StereoStereo + gramofon do Marantza MR 250L

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
boqler
Nowicjusz Audiolub

#1 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: boqler » pn 10 sty 2022, 21:00

Cześć.

Odkopałem Marantza MR 250L. Jako, że bardzo mi odpowiada charakter dźwięku jaki potrafią zagrać audio z lat 70tych chciałbym do tego dokupić 2 kolumny oraz gramofon.

Pomieszczenie odsłuchowe w kształcie prostokąta, ok 28 m2, lecz kanapa od głośników w linii prostej będzie w odległości 2.5m.
Budżet jaki chcę przeznaczyć to max 2500 zł na kolumny i gramofon - mówimy oczywiście o sprzęcie używanym.

Na oku mam w idealnym stanie, po renowacji Thorens TD105 MK2 lub Tandberg TT5000 w cenie 700-900 zł. Do tego zostaje ok 800 na kolumny. Lepiej zejść z gramofonu do czegoś tańszego i dorzucić do kolumn? Chciałbym coś w stylu retro, ale wiadomo - różnie z tym bywa.

A może sprzedać tego Marantza i można dostać coś lepszego do 1000 zł z tamtych czasów?

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#2 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: Angel » pn 10 sty 2022, 23:22

Witam w imieniu własnym, Administracji i wszystkich Forumowiczów. Miło Cię widzieć na forum Audiolub.
Co do amplitunera, to chyba nie ma co kombinować i szukać czegoś lepszego, bo można zamienić siekierkę na kijek. Dziś ceny takiego sprzętu vintage szybko rosną i możesz mieć kłopoty, by kupić coś sensownego. Jeśli odpowiada Ci charakter jego dźwięku, to tym bardziej nie ma co.
A skąd wiesz, że ono Ci odpowiada? Z jakimi kolumnami słuchałeś tego amplitunera, z jakim źródłem oraz okablowaniem?
2,5 tysiąca złotych na gramofon i kolumny wydawało by się, że to jest dużo, ale tu trzeba będzie dobre się zastanowić jak je wydać.
Bo z jednej strony w tej klasie cenowej kolumny powinny być raczej najdroższym elementem zestawu z drugiej strony gramofon też nie może być zbyt tani. Powinien mieć przyzwoitą wkładkę i coś, czego pewnie nie bierzesz teraz pod uwagę. Przedwzmacniacz gramofonowy. Wiem, że amplituner posiada wbudowane przedwzmacniacz gramofonowy, ale na ogół tego typu zintegrowane preampy nie grzeszą jakością. Można posłuchać, ale wyrafinowania nie będzie. Lepszy byłby zintegrowany, oddzielny przedwzmacniacz tego typu. A taki w miarę dobry kosztuje kilka stówek. Ale warto się za tym urządzeniem rozglądać, jeśli poważnie myślisz o słuchaniu płyt analogowych. Oczywiście możesz tymczasowo słuchać na wbudowanym preampie i wówczas nie będziesz uszczuplał budżetu na kolumny, gramofon i okablowanie.
Kolumny vintage często obecnie są droższe niż nowsze. Taka moda. Ale też nieraz faktycznie lepiej grają niż nowe. Ale nie można uogólniać. Trzeba rozpatrywać konkretne przypadki. W pokoju 28m² lepiej powinny zagrać kolumny podłogowe albo większe monitory (kolumny podstawkowe/standowe). e drugie trzeba postawić na standach.
Potrzebne Ci również będą przewody głośnikowe i połączeniowe, czyli interkonekty.
Mam nadzieję, że ogarniasz temat akustyki i ustawienia kolumn w pomieszczeniu odsłuchowym. Jeśli nie, napisz i pokaż na rysunku jak oraz gdzie będą stały kolumny i Twoje miejsce odsłuchowe. Podaj wymiary pomieszczenia, zaznacz gdzie są meble i gdzie będą stały kolumny. Podaj odległości (przewidywane) od ścian bocznych oraz tylnej. I miejsca odsłuchowego do kolumn.
Postaraj się odnieść do wszystkich poruszonych przeze mnie kwestii i odpowiedzieć na pytania.

Autor tematu
boqler
Nowicjusz Audiolub

#3 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: boqler » wt 11 sty 2022, 08:19

Co do ustawień kolumn to poradzę sobie, trochę przekopałem fora i nie będzie to zbyt trudne.
Odpowiada mi ten dźwięk, ponieważ zaraziłem się od znajomych - Mają jakiegoś starego Kenwooda + Bose 501.

Przedwzmacniacz raczej dokupię później - chyba wolę teraz dołożyć do kolumn lub gramofonu, a przedwzmacniacz najwyżej dokupić z czasem.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#4 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 09:00

Ok, to będziemy szukać kolumn.
Myślę, że okablowanie też dasz teraz podstawowe. Z czasem zmienisz na coś lepszego.
Pokaż zatem jakie konkretne gramofony wybrałeś. Chodzi o ocenę, czy są ok, oraz o cenę. Byśmy wiedzieli ile pieniędzy zostanie na kolumny.
Jeśli obawiasz się, że ktoś Ci podkupi gramofon, to daj mi linki w PW (prywatne wiadomości). Zobaczymy z Kolegami te gramofony, by wybrać potencjalnie lepszy.
Ja też zajrzę do ofert sprawdzonego sprzedawcy, który serwisuje używane gramofony i może tam też coś ciekawego się znajdzie.
Co do ustawienia kolumn zapytam tylko, czy w razie czego masz możliwość postawić je minimum 60 - 80 cm od ściany tylnej i bocznych czy najbliższych mebli?

Autor tematu
boqler
Nowicjusz Audiolub

#5 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: boqler » wt 11 sty 2022, 10:52

Od ściany kolumny niestety max 30-50 cm (w zależności od szerokości kolumny).

https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-th ... 90ac2cd7b9
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-ta ... 90ac2cd7b9

Nie napalam się na konkretnie te ani modele, ani sztuki, cenowo jeszcze ujdą, może jest coś lepszego w tych kwotach.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#6 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 21:37

To niedobrze, że kolumny będą stały tak blisko ścian. Rozumiem, że te odległości dotyczą zarówno ściany tylnej jak i bocznych?
Dlaczego niedobrze? Bo 28 metrów trzeba by już nagłośnić jakimiś większymi niż mini monitorki kolumnami, A większe kolumny mają na ogół większe głośniki niskotonowe albo nisko-średniotonowe. Te jeśli znajdą się blisko ścian potrafią podbijać niskie tony, podbarwiać dźwięk, nawet mogą bumieć.
Słuchanie wówczas staje się mało przyjemne a czasami wręcz niemożliwe. Na pewno jednak nie ma co marzyć o wysokiej jakości dźwięku.
Trzeba zatem szukać kolumn produkujących mniej niskich tonów. Może czegoś z obudową typu zamkniętego?

No i nie zapytałem jeszcze o bardzo ważne sprawy. Jakiej muzyki słuchasz oraz jakie brzmienie preferujesz, czyli rodzaj dźwięku.
Chodzi o jasne, chłodne, ostre, twarde, suche, konturowe, agresywne, czy odwrotnie ciemne, ocieplone, łagodne, miękkie, soczyste, ładnie wypełnione w średnicy, relaksujące, itp. Możesz to opisać własnymi określeniami.

Rozumiem też, że gdybyś kupił któryś z tych gramofonów na kolumny zostanie nie mniej niż 1500 zł?

Autor tematu
boqler
Nowicjusz Audiolub

#7 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: boqler » wt 11 sty 2022, 21:54

Na pewno ciepły, soczysty, napisałbym aksamitny dźwięk. Bardzo mi się podoba często jazz, blues wchodząc do kawiarni w stylu retro :) jest taki ciepły, klimatyczny.
Ale na pewno wpadnie też jakiś Maanam.

Obecnie pożyczyłem kolumny Bose 501 - dźwięk jest super, ale chyba trochę zbyt basowy.

Licząc na gramofon za 700-800, na kolumny jestem w stanie przeznaczyć 1500.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#8 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 22:11

Jeśli możesz, to spróbuj odsunąć kolumny dalej od ścian. Na 80 - 100 cm. Odległości od tylnej i bocznych ścian powinny być niejednakowe. Ale odległości kolumn od prawej i lewej ściany za to powinny być takie same. Mam nadzieję jasno się wyraziłem. Jakby coś, to pytaj.
I posłuchaj jak wówczas grają. Tak tylko na próbę, dla doświadczenia.
Bo to może być właśnie ten przypadek, o którym pisałem wyżej. Po prostu kolumny stoją za blisko ścian.
Jeśli nadal będą Ci za bardzo basować, to znaczy, że potrzebujesz innych kolumn z dużo mniejszymi niskimi tonami.
Fajnie, że pożyczyłeś te kolumny. Możesz się przy okazji czegoś dowiedzieć o dźwięku i tym co lubisz i jak to gra w zależności od ustawienia.

Autor tematu
boqler
Nowicjusz Audiolub

#9 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: boqler » wt 11 sty 2022, 22:32

Ok na szybko zrobiłem przemeblowanie i jest kolosalna różnica 😳 teraz gra to idealnie nie ruszając ustawień basu na amplitunerze.

Czy jesteś w stanie od razu polecić coś z przedwzmacniaczy?

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#10 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: Angel » śr 12 sty 2022, 07:57

Czyli co, kolumny Bose 501 zostają?
Jeśli tak, to super. Dobrze by było popracować nad akustyką pokoju, bo akustyka to niemal połowa sukcesu jeśli chodzi o jakość dźwięku.
Jeśli chcesz poczytać przystępnie napisane artykuły na ten temat, to napisz do mnie PW i podaj adres mailowy a wyślę Ci materiały na ten temat. Naprawdę warto się z tym zapoznać. Jeśli ktoś z czytających też ma ochotę na skany tych artykułów, to proszę pisać prywatną wiadomość.
Pozostaje tylko wybrać gramofon i znaleźć przedwzmacniacz gramofonowy.
No i na koniec może uzupełnić sensownym okablowaniem, aby dopracować ten dźwięk.
Zatem zapytam jeszcze.
1. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na przedwzmacniacz gramofonowy?
2. Będziesz używał wkładki MM czy MC? (choć sądzę, że chyba MM).
3. Jakich przewodów obecnie używasz/masz? Chodzi o markę i symbol.
4. Czy chciałbyś coś delikatnie skorygować w dźwięku/brzmieniu i co konkretnie?

Autor tematu
boqler
Nowicjusz Audiolub

#11 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: boqler » śr 12 sty 2022, 09:57

Niestety Bose są tylko pożyczone :) tak więc niestety szukamy.

1. 300-400 zł
2. MM
3. Mam zwykłe miedziane w przezroczystym oplocie, 3.5mm
4. Raczej nie, może minimalnie mniejszy bas.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#12 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: Miles » śr 12 sty 2022, 19:52

@boqler , masz bardzo ładny amplituner. Uwielbiam takie sprzęty. Jeżeli jest w oryginale, dobrze gra, to warto sobie takiego klasyka zostawić, nawet gdy z czasem kupi się coś lepszego, bardziej w typie współczesnego stereo.

Tak sobie myślę, że jednak mógłbyś odłożyć w czasie zakup przedwzmacniacza gramofonowego i posłuchać trochę na tym wbudowanym w Twojego Marantza. Trochę to pomoże w ogarnięciu budżetu na kolumny i gramofon, a też po czasie docenisz postęp, jaki się dokona, gdy dokupisz kolejny element. Jednak warto wziąć pod uwagę, że to co masz w amplitunerze, może całkiem nieźle zagrać. Bo w czasie gdy go wyprodukowano, winyl był jednak podstawowym nośnikiem, obok kaset. Więc wtedy przedwzmacniaczy gramofonowych nie traktowano jeszcze po macoszemu ;) .

Co do gramofonu, warto szukać takowego w ogłoszeniach pasjonatów, lub sprawdzonych sprzedawców, którzy na poważnie podchodzą do tematu. Aukcje handlarzy, którzy kupują elektronikę na kontenery z krajów skandynawskich czy zachodnich, nie mając większego pojęcia co sprzedają - omijałbym szerokim łukiem. No i podstawowa sprawa - warto szukać gramofonu w odległości, umożliwiającej odbiór osobisty. Wysyłanie gramofonu to duże ryzyko. Dałeś linki do dwóch ogłoszeń z OLX. Kilka miesięcy temu korespondowałem z tym sprzedawcą, bo miał ciekawy lampowy przedwzmacniacz gramofonowy w ofercie (nie ten co teraz). Kontakt był bardzo dobry, uprzejmy. Zadawałem sporo pytań, ten pan zrobił na mnie dobre wrażenie. Nawet gdy poprosiłem o zdjęcia "rozbierane", bo był to sprzęt DIY (czyli typu "zrób to sam"), poszedł mi na rękę, rozebrał go i sfotografował w środku. Tak więc jeżeli mieszkasz w okolicy Trójmiasta, jak ten sprzedawca, możesz nawiązać z nim kontakt. Ma sporo sprzętu w ofercie, raczej sprzedaje zarobkowo, ale robi dobre wrażenie. Mógłbyś się spotkac z takim człowiekiem, pogadać, coś wybrać. Jeżeli mieszkasz w innej części Polski, wtedy poszukamy ofert bliżej Ciebie. Warto więc, żebyś napisał w jakie części kraju mieszkasz. Tylko nie podawaj dokładnego adresu :mrgreen: .
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#13 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: Angel » śr 12 sty 2022, 20:11

Hej. @Miles bardzo dobrze prawi. Po gramofon najlepiej by się udać osobiście, coś wybrać na miejscu.
Ale jeśli nie możesz nigdzie jechać, to owszem poradzimy coś.
Co do przedwzmacniacza tu znowu racja. Na początek można posłuchać na tym, który masz wbudowany do amplitunera a kupić za jakiś czas lepszy.
Tym bardziej, że obecnie w ogłoszeniach nic szczególnego nie widzę. Był fajny marki Rega za 500 zł, ale chyba już go ktoś kupił, bo nie mogę znaleźć.
Co do kolumn vintage, to nie jest łatwa sprawa. Bo ten sprzęt ostatnio bardzo zdrożał. Są co prawda kolumny w Twoim budżecie, ale nie wszystkie w stanie idealnym. Lepsze rzeczy kosztują niestety dużo więcej. Wybrałem kilka najbardziej interesujących kolumn. Spójrz, czy Ci odpowiadają wzorniczo i jeśli by Ci się któreś spodobały omówimy ich wady i zalety.
https://allegro.pl/oferta/kolumny-scand ... 1611188050
https://allegro.pl/oferta/kolumny-dynau ... 0527405258
https://allegrolokalnie.pl/oferta/saba- ... e-monitory
https://allegro.pl/oferta/dantax-courie ... 9421040166

Znalazłem też trzy pary bardzo fajnie grających, współczesnych kolumn podłogowych. Ale oczywiście trzeba by je odsunąć nieco od ścian.
Rzecz jasna mogę także poszukać monitorów, czyli kolumn na standy, gdybyś takie wolał. Ze współczesnych polecam także Tannoy z serii R, których niestety na razie nie znalazłem w ogłoszeniach.
https://allegrolokalnie.pl/oferta/esa-ostinato-2-jtm
https://allegrolokalnie.pl/oferta/kolum ... e-dali-450
https://allegro.pl/oferta/tannoy-mercur ... 1344429114

Autor tematu
boqler
Nowicjusz Audiolub

#14 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: boqler » śr 12 sty 2022, 20:34

@Miles właśnie jestem z Trójmiasta ;) Bardzo podoba mi się ten gramofon Tandberga, pomimo, że jest dość duży. Zastanawiam się tylko czy cena nie jest trochę przestrzelona i czy po prostu jest wart w porównaniu do tego jak zagra.

@Angel raczej celowałbym w starszą konstrukcję - podobają mi się Dynaudio i Dantax jeśli chodzi o stronę wizualną.

Jeśli zmieniłbym trochę ułożenie i dodałbym do listy również kolumny podstawkowe - to bardzo nam zwiększy się zakres wyboru?

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#15 Stereo + gramofon do Marantza MR 250L

Post autor: Angel » czw 13 sty 2022, 17:51

Czy chodzi o nowsze kolumny podstawkowe? Bo te vintage, do których Ci podałem linki, akurat są wszystkie podstawkowe.
Pokazałem Ci też nowsze podłogowe, ponieważ są to bardzo ciekawe kolumny w swojej cenie, naprawdę dobre a nie musiałbyś już myśleć o standach.
Bo monitory to na czym postawisz? Chyba nie na regale albo biurku? Potrzeba będzie standów. A za takie, by były w miarę przyzwoite, trzeba zapłacić za używane minimum 200 - 400 zł. Powinny być solidne, masywne, najlepiej z możliwością wsypania balastu (suchy piasek albo śrut ołowiany) do "nogi".

Co do kolumn ScanDyna, to są duże monitory. Nie będzie ich łatwo ustawić. Poza tym ciekawe, czy niskie nie będą za obszerne jeśli je postawisz za blisko ścian?
Co do Dynaudio, to ogólnie są ok z wyglądu. Ale coś mnie niepokoi w głośnikach średniotonowych. Dziwnie wyglądają. Trzeba by poprosić sprzedającego o lepsze fotki tych głośników. Zrobione z bliska.

Czy chcesz kupić kolumny vintage dla wyglądu, czy bardziej dla charakterystycznego brzmienia konstrukcji z tamtych lat?

ODPOWIEDZ