• Administrator
  •  
    Nowe logo na forum audiolub.pl. Ktoś ma pomysł ?????

Szczegóły tu: Nowe logo

StereoKolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#1 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » czw 01 lis 2018, 00:23

Przenoszę dyskusję do nowego wątku. Potrzebuję wybrać kolumny do mojego zestawu. Przy powierzchni 12 m.kw (11,7 dokładnie) stawiam mocno na kolumny podstawkowe.

Co do pomieszczenia - załączam rozrysowany plan z wstępnie rozrysowanymi odległościami etc. Krzyżyk oznacza punkt odsłuchowy, 'K' - lokalizację kolumn. Mam do pewnego stopnia swobodę w ustawieniu, muszę tylko pomieścić tam to co widać. Mogę też inwestować w dostosowanie akustyczne - stąd za kolumnami już pojawiły się 'wężyki' symulujące jakieś absorbery/dyfuzory.

Co do kolumn - chciałbym dobry sprzęt klasy wyższej niż średnia, 'na dłużej'. Budżet ok. 7-8 tys zł za parę, więc zapewe używki. Chyba, że trafi się okazja (zwykle nie wierzę w okazje cenowe), to dołożę coś.

Sprzęt mam wpisany w podpis, z tym, że wspomniany wzmacniacz Rotel RA-980BX nie jest docelowy. Do mojego rodzaju muzyki podoba mi się dźwięk Naima, ale to będę decydował pod kolumny i muzykę (za jakiś czas, pewnie >rok).

Czego słucham ?
Po pierwsze - słucham głównie klasycznego rocka, ale ‚podróżuję’ też w inne obszary - zarówno w lżejsze (elektronika), jak i cięższe (np. Sisters of Mercy). Lubię dźwięk szczegółowy, rozdzielczy, słyszę, a przynajmniej wydaje mi się, że słyszę, dźwięk blach. Natomiast to nie oznacza, że bas ma być kluchą. Jak słucham „Razor’s Edge” AC/DC to ta charakterystyczna solówka na basach ma być pięknie uwypuklona, a szarpanie strun ma być słychać. Do rocka bas jest obowiązkowyy, ale przede wszystkim kontrolowalny.

Moje dotychczasowe boje z odsłuchami przyniosły taką listę potencjalnych celów zakupu:
- RLS Calisto IV lub ew RLS Nereida II (nie za duże ?)
- Studio16 Hertz Canto Grand
- Xavian XN250 Evo
- Dynaudio - ze starszych 52se lub jakieś nowsze: Contour 20 lub Special 40.
- Chario Delphinus
- Sonus Faber Minima Amator

Potencjalnie jeszcze do sprawdzenia:
- Adam Vox Enosh
- Davone Studio
- Opera Callas
- Audio Solutions Figaro B
- jeszcze coś, biorąc pod uwagę preferencje muzyczne ?

IMG_4107.jpg
Stereo: Rotel RA-980BX + Monitor Audio Bronze 2 (zmiana)
Streaming & multi-room: Cambridge Audio CXNv2 (mod) + Denon HEOS I
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20 + DJ ArtPre II
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#2 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » czw 01 lis 2018, 01:50

Ja dzisiaj krótko.

Chario Delphinus - gdy ja szukałem kolumn, to je też odsłuchałem. To dobre kolumny, bardzo dobre, ale do mnie bardziej przemówiły moje Overturki (Audio Solutions). Sądzę, że w Twoim budżecie można lepiej (no budżet masz zacny).

W Twojej liście "Potencjalnie jeszcze do sprawdzenia" widzę moc ;)

A temu, że pojawiły się w niej mniej znane konstrukcje, a takie często potrafią zadziwić, gdyż pochodzą od producentów nie masowych, zaś "zapaleńców". Mniej znane marki mają wielki plus. Muszą przyciągnąć czymś klienta i ze swojego doświadczenia (choćby z zeszłorocznego AVS2017 r) dało się zauważyć, że tacy producenci potrafią wykonać kolumny świetnie brzmiące i bardzo sprawiedliwie wycenione. Mówię o takich markach jak Adam Vox, Davone Audio, czy Audio Solutions.

Moim zdaniem koniecznością jest je przesłuchać. Oczywiście warto przesłuchać każdą kolumnę dostępną do takiego budżetu.

Co do rozmieszczenia- szkicu Twojego miejsca odsłuchowego. Jeśli chodzi o kwestie akustyczne - sądzę, że będzie naprawdę dobrze, gdyż rozlokowanie jest bardzo dobre. Symetria i tak jest bardzo przyzwoita ( u mnie jest gorzej pod tym względem). Tak na szybko- szafę (lewy przedni róg) dałbym gdzieś na tył -może wejdzie w tylny lewy róg ? Sądzę, że byłoby zacnie.

Ustroje pochłaniające, dyfuzory - oczywiście koniecznie wskazane. Ze swojego doświadczenia wiem, że to jest podstawa. Rozlokowanie w takim pomieszczeniu nie powinno nastręczać problemu. Schemat polecałbym tożsamy z moim.

Awatar użytkownika

Revo
Czeladnik Audiolub

#3 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Revo » czw 01 lis 2018, 19:56

Wszystkie podane propozycje kolumn podstawkowych są zacne. Osobiście nie wszystkie znam, ale zastanawiam się jednak nad problematyką wielkości pomieszczenia (niecałe 12 metrów) bo w planach masz zakup poważnych paczek, jeśli chodzi o rozmach. Zastanowiłbym się nad tym, czy jednak nie będzie za dużego wolumenu dźwięku jesli chodzi o niektóre propozycje i zaś nie okaże się, że będzie bas za obfity. Np. w Audience 52SE siedzi woofer 17W75 bodajże, a to już przy prawidłowym wysterowaniu jest spore granie dołem. Paczki są świetne - tak, nie bez przyczyny wszyscy chwalą, obok wspomnianego woofera, mamy tam na górze Esoteca, co gwarantuje śliczną soczystość dźwięku. RLS Nereida będą w mojej opinii za duże. Za to to Callisto już ok, nawet bardzo. Studio 16Hz to również bardzo dobre kolumny, ale również potrzebują właściwego pomieszczenia. Możliwe, że u Ciebie najlepszym rozwiązaniem okaże się klasyka gatunku - dobra kopułka i 15-tka na dole. Absolutnie nie sugeruję bezwzględnie tutaj takiego kierunku. Twoje propozycje są bardzo sensowne. Myślę również, że Audio Solutions to ciekawa droga. Budżet masz konkretny, więc czeka Cię zapewne sporo odsłuchów. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#4 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » pt 02 lis 2018, 17:12

@Revo faktycznie zwrócił uwagę na bardzo istotą kwestię. Co prawda kolumny podstawkowe nie mają często tak niskiego zejścia niskich tonów, jak kolumny podłogowe, ale te większe konstrukcje mogą spowodować problemy o których pisze przedmówca.

Myślę, że już po wstępnym wyborze dobrze by było, aby powiedzmy dwie- trzy konstrukcje wyłonione już docelowo postarać się odsłuchać u siebie. A jeśli będzie tylko jedna wyłoniona konstrukcja- także koniecznie posłuchać w swoim pomieszczeniu.

W takim pomieszczeniu zapewnienie właściwej akustyki jest niesłychanie istotne. Małe pomieszczenia są mocno problematyczne pod tym względem, ale jestem przekonany, że sobie z tym poradzimy.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#5 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » sob 03 lis 2018, 22:51

Dodaję do rozważenia: Diapason Karis II http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7642851108

Ktoś ich słuchał ? W necie opinie bliskie uwielbieniu...

Staś
Junior Audiolub

#6 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Staś » ndz 04 lis 2018, 00:01

Mam teraz siebie na odsłuchach ( po raz kolejny ) Norte Impus Audio . Polecam do pokoi o małych gabarytach . Można wypożyczyć i odsłuchać . Naprawdę kolumny BRZMIĄ .

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#7 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » ndz 04 lis 2018, 00:07

mario33lgw pisze:
sob 03 lis 2018, 22:51
W necie opinie bliskie uwielbieniu...
Tu trzeba być ostrożnym.

Pamiętam gdy ja szukałem sobie kolumn podstawkowych. Czytając opinie w Internecie na pewno bym nie miał kolumn, które posiadam obecne.

...więcej. Czytając opinie w Internecie na temat DAC na pewno nie kupiłbym tego, który posiadam. Kolumny i DAC mam takie jakie mam tylko z jednego powodu. Otóż te składowe systemu sam osobiście przesłuchałem i dokonałem świadomego wyboru. Kolumny odsłuchiwałem kilka miesięcy, DAC'i ze trzy dni (wcześniej robiąc rekonesans).

Wcale nie twierdzę, że kolumny, które przytoczyłeś są złe, ale bez "zesparowania" ze sobą kilku wybranych propozycji ja bym się nie zdecydował.

Ostatnio w innym wątku padło znamienne zdanie, z którym totalnie się zgadzam i które warto tu zacytować:
Adam Vox pisze:
śr 31 paź 2018, 23:55
(...) dźwięk i ludzkie ucho są bardzo subiektywnymi rzeczami. Wolę nie wyrażać ani nie opisywać dźwięku, ponieważ na pewno lepiej jest usłyszeć 1 raz, niż 100 razy przeczytać o dźwięku :-)

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#8 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » śr 07 lis 2018, 22:34

Pokoik odzyskałem, ale jak zwykle musiały być kompromisy :lol: - mam komodę jako szafkę audio, bo już nie było gdzie wcisnąć :mrgreen:

W załączeniu fotka z przymiarkami lokalizacji kolumn. Zakładam, że docelowo będą to podstawki o wys. ok. 60 cm (no i inny model kolumn). Chcąc zapewnić 'oddech' kolumnom, mam dwie opcje:
- wysunę kolumny przed linię komody, jak na fotce, co trochę skróci odległość od punktu odsłuchowego (ok. 1,8-2,0 m bok trójkąta rówobocznego);
- kolumny postawię wyżej - podstawki o wysokości 80 cm - co oczywiście nie będzie optymalne pod względem lokalizacji wobec 'ucha'.

Kolejna rzecz - gdzie wstępnie mierzyć w jakieś elementy poprawiające akustykę ?

Jak trzeba to wkleję jeszcze aktualny schemat, ale musiałbym narysować (ten z pierwszego posta jest nieaktualny- sofa została zamieniona z miejscem lokalizacji systemu audio).

IMG_4114.jpg

AnAm
Nowicjusz Audiolub

#9 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: AnAm » śr 07 lis 2018, 23:00

Mario ile wynosi odległość ściany lub okna od lewej kolumny?

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#10 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » śr 07 lis 2018, 23:59

AnAm pisze:
śr 07 lis 2018, 23:00
Mario ile wynosi odległość ściany lub okna od lewej kolumny?
Około 50 cm - tyle co za kolumnami w pozycji wysuniętej do przodu. Mało, wiem. Jeszcze negocjuję lokalizację mebli, alternatywnie będzie węższy mebel. Aha - po prawej jest ok. 70 cm, ale tam jest biurko i musi być miejsce na odsuwanie krzesła.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#11 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » ndz 11 lis 2018, 18:40

Do listy potencjalnych kolumn dołączam YB Audio Bise http://yb-audio.pl/realizacje/bise/

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#12 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » pn 12 lis 2018, 01:04

Ciekawie to wygląda... Każde dostępne są wg mnie godne wrzucenia na listę i koniecznie odsłuchania. Czym więcej tym lepiej. Bardziej świadomy wybór. Aż ciekaw jestem, która konstrukcja z Twojej listy przypadnie Ci najbardziej do gustu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mario33lgw
Poszukiwacz Audiolub

#13 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: mario33lgw » sob 17 lis 2018, 23:30

Po wystawie "Audio Video Show 2018", wydaje mi się, że lista potencjalnych celów odsłuchowych się ustabilizowała i spriorytetyzowała.

Przede wszystkim:
- RLS Calisto IV lub ew Nereida II
- Xavian XN250 Evo
- Opera Callas
- Audio Solutions Figaro B lub Overture
- YB Audio Bise

W drugiej kolejności:
- Audio Phase Cocaine
- Studio16 Hertz Canto Grand
- Dynaudio Contour 20 lub Special 40.
- Adam Vox Enosh
- Chario Delphinus

W rezerwie:
- Davone Studio
- Sonus Faber Minima Amator
- Diapason Karis
- Impuls Audio Norte

Może - jakby budżet cudownie się powiększył:
- JBL L100 Classic
- 8MM Audiolab Piu Mini.

PawelG
Nowicjusz Audiolub

#14 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: PawelG » pn 26 lis 2018, 21:23

Ja to bym polecił w zakupie kolumn firmę STX, a dokładniej model F-500. Przy słuchaniu Rocka dają czadu.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#15 Kolumny podstawkowe na 12 m.kw.

Post autor: Simpson » pn 26 lis 2018, 21:37

@PawelG , ale to są kolumny estradowe. Ponadto jak spojrzysz w jakim budżecie @mario33lgw się porusza to zobaczysz, że te STX w cenie 1800 zł za parę nie są żadnym dobrym wyjściem i wg mnie one nie powinny z jakością brzmienia nawet zbliżyć się do kolumn, które Mario ma na liście.
Co prawda tych STX nie słyszałem, ale to nie ta liga.

ODPOWIEDZ