StereoAudio do jachtu

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Sqter
Junior Audiolub

#31 Audio do jachtu

Post autor: Sqter » pt 23 kwie 2021, 23:56

Teraz założę okulary i napisze coś mądrego.... uwaga !

Odpowiedź sobie najpierw na pytanie, czy chcesz żeglować czy mieszkać i spędzać czas na wodzie i czasem przepłynąć z punktu A do B
Bo motorówka i żaglówka to dwie różne bajki.

Po drugie znajdź pasująca sobie łódź i zobacz jakie będzie miała wyposażenie elektryczne i nie tylko( Webasto itd) i co będziesz musisz przerobić pod siebie.
Po trzecie czy prąd zmienny nie generuje więcej zakłóceń niż stały ? Czy stałe 12V/24V nie jest bardziej audiofilskie??
Na razie wystarczy wymądrzania.

Ps. Do ładowania telefonów i aparatów nie potrzeba 240V mało tego, są nawet telewizory LED 12voltowe

Awatar użytkownika

Autor tematu
Sofokles
Czeladnik Audiolub

#32 Audio do jachtu

Post autor: Sofokles » sob 24 kwie 2021, 00:47

Sqter pisze:
pt 23 kwie 2021, 23:56
Odpowiedź sobie najpierw na pytanie, czy chcesz żeglować czy mieszkać i spędzać czas na wodzie i czasem przepłynąć z punktu A do B
Bo motorówka i żaglówka to dwie różne bajki.
Wiem. Pływałem na jednym i drugim. Ja chcę sróbować żyć na łajbie cały rok, pracując, żyjąc. Potrzebuję kompa i neta- reszta to luksus wygody.

Sqter pisze:
Po trzecie czy prąd zmienny nie generuje więcej zakłóceń niż stały ? Czy stałe 12V/24V nie jest bardziej audiofilskie??
Nie mam pojęcia. Trochę się znam na akustyce, droższych sprzętach, ale tego to nie wiem.
Ale wiem, że @DiBatonio będzie wiedział. W prądzie większego eksperta nie spotkałem na różnych forach. Jakość wiedzy nawet nie wiem, czy nie przewyższa "Pszoniaka" (którego równie szanuję). Obaj Pany mogliby dyskutować na te tematy i z ciekawością śledziłbym takie rozmowy.
Sqter pisze:
Ps. Do ładowania telefonów i aparatów nie potrzeba 240V mało tego, są nawet telewizory LED 12voltowe
Już się zorientowałem. Są TV, lodówki, nagrzewnice, termy, kible a nawet ekspresy do kawy na 12v.
Sprzęty są 4x droższe od odpowiedników, ale to nic dziwnego.
Przykładowo- lodówka 40L na 12v, wyższej klasy to ponad 4 tysie. :o ...tyle kosztuje już side by side do domu o pojemności setek litrów.
@Simpson mówił o akumulatorach i fakt, że te najlepsze żelazowe, to już spora kasa biorąc pod uwagę dostęp do energi z akumulatora.
Ale jak wszędzie-fanaberie kosztują i to nic nowego.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#33 Audio do jachtu

Post autor: DiBatonio » sob 24 kwie 2021, 16:33

Sofokles pisze:
sob 24 kwie 2021, 00:47
Nie mam pojęcia. Trochę się znam na akustyce, droższych sprzętach, ale tego to nie wiem.
Ale wiem, że @DiBatonio będzie wiedział. W prądzie większego eksperta nie spotkałem na różnych forach. Jakość wiedzy nawet nie wiem, czy nie przewyższa "Pszoniaka" (którego równie szanuję). Obaj Pany mogliby dyskutować na te tematy i z ciekawością śledziłbym takie rozmowy.
Bez przesady, chyba mnie przeceniasz, aż takim ekspertem nie jestem. :)
Generalnie jeśli chodzi o zakłócenia, to występują one wszędzie gdzie płynie prąd w przewodniku, bez znaczenia czy jest to prąd zmienny, czy stały.
W każdym z nich są wspólne cechy zakłóceń, ale też takie, które są chcarekterystyczne tylko dla konkretnego prądu.(tak łopatologicznie)
Tutaj też zależy, co będzie źródłem tego napięcia, przetwornice też potrafią namieszać, ale i zasilanie akumalotowe również.
Takie popularne np. powerbanki też nie są najlepszym źródłem dla różnej maści poprawiaczy brzmienia jak iFi Defender, czy jemu podobne.
Podobne zakłócenia występują w komputerach, gdzie raczej występują napięcia stałe, interferencja fal elektromagnetycznych wzajemnie się nanoszących występuje praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ładunkiem elektrycznym.
Inna kwestia jest to, czy ich częstotliwość i wzmocnienie aż tak zdegradują sygnał, że będziemy w stanie je usłyszeć.
Na pewno innego rzędu są to zakłócenia w napięciach stałych, a innego w zmiennych, tutaj można by się pokusić o stwierdzenie, że w tych pierwszych zjawisko jest mniej dokuczliwe, ale nie wykluczałbym, że ma marginalne znaczenie.
Jedna rzecz tylko, nawet jeśli urządzenie audio, a są takie, np. wzmacniacze słuchawkowe, daki, z buforem zasilania z baterii/akumulatora, to im bardziej rozładowana bateria/akumulatortym jakość dostarczanego prądu jest gorsza, co w niektórych przypadkach ma wpływ na jakość brzmienie i jest to słyszalne.
Na pewno trzeba będzie rozważyć jakie rozwiazania mają więcej zalet niż wad, ale w obu przypadkach nie powinno obyć się bez stosownego zabezpieczenia przed zakłóceniami,ekranowanie, izolacja galwaniczną etc.
Trzeba by zapytać speców od takich instalacji.

ODPOWIEDZ