• Administrator
  •  
    Pomagamy Naszemu forumowemu koledze - 1% podatku można z pożytkiem przekazać pod właściwy adres.

Szczegóły tu: Pomagamy Audiolubowi

StereoKolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#16 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » czw 13 gru 2018, 00:47

Udało się w miarę możliwości uporządkować i umeblować pokoik odsłuchowy. Szafka na sprzęt tymczasowa. Brak jeszcze podstawek na kolumny (bedą po wybraniu kolumn).

To gdzie mam wstawić te panele wygłuszające ? 8-) :D

IMG_4345.jpg
Stereo: Sansui Alpha AU-607XR + Harbeth Monitor M30.1
Streaming & DAC: Cambridge Audio CXNv2 (mod)
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#17 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » czw 13 gru 2018, 08:09

Rozumiem, że kolumny będą docelowo stały po bokach tej szafki ?

W pierwszej kolejności absorbery (czyli panele pochłaniające) sprawdziłbym w ustawieniu na ścianie za kolumnami.

W zależności od skrętu kolumn warto je sprawdzić w różnych rozstawach. Sądzę, że ustawienie za kolumnami sprawdzi się najlepiej, ale też można sprawdzić umieszczenie ich za słuchaczem. Mimo wszystko obstawiam na to, że najlepiej się sprawdzą za kolumnami. Ważne, aby były z dobrego materiału i odpowiedniej grubości.

Masz już jakieś absorberki wybrane ? Zakupione ?

Kamil84
Junior Audiolub

#18 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Kamil84 » czw 13 gru 2018, 17:23

Proponuję posłuchać kolumn podstawkowych Epos, grają właśnie takim dźwiękiem jaki chcesz, przejrzyste, przestrzenne, bas ma dobry driv'e nie schodzi w czeluście piekieł ale jest fajny zróżnicowany i przede wszystkim ma dobrą kontrolę co w rocku jest ważne. Wszystkie blachy i przeszkadzajki brzmią dźwięcznie i nie trzeba ich na siłę wyłapywać dźwięk jest podany wprost. Jeżeli masz dobrze nagrany album co w rocku bywa z tym różnie to zachwycą Cię żywym, przestrzennym brzmieniem zaś słabo nagrane płyty od razu uchem wychwycisz.

Eposy nie są drogimi monitorami ale z tego z czym miałem porównanie na moje ucho w salonie audio aby przebić np moje m12.2 to muszę głęboko sięgnąć do kieszeni. Wiadomo każdy słuch ma swój i gust dlatego proponuję ich posłuchać bo może okazać się że spodobają Ci się i jeszcze zostanie pieniążków np na wzmacniacz klasę wyżej :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#19 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » czw 13 gru 2018, 17:28

@Simpson , myślałem o tym: https://www.mega-acoustic.pl/sklep/fibe ... rd-120x60/

@Kamil84 , już jest wzmacniacz nie tylko o jedną klasę wyżej, Sansui AU Alpha 607 XR. Na razie nie ma na fotce, bo trafo dopiero idzie.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#20 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » czw 13 gru 2018, 18:58

@mario33lgw , koniecznie zapytaj co to za rodzaj wełny mineralnej, gdyż one też dość znacznie różnią się między sobą, a co za tym idzie - dana wełna mineralna działa lepiej lub gorzej (a my chcemy jak najlepiej, nieprawdaż ? ). Jak będziesz miał jej dane (rodzaj wełny), a najlepiej współczynniki pochłaniania (oczywiście wiarygodne- np wg norm) to koniecznie tu zamieść.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#21 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » pt 14 gru 2018, 21:59

@Simpson , oczywiscie zapytam ale na razie raczej dyskutujemy na dużym poziomie ogólności, CO tam postawić i GDZIE...

Która z opcji (i/lub):
1. Absorbery z wełny za kolumnami ?
2. Dyfuzory z drewna za głową pod obrazami ?
3. Pułapki basowe (gdzie) ?

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#22 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » pt 14 gru 2018, 22:27

@mario33lgw , wiadomo, że gotowej recepty nie ma nigdy, każde pomieszczenie jest inne (zapewne to wiesz).

Dlatego należy postąpić małymi kroczkami.
Moje podejrzenie graniczące z pewnością jest takie, że zastosowanie panela typu "Grand Absorber" za kolumnami na ścianie w 99 % pewności wniesie bardzo dużo dobrego wstępnie porządkując scenę, zmniejszając pogłos, porządkując dźwięk . W to raczej szedłbym w pierwszej kolejności, gdyż szansa na niepowodzenie jest bardzo nikła.

Kolejnym podstawowym krokiem jest adaptacja ściany za plecami, ale jeśli dyfuzory, to nie pod obrazami, zaś od górnej krawędzi oparcia (a może da radę dać niżej ? ) do góry i to tak ponad metr (w miejsce obrazów). Uwierz mi, że dobrze wykonany "Skyline" estetyką przewyższy obrazy, nawet te z muzeów. Poważnie.

Z pułapkami basowymi przy kolumnach podstawkowych można się wstrzymać, a temu, bo dobre pułapki, działające - są drogie. No chyba nie myślisz o montowaniu jakiegoś "paździerza" z pianki poliuretanowej ???

Jeśli zastosujesz bardzo dobre absorbery może nie będzie konieczności stosowania pułapek.

Absorpcja za kolumnami dobrymi panelami (podkreślam- dobrymi ! ) oraz rozpraszanie za plecami (także dobrym rozpraszaczem, odpowiednio głębokim i odpowiednio oddalonym od słuchacza) to opcja najczęściej sprawdzająca się dobrze. Małe tu jest ryzyko niepowodzenia. Jeśli ktoś zapytałby mnie o taki najpewniejszy sposób adaptacji akustycznej, bez pomiarów, najczęściej się sprawdzający, jak najbardziej uniwersalny to właśnie to byłaby moja odpowiedź. Absorber za kolumny, rozpraszacz za plecy.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#23 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » pt 14 gru 2018, 22:37

@Simpson , nie, obrazy nie znikną - mają wartość sentymentalną, rodzinną. Pod nimi jest ok. 70 cm miejsca na absorber, może takie coś: https://bluetone.pl/qrd-31n

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#24 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » pt 14 gru 2018, 22:42

Oczywiście nikt nie każe ich wyrzucić, może da się przewiesić ???

Jeśli nie, to coś wykombinujemy, ale będzie to już bardziej kłopotliwe. Dyfuzor z linku to dyfuzor typu 1D. Zdecydowanie wolę 2D, dwuzakresowe. Dwuzakresowe są łatwiejsze w ulokowaniu, nie trzeba kombinować ze stronami umieszczenia i troszkę lepiej się sprawdzają. Ponadto wg mnie te 2D są ładniejsze.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#25 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » ndz 16 gru 2018, 18:45

Jak już sygnalizowałem, zmiana wzmacniacza trochę zmienia preferencje. Teraz mamy Sansui i pod niego będę dostosowywał system. Na razie wzmacniacz stoi, bo idzie trafo Airlink. Jak dojdzie, pewnie po świętach, a może i po Nowym Roku, to zaczynam odsłuchy.

Po konsultacjach z ludźmi znającymi się na Sansui, lista kolumn wyglada tak:

Przede wszystkim:
- YB Audio M1 lub Bise
- Wilson Benesch Arc
- Xavian XN125
- Kef Reference 201
- Audio Solutions Figaro B lub Overture
- Opera Callas
- RLS Calisto

W drugiej kolejności:
- Audio Phase Cocaine
- Studio16 Hertz Canto Grand
- Dynaudio Contour 20 lub Special 40.
- Adam Vox Enosh
- Chario Delphinus
- Diapason Karis

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#26 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » wt 18 gru 2018, 22:29

Z propozycji z Twojego budżetu na pewno Studio16 Hertz oraz Chario Delphinus bym odrzucił.

Dlaczego tak sądzę zapewne zdziwią się posiadacze Chario Delphinus. To są dobre kolumny, ale tylko w swoim budżecie. Na przykład Audio Solutions Overture brzmią lepiej niż Delphinus (oczywiście wg mojej subiektywnej opinii), a słyszałem jedne i drugie.

Reszty kolumn nie słyszałem (długo), ale jestem przekonany, że dwie powyższe propozycje to nie ta klasa jednak. Zaś wg mnie i w moim subiektywnym odczuciu nawet Overtury powinny je przewyższyć. Adam Vox, czy AS Figaro to zupełnie inna klasa brzmienia w porównaniu do Chario, czy Studio 16 Hz.

Masz zupełnie inny budżet, a tu już można mieć inne wymagania, bardziej zacne.

Ale mimo wszystko zachęcam do porównania.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#27 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » śr 19 gru 2018, 16:56

... i jeszcze jedno. Dynaudio Contour 20 przerzuciłbym do listy pierwszej (koniecznych do odsłuchu).

Jeśli dźwiękowo są zbliżone do "trzydziestek" to może to być bardzo ciekawe doświadczenie. Sądzę, że ich w porównaniu zabraknąć nie powinno.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#28 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » pn 28 sty 2019, 16:29

Trochę czasu minęło, a ja posunąłem się naprzód dopiero w ten weekend... Korzystając z wizyty w Trójmieście, wziąłem wzmaka w bagażnik razem z trafo i odwiedziłem znany salon audio, żeby posłuchać parę par kolumn.

W torze, oprócz tego co wyżej: streamer Lumin + DAC Shanling, głośnikowe Tellurium Black, interconnect Kimber Hero.

Wrażenia:
- Xavian Perla - pomimo odradzania, Xavianów chciałem bardzo posłuchać; kompletnie nie para do tego klocka i mojego gustu, rozlewający się bas, wąska scena, pełno sybilantów, raczej zapominam o Xavianach w ogóle.
- Audiovector SR1 - po Xavianach to w pierwszej chwili były cudowne - szeroka scena, dużo fajnych detali wysoko i w średnicy, po dłuższym odsłuchu trochę męczące; z tym sprzętem niskie rejestry słabo podkreslone. Świetne z elektroniką, szczególnie taką wymagającą 'sceniczności'. Nie moje granie.
- Kef R3 - tylko dla sprawdzenia czy wrażenia pokrywają się z tym co słyszałem u starszych i wiekszych braci - pierwsze wrażenie - to naprawdę duuuże pudełka... dość równe w prawie całym zakresie częstotliwości, poza najniższym basem. Zresztą co ciekawe, Pan sprzedawca sporo czasu poświęcił, żeby mi wytłumaczyć, że "tutaj kolumny nie grają, bo nie ma basu, nie wiemy dlaczego, ale jak słuchałem w innym pomieszczeniu, to..." :) To mógłby być kandydat, ale są lepsi...
- Audio Solutions Figaro B - dla nich tam przyjechałem; bardzo zrównoważony i rodzielczy dźwięk; ta 'pułapka basowa' je bardzo gubi w tym pomieszczeniu. Ogólnie - mocny kandydat, ale wymagałby wypożyczenia i posłuchania u siebie.
- Audio Solutions Rhapsody 60 - byłem ciekaw jak grają; nie są kompletnie rockowe (mały bas), ale sceniczność powala na kolana - Dead Can Dance "Opium" wbijało w fotel... do akustyki i np. elektroniki to by było COŚ; za mało uniwersalne do moich celów.
- Gradient Evidence Mk4 - zaskoczenie tej wizyty !; Niewyględne, ale jak grają ! niesamowicie równe, kontrolowalne, rozdzielcze. Troszkę brakuje im "ataku" - i to, w parze z ceną, powoduje, że nie są dla mnie. Wydałbym tyle pieniędzy, gdyby były energiczniejsze.

To tyle na Wybrzeżu.

W drodze powrotnej odwiedziłem sprzedawcę z jednego z ogłoszeń, żeby posłuchać kolumn, które mi parę osób polecało. Chodzi o Wilson Benesch Arc. W ogóle z każdego mojego kontaktu z tą firmą miałem wrażenie, że to jest 'moje granie'. I muszę powiedzieć, że się nie zawiodłem. Takie nieduże kolumienki, a jak do tej pory bezwzględnie NAJLEPSZE z tych co słuchałem... Jest rozdzielczość (jak pieknie słychać tłuczone szkło w tle "Private Investigations"), jest scena ("Hotel California" live), jest wykop ("Fear of the Dark" aż skóra cierpnie :twisted: ) i jest piekny (kontra-)bas (Magoni/Spinetti "Roxanne"). Oczywiście sporo muzyki więcej było słuchane. Właścielowi lekko szczęka opadła przy połączeniu z Sansui Alpha, a przecież obok stał Roksan Caspian, Arcam, były naprawdę dobre (i drogie) kable i osprzęt... Podsumowując - BRAŁBYM... jeszcze sobie daję chwilę...

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#29 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » pn 28 sty 2019, 17:16

mario33lgw pisze:
pn 28 sty 2019, 16:29
Pan sprzedawca sporo czasu poświęcił, żeby mi wytłumaczyć, że "tutaj kolumny nie grają, bo nie ma basu, nie wiemy dlaczego
Wiem dokładnie o czym mówisz. Tam jest właśnie problem z basem, który pewnie wynika z jakiejś wady pomieszczenia. Którejś soboty słuchałem tam kilku testowych utworów na basie i faktycznie coś tam dzieje się niedobrego, przez to trochę odsłuchiwane tam kolumny cierpią, bo ocena ich nie jest pełna, rzekłbym krzywdząca.
Tam też słyszałem Audio Solutions Figaro S. Wiem, że one potrafią lepiej zabrzmieć, zdecydowanie lepiej niż to pokazały, gdyż u mnie Figaro B w moim odczuciu pokazały pełną klasę i niczego mi w nich nie brakowało (z drobną korektą akustyki wiem, że byłoby jeszcze lepiej).

Ja bym proponował jak najbardziej odsłuch u siebie - koniecznie. I to nie tylko serii Figaro, ale wszystkich tych zakwalifikowanych do czołówki. Dane kolumny w różnych pomieszczeniach potrafią zabrzmieć diametralnie inaczej. Tym bardziej, że Twój metraż może mieć naprawdę decydujące znaczenie przy wyborze. Jestem zdania, że bez odsłuchu u siebie jakichkolwiek kolumn nie należy decyzji podejmować. Jak zabrzmią kolumny determinuje przede wszystkim pomieszczenie (czyli szeroko pojęta akustyka).

Awatar użytkownika

Frommert
Poszukiwacz Audiolub

#30 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Frommert » pn 28 sty 2019, 17:23

Bardzo żałuję, że nie pomyślałem o odsłuchu tych Audio Solutions Figaro B u mnie... Szkoda. Może jak @Simpson je kupi, to się odsłuch zrobi. :twisted:
Abrahamsen V2.0 UP, Chario Constellation Delphinus, głośnikowe Qed Genesis Silver Spiral. DAC: Abrahamsen V6. Interkonekt: Albedo Flat Gold XLR. Transport: HiMedia Q10pro android z Tidal HIFI. Zasilanie: Tomanek TAP8, Yarbo SP-8000PW +Viborg Alloy.

ODPOWIEDZ