StereoNAD326BEE - Jakie kolumny??

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
Tazzovski
Nowicjusz Audiolub

#1 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: Tazzovski » ndz 06 cze 2021, 19:12

Dzień dobry wszystkim! :)

Szukam głośników dla mojego NAD 326BEE.
Zdaję sobie sprawę, że powinno się robić na odwrót i dobierać wzmacniacz do głośników, jednak nabyłem go dość okazyjnie, w stanie niemalże nieużywanym i bardzo podoba mi się jego charakter grania na słuchawkach (Beyerdynamic dt 770), więc chciałbym przy nim zostać.

Brzmienie jakie lubię określiłbym mianem: ciepłe, ale nie „muląco ciepłe”, raczej dynamiczne, pełne, z punchem, mocnym i nisko schodzącym dołem oraz wyraźną, lecz nie ostrą, męczącą górą.
Od razu zaznaczam, że w podejściu do muzyki daleko mi do definicji audiofila, lubię trochę bardziej podkreślony, tłusty bas (lecz dobrze kontrolowany, nie taki co przenosi ściany), a znacznie większą frajdę niż idealne, laboratoryjne odwzorowywanie oryginału daje mi ogólny vibe w kawałkach, to co sprawia, że głowa sama zaczyna się bujać do rytmu, a także energia niesiona przez dolne zakresy pasma (choć nie mam tu na myśli dudnienia przysłaniającego resztę dźwięków, raczej dynamiczne ciepło, które wszystko prowadzi, lecz nie zakrywa góry).

Muzyka odtwarzana jest z CD, gramofonu i laptopa (FLAC), co do gatunku, jest to głównie Hip-hop z lat 90’ USA, czyli dużą rolę odgrywa perkusja z basem oraz wokal, choć nie oznacza to, że cała reszta jest nieistotna, gdyż wiele rapowych albumów (jak np.”The Chronic” Dr.Dre, pierwsze płyty Public Enemy, czy The Roots) zawiera całe mnóstwo szczegółów i smaczków w wyższych rejestrach, które szkoda byłoby utracić na rzecz samych dołów.
Do tego warto zauważyć, że niektóre albumy z wcześniejszych lat zostały nagrane w znacznie gorszych warunkach niż współczesne, więc głośniki nie mogą być nazbyt „krytyczne”, jak to ma miejsce np. w przypadku monitorów studyjnych, które bezlitośnie pokazują wszelkie niedoskonałości w miksie.
Ponadto, chciałbym żeby głośniki w miarę możliwości dawały radę przy słuchaniu na niższych poziomach głośności, często siedzę do późna i chciałbym móc cieszyć się muzyką przy jednoczesnym nie wkurzaniu sąsiadów o 2 w nocy ;)

Budżet, jaki planuję przeznaczyć oscyluje w granicach 3000zł (lub ok. £500, mieszkam w UK, gdzie ceny i dostępność sprzętu prawdopodobnie nieco się różnią od Polski), jestem jednak skłonny (choć niechętnie, hehe) LEKKO go naciągnąć jeśli będą to dobrze wydane pieniądze. W grę wchodzi zarówno sprzęt nowy jak i z drugiej ręki.

Pomieszczenie to typowy salon w bloku (ok.16 m2), TV, stolik, sofa, regał z płytami, regał z książkami, dwa obrazy, bez zasłon na oknach, podłoga - parkiet/dywan (50/50), więc warunki akustyczne określiłbym jako przeciętne.

Oczywiście zamierzam odsłuchać proponowane modele i nie kupować w ciemno, planuje również w piątek udać się do jednego z lokalnych sklepów na odsłuch, więc jeśli macie jakieś sugestie co do konkretnych modeli, które powinienem sprawdzić to podaje linka do strony:
https://www.richersounds.com/stores/solihull

Z góry dzięki za wszelką pomoc!

Awatar użytkownika

Sqter
Poszukiwacz Audiolub

#2 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: Sqter » ndz 06 cze 2021, 23:03

Nie podam Ci modelów kolumn, ale podpowiem ze swojego doświadczenia na co zwrócić uwagę.
1. To że fajne gra na słuchawkach nie znaczy że na kolumnach zagra równie dobrze
2. Przy tej mocy wzmacniacza zazwyczaj przy cichym słuchaniu ciężko jest zagrać fajny bassss. Trzeba będzie dobrze poeksperymentować z kolumnami.
3. Przy słuchaniu z laptoka czy nawet CD przydałby się jakiś lepszy DAC

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#3 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: DiBatonio » pn 07 cze 2021, 16:50

@Tazzovski
Kiedyś składałem koledze system na NADzie, właśnie z tym wzmacniaczem, kolega miał pokój w kwadracie 15m.
Bardzo fajnie zagrały z tym wzmakiem Ushery s520, te ja bym wybrał wtedy, ale jemu spodobały się Ushery V601, tylko że słuchaliśmy tego zestawu w salonie audio sklepu ok 20m. Co prawda system był spięty bdb kablami plus listwa zasilająca i kable zasilające Enerra.
Byłem zaskoczony jak grają te małe 520ki, no ale kolega zobaczył V601, zagrały większym i trochę dojrzalszym brzmieniem, to fakt.
Pamietaj jednak, że salon miał 20m, a system miał trafić do 15m pokoju, a raczej pokoiku.
Kolega jak już wziął ten sprzęt, to później jęczał mi, że w swoim pokoju ma za dużo basssu z V601. 😁

Co do słuchawek, miałem kiedyś DT990 pro, ale słyszałem DT770, te słuchawki grają trochę Vką, więc mają podbite troszkę skraje pasma. Na każdym z 3 wzmacniaczy słuchawkowych mniej więcej ten sam charakter z zaznaczona Vką. Nie szukaj takich kolumn, chyba, że lubisz.
Ushery pewno są dostępne UK, więc warto byś je sobie sprawdził.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#4 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: Sofokles » wt 08 cze 2021, 07:27

Bardzo dojrzale, że chcesz odsłuchać. Innej opcji nie widzę, to konieczne.
Podpowiem Ci jak ja bym zrobił. Na pewno w okolicy z dostępnych kolumn wyboru dużego nie będzie. Ile można znaleźć konstrukcji w tej cenie ? 4 ? może 5 ?
Także więc proponuję odsłuchać wszystko co się da. Tak jest zawsze najlepiej. Nie wiadomo jaki model jak się zgra w Twoim pokoju, a może być przeróżnie z różnymi kolumnami. Te co nie grają u kogoś z takimi metrami u Ciebiwe mogą być strzałem w 10, ale i odwrotnie "pewnik" może okazać się miernotą.
Sporawdź najpierw co masz dostępnego w okolicy i podrzuć tu na forum.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#5 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: DiBatonio » wt 08 cze 2021, 14:17

W rzeczy samej, to co napisał @Sofokles jest naprawdę istotne.
Jednak zawęziłbym do kilku modeli, żeby nie mieszać sobie w głowie, bo później będzie dylemat co wybrać.
Możesz podeprzeć się recenzjami, wiadomo jakie one są, ale zawsze ułatwia poszukać kilku modeli o ogólnym charakterze brzmienia zbliżonym do tego, czego oczekujesz.
Mając już jakiś obraz i pogląd tego wszystkiego łatwiej ci będzie skupić się na konkretnych modelach kolumn, a wtedy je wszystkie przerobić w swoim systemie i swoich warunkach.
Pzdr

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#6 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: Sofokles » wt 08 cze 2021, 23:35

Oczywiście @DiBatonio masz rację. Oczywiście dobrze prawisz, ale pod warunkiem, że Kolega będzie miał kilkanaście / kilkadziesiąt propozycji- wówczas odsiew konieczny (nawet posilając się recenzjami, które wcale nie są do końca miarodajne). Temu zapytałem aby podrzucił to co ma "na biegu" dostępne.
Sądzę (ale mogę się mylić), że dostępnych będzie kilka sztuk w przedziale 2500 - 3200 zł. Te za tysiaka, póltora raczej trzeba odrzucić na wstępie, choć też nie do końca, ale jednak w takiej kasiorce perełki to żadkość. A nawet cud.
Poczekajmy co tam na rynku w pobliżu. Mimo wszystko i tak radzę nawet miesiąc dłużej szukać i dobrze wybrać, bo wybieramy raczej na lata. To nie bułka w sklepie, że jak nie smaczna, to jutro nie kupię kolejnej, a poszukam gdzieś indziej ;)
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Autor tematu
Tazzovski
Nowicjusz Audiolub

#7 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: Tazzovski » śr 09 cze 2021, 07:22

@Sofokles, no z tymi 4-5 modelami pomyliłeś się tylko o kilka :P
W zakresie mojego budżetu, z rozważanych/polecanych mi mam w okolicy następujące:

Wharfedale Diamond 230
Wharfedale Diamond 12.3
Q Acoustics 3050
Cambridge Audio SX80
Fyne Audio F302
Mission LX-5 MKII
Acoustic Energy AE109

Elac Debut b6.2
Triangle Borea BR03
Monitor Audio Bronze 100
Monitor Audio Studio
Monitor Audio Silver 50
Bowers & Wilkins 607 S2
Wharfedale Evo 4.1
Focal Chora 806
DALI OBERON 3

Przy czym QA 3050 i Borea BR03 zostaną odsłuchane na 100%, resztę muszę przesiać, choć najchętniej przesłuchałbym dla pewności wszystkie z nich

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#8 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: DiBatonio » śr 09 cze 2021, 07:53

@Tazzovski
Moim zdaniem nie pakowałbym się w duże kolumny do 16m.
Po pierwsze jakie byś nie kupił i tak trzeba zadbać o sensowne odległości od ścian, a po drugie nie ma co się bać dobrych monitorów.
Już od kilku lat gram na monitorach w 20m pokoju, a wcześniej na podłogówkach, jak dla mnie była to bdb decyzja.
Nie zaszkodzi jednak sprawdzić jakieś podłogówki, byle byś później nie zakładał kolejnych wątków, że masz basu za dużo, chyba że taki lubisz.
Dobry bas, to nie duży bas z pierd....m, nie zawsze też dobry bas to twardy bas, ważne by był czytelny, rozdzielczy, zebrany i dobrze oddawał barwę instrumentu, który jest jego źródłem.
Dużo zależy od akustyki, czy masz żywą akustykę, czy lekko przytłumioną z krótkim pogłosem etc.
W każdym bądź razie uważaj na efekty WOW, bo te są tylko chwilowe, żeby zwrócić na siebie uwagę, często później się okazuje, że na dłuższą metę może to być męczące.
Działaj.

Autor tematu
Tazzovski
Nowicjusz Audiolub

#9 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: Tazzovski » śr 09 cze 2021, 12:26

W żadnym wypadku nie deklasyfikuję monitorów, z resztą jak sam widzisz, na podanej liście jest ich nawet więcej niż podłogowych, zdaję sobie też sprawę z ryzyka jakie niesie ze sobą wstawienie dużych paczek do stosunkowo niewielkiego pomieszczenia.
ALE - w muzycę, której słucham dużo dzieje się w dołach i zdecydowanie sama czytelność i barwa jeszcze nie wystarczy, żeby w pełni się nią cieszyć, to trochę jak z elektroniczną, musi mieć to kopnięcie i masę, których często brakuje w przypadku monitorów.
Co do samego basu, owszem, lubię kiedy jest go dużo, ale na pewno nie za dużo, zdecydowanie nie mówimy tu o mule bagiennym zakrywającym inne pasma lub dudniącym po pokoju, raczej o takim jak pisałem w temacie.

Aha, istotna rzecz, o której totalnie zapomniałem wspomnieć. W przeciwieństwie do większości osób (tak myślę), słucham muzyki na raczej umiarkowanych poziomach głośności, t.j. nie za cicho, ale też i nie za głośno, na pewno nie słyszy mnie cały blok, kiedy puszczam płyty

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#10 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: DiBatonio » śr 09 cze 2021, 15:50

Większość z nas tak słucha, nie za głośno, nie za cicho.
Czy sąsiedzi Ciebie słyszą? Myślę, że tak, przynajmniej te najniższe, mógłbyś się zdziwić.😉
Co do basu, każdy ma swoją definicję i upodobania, jeśli słuchasz muzyki, która nie szczędzi tego zakresu, to chyba tym bardziej uważałbym na duże kolumny w 16m.
Podejrzewam, że nie ma adaptacji akustycznej, jeśli tak jest, to trzeba podejść skrupulatnie do takiego odsłuchu.
Dobrze, że nie wykluczasz monitorów, jest ładnych parę konstrukcji, które potrafią przyłoić, Monitor Audio ma jakieś 20cm wooferem, warto w tych okolicach średnicy niskosrednitonowca się trzymać.
Daj nam znać, co Tobie wyszło z tego podejścia do głośników.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#11 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: Sofokles » pt 11 cze 2021, 07:37

A co stoi na przeszkodzie posłuchać wszystkich, lub większość z nich ? Jednego dnia do 8 sztuk można przetestować. Niektóre propozycje pewnie po kilku utworach pójdzie odsiać.
A jeśli idzie o mniejsze kolumny to tak. Na nie bym stawiał, no chyba że chcesz się pokusić o profesjonalną akustykę (tanio nie będzie), a wtedy duże podłogowe mogą oczarować, ale to nie takie łatwe i wymaga wiedzy i kasiory na akustykę.
Dla większości polecałbym więc podstawkowe (tak jak @DiBatonio )
I faktem nie zaprzeczalnym jest, że bas to nie tylko łupnięcie. Tam jest bardzo dużo cech. W nieadaptowanym pokoju podłogówka w takich metrach przeważnie wyeksponuje dół pasma. Nie zawsze, bo nie znamy akustyki pokoju, ale takie ryzyko jest. Bezpieczniej na pewno użyć podstawkowych, choć wiadomo, że swoje ograniczenia ma.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#12 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: DiBatonio » pt 11 cze 2021, 20:45

Sofokles pisze:
pt 11 cze 2021, 07:37
A co stoi na przeszkodzie posłuchać wszystkich, lub większość z nich ? Jednego dnia do 8 sztuk można przetestować. Niektóre propozycje pewnie po kilku utworach pójdzie odsiać.
Staryyyy, ja bym nie dał rady 8 par w ciągu dnia 😁
Generalnie kolumny z wtórnego owszem pokażą powiedzmy od razu jak grają, jeszcze dochodzi zabawa z ustawianiem kolumn i odległości sweet point.
Dzień to za mało na takie poważniejsze podejście do ustawienia i przewalenia 8 par.
Moje zanim się zdecydowałem i zanim zapłaciłem miałem 3 miesiące w domu, taki był układ z salonem, bo inaczej bym nie brał kota w worku, ale ja brałem świeżynki, może trochę plumkały w salonie audio.
Trzeba by określić metodologię, wybrać dobrze znane kawałki, najlepiej akustyczne, osluchać się przez kilka dni i wtedy kolejne. To pokaże co oferują nowe w porównaniu do poprzednich, łatwiej ocenić wady i zalety jednych i drugich.
Problem może być z monitorami, bo trzeba dysponować sensownymi standami do nich.
Jestem ciekawy co koledze wyjdzie, bo jak wcześniej pisałem znam brzmienie takiego NADa, ale z monitorami Ushera i było naprawdę zacnie.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#13 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: Sofokles » czw 17 cze 2021, 07:54

DiBatonio pisze:
pt 11 cze 2021, 20:45
Staryyyy, ja bym nie dał rady 8 par w ciągu dnia 😁
Generalnie kolumny z wtórnego owszem pokażą powiedzmy od razu jak grają,
8 sztuk na jeden dzień to żaden wyczyn. Dokładnie się nie sprawdzi, ale ogół poznać to żaden kłopot- jak piszesz w drugim zdaniu. Trzeba jedynie pamięć poćwiczyć odsłuchową.
Aby z grubsza poznać charakter grania wystarczą dobrze dobranych 4-5 różnorodnych utworów. Kiedyś w sklepie z nudów bawiliśmy się w takie szybie testy i z małym błędem udawało się szybko sprawdzić co trzeba.
Np z 8 par kolumn połowę idzie odrzuć na wstępie po kilku utworach. Dosłownie dwie godziny i 4 par nie ma. Ale to tylko gdy się wie czego się szuka, a ludzie nie często wiedzą co chcą, zauraczają się i wtedy jest problem, bo i kilku dni może być za mało.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#14 NAD326BEE - Jakie kolumny??

Post autor: DiBatonio » pt 18 cze 2021, 19:22

No właśnie, nie wiedzą i przebierają wte i wewte.
Co do ogólnego charakteru brzmienia, to masz rację, ale różnice w niuansach, rozdzielczości itp. juz takie oczywiste nie są, czasem trzeba dłużej obcować z kolumnami.
Ja często mam kontakt z bardzo drogim sprzętem w różnych konfiguracjach, fakt że łatwiej nam określać jakość danego setu po tylu latach przewalania systemów.
Czasem nie trzeba się skupiać, od razu wiesz, że to jest to, ale bywa, że trzeba trochę dłużej pobyć z danym systemem, czy kolumnami, by sobie wyrobić w miarę "obiektywne" zdanie.
Pzdr
P.S.
@Sofokles rzadko bywasz ostatnio, kolega @Simpson też, trochę to forum obumiera, takie mam wrażenie niestety.

ODPOWIEDZ