StereoPodłączenie subwoofera do wzmacniacza

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#1 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » pt 22 paź 2021, 16:09

Witam .
Mam pytanie odnośnie podłączenia subwoofera do wzmacniacza stereo zintegrowanego( nie kino domowe)
Posiadam wzmacniacz McIntosh MA 7900 i przymierzam się do podłączenia subwoofera KEF KC 62.
Wzmacniacz nie ma wyjścia typowego dla subwoofera ale ztego co widzę ma dwa wyjścia liniowe.
Czy może mi ktoś podpowiedzieć czy jest to możliwe i jeżeli tak to w jaki sposób (czy w ustawieniach Maca coś należy też zmienić)
Z góry dziękuję za ew .informację.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#2 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » pt 22 paź 2021, 17:15

Hej. Myślę, że jest możliwość podłączenia tego subwoofera, lecz dobrze by było abyś napisał jakie są te wyjścia w McIntoshu. Stałe, czy regulowane?
Jeśli stałe, to ok. Jeśli regulowane. To nie powinno być ono sprzężone z potencjometrem siły głosu.
Szkoda, że nie napisałeś nic o swoim zestawie. Bo ważne z czym ma to grać i przede wszystkim w jakim pooju, jak ustawione są kolumny (względem ścian i siebie, oraz miejsca odsłuchowego). To są ważne i podstawowe informacje, rysunek byłby tu bardzo na miejscu. Albo kilka dookólnych zdjęć pokoju z opisem, podaniem wymiarów, odległości.
Zapytam krótko jak audiolub audioluba. Po kiego grzyba Ci subwoofer w zestawie stereo? Na ogół to się nie sprawdza, ale... czekam na szczegóły.
Proszę również o zdjęcia tylnego panelu wzmacniacza, O ile to nie problem.

Awatar użytkownika

Sqter
Poszukiwacz Audiolub

#3 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Sqter » pt 22 paź 2021, 19:49

Ja pierdziu..ale kombajn :o
https://www.hifi.pl/graf/m/mcintosh-ma7900-rear.jpg
200 Wat na 2 łomy toż to dyskoteki można grać :lol:
To subwoofer potrzebny z 1kW hehe
Z tą mocą wzmacniacza dobre i mocne kolumny powinny zagrać lepiej niż ten zabawkowy kosmicznie drogi sub. kef , takie moje zdanie.

https://photos.app.goo.gl/XBJZTWVztqm1uQDK6
Ja bym tu podłączył i zobaczył czy nie wybuchnie

Awatar użytkownika

Ender
Junior Audiolub

#4 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Ender » pt 22 paź 2021, 22:20

Mój Luxman ma 300W na 2 omach. 😁

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#5 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » sob 23 paź 2021, 00:10

Można na nim grać i to swobodnie, ale też zależy co się podłączy. Te 200 W, oddaje on zarówno na 2 jak i 8 omach. Taka to charakterystyka wzmacniaczy tej marki wyposażonych w autoformery. Ja miałem swego czasu McIntosha MA 6850 (w 1999 roku kosztował w Polsce 19000 zł) i posiadał moc 150 W. Nie chciał jednak dobrze grać z monitorami Sonus faber. Natomiast 15 W Leben radzi sobie z nimi bardzo dobrze.
Od tamtej pory przestałem ekscytować się watami w specyfikacji.
Ale generalnie lubię i cenię wzmacniacze marki McIntosh. Choć nie ukrywam, że bardziej lampowe modele.
Czekamy zatem na wypowiedź autora wątku. Co, jak, dlaczego oraz z czym.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#6 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » pn 25 paź 2021, 11:31

Dzień dobry.
Mam pytanie jak wstawić zdjęcia?
Klikam na ikonę ,,wstaw obrazek'' i wyświetla mi się w polu ,,img"
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#7 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Simpson » pn 25 paź 2021, 15:18

@McPiotr Podczas pisania wiadomości zjedź poniżej ramki z tekstem i tam masz opcję "dodaj załącznik".

a1.jpg

....a następnie kursorem zjedź pod tekst pod jakim ma być zdjęcie (enterem) i potem kliknij przycisk "wstaw w tekst" (patrz żeby kursor był pod tekstem).

a2.jpg

taka ścieżka ma się pojawić w tekście. A jeśli nie wstawisz w tekst załącznika, to załączniki pojawią się na samym dole.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#8 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » pn 25 paź 2021, 17:46

OK teraz widzę.
Zestaw Audio składa się ze wzmacniacza McIntosh MA 7900 ,transportu CD McIntosh MCT 500 ,gramofonu Technics 1200GR i kolumn KEF 105/3.
Tyłu wzmacniacza nie dam rady zrobić z tyłu zdjęcia bo to wszystko waży i nie będę odsuwał. Tył kolumn widoczny jest na zdjęciu.
Link do tyłu wzmacniacza:https://manualzz.com/doc/1883409/mcinto ... ner-manual.
Pozdrawiam serdecznie
Piotr
Załączniki
IMG_8899.jpg
IMG_9227 (1).jpg

Awatar użytkownika

Sqter
Poszukiwacz Audiolub

#9 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Sqter » pn 25 paź 2021, 22:23

no kolumny solidne .. powinny " grać "
tylko nie widać zworek na zaciskach przewodów, masz podłączone przez bi wiring ?

ps z tymi mocami ogólnie drugorzędna sprawa, ale lepiej nie przesadzać w żadną stronę, bo nie będzie efektu. Z reszta, jak zrecenzował Anioł, mniej znaczy lepiej :lol:

tu podłącz sub.
Załączniki
tyl mc.jpeg

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#10 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » wt 26 paź 2021, 16:16

Bardzo dziękuję za podpowiedż.
Tak tez podejrzewałem.
Będę tylko musiał ustawić ,,na gałce'' na przednim panelu .
Zworki w kolumnach KEF są ściągnięte na zdjęciu ale normalnie do Ma 7900 są zamontowane.
Suwoofer KEF chcę podłączyć nie dla zwiększenia mocy (ta moc wzmacniacza przy tej czułości kolumn zupełnie mi wystarcza) ale do zwiększenia ,,dołów" przy odsłuchu zachowując niewielkie wymiary subwopfera.
Kolumny KEF 105/3 w momencie wprowadzenia na rynek miały recenzje b.dobrych kolumn a jedynie co im zarzucano to brak ,,dołów" i tu uwaga!!!- przy słuchaniu muzyki poważnej....
I wbrew opinom że subwoofery w audiofilskich zestawach to herezja w poważnych amerykańskich pismach poświęconych audio sugerowano użycie ich przy kolumnach KEF 105/3.
Ponieważ nie jestem zwolennikiem dużych subwooferów do tej pory unikałem ich.
Ale teraz z tym modelem KEF KC 62 najprawdopodobnie spróbuję.
Jescze raz bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Piotr

Awatar użytkownika

Sqter
Poszukiwacz Audiolub

#11 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Sqter » wt 26 paź 2021, 18:11

To zależy jakiej muzyki słuchasz , ale jak już w recenzjach piszą że przy poważnej nie ma dołów to omijać z daleka taki hi end :lol:
ja nie wyobrażam sobie słuchania bez subwoofera. Lubię poczuć w powietrzu te wibracje z gitarki basowej. Kolumny tej klasy powinny mieć też konkretny bas, chyba ze specjalnie spaprali żebyś teraz subwoofer dokupił za kilka tysi.
Interes się kręci.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#12 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » śr 27 paź 2021, 14:26

Dzień dobry.
Proszę Pana ja nie sądze żeby inżynierowie KEFa coś spaprali przy projektowaniu tych kolumn jak i również wykonaniu licząc na to że ludzie będą dokupywać subwoofery. No bo w myśl Pana logiki powinni kupować subwoofery KEFa i wtedy ich firma zarabia. No ale jak ktoś kupił SVS subwoofer (za kilka tysięcy złotych -kto bogatemu zabroni) to cały ich nikczemny plan spalił na panece. Cwaniaki nic nie zarobili a fama poszła że kolumny KEF omijać szerokim łukiem.Jednym słowem strzelili sami sobie w stopę .Dobrzę że Pan to trafnie naświetlił i odkrył ich niecne praktyki.
Pozdrawaiam serdecznie.
Piotr

Awatar użytkownika

Sqter
Poszukiwacz Audiolub

#13 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Sqter » śr 27 paź 2021, 22:09

przyjrzałem się tym kolumnom i faktycznie nie spaprali specjalnie :shock: jakoś mi umknęło że to 30 letnia konstrukcja. Czasy eksperymentów, tylko dziwne, że tak wysoko je zestroili - 49 Hz.

ps: to nie urząd, nie musisz pisać "pan" :roll:
ps2: co do subwoofera proponuje wziąć Kefa i jeden "normalny" porównać wrażenia i wybrać lepszy :idea:

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#14 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: Angel » czw 28 paź 2021, 13:56

Co do niskich tonów w kolumnach, to oczywiście mogą być różne. Bardziej obfite i głęboko schodzące ale też krótkie, szybkie, niezbyt obszerne. Kwestia gustu. Dobry dół pasma, mocny i stosunkowo niski mogą mieć też dobrej klasy monitory.
Jeśli jednak odczuwasz niedosyt najniższych częstotliwości, to moim zdaniem jednak dokładanie subwoofer, to taki sobie pomysł. O ile masz w miarę dobry, wrażliwy słuch.
Lepiej spróbować ustawić kolumny w nieco innym miejscu. Przesuwając je co kilka/ naście centymetrów w przód, tył i na boki. Bo nieraz niewielka zmiana w ustawieniu daje znacząco inną odpowiedź pomieszczenia odsłuchowego. Albo też spróbować ustawić kolumny przy innej ścianie o ile to możliwe.
Oczywiście pozycja miejsca odsłuchowego również może zmienić proporcje dźwięku. Również wysokość siedziska.
Warto spróbować, jeśli jeszcze tego nie robiłeś, to niewiele kosztuje a może przynieść efekty.
Można do wstępnego ustalenia miejsc postawienia kolumn i siedziska odsłuchowego posiłkować się kalkulatorem akustycznym. Łatwo znaleźć takie w sieci. Oczywiście jest to tylko niedoskonała, zgrubna metoda, ale możesz spróbować.
Nie namawiam na zmianę kolumn, choć czasem to właśnie może być jedyne rozwiązanie. Ale najczęściej właśnie pomieszczenie odpowiada za brak lub nadmiar jakiegoś podzakresu pasma dźwięku.
Czasami bywa tak, że dopiero zmiana proporcji wymiarów pomieszczenia pomaga. Ale to już trzeba by mieć chyba w planach jakiś remont i możliwości zrobienia takiego manewru.

I rzeczywiście na forum piszemy do siebie per "Ty". "Pan" piszemy tylko wówczas, gdy chcemy się zdystansować. Ewentualnie w ujęciu sarkastycznym. Chyba, że zachodzi tu któraś z powyższych przyczyn.

Autor tematu
McPiotr
Początkujący Audiolub

#15 Podłączenie subwoofera do wzmacniacza

Post autor: McPiotr » czw 28 paź 2021, 23:46

OK jak po imieniu odpowiem najpierw Squterowi.
To nie był żaden czas eksperymentów.To była i jest głęboko przemyślana i wykonana przy wysokiej klasy komponentów konstrukcja.
Jestem ich pierwszym i jak do tej pory jedynym włascicielem.Kupiłem je w Stanach w 1990 roku w sklepie i przysłałem do Polski.Odsłuchałem Thiele ,B&W ,Klipsch,Polk Audio itd i padło na nie.
Mam je już 31 lat i jak dla mnie uzyję zwrotu używanego w PRLu ale sparafrazuję go na potrzeby tych kolumn.Otóż kolumny te ,,nie ustępują swoim zachodnim high endowym odpowiednikom a w niektórych przypadkach nawet je przewyższają "
KEF celowo zatrzymał to na 49 Hz i dzięki temu kolumny mają bas taki jak to apisał Angel tzn krótki niezbyt obszerny ale diabelnie szybki.Dlatego zastosowano też 8 " głośniki niskotonowe.
To jak amortyzatory w samochodzie -musi się ugiąć ale w odpowienim czasie wyprostować.Z racji swojej niestabilnych 4 omów (spada im) do dobrego grania potrzebują wzmacniacz który ,,weżmie je za twarz"Grają wtedy niesamowicie.Uwielbiam słuchać na nich Blue Monday New Order.
Grają to genialnie.Wiek w tym przypadku nie ma znaczenia.Teraz powstało wiele firm robiących piekielnie drogie kolumny ale no własnie ale -nie produkują własnych głośników.często dorobią sobie filozofię, jakąś bajerną obudowę i klienci to łykają.Ja wolę sprzęt ,,In Haus" zaprojektowany ,wykonany w tym samym kraju z komponentów wysokiej klasy robionych w dużej mierze również samej firmie.
A co potrzeby suwoofera to nie kupuję dlatego że z kolumnami jest kicha.Kupuję gdyż jest bardzo inowacyjny,mały no i KEFa a poeksperymentować zawsze można .Niestety nie wykonano go już w Anglii jak KEFy ale pewnie w Chinach.A jako snob tego akurat nie lubię.Cóż muszę iśc na kompromis.
Najwyżej jak by co wyłącze i dalej rzępole na kolumnach...
Piotr

ODPOWIEDZ