StereoPodłączenie subwoofera do wzmacniacza

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.
Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#31 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » ndz 31 paź 2021, 14:19

Ok, dzięki za informację. Pewnie to ciekawa propozycja i może ktoś z niej skorzysta,
Niestety nie bardzo rozumiem tej części wpisu:
Nie biorę żadnych leków więc co prawda nie słyszę po zmianie przewodów że ,,skrzypki mają głębszą barwę” ale ogólnie jestem w stanie ocenić czy coś gra OK.
Czy to znaczy, że ja i wielu moich doświadczonych kolegów jeśli słyszymy efekty zmiany przewodów i to wyraźnie, jesteśmy po jakichś lekach? :shock:

Awatar użytkownika

Sqter
Czeladnik Audiolub

#32 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Sqter » ndz 31 paź 2021, 16:23

Angel pisze:
sob 30 paź 2021, 12:03
@Sqter nie przekręcaj. Do Horn Pubu :!: ;)
Co za dwuznaczna pomyłka he :lol:
Angel pisze:
ndz 31 paź 2021, 14:19
Czy to znaczy, że ja i wielu moich doświadczonych kolegów jeśli słyszymy efekty zmiany przewodów i to wyraźnie, jesteśmy po jakichś lekach? :shock:
Ta teoria wiele by wyjaśniała :roll:

Co do monitorów to chyba zabrakło im funduszy na dizajn. Dla mnie "nie wyglądają" poważnie. Ale jak komuś nie przeszkadza to czemu nie.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#33 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » ndz 31 paź 2021, 17:58

@Sqter, teraz z kolei nie rozumiem Ciebie. Co mianowicie by wyjaśniała ta teoria?
Jeśli chodzi o wygląd monitorów to faktycznie nie budzą dobrych skojarzeń. Rzeczywiście musiałyby mnie przekonać wyjątkowym dźwiękiem. Wolałbym chyba dopłacić i kupić coś bardziej odpowiadającego mojemu gustowi.
Swoją drogą mnie akurat jakoś niespecjalnie odpowiada dźwięk kolumn B&W. A słyszałem bardzo dużo modeli ze wszystkich chyba przedziałów cenowych.
Na pewno jednymi z najpiękniejszych są Nautilusy, legendarne "ślimaki". Wspaniały projekt plastyczny.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#34 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » ndz 31 paź 2021, 22:42

Nie no przecież wyrażnie piszę że Ja Nie Biorę leków i nie słyszę takich niuansów.
Jak wy to słyszycie bez środków farmakologicznych tzn że macie lepszy słuch od mojego.Mogę tylko pozazdrościć.
Kiedyś postanowiłem wymienić mój 25 letni fiber optic kabel ToshibyTOCP172 z cienkim włóknem szklanym oczywiście wszystko made in Japan na gruby kabel ,,brytyjskiej „ firmy designed in England assembled in China.
Okazało się że ten kabel w kolorowej grubej osłonie ma tak nieprecyzyjnie wykonany konektor że cd przerywa.Po prostu zle wchodzi do gniazda.
I to jest pazerność.Kabel zaprojektowany w Angli nie samolot a kabel.No i Chińczycy mają przekuć to dzieło myśli inżynierskiej..I kicha.Zlecili to tani jakimś lipnym zakładom bo tanio i mamy taki efekt.
Pakują to w fajne pudełka napisy Achy i Ochy i ludzie to łykają

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#35 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » ndz 31 paź 2021, 23:51

@McPiotr, na pewno masz rację, bo takie sytuacje się zdarzają.
Są też sytuacje odwrotne, gdzie świetnie wykonane przewody z najwyższej jakości materiałów, poddane kosztownym procesom obróbki oraz konfekcji doskonale spełniają swoją rolę. Nie będę tu wchodził w szczegóły tego typu, bo to nie wątek o przewodach, ich jakości i dźwięku.
Czasami też niezbyt drogie i pozornie niewyrafinowane "druty" potrafią sprawić niespodziankę, i zagrać dużo powyżej postrzeganej oraz materiałowej wartości, jak choćby niepozorne przewody, które ja wykorzystuję jako głośnikowe, czyli Western Electric 16GA. One jednak nie "grają" w każdej konfiguracji i na ogół najlepiej sprawdzają się z niezbyt mocnymi wzmacniaczami lampowymi. Dlaczego? Naprawdę nie wiem, choć mógłbym pewnie wysnuć jakieś teorie.
Natomiast wciąż nie rozumiem jaki sens ma wtrącenie o lekach? Jest tu naprawdę niepotrzebne, nie na miejscu w stosunku do ludzi, którzy słyszą różnice w dźwięku po podłączeniu innych niż najprostsze, podstawowe przewody połączeniowe, głośnikowe czy zasilające.
Jeśli ktoś nie słyszy, to tak jak Ty powinien napisać, że nie słyszy i ok. Nikt nie będzie tu Ciebie, czy ludzi tego nie słyszących piętnował, albo się wyśmiewał. Czy pisał, że powinni pójść do laryngologa, albo brać leki. Jeśli ktoś nie słyszy, to jego zmartwienie (bo nie słyszy niuansów), lub radość (bo nie musi wydawać pieniędzy na kosztowne przewody).
Zauważ, o ile czytasz wpisy na innych forach i obserwujesz tego typu dyskusje, że to na ogół ludzie nie słyszący wpływu przewodów na dźwięk zestawu/jakość/barwę itp. atakują, wyśmiewają ludzi słyszących. Raczej nie zdarza się by było odwrotnie. Dlaczego? Naprawdę nie mam pojęcia i nie chcę tu wysnuwać krzywdzących wniosków. Przecież jeśli ktoś słyszy, to jak ktoś inny może napisać/powiedzieć, że tamten nie słyszy?
Na jakiej podstawie wysnuwa takie wnioski?
Ja na przykład nie słyszę wpływu podstawek pod przewody głośnikowe a są ludzie, którzy to wyłapują. Czy to znaczy, że mam w to wątpić, wyśmiewać się?
Nie. Po prostu napiszę, że ja tego nie słyszę. W tych warunkach i na tym sprzęcie. Ale nie jest wykluczone, że kiedyś usłyszę.
Tak, jak wiele osób, nawet na tym (i innych forach gdzie działałem) forum twierdziło, że przewody nie mają wpływu na dźwięk a po jakimś czasie, gdy wymienili zestaw na inny, czy jakiś jego element sami przyznawali, że słyszą i nawet zdarzało się, że przepraszali za swoją wcześniejszą postawę.
Pozwólmy zatem słyszeć słyszącym. Nie każdy tak samo słyszy, nie każdy widzi takie samo spektrum kolorów, nie każdy posiada równie wyrafinowany zmysł smaku, orientację w terenie, czy refleks. Pamiętajmy o tym i szanujmy się nawzajem.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#36 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » pn 01 lis 2021, 20:13

Ponieważ więcej nas łączy niż dzieli(pasja do muzyki i szeroko pojętych urządzeń do jej odtwarzania) oficjalnie stwierdzam że nie obrażam ,,słyszących więcej” ale również nie uważam że branie leków jest wstydliwe i czyniące ludzi którzy je biorą jako obywateli drugiej kategorii.
Jeszcze raz pragnę podziękować wszystkim za zainteresowanie tematem a szczególnie koledze Skuterowi za dokładne graficzne zilustrowanie podłączenia.
Jak kupię subwoofer i podłączę odezwę się i opiszę jak na moje ucho to gra.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#37 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: DiBatonio » śr 03 lis 2021, 20:39

Fajnie się zrobiło o słyszeniu lub niesłyszeniu kabli, o lekach i takich tam. :lol: :lol: :lol: :lol:
Wiele leków ma wpływ na nasze zmysły, to dlatego w ulotce takich leków jest napisane "nie prowadzić pojazdów mechanicznych" :)
Zatem z tymi lekami, to nie żadna przesada, znam takich, którzy czasem wolą "coś" wziąć, bo akurat wyostrza im zmysły podczas słuchania muzyki :D

Temat wpływu różnej maści kabli podstawek i innych był zawsze grząski, zatem nie ma co na siłe nikogo przekonywać, ani w jedną, ani w drugą stronę.
Wiem, że temat kabli cyfrowych jest na tym forum dość mocno grząski, no cóż ... wypada zatem omijać dyskusje na ten temat.
W audio nie zawsze wszystko jest takie oczywiste, niejednokrotnie sam się przekonałem, ba byłem też świadkiem reakcji kolegi sceptyka kablowego zwłaszcza w zasilaniu, jego mina, a w zasadzie reakcja bezcenna.
:D
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#38 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » czw 04 lis 2021, 13:10

Ja też byłem świadkiem i to niejednokrotnie. Mało tego, sam się nieraz dziwiłem jak jakieś przewody "grają" albo "nie grają". I to wcale nie zawsze było zgodne z moimi oczekiwaniami, jak to niektórzy próbują tłumaczyć. Że nastawiam się mentalnie i słyszę co chcę usłyszeć.
A to nie tak. Szczególnie ostatnio staram się nie nastawiać w taką czy inną stronę. I rzeczywiście słyszę nieraz duże różnice w tym jak przewody pokazują dźwięk. A czasem są one bardzo małe. I to często niezależnie od ceny przewodów.
Rzeczywiście temat jest obszerny i można by o tym dużo napisać.
Również powoduje on, szczególnie na innych forach zażarte dyskusje, często kończące się niezłą jatką. Tego jednak chcielibyśmy uniknąć na naszym forum. Dlatego ustalmy, że jedni to słyszą inni nie. I niech nie będzie to powodem wartościowania, czy wyśmiewania się.
Co do leków, to przyjmijmy za dobrą monetę. Na pewno są takie, które osłabiają możliwości prawidłowego słyszenia, ale również takie, które wyostrzają zmysły.
Podoba mi się takie wytłumaczenie i zostańmy przy tym. Mam nadzieję, że nie będzie to w razie czego odebrane przez innych jako promowanie środków dopingujących. :lol:

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#39 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: DiBatonio » czw 04 lis 2021, 17:44

👍👍👍

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#40 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » czw 04 lis 2021, 22:01

Jeszcze nie kupiłem subwoofera ( już wkrótce) ale pozwolę sobie o podzielenie swoimi uwagami na temat przewodów ale unikając wdawania sie w bijatyki czy słychać czy nie słychać.
Otóż na początku lat 70 i generalnie przez całe te lata o przewodach niewiele się mówiło i nie przywiązywało się specjalnej uwagi.
W latach 80 w USA generalnie zakładano że 50 % budżetu na sprzęt należy przeznaczyć na kolumny.Pozostałe wiadomo dzielimy na wzmacniacz, magnetofon,cd, itd .Przewody są już zauważalne ale jeszcze w granicach zdrowgo rozsądku.Liczy się ,,wire gauge” czyli przekrój oraz czystość miedzi.( na tych bardzo dobrych pisano ten stopień).No i wiadomo pozłacane konektory ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku.Przewody wysuneły się mocno i moim zdaniem zdecydowanie za mocno w ostatnim 20 leciu.Ponieważ mentalnie i sentymentalnie jestem związany z wczesniejszymi latami czyli 70-80 więc nie przykładam do nich aż takiej uwagi.Ja mam swoją teorię na ten temat ale ma być miłowięc dam sobie spokój.
I na koniec kolumny KEF105/3 były używane na planie filmu American Psycho.Główny bohater znany z perfekcyjnośći i dobrego gustu ma je w swoim nowojorskim apartamencie wraz zestawem Harman Kardon.
No to na tyle o swoich przewagach.
Pozdrawiam wszystkich i czekamy na subwoofer.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#41 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » czw 04 lis 2021, 22:52

Oczywiście, że czekamy na subwoofer i Twoje spostrzeżenia na ten temat, którymi mam nadzieję podzielisz się tu z nami,
Nasza pasja muzyczna i audio (o ile jest pasją) ma wiele dróg oraz rozwiązań. I bardzo dobrze.
Co do przewodów, to generalnie zgodzę się z Tobą. Ale kiedyś nie brało się pod uwagę roli przewodów w jakości dźwięku, ponieważ nie było takiej świadomości. Nawet wśród producentów. A jeśli nawet była taka świadomość, to nie było odpowiedniej jakości produktów tego rodzaju.
Później powstały firmy "kablarskie" i zaczęła się swoista moda na dobre, ale też często drogie okablowanie. I działało to wszystko trochę jak sprzężenie zwrotne. Konstruktorzy zaczęli stosować lepsze przewody nawet we wnętrzu swoich urządzeń. Na przykład solidne okablowanie wewnętrzne Van den Hula dostały kolumny Sonus Faber a dobrej klasy ekranowanymi kablami Synergistic Research prowadziło się połączenia wewnątrz wzmacniaczy Ayon Audio. To tylko dwa z bardzo licznych przykładów zastosowań dobrego okablowania w elementach zestawów audio. Dziś wiele firm sprzętowych produkuje także kable. Pewnie to dobry interes, ale czy tylko o to chodzi? Można tu na pewno wysnuwać różne teorie.
Owszem, obecne ceny niektórych flagowych przewodów są często nieakceptowalne nawet dla doświadczonych audiolubów.
Moim zdaniem dobrze, że mamy wybór. Ale ustalmy, że to my wybieramy. potrzebami, wrażliwością, słuchem i ... niestety stanem portfela. Możemy kupić, ale nie musimy.
Radę mam tylko jedną. Jeśli chcesz poprawić jakość swojego zestawu audio, to jedną z dróg jest zmiana okablowania na lepsze. Choć nie jest to jedyna droga. Ale kierować się trzeba tylko tym, co sami słyszymy. Jeśli nasz słuch nam podpowiada, że taki a taki przewód gra nam w zestawie tak, jak chcemy, daje nam pożądaną jakość i stać nas na taki wydatek, to dlaczego nie. Jeśli stwierdzimy, że nie ma żadnych różnic a próbowaliśmy przynajmniej kilku różnych przewodów, to też będziemy zadowoleni. Kupimy przyzwoite pod względem technicznym (dobry materiał i odpowiedni przekrój czy zastosowany materiał izolacyjny oraz kilka jeszcze parametrów) przewody a pozostałe pieniądze przeznaczymy np. na płyty, czy wymianę jakiegoś innego elementu zestawu audio na lepszy.

Lubię film "American Psycho" Jest ciekawy, choć dość pokręcony. Rzeczywiście muzyka i sprzęt audio grają dużą rolę w życiu bohatera, są ważnym elementem filmu. By nie było, że tylko psycho słuchają muzyki, to przecież muzykę i sprzęt hi-fi można znaleźć w wielu innych filmach. Choćby w "Filadelfii" (Philadelphia).

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#42 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: DiBatonio » czw 04 lis 2021, 23:01

@McPiotr
Dzisiaj jesteśmy już w innym miejscu i minęło prawie pół wieku, sprzęt jest troszkę innej klasy.
Technologia się zmieniła, wkradła się też do dziedziny okablowania, dziś już jesteśmy mądrzejsi niż wtedy, wiemy więcej na ten temat.
W przewodach(nie wszystkich) tak naprawdę nie liczy się przekrój, ale jakość materiału, oraz geometria, materiały tłumiące i rodzaj dielektryka, kto w latach 70 myślał np. o miedzi monokrystalicznej lub OCC.
Kto w tamtym czasie miał pojęcie o wibroakustyce i jej wpływie na brzmienie i wcale nie chodzi mi o drgania kolumn.
Niestety, czy to się komuś podoba, czy nie, taka jest prawda i nie ma jej co zaklinać.
Jeszcze wielu dziś nie wiadomo czemu zatrzymało się na przekonaniu, że kabel cyfrowy kojarzony jest z kodem binarnym, czyli dwójkowym, niektórzy mówią zero jedynkowym :D
Teorie są dla teoretyków i nie ma co dorabiać kolejnych, chociaż temat jest ciekawy, to niestety w niektórych środowiskach trudny i grząski.
Pzdr

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#43 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » wt 07 gru 2021, 17:25

Właśnie odebrałem zamówiony subwoofer KEF KC62.
Będę wpinał w system w weekend( chyba)
Jak podłączę ( mam nadzieję) dam znać jak to gra z kolumnami.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#44 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » czw 06 sty 2022, 16:52

Ludzie podłączajcie subwoofery do zestawów nie tylko kina domowego ale również ,, normalnych zestawów hi fi”
Celowo pomijam nazwę ,,high end” której nie lubię.Po podłączeniu KEF KC 62 ( przewodami z Carrefour za 12 zł widocznymi na zdjęciu) wszystko gra rewelacyjnie.Na zdjęciu jest widoczny też bezprzewodowy przesyłacz sygnału KEF KW1 ale jeszcze nie sparowałem.
KEF105/3 bardzo dobrze brzmią z subwooferem tej samej firmy tzn KC62
Dżwięk jest na mój słuch jest ,,szlachetniejsz” również przy głośnym słuchaniu mamy zdecydowanie klubowo a nie weselną kakofonię ryczących głośników.
Ponieważ o gustach się nie dyskutuje ale jak dla mnie subwoofer jest pięknię wykonany ,obudowa szlachetna również w dotyku i jak na swoje wymiary diabelnie ciężki co wg mnie jest zaletą świadczącą o jakości wykonania.
Sumując wpinajcie subwoofery nawet na przewodach z Carrefour.
Piotr
Załączniki
7D2E19A2-5FDA-498F-8092-935F770084FF.jpeg
1AA466AF-5339-4670-86B6-D0A395B35950.jpeg

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#45 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » czw 06 sty 2022, 20:44

Może gdybym był mało doświadczony i nie słuchał różnych zestawów z subwooferami, przyjąłbym to pozytywnie. Może nawet pobiegł bym jutro do salonu audio po subwoofer.
Szlachetne granie powiadasz? Hmmm.
Ja jednak wciąż z uporem twierdzę, że używanie subwoofera w zestawie stereo, do słuchania muzyki, to jest duże ryzyko jeśli nie spełni się kilku warunków. A efekt i tak zazwyczaj jest taki, że więcej tu minusów niż plusów.
Po pierwsze jeśli stosujemy w zestawie audio jeden subwoofer, to powinien on stać dokładnie pomiędzy kolumnami.
Po drugie jednak powinny być to dwa subwoofery jeśli już, bo wbrew temu co się powszechnie sądzi, że poniżej pewnej wartości (nie pamiętam, załóżmy, że 50 Hz) nie jest możliwe, by stwierdzić skąd dobiega dźwięk. W praktyce jednak niestety słychać skąd (wyższe harmoniczne).
Po trzecie dobre subwoofery do stereo, to są bardzo drogie urządzenia.
I tylko doskonałe wyczucie oraz duże doświadczenie pozwala złożyć zadowalająco grający tego typu zestaw.
Chyba, że takie subwoofery są zaprojektowane do konkretnych monitorów jako uzupełnienie. Wówczas może to grać poprawnie.

Nie wydaje Ci się dziwne, że tyle osób, tak doświadczonych, osłuchanych, którzy nieraz kilkadziesiąt lat już interesują się tematyką audio nie używają subwooferów do słuchania muzyki w stereo. Szczerze, to nie znam chyba nikogo, kto mając poważny zestaw stereo używałby subwoofera. A znam naprawdę mnóstwo ludzi mających dobry sprzęt audio. Wielu ma monitory i to często niezbyt duże.
I nagle Ty wpadłeś na to, na co nikt z nas przez lata nie wpadł?
Do tego jeszcze przewody z Carrefour. Nie chce mi się więcej pisać w tym temacie. Myślę, że mądrej głowie dość po słowie.

ODPOWIEDZ