• Administrator
  •  
    Pomagamy Naszemu forumowemu koledze - 1% podatku można z pożytkiem przekazać pod właściwy adres.

Szczegóły tu: Pomagamy Audiolubowi

StereoKolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.
Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#31 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » pn 28 sty 2019, 18:31

@Frommert , jak będę szukał kolumn do planowanego pomieszczenia to na pewno je będę wypożyczał ponownie, także coś na pewno się wymyśli. Za to Ty będziesz zmuszony, aby na test przyjechać z Chario ;)

@mario33lgw , właśnie ze względu na podobny budżet Twojemu, wątek mnie mocno interesuje ;) Także śmiało, pisz wszystko co się na Twojej drodze poszukiwawczej pojawi ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#32 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » ndz 24 lut 2019, 00:22

Dawno mnie tu nie było... a trochę słuchane było, trochę z listy, trochę spoza 8-) Trochę się nawoziłem tego mojego klocka.

Najpierw odwiedziłem jeden z salonów, zwiedziony dobrą (o)-ceną Kudos Cardea C1. Ani ten model, ani wyższy C10 nie miały w sobie nic ciekawego. Natomiast posłuchałem też sobie Harbeth Monitor 30.1. I tu powiem, że wspaniały to dźwięk, niesamowicie spójny muzycznie, detaliczny, z piękną dynamiką. Miałem trochę obiekcje co do pogłębienia niskich tonów, ale zakładając, że pomieszczenie było znacznie większe niż moje, to na pewno poważny kandydat do zakupu. Będę chciał posłuchać raz jeszcze, plus większe Harbeth SHL5.

Udało mi się także odwiedzić polską manufakturę YB Audio, czyli dom Roberta, współzałożyciela i konstruktora skrzynek do tych kolumn. To było przemiłe kilka godzin na odsłuchu razem z ich twórcą 8-) Miałem okazję posłuchać 3 modele podstawkowe: M1, Bise, DeMoNiToR. Każda z tych propozycji jest inna i do czego innego. DeMoNiToR to potęga basowa (3 drożne), na moje potrzeby niezdatna, bo w małym pomieszczeniu za dużo tych niskich tonów. Bise do jazzu, klasyki będą przednie, dla rocka są nieco za 'wolne' - sporo sobie pogadaliśmy jak by to zmienić, np. ując im objętości. M1 to przeciwność tych pierwszych - basu w nich brak na mój gust. Wizyta przemiła - efekt taki, że żadna z tych propozycji mi nie pasuje.

Dzisiaj kolejna wizyta w salonie, gdzie za poradą szefa salonu podszedłem bardziej systematycznie do rozpoznania 'gustu muzycznego'. I tak, posłuchałem:
- Dynaudio Special Forty - poteżne basowo, nastawione na niskie tony, średnica pełna, ale sporo za ciemne jak dla mnie. Brak im detali.
- Audiovector SR1 Avantgarde - przeciwnieństwo powyższych, brak niskich, a wysokie jak biczem przez ucho. Nie :)
- PMC Twenty Five.22 - wyrównane granie typu brytyjskiego, może nie wybitnie uszczegółowione, ale dynamiczne i zbilansowane w całym paśmie. Trochę może ten bas się "ciągnął", ale ogólnie rzecz biorąc, najlepsze z tych propozycji.
- ATC SCM19 - tak wyrównane, że... jakby za szybą, nic w nich nie ma z tego co lubię, ani detali, ani dynamiki, średnie gdzieś pochowane. Wielkie zaskoczenie 'in minus' muszę przyznać.

Podsumowując, status mamy taki:

Pierwszy wybór z:
Wilson Benesch Arc (niestety tamte się sprzedały - szkoda, trzeba było kupić...)
Harbeth Monitor 30.1
Audio Solutions Figaro B

W rezerwie:
PMC Twenty Five.22

Do przesłuchania jeszcze - dostępne:
Harbeth SHL5+
Spendor Classic 2/3
Opera Callas
Buchardt Audio S400
Audio Academy Dione

Do przesłuchania - jak znajdę:
Kef Reference 201
Adam Vox Enosh
Focal Electra 1007 BE
Diapason Adamantes/Karis
Stereo: Sansui Alpha AU-607XR + Harbeth Monitor M30.1
Streaming & DAC: Cambridge Audio CXNv2 (mod)
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

Awatar użytkownika

Mały 75
Poszukiwacz Audiolub

#33 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Mały 75 » ndz 24 lut 2019, 08:57

No trochę się narobiło, fajny wątek się robi. @mario33lgw napewno będę śledził twoje poczynania 😎 + za wytrwałość ja taki nie jestem a szkoda.

seb
Junior Audiolub

#34 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: seb » ndz 24 lut 2019, 09:13

Jeśli nie spieszysz się z zakupem, to spróbuj posłuchać coś z bydgoskiego BMN. W każdej kolumnie możesz dobrać głośniki według własnych preferencji. Tak samo z wykończeniem. Dopasujesz sobie pod wystrój salonu. Zamawiasz, a jak Ci nie podpasuje, to odsyłasz i po kłopocie. Ceny w stosunku do jakości są całkiem atrakcyjne.
Strona internetowa jest trochę nieaktualna. Najlepiej skontaktować sie bezpośrednio z konstruktorem

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#35 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Rega » ndz 24 lut 2019, 11:23

Jeśli próbujesz z Sanasui 607 XR to może poszukaj jednak tych Kef. U mnie najlepiej 607 zagral wlaśnie z Kefami. Co prawda to były stare 107 reference, ale jednak kiedyś to był model flagowy. Próbowałem też Chario, ale nie. Kefy były lepsze w tym zestawieniu. Może właśnie Kefy będą parą do Twojego zestawu ;) .

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#36 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » ndz 24 lut 2019, 17:20

Rega pisze:
ndz 24 lut 2019, 11:23
Jeśli próbujesz z Sanasui 607 XR to może poszukaj jednak tych Kef. U mnie najlepiej 607 zagral wlaśnie z Kefami. Co prawda to były stare 107 reference, ale jednak kiedyś to był model flagowy. Próbowałem też Chario, ale nie. Kefy były lepsze w tym zestawieniu. Może właśnie Kefy będą parą do Twojego zestawu ;) .
No tak, Kef to byłaby propozycja jednego z pierwszych wyborów. Natomiast jest z nimi jak dla mnie spory problem. Seria „R” jest jak dla mnie nieco za słaba dźwiękiem na moje wymagania. Co więcej, te nowe R3 są wyceniane o wiele wiele drożej niż poprzednik R300, a poprawa dźwięku, zauważalna, ale moim zdaniem nie uzasadnia aż takiego wzrostu ceny (+50% !).

Podobnie wyższa seria Reference. To byłaby świetna propozycja, ale te nowe Reference 1 kosztują tak niesamowite pieniądze, że nie mam szans sobie na nie pozwolić, nawet przy moich zdolnościach negocjacyjnych. A używane poprzedniki, czy to 201 czy 201/2 tak rzadko wychodzą, że nawet nie miałem szansy znaleźć choćby 1 pary, żeby posłuchać... Czekam na jakiś egzemplarz...

Kamil84
Junior Audiolub

#37 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Kamil84 » ndz 24 lut 2019, 17:53

Sam posiadam Harbeth Monitor 30.1, super kolumny pięknie grają wokale a średnica to mistrzostwo świata w nich. SHL5 do pokoju 12m2 bym sobie darował, uduszą się te kolumny w zasadzie Harbethy różnią się niewiele a każdy model jest dostosowany do określonego metrażu także odsłuch w pokoju - konieczny.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#38 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » ndz 03 mar 2019, 22:56

Kolejna porcja odsłuchów za mną. I wiem jeszcze mniej niż przedtem 8-) Ale po kolei...

Przede wszystkim posłuchałem kolumn Spendor Classic 2/3. Cóż, cudowna brytyjska średnica, wszystko perfekcyjnie muzykalne i zrównoważone. Gitary na nich to "ozłocenie uszu", mimo nieprzesadnej rozdzielczości. Dynamika z moim wzmacniaczem świetna - jak utwór ma wykop to... kopią nadzwyczajnie. Bas w nich jest przepotężny jak na monitor. I tu trochę znak zapytania - jak to upchnąć na 12 m kw... I dlatego...

...następne były Spendor Classic 3/1. Bardzo podobny typ grania - nieco jaśniejszy. Tu wszystkiego jak się okazało, było 'mniej'. Mniej basu, mniej dynamiki, mniej wykopu. Do cichego grania.

Z tych dwóch propozycji jednak wybrałbym 2/3 - ale do starannego sprawdzenia w pomieszczeniu.

Następnie zmiana lokalu i znów kilka propozycji. Przede wszystkim Opera Callas. Bardzo włoskie granie, szczegółowe i melodyjne, za to brakuje basu i dynamiki. Niestety nie..

Potem było pójście za poradami szefa salonu... Wzmacniacz zrobił ogólnie wielkie wrażenie. Radził sobie z bardzo trudnymi kolumnami, zachowując charakter i kontrolę. Najpierw Davis Acoustics Nikita 3.0. Przepotężne monitory. Było znacznie lepiej, jest wielka moc i dynamika, ale to nie ten typ dźwięku, trochę ciemny, brak napowietrzenia i szczegółów.

No i pojawiły się Danish Physic Point Zero 3, czyli dzieło ludzi,którzy tworzyli kiedyś Dali. Świetna para z moim wzmacniaczem... Kolumny na głośnikach Scan Speak'a, przepięknie napowietrzony i uszczegółowiony, spójny dźwięk. Zasłuchałem się... wszyscy się zasłuchaliśmy. Troszkę jeszcze brakowało mi bitu, tego minimalnego 'dmuchnięcia' rockowego, dlatego dałem się namówić na posłuchanie mniejszej podłogówki tej serii Danish Physic Point Zero 2. I tu już był na moje ucho prawie ideał... Jest powietrze, stereofonia, rozplanowanie, kop i muzyka jednocześnie. Trudne do wysterowania paczki, ale Sansui nie takim daje radę, kontrola niskich tonów wzorcowa. Skuteczność nie za wysoka, więc było troszeczkę ciszej, ale jak podgłośniłem to... jest MOC !!! Bass reflex do dołu, mało wrażliwe na odległość od ścian. No ideał 8-)

Najważniejsze dla mnie wnioski z tego wszystkiego:
- najbardziej dla mnie charakterem pasują kolumny oparte o głośniki Scan Speak, ale nie te najwyższe, bo tamte kłują za mocno w uszy, tylko poziom niżej;
- fizyki się nie oszuka - podstawkowcom ZAWSZE coś brakuje dla mojego grania; biorąc pod uwagę to co słyszałem, będę chciał postawić może na niewielkie kolumny stojące; ważne, żeby bas nie dudnił i dało sie słuchać nie za daleko od ściany (bass reflex najchętniej w dół albo w przód).

No i co, zapytacie, czy znalazłem ??? Tak, pewnie tak. Gdybym miał decydować dzisiaj to te DP byłyby moje, ale... ale nie mam 19 tys zł :( Za tyle mogę kupić nowe, jeszcze może coś urwę ale niewiele... Używek właściwie brak.

Będę musiał szukać jeszcze. Biorąc pod uwagę powyższe wnioski, może jescze uda się odsłuchać coś z wyższej półki Audio Physic, Dali, KEF. Szukam małych podłogówek dwuipółdrożnych na Scan Speakach 18 cm. Podpowiadajcie...

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#39 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » pn 04 mar 2019, 07:35

Bardzo przyjemnie się to czyta. Krótko, zwięźle i na temat. Twoje poszukiwania świadczą także o czymś ważnym. Jednak bez odsłuchów się nie da. Podczas takich "nausznych" poszukiwań wiele się może zmienić i faktycznie do Twojej muzyki na pewno nadadzą się bardziej nawet niewielkie kolumny podłogowe. Pytanie tylko jak to zabrzmi w 12m2. Co prawda mam kolegę, który w bardzo podobnym pomieszczeniu z powodzeniem stosuje dość spore kolumny podłogowe, ale pomieszczenie zaadaptowane akustycznie znacznie. Także odsłuch u siebie jest koniecznością, tak jak napisałeś z resztą.

Ciekaw jestem co w końcu wyląduje u Ciebie. Poszukiwania ciekawe, aż zazdroszczę doświadczeń ;)

Awatar użytkownika

Mały 75
Poszukiwacz Audiolub

#40 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Mały 75 » pn 04 mar 2019, 22:37

Cały czas śledzę i trzymam kciuki, budżet jednak nie mój 😁

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#41 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » wt 05 mar 2019, 14:55

Mały 75 pisze:
pn 04 mar 2019, 22:37
Cały czas śledzę i trzymam kciuki, budżet jednak nie mój 😁
Zauważyłeś bardzo trudną do ogarnięcia rzecz. Łatwo jest ulec pokusie porównywania się z wyższą półką cenową i narzekać, ze trudno wybrać. Ja chyba w to trochę wpadłem... Żelazna zasada - dobrze jest trzymać się budżetu. Muszę zrobić krok w tył i sobie określić na co mnie stać, a na co nie i się tego trzymać...

W sobotę ostatnia wizyta w dużym salonie na odsłuchy, plus chyba się udało złapać Kef Reference starszej serii u kumpla dość blisko. Potem „short lista”, dyskusja budżetowa jw. i decyzja. Za dużo już czasu na to poświęciłem...

Awatar użytkownika

Mały 75
Poszukiwacz Audiolub

#42 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Mały 75 » wt 05 mar 2019, 15:10

Masz rację @mario33lgw tak to może trwać w nieskończoność 😁, jak już @Simpson napisał pozazdrościć doświadczeń. Ja chciałbym poruszać się w budżecie do 6tys za nowe, jednak celuje w używki. Powodzenia.😎

Awatar użytkownika

Revo
Czeladnik Audiolub

#43 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Revo » wt 05 mar 2019, 18:58

Cześć

Jeśli już musi być Scan Speak i podłogówka (rozumiem, że bardzo przemyślana decyzja), to sądzę, ze jeszcze powinieneś zainteresować się Akustykiem:

https://akustyk.com.pl/k/153/wolnostojace/name_asc

zwlaszcza modelem RD12, ILR12 jak entry level.

Jak już wydawać kasę, a coś juz ucho "łapie" i się "dostraja" to przetworników, to czemu nie spróbować.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#44 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » wt 05 mar 2019, 23:19

Revo pisze:
wt 05 mar 2019, 18:58
Jeśli już musi być Scan Speak i podłogówka (rozumiem, że bardzo przemyślana decyzja)
Nie musi, ale to do tej pory najlepsza propozycja... Cały czas biję się z myślami...
Revo pisze:
wt 05 mar 2019, 18:58
Jak już wydawać kasę, a coś juz ucho "łapie" i się "dostraja" to przetworników, to czemu nie spróbować.
Tak, to super ciekawa opcja. Natomiast ja do tej pory odnosiłem się z pewną dozą nieufności do wszelkich konstrukcji pochodnych od DIY. Jak ocenić czy poza samymi przetwornikami konstrukcja jest przemyślana i produkuje dźwięk na odpowiednim poziomie ? Wizyta w yb pokazała, ze można ALE efekty końcowe nie okazaly się zachęcające (Satori mi nie pasuje). To, co mi się wydaje to to, ze może podążenie śladem tych ScanSpeakow, które mi się podobały w DP będzie dobrym pomysłem. Trochę to potrwa :(

Przyznam, ze z tego typu konstrukcji, do mnie najbardziej przemawia oferta bydgoskiej BMN, czyli to:
http://www.bmn.com.pl/bmn.ex2.htm

Awatar użytkownika

DiBatonio
Początkujący Audiolub

#45 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: DiBatonio » śr 06 mar 2019, 00:06

mario33lgw pisze:
ndz 03 mar 2019, 22:56
Bass reflex do dołu, mało wrażliwe na odległość od ścian. No ideał 8-)
Kto ci takie mundrości naopowiadał, bas i jego zakres to częstotliwości o bardzo długiej fali.
Nie ma większego znaczenia , czy bas refleks dmucha do przodu, tyłu, czy w dół, faktem jest, że trudniej z ustawieniem tych słuchających do tyłu, ale jak już sam wcześniej wspomniałeś fizyki nie oszukasz.
Podłogowe w 12m ? Naprawdę?
Ja mam podstawkowe w 19m i nie chcę już wracać do podłogowych.
Piszesz w tych poszukiwaniach o barwie, o basie, średnicy, wysokich, ale nic nie piszesz o scenie muzycznej, lokalizacji instrumentow wokali etc.
Nie da się uzyskać sensownych rozmiarów sceny i lokalizacji w 12m trzymając kolumny 50cm od tylnej ściany.
Szukałbym podstawkowych konstrukcji zamkniętych, po czym zadbał o adaptację akustyczną na podstawowym poziomie w zasadzie od tego bym zaczął.
Tak tak wiem, są tacy co i w 10m pakują podłogówki.... :D
P.S.
Taka rada, nie słuchaj po salonach, tylko wypożyczać i słuchaj u siebie, chyba nie muszę mówić dlaczego.

ODPOWIEDZ