StereoPodłączenie subwoofera do wzmacniacza

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#46 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » pt 07 sty 2022, 16:09

Nie wiem co to znaczy poważny zestaw stereo ale myślę że spełniam te warunki.Dalej idąc tą myślą jestem pewien że KEF KC 62 spokojnie może królować na salonach gdzie są poważne zestawy stereo.
Najdziwniejsze jest to że pada pytanie o napisanie jak to wszystko gra no więc piszę i okazuje się że to niemożliwe aby grało dobrze wg Ciebie.
Z przewodami z Carrefour nie piszę złośliwie gdyż pojechałem do MediaExpert i tam nie mieli żadnych przewodów RCA .Obok był Carrefour i tam mieli takie przewody opakowanie na zdjęciu.
Póki co podłączyłem i jest dobrze.
Całość sprawdziłem na dwóch CD widocznych na zdjęciu.Polecam do sprawdzania jakości odtwarzania.W moim przypadku podczas odsłuchu przenosiłem się z filharmonii do wnętrz francuskiego zamku.Nie słyszałem sprzętu ale muzykę płynącą z wnętrz.
I wtedy pomyślałem ,,i pięknie jest i nieskromnie jest”
W moim przypadku był to strzał w dziesiątkę.
No a jak co gra u innych to naprawdę nie wiem.
Piotr
Załączniki
5D5F8C67-1C4F-462A-8F3E-35A016323690.jpeg
008A28BF-2EC0-4F07-B7E9-FD707D15E73D.jpeg

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#47 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » pt 07 sty 2022, 16:13

To jest drugie CD
Załączniki
56416A8B-9496-46F4-ACB7-697AB28AC285.jpeg

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#48 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » pn 10 sty 2022, 07:30

No i pięknie jest. Jeśli podoba Ci się to co słyszysz, jesteś zadowolony, tylko pogratulować. Przecież o to chodzi aby się Tobie podobało nie komuś innemu.
Że ktoś inny może usłyszeć przesunięte w czasie niskie albo słyszeć je z innego miejsca niż trzeba, to jego zmartwienie. Albo nie.
Jak to mówią "co komu do domu jak chałupa nie jego".

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#49 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » pn 10 sty 2022, 14:34

My się chyba nie rozumiemy.
Ja nie twierdzę że każdy ,,suwufer”podłączony do sprzętu spowoduje że gra wszystko super.
Faktycznie można nieżle sknocić i mieć efekt stojącej na skrzyżowaniu BMW 3 z pojękującym bumboxem z bagażnika.
Pewnie jak bym włączył jakiegoś potężnego SVS z 16 calowym głośnikiem to bym poległ.
W moim przypadku wzmacniacz trzyma kolumny Kef105/3 za twarz a te z kolei z racji swojej mocy i wielkości w porównaniu do tego relatywnie małego ,,sabufera” (dwa głośniki 16.5 cm) nadal nad nim górują.
Ale i tak trzeba go dość dużo przykręcić z mocy i ja ustawiłem na 60 hz.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#50 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » pn 10 sty 2022, 19:56

Bardzo ciekawe rzeczy piszesz. Masz kolumny schodzące do 50 Hz przy spadku 2,5 dB a subwoofer ustawiasz na 60 Hz? Czyli robisz tak, jak spece od marketingu w tanich monitorach. Podbijają pewne pasma, by uzyskać wrażenie głębokiego zejścia i mocy dołu. Gdzie tu szlachetne brzmienie?
Te kolumny powinny grać odpowiednimi niskimi tonami. W dodatku z takim wzmacniaczem.
Coś tu jest nie tak. Tylko co?
Albo akustyka jest kiepska, albo złe ustawienie kolumn (np. ustawiłeś w miejscach, które wygaszają niskie tony. Ewentualnie, co jest jeszcze możliwe kolumny i wzmacniacz się nie zgrały.
Ja miałem wcześniejszy chronologicznie wzmacniacz McIntosha MA 6850. Grał jakiś czas z monitorami Sonus faber EA1. Niskie tony owszem były mocne (choć może nieszczególnie szybkie), ale mój ówczesny pokój niemal z każdym wzmacniaczem generował mocne a nawet momentami podbite niskie tony.
Natomiast ten duet miał jakieś kłopoty ze zgraniem się. Nie chciały się ze sobą te elementy spasować i już. Wiele osób mówiło, że jest świetnie, ale ja słyszałem te kolumny wcześniej z kilkoma innymi, nawet tańszymi wzmacniaczami i było w wielu aspektach lepiej.
Nie wiem, czy pokazywałeś w tym wątku (chyba nie) rysunek swojego pokoju z naniesionym ustawieniem kolumn. Przydałoby się to zobaczyć. Może jeszcze jakieś zdjęcia poglądowe? Bo może w ustawieniu tkwi problem?
Ten zestaw powinien grać pięknie i szlachetnie bez subwoofera. chyba, że masz naprawdę wielki pokój, to może być, że po prostu kolumny są nieodpowiednie. Tak strzelam, bo coś mi tu nie pasuje.
Może też inny element toru elektroakustycznego robi krecią robotę i jest hamulcowym odpowiedniego wybrzmienia tych zacnych przecież kolumn?

Z drugiej strony jak napisałeś w poście #21, może nie ma żadnego problemu?
Ja może nie zostałem dobrze zrozumiany ale kolumny grają dokładnie tak samo jak od początku grały czyli DLA MNIE super.
Ja tylko chcę zobaczyć jak to będzie brzmiało z tym tak jak dla mnie nowatorskim subwooferem.
I niepotrzebnie dążymy temat. :lol:

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#51 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » pn 10 sty 2022, 22:24

Wypełniam sobie środek między kolumnami.
Przy okazji nie wiedziałem że mam te same cechy co spece od marketingu.
To dobrze.
Chłopaki podchodzą praktycznie do rzeczy
Piszesz o tanich monitorach.
Niestety tak się porobiło że czasami te tańsze monitory czy wzmacniacze potrafią lepiej brzmieć jak te drogie.
Akurat tanio drogo w hifi często nie przekłada się na dobrze- żle.
Piotr

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#52 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 07:51

Kolego, chodziło mi o tani dźwięk a nie o takowe konstrukcje. I populistyczne zabiegi marketingowe.
Znam tanie monitory np. Tannoy R1 czy Usher S-520, które nie mają zastosowanych tego typu zabiegów zniekształcających dźwięk i potrafią zagrać z o wiele droższą od nich elektroniką tak, że szczęka opada.
Jeśli kupujesz dobre kolumny i psujesz ich dźwięk subwooferem, zamiast zastanowić się dlaczego nie grają tak jak powinny, to nie bardzo rozumiem takie podejście.
Ja bym szukał albo innych kolumn, które mając spójny, ułożony już przez konstruktora dźwięk, nie wymagający dodatków typu subwoofer, albo jeśli kolumny Ci odpowiadają rozglądał bym się za inną amplifikacją. Wzmacniaczem który jednak wykrzesze z nich to, co mają do zaoferowania. A zapewniam Cię, że mają. Zresztą sam o tym wiesz.
Być może McIntosh MA 7000 mimo, że obsługuje nawet 2 omowe spadki impedancji nie jest najlepszym dla nich partnerem. I znalezienie odpowiedniego wzmacniacza do tych kolumn, to wcale nie taki żaden problem jak wcześniej pisałeś.
No problem może faktycznie żaden, tylko kwestia budżetu. :D
Ale oczywiście tylko czysto teoretycznie tu sobie dyskutujemy, bo pisałeś, że dźwięk Ci odpowiada.
A może jednak nie do końca jak widać, skoro z subwooferem "wyszlachetniał"
Choć wydaje mi się, że został tylko sztucznie dociążony, zyskał więcej wypełnienia w dole pasma.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#53 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » wt 11 sty 2022, 11:22

Kolego ja nic nie psuję.
To tylko wyobrażenia kolegi.
A być może marzena…
Bardzo dziękuję jeszcze raz za zainteresowanie tematem.
No i włączajcie ,,subufery” ale z umiarem.
Piotr

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#54 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » wt 11 sty 2022, 13:06

A najdziwniejsze jest to że kolega słyszy ,,zepsuty” dżwięk u kogoś siedząc za komputerem w innym mieście być może dziesiątki albo setki kilometrów.
No ale teraz takie czasy na forach…
Piotr

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#55 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 21:08

Wiesz, czasami nie trzeba czegoś słyszeć, by wiedzieć, że coś jest zepsute. Wystarczy mieć pewną wiedzę i odrobinę wyobraźni. To że Tobie się takie granie podoba, to inna sprawa.
A tak zupełnie poważnie, to naprawdę niewiele mnie to interesuje jak słuchasz. Dbam tylko o to, by młodsi stażem forumowicze nie brali niektórych rzeczy zbyt serio. Ale podłączyć subwoofer do swojego zestawu oczywiście każdy może. Czy mu się spodoba też sam oceni.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#56 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » wt 11 sty 2022, 21:50

Wiesz to bardzo ciekawa teoria.
Nie trzeba czegoś słyszeć żeby słyszeć że coś żle gra.
No a drugie to zapytałem się GDZIE !!!podłączyć subwoofer a nie CZY !!!podłączyć subwoofer.
I mam pełno rad łącznie z naprawami kolumn, wymianą sprzętu audio na inny.
Jestem ciekaw przy którym poście zostanie mi zasugerowanie przeprowadzenie się do innego miasta w celu poprawy dżwięku….
Piotr

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#57 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 22:04

Mnie naprawdę o nic nie chodzi, Rób co chcesz, Ty tego słuchasz a nie ja.
Oczywiście, że można wiedzieć, iż coś zagra niepoprawnie, w sposób wypaczony, jeśli do kultowych kolumn, które w swoim geniuszu zestroił konstruktor a ludzie zachwycają się tym dźwiękiem, dodaje się subwoofer i robi podbicie dźwięku na 60 hertzach.
Nie trzeba mieć dużej wiedzy, by stwierdzić oczywisty fakt psucia dźwięku takimi zabiegami. A jak się ma pewne doświadczenie jak ja, to tym bardziej da się to stwierdzić. Nic na to nie poradzę, że nie możesz tego zrozumieć. Tak prostej rzeczy.
Nie mam ochoty dyskutować już tu z Tobą o takich oczywistościach, że czarne jest czarne a białe jest białe. Naprawdę żegnam czytelników tego wątku. Szkoda, że nie zrobiłem tego poprzednim razem jak pisałem.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#58 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » wt 11 sty 2022, 22:28

Mnie również miło było poznać.
Również żegnam.
Piotr

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#59 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: DiBatonio » śr 12 sty 2022, 04:25

Ale jaja :D
Nie chce trzymać żadnej ze stron, ale @Angel nie do końca się mogę z Tobą zgodzić w tej kwestii.
Spójrz na zestawy 2.1 Adam Audio takie jak monitory T5V, T7V, T8V, monitory studyjne wsparte subwooferem, bardzo cenione wśród gawiedzi audiofilskiej.
Zresztą bardzo często wykorzystywane w studiach nagraniowych i reżyserkach.
https://musiccenter.pl/marka/adam-audio/
Recenzje też pewno można znaleźć
https://uptone.pl/studio/sprzet-studio/ ... -z-adamem/

Druga rzecz to taka, że mam kolegę dr fizyki o którym tu kiedyś pisałem, który ma świetnie zrobioną akustykę, wówczas miał stare modele z pierwszej wersji Atolle z serii 200 połączone z kolumnami Vienna Acosustic Bach w 25m pokoju a do tego ogromny subwoofer REL nie pamiętam modelu pięknie strojony z jakimś odcięciem, który stawiał przysłowiową kropkę nad (i). Kolega mówił, że działa bardziej jako ustrój niż jak wsparcie basu.
A jak powiem, że jeszcze to wszystko łączone VDH to już w ogóle nie do pomyślenia prawda?
A brzmienie jakie tam wówczas usłyszałem do dzisiaj ze mną pozostanie, mam świadomość tamtej adaptacji akustycznej głównie opartej na ustrojach membranowych, pułapkach i jakiś innych autorskich rozwiązaniach, niestety nie miałem zgody na zdjęcia.

Tak jak Atolle słyną na forach z bułowatego basu, ze zmiękczonym konturem, tak w tym wypadku to był ogień, takiej kontroli nie słyszałem zwłaszcza z Atolla.
Namacalność przekazu, wokale, bas i jego atak, kontur, każde uderzenie perkusji, stopy z energią taką, że hej.
Przy odpowiedniej głośności, bas było czuć w trzewiach jak masowało podroby, ale o buczeniu i rozdmuchaniu nie było mowy, cały czas kontrola.
Zatem umiejetne zestrojenie suba nawet z dużymi podłogówkami naprawdę daje radę, nie dominuje żaden bas, jest wtedy, kiedy trzeba i do tego z energią.
Jeszcze jakiś czas temu reagowałem podobnie jak @Angel, sam nie widzę potrzeby wspiernia moich monitorów jakimś subwooferem, ale wiem, że jak ktoś potrafi to zrobić dobrze i umiejętnie, to naprawdę daje radę.
Nasze opinie często są oparte na złych doświadczeniach z subami w tanich kinach domowych z walającymi się basem po ścianach, buczenie i brakiem kontroli i w większości amatorskich zestawów tak pewno jest, ale jak ktoś ma pojęcie i wie co z czym się je, to naprawdę można.
Na forum obok jest pewien jegomość, który również ma system audio popdarty subem, a nie wiem czy nie dwoma nawet, zestrojone są tak, że działają dyskretnie, ale jak trzeba. Coś jak wtedy u mojego kolegi, bardziej w roli stawiania kropki nad i i dopieszczenia. Wpierw też akustykę cyfrowa korekcją i pewno tu jest też cały myk.

Zatem nie ma co generalizować i dyskredytować roli suba w systemie stereo, pod warunkiem, że jest to zrobione jak trzeba.
Pzdr
;)

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#60 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » śr 12 sty 2022, 07:07

@DiBatonio, odpiszę Ci najkrócej jak mogę, bo jak napisałem nie mam już ochoty na tę dyskusję.
Co Ty w ogóle porównujesz?
Mam nadzieję wiesz o co mi chodzi.

Jeszcze jedno. Ja też słyszałem zestawienia z subwooferem. Jak Sveda Audio i sub Chupacabra.
Ale to było profesjonalnie dopracowane rozwiązanie, pomierzone, osłuchane, zrobione przez fachowców. Dźwięk bajka.
To właśnie ta różnica o której piszę i Ty pisałeś.
A tu? Szkoda gadać. Tyle w temacie.

ODPOWIEDZ