrafta E410, chodzi mi jednak po głowie by wynieść go do pracy, tam podłączyć pod Laptopa (Jack-Cinch) i tak będzie lepiej niż muzyka tła z głośników laptopa.
Natomiast w domu chciałbym zbudować fajny system stereo pod heavy/US power/thrash. Reszta muzyki okazjonalnie. Czasem żona słucha radia z PianoCrafta, ale nowy system nie musi go odtwarzać. Mogę w aneksie postawić zwykłe radyjko i wystarczy.
PianoCrafta kupowałem po awarii wcześniejszej mini wieży Sony. Kosztował nowy z gwarancją 1700 i ciężko było coś lepszego poszukać w choćby zbliżonej cenie. Przesłuchiwałem wtedy trochę sprzętu w tophifi, ale niestety nie mam notatek (pewnie Cambridge, Marantz i Rotel). Część sprzętu na pewno grała z moją kolekcją gorzej niż miniwieża Sony, ale to oczywiście kwestia realizacji ulubionych płyt (męczyłem za pomocą koncertówki Metal Church, bardzo szybko niektóre zestawy padały), pamiętam, że sprzęt, który śmiało mógłbym kupować kosztował nowy w granicach 8000. Pomiędzy tymi 2000, a 8000 żal mi było pieniedzy.

W nowym sprzęcie na pewno potrzebuję więcej "dołu"/. Budżet jakim operuję w tej chwili to 5000, ale zakup planuje realizować za jakiś czas, także mogę zakładać 6000, może troszkę więcej, ale raczej bez ekstrawagancji powyżej 10.000. Jak najbardziej mogę kupować sprzęt używany, trochę boję się tylko używanego odtwarzacza.

Sprzęt aktualnie stoi już w 5 miejscu, ale na najbliższą przyszłość zmiana miejsca już nie jest planowana także szukamy czegoś docelowego. Pokój to salon z aneksem około 6x4. Jedna z krótszych ścian to zabudowa kuchenna (nowoczesna zabudowa, lakier na połysk).
Tutaj projekt mieszkania:
salon.png

Z Małymi zmianami:
Do Salonu nie ma drzwi, jest otwarta przestrzeń na długi korytarz o szerokości 120. Na dół na wejścia znajdują się komoda o głębokości 50 cm i długości 300 cm. Wysokość jest taka, że aktualne głośniki są na wysokości głowy podczas siedzenia na kanapie po drugiej stronie. Za kanapą okno i drzwi balkonowe.
Aktualnie brak dywanów, ale negocjacje rozpoczęte jakiś czas temu :).

Głośniki muszą stać na komodzie i raczej ich nigdzie nie odsunę. Koncepcja kolumn i przesuwania ich na czas słuchania muzyki została storpedowana

Więcej widać tutaj:
20190117_223657425_iOS.jpg
20190117_223646148_iOS.jpg
20190117_223636524_iOS.jpg

1. Koncepcja:
Emit M20 - jak przeglądam rynek wtórny to nie widzę używek. Nówki są po ok 3000.
NAD 356bee - używka za około 1800
Napęd może : PD-50 1800, choć rozważam też zakup nowego NADa ze wzgledów "estetycznych", trochę boję się zajechnego CD kupić.
Co daje 6-6.5k Do tego kabelki. Jeszcze nie myślałem ani nie czytałem o nich

2. Koncepcja
Naim 5Si około 3500 za używkę
Głośniki te same
CD zostaje z mojego Pianocrafta póki ciągle żyje serii E410, a wymiana w późniejszym czasie.
Dzwoniłem jakiś czas temu do salonu, który kiedyś handlował Naimem, ale wycofał się po "sporej ilości awarii sprzętu". Dodatkowo nie wiem jak żona podeszłaby to koncepcji trzymania go cały czas włączonego. Relacje w necie są super i podejrzewam, że też by mi to podpasowało, ale mam opory, zwłaszcza, że byłby to zakup w ciemno.

3. Koncepcja:
- Wyższy NAD (C375?) + CD od PianoCrafta

Nietety w moim mieście, jak i najbliższej okolicy nie mam jak przetestować ani Naima, ani Emitów. NADa dorwę, ale czy jest sens w salce odsłuchować sprawdzać sam wzmacniasz? Może moglibyście koledzy zaproponować inne kolumny o podobnym brzeniu, ale łatwiej dostępne by wyrobić sobie w ogóle opinie o nim. Ewentualnie kupno przez neta w jednym sklepie kompletu i zwrot w ciągu 14 dni?

Niestety na kaucję za nówki Naima i Emita w tym samym czasie nie będę miał póki co środków ;). Na 356 z M20 powinno wystarczyć. Podejrzewam tylko, że jakbym to zrobił to jeszcze mogłoby mi odbić i zestaw od razu zostałby w domu po usłyszeniu różnicy nad PianoCraftem.

Przeglądając inne tematy i dostępne sprzęty u siebie rzuciłem okiem na Atoll. 100 pewnie mógłbym kupić. Jakich kolumn szukać do niego? Stosunkowo mało opiń jest o Revolution XT 6, a z tego co czytam są niemalże niewrażliwe na bliskość ścian. Dobry trop?
Pylon Diamond Monitor <- o kolumnach można poczytać, ale o monitorach też jakoś cicho.

Przy małym dziecku zaplanowanie wyjścia na odsłuch to niestety trochę wyzwanie, w domu też nie zawsze mam warunki. Stąd post jeszcze przed jakąkolwiek wizytą w salonie. Chciałbym wytypować dość ograniczone grono potencjalnego sprzętu. Nie chciałbym też tracić nie wiadomo jak dużo czasu na chodzenie i testowanie sprzętu. Doba nie jest z gumy i wolę poświęcać czas na samo słuchanie muzyki niż szukanie Świętego Gralla.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#2 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Simpson » pt 25 sty 2019, 18:39

Cześć. Świetnie napisałeś pierwszy post. Wzór !!! ;)

Czasu masz mówisz na dobór, to dobrze, zapewne uda się coś znaleźć ciekawego i dobrze, że nie ma pośpiechu.

Mam następujące pytanie. Jak zaopatrujesz się na adaptację akustyczną ? Ile budżetu jesteś skłonny na to przeznaczyć. Zapewniam, że prawidłowa akustyka to na pewno coś w okolicach 50% jakości brzmienia (o ile nie więcej). Według mnie tej kwestii nie można zaniedbać. Dla mnie jest to oczywiste, że tysiąc zł na akustykę odwdzięczy się bardziej niż dołożenie kilku tysięcy na sprzęt.

Sprecyzuj także budżet, gdyż 5-6 tyś to już jakaś kwota, ale też piszesz, że nie chcesz wydać więcej niż 10 tyś. A np 9 tyś wchodzi w grę ??? Zapewniam, że warto zakup odłożyć w czasie nawet o miesiąc- trzy, jeśli budżet da się zwiększyć.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#3 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » pt 25 sty 2019, 21:24

Dzięki za miłe słowa :).

Co do budżetu ujmę to mniej więcej tak. Zwiększenie go o 1000 to mniej więcej pół roku. Jakby miało być 7000 to pewnie dopiero za rok. Oczywiście nie apteka i jakiś balans jest. Budżet w okolicach 8000-9000 powinien uwzględniać również wymianę napędu, ale ten wydatek jestem skłonny odłożyć w czasie by ewentualnie za jego pomocą dokonać korekty pary wzmacniacz-głośniki. Mój CD niestety czasem nie odczyta płyty za pierwszym razem, ma problemy ze zmianą utworów, ale jak zaczyta to po kolei odtworzy już do końca. Sam Aplituner był w naprawie (układ zasilający wymagał wymiany paru elementów), także pewnie napęd czeka niedługo to samo, ale jestem w stanie wytrzymać z nim jeszcze trochę. Ostatnio zacząłem uzupełniać braki w płytotece i niestety to również trochę gotówki pochłania. Niby kolekcja plików jest, ale przyznam szczerze, że kupiona płyta z wywołuje u mnie zawsze więcej emocji niż wypalony CD-R z najwyższej jakości plików :). Nieraz zetknąłem się z faktem, że mój oryginał sprawia mi więcej frajdy niż inna płyta danego zespołu, a ogól Internetu twierdzi odwrotnie. I tutaj konkluzja: mniej wydanych pieniędzy na sprzęt to więcej płyt :). Jeszcze mała dygresja - amatorsko robię zdjęcia i tutaj też nauczyłem się wykorzystywać stosunkowo budżetową lustrzankę z zestawem obiektywów zamiast polować na optyczny high-end.

Jeśli chodzi o adaptację to musiałbym poczytać z czym to się wiążę i przedyskutować zmiany z małżonką. Niektóre elementy można by kupić, bez wprowadzania ich w budżet audio (przykładowy dywan z pierwszego posta - podłoga to jednak zwykły panel; w części aneksowej czego nie widać akurat na zdjęciach są kafle). Z drugiej strony za niektóre pomysły adaptacyjne dostanę plaskacza w czoło lub propozycję wyniesienia sprzętu do małego pokoju (2,8x3,3 na krótszych ścianach okno i drzwi, na dłuższych z jednej strony łóżko, z drugiej komoda).

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#4 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Simpson » pt 25 sty 2019, 22:04

...no jak czytam Twoje rozprawy o płytotekach itp kwestiach, to na pewno zasługujesz na to, aby nazywać się Audiolubem od razu ;) Ja Cię rozumiem, ale jeszcze tego nie wcielam.

Ale żeby te doznania, o których piszesz były zmaksymalizowane, to powiem Tobie, że bez dobrej adaptacji akustycznej dużo się straci, zaś sprzęt za setki tysięcy nawet tego nie nadrobi. Trochę o tym pisałem w dziale akustyki w tematach choćby "Audio Video Show - akustycznie". Np:

viewtopic.php?f=16&t=341

viewtopic.php?f=16&t=684

To nie są czcze słowa. Jakieś małe doświadczenie w sprawach akustyki mam - popatrz na tematy z działu akustycznego i naprawdę warto to poczytać. Akustyka ma większe znaczenie niż się wszystkim wydaje. Niektórzy o tym dużo piszą, że znaczenie duże, a sami nic z tym nie robią (wierzą jedynie w działanie, sami na pewno nie sprawdzali, bo gdyby sprawdzili to nie kupowaliby nowego kabla tylko "robili by " akustykę) .

Naprawdę dywan na podłodze, grube zasłony, kwiaty za kolumnami, czy śpiwory w rogach pokoju. Bibeloty na półkach, szafki z książkami, czy szczebelki od łóżka za kolumnami nijak się mają w porównaniu z porządną adaptacją akustyczną. Owszem, lepsze to niż nic, ale jak wielka różnica dzieli takie zabiegi od adaptacji wie ten, kto usłyszał wpływ rasowej adaptacji.

Absolutnie nie twierdzę, że u mnie jest rasowo i idealnie, ale serdecznie zapraszam, aby nawet sprawdzić nausznie co potrafi zdziałać coś takiego jak "Grand Absorber" (absorber akustyczny). W przypadku tego akurat ustroju plus jest taki, że on wygląda świetnie. WAŻ (Współczynnik Akceptacji Żony) jest w świetnej relacji, wiele żon na to pójdzie, produkt śmiało może służyć jako upiększenie salonu. Tu możesz o tym trochę poczytać:

viewtopic.php?f=16&t=617

A jeśli interesuje Cię maksymalizacja efektu to polecam swój wątek na temat dyfuzorów Skyline (tu już odnośnik do opisu efektu):

viewtopic.php?f=16&t=61&start=135#p4328

oraz temat @Kamil84 :

viewtopic.php?f=16&t=396

Poczytaj te wątki i powiedz jak się na to zaopatrujesz ?

Może ktoś stwierdzi, że mało teraz o sprzęcie, za dużo o akustyce. Ale czemu nie pisać o akustyce, skoro to dla mnie ważniejsze niż sprzęt ? Sprzęt zabrzmi tak, jak pomieszczenie pozwoli, absolutnie nie odwrotnie.

Wolałbym dobrze dobrany sprzęt za 4 tyś zł i za 3 tyś zrobić akustykę niż za 7 tyś kupić sprzęt i słuchać tego w "standardowym" pokoju. Jestem przekonany, że efekt brzmieniowy ze sprzętem za 4 tyś w dobrym pomieszczeniu będę miał lepszy (przeważnie).

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#5 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » sob 26 sty 2019, 14:58

Hmm, dużo tego :). Na razie tylko rzuciłem okiem, jak zapoznam się dogłębnie to uznam że mogę się wypowiadać dalej.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#6 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » pn 28 sty 2019, 11:46

Ok, poczytałem, trochę rozmyślałem. O ile teoria fal z racji wykształcenia i pewnych doświadczeń zawodowych nie jest mi obca tak jestem zaskoczony jak można zmienić odbiór muzyki przy zastosowaniu pewnych elementów. Ja co prawda siedzę już aktualnie w innych częstotliwościach fal (poza zakresem słyszalności), ale miałem jakiś epizod powiązany z dźwiękiem przy video. Jeśli takie efekty są osiągalne przy akceptowalnych kosztach to super :).

Gorzej, że sam nie posiadam wiedzy jakie ustrojniki i gdzie mogłyby się przydać. Brakuje mi takiego osłuchania różnego sprzętu by stwierdzić: dokładnie tego i tego za mało/dużo. To trzeba zostawić, a tego pozybyć się by w ogólnych warunkach uzyskać poprawę odbioru. Podejrzewam, że robiąc to bez głowy nie osiągnę zakładanej poprawy. Dodatkowo układ pomieszczenia/rodzaj mebli aktualnie dość mocno mnie ogranicza. Rzuć okiem na dokładniejszy rzut pomieszczenia:
salon2.png
Za głową mam duże okno, jest uzbrojone w taką roletę:
http://www.roletyzaluzje.pl/a-16-Duopli ... E7Yi_ZFxjs
Z możliwie najgrubszego materiału jaki był dostępny. Nie robiłem tego co prawda pod kątem dźwięku, ale izolacji słonecznej, bo to południowe-wschodnie okno jest.
Miejsca na dyfuzor/pochłaniacz raczej nie ma.
BLiższa ściana boczna jest zdominowana przez kolejne okno, niby między oknem, a komodą jest trochę miejsca i tak naprawdę to jedyne co mógłbym zrobić. Może coś wpakować za sofę bliżej narożnika?

Zdaję sobie sprawę, że pomieszczenie nie jest idealne. Gdyby nie możliwość wyniesienia systemu do pracy jeszcze praz jakiś czas bym nie ruszał tego u siebie, ale jak można polepszyć tu i tu to chciałbym choć spróbować. Docelowo chciałbym połączyć moje dwa pokoje 9m^2 w jeden większy, ale to jest perspektywa 15-20 lat :) i wtedy je bardziej zrobić pod słuchanie muzyki. Niby mógłbym przenieść system do jednego z tych pokoi. Tam ściana za głową jest pusta i byłoby miejsce na dyfuzor, ale za miejsce odsłuchowowe ona mogłaby posłużyć skończony czas w przypadku dalszego powiększenia rodziny, także nie chciałbym w nią inwestować już teraz.

Wymiana mebli póki co też nie wchodzi w grę. Komoda wyszła nam trochę za duża, ale jest w miarę nowa i dość pojemna także przed wymianą swoje musi odsłużyć. Teraz bym zrobił mniejszą by mieć miejsce na podłogówki, a tak tylko monitory i to blisko ścian muszę brać pod uwagę.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#7 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Simpson » wt 29 sty 2019, 18:28

Niestety to, że z akustyką raczej nie powalczymy zbyt optymistyczne nie jest. Kolejna niekorzystna kwestia to kolumny, które raczej muszą stać na komodzie.

Jaka jest wysokość tej komody ? Gdy siedzisz w miejscu odsłuchowym głośnik wysoko tonowy masz na wysokości ucha (poniżej, czy powyżej) ?

Korzystniej byłoby, gdyby była możliwość lekkiego uniesienia kolumn stojących na komodzie, wówczas gruba, solidna, granitowa płyta (np biała, elegancka) dobrze by wpłynęła.

Co do konkretnych typów co do sprzętu to ostatnio mam tu duży dylemat. Związany on jest z tym, że całość zestawu dobiera się do pomieszczenia. Dany zestaw potrafi diametralnie inaczej grać w zależności od pomieszczenia. Możesz o tym poczytać choćby w wątku:

viewtopic.php?f=5&t=876

W związku z tym dla mnie koniecznością jest dokonanie odsłuchów osobiście u siebie. Tym bardziej, że ograniczenia akustyczne są duże i przy złym "wstrzeleniu się" nic z tym się już nie zrobi.

W budżecie jaki posiadasz zrobiłbym tak. Z okolicy poszukał co jest dostępne ze sprzętu używanego i starał się wypożyczać takie komponenty i koniecznie słuchał u siebie.

Nawet dobry zestaw nie musi u Ciebie dobrze zabrzmieć. Bardzo dużo zależy od pomieszczenia. Wg mnie nie ma czegoś takiego, jak recepta w postaci gotowego zestawu, który np zabrzmi w jakiś konkretny opisany sposób. Dany zestaw w zależności od pomieszczenia może zupełnie inaczej brzmieć.

Oczywiście jakieś kierunki można obrać, może @Miles coś tu dopowiedzieć może, ale absolutnie nie decydować się "w ciemno". Odsłuch u siebie to konieczność.

Jeśli problemem jest kwestia pożyczania sprzętu używanego i decydowanie się w związku z tym na zakup bez odsłuchu, to ja już wolałbym kupić nowy zestaw (nawet drożej), ale po wstępnych odsłuchach w salonie audio (dostępnych konfiguracji jest na ogół nawet i kilkanaście w danym budżecie) koniecznie ze dwa, trzy zestawy należałoby przesłuchać u siebie. Wówczas ewentualne rozczarowanie nas nie sięgnie.

Co do elektroniki NAD. Mi osobiście jakoś te produkty nie leżą. Wspomniałeś także o monitorach Pylona. Jeśli masz okazję odsłuchu gdzieś w okolicznym salonie audio to zachęcam jak najbardziej. pół godziny słuchania da Tobie więcej niż tydzień czytania opinii o nich.

Przy okazji posłuchaj także kilka innych konstrukcji podstawkowych dostępnych w salonie. Godzina, dwie godziny odsłuchu powiedzą Tobie więcej niż dziesiątki stron recenzji z pism.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#8 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » wt 29 sty 2019, 21:40

Komoda ma 85 cm. Siedząc na łóżku, wysokotonowe są na wysokości uszu. Chyba, że przyjmę pozycję mocno swobodną, także pod tym względem nie jest źle.

Ogólnie zacząłem myśleć o podstawkach pod kolumny, ale z zabawą w rozstawianie, na stałe przy żywiołowym dziecku to nie da rady (zresztą by blokowało za bardzo komodę). Może na słuchanie samemu w domu mogłoby to się sprawdzić. Podstawki od Daimond Pylonów całkiem zgrabnie by pasowały do wnętrza. Druga myśl to była te Tannoye XT 6, jeśli rzeczywiście nie straszne stanie im 25 cm do ściany.

Ten Twój nowy temat o Chario już wcześniej przejrzałem. Dochodzę do przekonania, że chyba warto kupić używany wzmacniacz, nawet starszej produkcji i pod niego poszukać nowych kolumn nowych w formie wypożyczenia. Jak się coś super trafi to mogłoby zostać. Wcześniej bym trochę zawęził wybór jeżdżąc z nowym/starym wzmacniaczem. Niestety okoliczne sklepy nie wypożyczają sprzętu, ale przecież jest 14-dniowy zwrot na zakupy przez neta.

Myślę tylko do czego zawęzić poszukiwania wzmacniacza, bo zakładam, że pewne elementy powinny być stałe. Postaram się posłuchać Atolla 100, Nada 326/356 w salonie. Pioniera A-30 warto czy odpuścić? Ostatnio słucham trochę więcej szybszej muzyki, także nie jestem pewien czy NAD nie pogubi się (takie wrażenie można odnieść z wątku: viewtopic.php?f=7&t=216&start=30). Do tego nie może być zbyt jasny by sieczka nie zrobiła się na starych nagraniach. Bardzo dobre płyty to nieźle brzmią u mnie już teraz, idzie wyłapać sporo detali przy uważnych słuchaniu (choć na słuchawkach bywa łatwiej), ale czasem obecność gitary basowej biorę na wiarę. Yamaha nie męczy i jako taki podstawy sprzęt uważam ją za coś udanego, ale chciałbym choć trochę to polepszyć.

Nad serii 370/372/352 idzie kupić w granicach 1000 +/- 200 zł także strzelam, że nawet przy odsprzedaży dużo bym nie stracił. Spory budżet zostaje na kolumny. Przy Atollu (granice 3k) pułap już mocno się zawęża. Niby Naim jest najmocniej polecany jeśli chodzi o dźwięk, ale tu mam po prostu wątpliwości co do konstrukcji i chyba psychicznie mogę kupić coś gorszego, ale pewniejszego.

Jackobtone
Początkujący Audiolub

#9 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Jackobtone » śr 30 sty 2019, 10:10

Miałem Atolla IN100SE. To faktycznie bardzo dobry wzmacniacz ale nie wiem czy poradzi sobie w metalu nie zmieniając go przy tym w jedną wielką papkę dźwięków. Metal/rock to bardzo wymagające gatunki muzyki. Oczywiście możesz posłuchać Atolla i nawet namawiam do tego, ale rozważ też jakiegoś Naima - Nait 5si lub znacznie lepszego Nait XS-2. To bardzo mocne, bardzo precyzyjne granie. Może i mocowo na papierze nie zachwycają ale hmm. To trzeba usłyszeć. Mam obecnie Atolla IN200 Signature (zastapił IN100SE) i na odsłuchach porównywałem go z Naitem XS-2 właśnie. Atoll 120W/8ohm, Naim 70W/8ohm i uwierz mi że ten Naim wcale nawet na krok nie ustępował Atollowi, ba!, basu było nawet więcej i zdecydowanie bardziej precyzyjny. Wziąłbym go gdyby nie fakt, że zakochałem się w barwie, separacji i scenie Atolla :). W sklepach warto się mocno targować. Ja swoją setkę Atolla nowego w sklepie wytargowałem za 3600zł. Tak czy inaczej jak gdzieś na jakimś forum pojawi sie hasło „rock” lub „metal” to Atoll i Naim to chyba najczęściej wymieniane wzmacniacze. Oczywiście nie to że tylko do tego się nadają, bo nie :)

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#10 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » czw 31 sty 2019, 14:31

Po internetowych czytaniach: Naim 5si biorę pod uwagę, wyżej na pewno nie. Tak samo Atoll 200 jest poza zasięgiem. W tym temacie pisałem jakie mam opory co do Naima. Udało mi się poszukać w punkt, gdzie aktualnie nie mają go, ale dostaną za kilka tygodni. Chyba pozwolę trochę im wygrzać, a potem odsłucham. Doradzicie może z czym go parować https://audiocenter.com.pl/ Dostałem też propozycję zainteresowania się AMC. W necie mało informacji, poza tymi, że jest trochę podobny do NADA. Na rynku wtórnym raczej nie występuje.

W drugim miejscu pewnie porównam sobie NADa i Atolla z jakimiś monitorami w graniacy 1500-2000/sztuka.

Póki co spróbuję wytypować sobie kilka utworów na testy.

Jeszcze dwie nurtujące sprawy:
- warto w ogóle rozważać dodatkowy subwofer do systemu stereo?
- jak podchodzić do wzmacniaków trochę ponad 10-letnich typu NAD 352/372 ich ceny w porównaniu do nowszych konstrukcji są naprawdę fajne i zostaje budżetu na głośniki jak i CD. Pograją czy trzeba będzie biegać na wymianę kondensatorów tudzież zasilania? Moja Yahama (11 lat) miała już epizod w serwisie, ale to jakby nie patrzeć zupełnie inna półka cenowa.

Jackobtone
Początkujący Audiolub

#11 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Jackobtone » czw 31 sty 2019, 19:59

W kwestii suba - w moim odczuciu stereo z subem to już nie stereo. Nie musisz się martwić o bas, zarówno Atoll, jak i NAD mają go bardzo dużo i nisko schodzą. Bas w NADzie jest bardziej rozlazły, nachodzi na średnicę. Atoll znacznie lepiej sobie radzi - jest bardziej precyzyjnny, nie nachodzi na pozostałe pasma. Wiem bo mając IN100SE porównywałem z wygrzanym NADem C356BEE sąsiada (przyniósł klocek do mnie i słuchaliśmy, potem wziął mój klocek do siebie i był Atollem wręcz zachwycony). Teraz planuje sprzedać NADa i zastanawia się nad kupnem Atolla IN100SE :) Naima 5si nie słuchałem, wyłącznie XS-2, ale Naim słynie z tego że gra mocno.

Naim bardzo często łączony jest z Focalami - pewnie dlatego że NAIM i Focal współpracują ze sobą i razem występują na wystawach. Nie mam jednak wyrobionej opinii na ten temat, więc nie doradzę. Sąsiad gra na NADzie z KEF R300 i jak słuchałem u niego to naprawdę ładnie to grało. Atolla z monitorami nie próbowałem. Ja ogółem celuję w podłogówki. Może niech ktoś inny się o doborze monitorów wypowie :)

Co do używanych sztuk - jedni zdecydowanie Ci polecą, inni kategorycznie odradzą. Decyzja należy do Ciebie. Oczywiście rynek sprzętu używanego jest obszerny i można wyhaczyć mega dobry sprzęt w super atrakcyjnej cenie. Jak długo będzie działał tego nie wiadomo. Ten sam sąsiad o którym pisałem wyżej już raz wymieniał NADa bo po prostu przestał mu grać - spalił się czy kto go tam wie. Tak czy inaczej szybko przysłano mu nowego ale miał to szczęście, że był jeszcze na gwarancji. Ja osobiście boję się używanego sprzętu, szczególnie w kwestii wzmacniaczy. Jeśli już miałbym kupować używany sprzęt stereo to byłyby to kolumny lub kable.

seb
Junior Audiolub

#12 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: seb » czw 31 sty 2019, 22:31

Posiadam Nad c372. Poza spalonymi kondensatorami(wada fabryczna, kosztowało to jakieś drobne) kompletnie nic się nie dzieje. Przy używanym sprzęcie warto sprawdzić go organoleptycznie. Jeśli wszystko wygląda porządnie, nic nie trzeszczy czy brumi etc, to można brać. Oczywiście w adekwatnej cenie.

Autor tematu
Ragnus
Początkujący Audiolub

#13 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Ragnus » pt 01 lut 2019, 14:15

Seb, a z czym u Ciebie gra NAD i do jakiej muzyki głównie go używasz?
Na allegro stoi z porysowaną obudową za 1200, ale z gwarancją rozruchową. Porównując do cen nówek to śmieszne pieniądze.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#14 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: Simpson » pt 01 lut 2019, 16:05

Zachęcam w wolnym czasie do przeczytania porównania, gdzie co nieco o NAD'ach napisałem. Oczywiście to tylko moje subiektywne odczucia:

viewtopic.php?f=5&t=397

viewtopic.php?f=5&t=463

W poście #11 @Jackobtone napisał ciekawe rzeczy. Warto to wziąć pod uwagę.

seb
Junior Audiolub

#15 Modernizacja/nowy sprzęt pod metal w granicach 5-6k

Post autor: seb » pt 01 lut 2019, 20:11

Na razie to nie mam możliwości słuchać tego,czego chcę. Totalny brak przestrzeni. Czasem odpalę drum and bass na 40 letnich Wharfedale Laser 100. Częściej używam słuchawek. Nad to bezpieczny wybór. Będzie dobrze brzmiał z gorzej zrealizowanymi nagraniami, no i ma dużą moc, więc wysteruje nawet duże kolumny.

1200 to dla mnie całkiem dobra cena. Jeśli jest gwarancja, to myślę, że warto zaryzykować. Poproś tylko o zdjęcie środka, czy nic nie jest spalone, tak dla pewności.

ODPOWIEDZ