• Administrator
  •  
    Pomagamy Naszemu forumowemu koledze - 1% podatku można z pożytkiem przekazać pod właściwy adres.

Szczegóły tu: Pomagamy Audiolubowi

StereoKolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#61 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » sob 23 mar 2019, 20:41

DiBatonio pisze:
pt 22 mar 2019, 13:58
Gdzie takie ładne standy do Herbatników dostałeś ? :lol:
Śmiejcie się śmiejcie, ale te akurat stołki są często używane przez posiadaczy Harbeth SHL5, bo mają idealne do nich wymiary, po odkręceniu siedziska... serio serio... vide zresztą poniżej.
DiBatonio pisze:
pt 22 mar 2019, 13:58
A teraz poważnie, postaraj się o jakieś naprawdę dobre standy, chyba są nawet dedykowane do herbatników.
Wyzwaniem dla standów do tych kolumn jest fakt, że pełnię efektu kolumny pokazują gdy są umieszczone z tweeterem dokładnie na wysokości uszu. Stąd „dedykowane” standy. Już to trochę sprawdzam, dokładając i odejmując książki pod kolumny...

Do modelu M30.1 rekomendowane standy powinny mieć wysokość ok. 60 cm. Przy takiej wysokości oferta jest szeroka, są metalowe, jak Skylan czy Rogoz, inni rekomendują otwarte drewniane (otwarte, bo brak półeczki, to kolumny o innej filozofii grania, cała obudowa tu gra). Wyzwanie jest tego rodzaju, że z testów wychodzi mi idealna wysokość standów ok. 56-58 cm. Dziś była pierwsza wizyta u zaufanego stolarza... dajcie mi chwilę 😌
Stereo: Sansui Alpha AU-607XR + Harbeth Monitor M30.1
Streaming & DAC: Cambridge Audio CXNv2 (mod)
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

Awatar użytkownika

DiBatonio
Początkujący Audiolub

#62 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: DiBatonio » sob 23 mar 2019, 20:47

mario33lgw pisze:
sob 23 mar 2019, 20:41
Wyzwaniem dla standów do tych kolumn jest fakt, że pełnię efektu kolumny pokazują gdy są umieszczone z tweeterem dokładnie na wysokości uszu. Stąd „dedykowane” standy.
To twierdzenie akurat dotyczy każdych monitorów i nie tylko.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Początkujący Audiolub

#63 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: DiBatonio » sob 23 mar 2019, 20:52

Ale ROGOZ ma do herbatników chyba stalowe.
Takie można jeszcze zasypać piaskiem w celu wygaszenia drgań, drewno niespecjalnie sobie z tym poradzi, chociaż kto wie.
https://www.koris.pl/rogoz-audio-4qb80- ... or-30.html

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#64 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » sob 23 mar 2019, 21:41

To może od początku, bo za chaotycznie się wyraziłem...

Jak zwykle, są dwie szkoły, „otwocka” i „natolińska” 8-)

Pierwsza z nich mówi, żeby wybierać standy stalowe, wypełnione balastem. Taka konstrukcja zapewnia m.in. dociążenie dźwięku. Taką szkołę promuje polski dystrybutor, oferując standy Skylan: https://www.koris.pl/harbeth-skylan-sky-4p-24-m30.html
Cena, z uwzględnieniem kosztu balastu, po negocjacjach, podobna do Rogoz.

Druga szkoła proponuje standy drewniane, tzw. otwarte (bez górnej półki). Taka konstrukcja najlepiej wspiera filozofię kolumn Harbeth, gdzie otwartość przestrzeni i swoboda jest priorytetem. Najlepsze tego rodzaju standy, Tontrager, są bardzo chwalone na wszelkich forach użytkowników Harbetha, bardzo pochlebnie o nich wypowiada się o nich sam Adam Shaw, konstruktor Herbatników.

Wyzwanie polega na tym, że większość gotowych standów jest wyskalowana na „średni” wzrost słuchacza, czyli na wysokość 60 cm. Stąd popularność wszelkich konstrukcji „garażowych”, gdzie można sobie posterować wysokością. Ja bym wolał z 2-3 cm mniej, bo bozia nie dała tyle wzrostu co średnia :twisted: Nie bez kozery jest cena - mój stolarz zapowiedziął, że zmieści się w 1000 zł, używając ciężkiego drewna typu dębina, dokładnie wg. wytycznych, z grubymi nogami 8x8 plus krzyżak na dole do obciążania (można położyć np. płyty granitowe).

Wciąż się zastanawiam i nie podjąłem decyzji.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Początkujący Audiolub

#65 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: DiBatonio » ndz 24 mar 2019, 11:26

Jedne i drugie nie wygaszą zupełnie drgań, pytanie które bardziej będą je przenosić i które lepiej się sprawdzą.
Zapewne, jak ze wszystkim w tej zabawie, trzeba by było zrobić porównanie.
Mnie zrobił kolega z AS, najpierw platformę, potem standy do ProAc Response D2 , jak dla mnie bdb wykonanie.
Standy nie spawane, a skręcane lepsze rozwiązanie, bo spawy powodują naprężenia, konstrukcja może się odkształcić etc.
Januszy spawalnictwa i konstrukcji pod sprzęt audio jest mnóstwo, ja już się naciąłem, zresztą nie tylko ja, jak się okazuje.
Ostatnio wjechał mi porządny stolik od Savar Systems i troszkę sobie pogadaliśmy o tego typu konstrukcjach, a producent z Wlkp, więc sam przywiózł stolik i ustawił. Blaty pływają na systemie kulek, bajka - jest to podobne rozwiązanie do BBS Rogoza, ale mz chyba lepsze, chociaż mogę się mylić.
Akurat takie standy z drewna, to żadne wyzwanie dla porządnego stolarza, bo z budową kolumn to już inna bajka i byle stolarz klepiący mebelki nie ma zielonego pojęcia jak do tego podejść, zwłaszcza w dużych konstrukcjach.
Ze względu na koszty chyba bym wszedł w drewno, albo poszukać na rynku wtórnym od Rogoza.

P.S.
A wracając do wzrostu, nie do końca chyba tak jest, możesz to sprawdzić z kolegą, żoną kimkolwiek dorosłym.
Każdy z nas mimo różnego wzrostu, kiedy staniemy obok siebie dłonie mamy na tej samej wysokości licząc od podłoża, innym słowy dłonie osób o różnym wzroście spotykają się na tej samej wysokości, nie jestem pewien co do kogoś 1,60m vs 2,10m ;)
Ale większość populacji tak ma, podobnie jest z wysokością uszu, ale tu już nie jestem pewien jakie są granice, natomiast jeśli są różnice kilku centymetrów między jedną, a drugą osobą, to obie osoby siedząc na kanapie mają uszy mniej więcej na tej samej wysokości (sprawdzałem), no chyba że ktoś się rozwali i wystawi zimny łokieć za podłokietnik kanapy :lol:

Kamil84
Junior Audiolub

#66 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Kamil84 » ndz 24 mar 2019, 11:55

U mnie Monitor 30.1 stoją na standach od Rogoza i chyba najlepiej na mój słuch. Testowałem też je na lekkich standach od moich Epos m12.2 oraz na zwykłych drewnianych taboretach. Niektórzy piszą że dociążone standy zabijają Harbeth sound, warto jednak samemu sprawdzić na własne ucho i zrobić porównanie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#67 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » wt 09 kwie 2019, 21:20

Prosiliśta, prosili, to i wyprosili :mrgreen:

EFD7D96B-4BB1-4AA3-9564-8E04F1761462.jpeg

Awatar użytkownika

Mały 75
Poszukiwacz Audiolub

#68 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Mały 75 » wt 09 kwie 2019, 23:28

No pasuje jak tatine w mamine 😋 jak mawiał mój Kolega Edis 😁

Awatar użytkownika

DiBatonio
Początkujący Audiolub

#69 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: DiBatonio » śr 10 kwie 2019, 10:20

mario33lgw pisze:
wt 09 kwie 2019, 21:20
Prosiliśta, prosili, to i wyprosili :mrgreen:
Jednak nie drewniane?
Trochę mała baza miedzy głośnikami ;(

Awatar użytkownika

Mały 75
Poszukiwacz Audiolub

#70 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Mały 75 » śr 10 kwie 2019, 10:59

Może i mała, jednak myślę że Kolega sprawdzał i to optymalne ustawienie. Czy nie😁?Mario!
No i ta szafka troszkę blokuje swoją wysokością nawet pod tym względem kolumny bym odsunął. No ale dekorator ze mnie żaden więc ludziom nie będę chałupy meblowal😋

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#71 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » śr 10 kwie 2019, 22:26

Wszystko byście chcieli od razu niecierpliwcy :)

Po pierwsze primo, kluczowa jest w tej układance szafka. Ta nie jest docelowa. Zamówiłem już odpowiednią do mojego celu, Powinna przyjść za miesiąc. Podobna jak pod linkiem, ale nieco inne wymiary: https://www.alberomeble.pl/szafka-tv-z- ... 54,84.html Jest węższa i niższa od tej z fotki (po 10 cm). Niestety jeszcze niższa (—> poniżej dolnej krawędzi kolumny) być nie mogła, bo potrzebowałem rozstawu między półkami, żeby pomieścić np. wzmacniacz i jeszcze go nie ugotować w ciasnocie.

Rozstawienie kolumn nie jest optymalne, będę musiał znaleźć jakiś punkt w miarę równo rozmieszczony pomiędzy ścianą a szafką. Potrzebuję docelowej szafki do tego. Natomiast na jakiś dramatycznie większy rozstaw bym nie liczył, bo nie ma aż tyle miejsca...

Nie wszystko na raz :twisted: bo w kolejce jeszcze inne, „higieniczne”, rzeczy: zasilanie zamiast tej marketowej listwy oraz absorberki.

A potem to już z górki :twisted: - poprawa dostarczania plików (Roon/Lumin, pewnie inny NAS), poprawa pre dla gramofonu (tu uśmiech do @Audio Autonomy ) plus lepsza wkładka... i będzie bliżej celu :lol:

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#72 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » śr 10 kwie 2019, 23:00

Edit: sprawdziłem - możliwy do uzyskania rozstaw, który wydaje się sensowny przy obecnym układzie wyposażenia to ok. 2m.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Początkujący Audiolub

#73 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: DiBatonio » czw 11 kwie 2019, 01:27

mario33lgw pisze:
śr 10 kwie 2019, 23:00
Edit: sprawdziłem - możliwy do uzyskania rozstaw, który wydaje się sensowny przy obecnym układzie wyposażenia to ok. 2m.
Wystarczy, jeszcze na ile możliwe od tylnej ściany i będzie O.K.

ODPOWIEDZ