StereoOdsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
AUDIOmonolog2020
Nowicjusz Audiolub

#1 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: AUDIOmonolog2020 » wt 20 paź 2020, 22:32

Witam forumowiczów!
Chciałbym podzielić się z Wami doświadczeniami z przeprowadzania poważnych odsłuchów muzyki. Jest to również efekt doświadczeń zawodowych, jako inżynier dźwięku i montażysta A/V. W tym filmie podpowiadam, na co szczególnie zwrócić uwagę przygotowując się do poważnej sesji odsłuchowej ...

Jeśli macie swoje własne spostrzeżenia w tym temacie, to zapraszam do dyskusji na forum. Podzielmy się swoimi doświadczeniami, aby odsłuch nagrań muzycznych dostarczał nam zawsze maksimum pozytywnych wrażeń.
Pozdrawiam :-)

pajto
Początkujący Audiolub

#2 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: pajto » śr 21 paź 2020, 00:11

Jak dla mnie, załączony materiał video bardzo dobry, dużo można się dowiedzieć i fajnie jest to podane.

Zajrzałem na Pana kanał YT i jest tam więcej ciekawych filmów. Na pewno je obejrzę w niedalekiej przyszłości. Szczególnie zainteresował mnie odcinek: "Cyfrowe połączenia audio".

Jeśli można to przy tej okazji chciałbym zaproponować tematykę na kolejny odcinek :)

W fachowych testach branżowych do prawie każdego testu, recenzji o "pięknie i jedwabiście grających monitorkach" dodawane są wyniki pomiarów oraz charakterystyki częstotliwościowe. Wiem, że to są absolutne podstawy (i zaraz podniosą się głosy na forum, że pytam o ABC), ale wiele ludzi (myślę, że większość) nie potrafi ich odczytywać, nie rozumie ich. Przeciętny nabywca sprzętu audio wie co to moc kolumny, impedancja czy ...waga i rozmiary ;), ale już rozszyfrowanie takich pojęć jak stosunek sygnału do szumu, THD, czułość, efektywność jest dla wielu osób nie zrozumiała. A odczytanie charakterystyk częstotliwościowych to już dla wielu czarna magia. Może udałoby się Panu w którymś odcinku wyjaśnić te pojęcia? Tu na forum, poza mną, nie ma wielu ignorantów. Ale jestem przekonany, że przeciętny klient który wchodzi do MediaMarkt czy innego sklepu z audio może nie znać wymienionych wcześniej zagadnień i nie rozumie co przedstawiają te "dziwne" wykresy.

Autor tematu
AUDIOmonolog2020
Nowicjusz Audiolub

#3 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: AUDIOmonolog2020 » śr 21 paź 2020, 21:37

Dziękuję za odzew i pozytywną opinię :-)

Temat odsłuchu muzyki to jedno, ale te same "żelazne" zasady obowiązują w pracy przy sesjach nagraniowych oraz masteringu i montażu dźwięku.
Przy zmęczonym słuchu lub braku adaptacji chwilowej łatwo o błędy, które później trzeba poprawiać ... ABC inżynierii dźwięku.

Dziękuję również za propozycję tematyki kolejnych odcinków. Na pewno w niedalekiej przyszłości poruszę te zagadnienia. "Chodzi" mi to po głowie. W rozmowach z osobami planującymi zakup sprzętu audio, często padają pytania ... Czy ten parametr jest istotny? ... Czy ma on wpływ na jakość dźwięku? ... lub pojawiają się stwierdzenia: "przecież to TYLKO 3dB mniej niż tamten wzmacniacz"

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#4 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: Simpson » pn 26 paź 2020, 13:02

Dużo przydatnych wskazówek, szczególnie dla osób mniej doświadczonych. Materiał jak najbardziej ok.

...ale jak w tle widzę te paździerze w postaci pianek poliuretanowych, do tego jeszcze piramidki i tyle ich "naciapane" w pomieszczeniu to sądzę, że nawet stosując wskazówki z filmu, idealnie wrażeń w takim pomieszczeniu nie zintensyfikujemy. Po co te wybiórczo i źle działające pianki w takim ciekawym pomieszczeniu ?

Autor tematu
AUDIOmonolog2020
Nowicjusz Audiolub

#5 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: AUDIOmonolog2020 » wt 27 paź 2020, 00:39

Witam :-)

Jest mi niezmiernie miło, że w temacie tego postu i mojego poradnika głos zabrał sam Administrator tego forum. Dziękuję za uwagę i czas poświęcony na obejrzenie filmu.

Jednak niech Forumowicze czytający ten konkretny wątek nie kierują się klasyfikacją użytkowników znajdującą się pod loginem. W tym przypadku wątek otwarty przez "Nowicjusz Audiolub" i komentarz popełniony przez "Administrator" ... Ale do rzeczy :-)

Przyznam szczerze, że jestem zdziwiony wpisem Administratora forum. Konkretnie chodzi mi o komentarz do adaptacji pomieszczenia pokazanego w filmie "SŁUCHANIE MUZYKI". Nie przeszkadza mi fakt, że jedni Forumowicze komentują na "skrajnym luzie", inni roztropnie dobierają słowa. Ostatecznie w każdym komentarzu liczy się wartość dodana, jaką dany komentarz wnosi do dyskusji. A co my mamy tutaj? ...

Administrator forum, metodami "na odległość" (chętnie poznam te metody), ocenił akustykę pomieszczenia, w którym pojawiłem się w filmie. Przyznam szczerze, że przez lata studiów inżynierii dźwięku, w tym akustyki wnętrz, żaden z wykładowców, ani wyróżniających się studentów nie opracował takich metod. Również w czasie swojej wieloletniej praktyki zawodowej nie spotkałem się z takim przypadkiem.
Panie Administratorze ... jest Pan wyjątkowy! :-)
A teraz poważniej. Proponuję wykorzystać ten temat i niektóre fragmenty Pana postu natychmiast sprostować. Czytając Pana komentarz mniej doświadczeni użytkownicy tego forum mogą uznać, że na podstawie zdjęć lub filmu możliwa jest ocena warunków odsłuchu w zaadaptowanym pomieszczeniu.To ekstremalnie niebezpieczne, zwłaszcza dla początkujących w tym temacie :-)
W trosce o rzetelny przekaz powszechnie obowiązującej wiedzy z zakresu adaptacji akustycznej pomieszczeń uważam, że koniecznych jest kilka zdań wyjaśnienia będących odpowiedzią na jedno ważne pytanie:

Na jakiej podstawie używa Pan stwierdzenia:
"... sądzę, że nawet stosując wskazówki z filmu, idealnie wrażeń w takim pomieszczeniu nie zintensyfikujemy"
nie mając żadnych danych pomiarowych określających charakterystykę częstotliwościową tego pomieszczenia, nie posiadając wiedzy o modach pomieszczenia, nie znając czasu pogłosu i proporcji amplitud direct/reflected w miejscu optymalnego odsłuchu i obszarach sąsiednich oraz wielu innych ważnych parametrów, nie wspominając o wrażeniach z odsłuchu?

Użytkownicy forum czekają na wyjaśnienia ...

Pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#6 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: Miles » wt 27 paź 2020, 04:31

@AUDIOmonolog2020 , miło widzieć Cię na forum. W temacie adaptacji akustycznej wypowiadać się nie będę, bo się na tym nie znam. Ograniczę się jedynie do małej uwagi technicznej. Mianowicie na forum takim jak to absolutnie nie ma znaczenia, czy ktoś ma rangę "Nowcjusz", czy np. "Administrator". Zwłaszcza "Administrator", bo to przecież funkcja techniczna. Ty zaś z jednej strony zauważasz:
AUDIOmonolog2020 pisze:
wt 27 paź 2020, 00:39
Jednak niech Forumowicze czytający ten konkretny wątek nie kierują się klasyfikacją użytkowników znajdującą się pod loginem. W tym przypadku wątek otwarty przez "Nowicjusz Audiolub" i komentarz popełniony przez "Administrator" ...
z drugiej strony bezustannie podkreślasz "rangę" dyskutanta, pisząc i tytułując:
AUDIOmonolog2020 pisze:
głos zabrał sam Administrator
AUDIOmonolog2020 pisze:
jestem zdziwiony wpisem Administratora forum
AUDIOmonolog2020 pisze:
Administrator forum
AUDIOmonolog2020 pisze:
Panie Administratorze
Skoro - jak sam zauważyłeś - nie warto aby Forumowicze czytający ten temat kierowali się "klasyfikacją" użytkowników, to moim zdaniem niepotrzebnie tą "klasyfikację" na każdym kroku podkreślasz. Prościej byłoby zwracać się do kolegi per " @Simpson " , na luzie :D

Pozdrawiam i liczę na interesującą dyskusję.
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#7 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: Simpson » wt 27 paź 2020, 13:41

Osobiście też uważam, że ranga totalnie nie ma znaczenie. Jest bo jest. Jest, bo musi być.

A wracając do sedna.

Miałem trochę do czynienia z różnymi panelami akustycznymi. Sam osobiście część z nich testowałem (pianki też - w dziale "Akustyka" jest kilka testów opisanych przeze mnie), setki stron przeczytałem o adaptacjach, widziałem dziesiątki adaptacji przeróżnych pomieszczeń wykonanych za pomocą pomiarów.

Z tego wszystkiego wynika jedna część wspólna. W żadnej tego typu adaptacji nie spotkałem się z panelami najgorszego typu jaki można znaleźć, czyli tzw. piramidki.
Żaden profesjonalny projekt akustyczny nie zawiera "piramidek" i ja np wiem czemu tak się dzieje, pomimo braku wykształcenia w tej materii.

Wg mnie nie ma gorszych paneli (o ile piramidki można panelami nazwać- wg mnie, absolutnie nie). Nie trzeba być ekspertem, aby dowiedzieć się w jaki sposób działa akustycznie pianka poliuretanowa. Ma nad wyraz nieliniową charakterystykę działania, a działa najbardziej w zakresach, w których najczęściej jest najmniej problemów. Zbyt ich duża ilość pogarsza walory słuchowe. Według mnie pianki nie nadają się do adaptacji poza skrajnymi i wyjątkowymi przypadkami.

Na koniec pytanie:
Czy te pomieszczenie było mierzone i z pomiaru wyszło, że trzeba na całą ścianę dać "piramidki" ??? Sądzę, że nie. Sądzę, że pomieszczenie jest zrobione "na oko", lub adaptację wykonywał producent pianek, no bo musiał sprzedać swój produkt.

I kolejne pytanie. Poza piankami poliuretanowymi są jeszcze jakieś panele ? Mogę wiedzieć jakie i jak rozmieszczone ?
A jeśli pomieszczenie było zmierzone to mogę prosić o podstawowe dane przed i po zastosowaniu pianek ???

PS. Poza Polską to chyba żaden kraj nie stosuje w adaptacji takich ilości pianek, błędnie nazywanych "akustycznymi".

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#8 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: DiBatonio » czw 29 paź 2020, 01:27

@Simpson
Oj wypraszam sobie z powodzeniem wykorzystuję kilka zmodyfikowanych paneli z piramidek. ;)
W tym jednym konkretnym miejscu słychać ich wpływ na obraz stereo, oczywiście nie jest to poziom tego, co robi drewniany dyfuzor 1D, czy 2D, ale jednak.
;)

P.S.
Kurcze jeszcze nie dojrzałem do paneli PT80, może w przyszłym roku.
Pozdrawiam serdecznie w tych niepewnych czasach.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#9 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: Sofokles » czw 29 paź 2020, 13:34

Znowu temat z piankami ;)
Ja podobnie jak Simpson jestem ich zdecydowanym przeiwnikiem. Z powodzeniem można je w ogóle wyłączyć z adaptacji akustycznej i praktycznie zawsze z korzyścią.
Oczywiście, że one mają wpływ na brzmienie, ale najcześciej jak nie zawsze ten wpływ jest zły.

Takie wielkie płaty pianek zaburzają prawidłowy równomierny rozkład choćby czasu pogłosu. Montując pianki robimy sobie dodatkową robotę, aby zniwelować ich zły wpływ i trzeba to robić innymi panelami. Zbędna robota.
Wiele pomieszczeń adaptowałem akustycznie. Nie pamiętam, aby z pomiarów zachodziła potrzeba montowania pianek. Nigdy ich nie stosowałem, bo są wybiórcze w działaniu. Nie wiem dlaczego to ludzie stosują, ale niech stosują.
@DiBatonio , oczywiście że one jakoś działają, ale często źle. Aby to doświadczyć to trzeba mieć punkt odniesienia i wtedy najłatwiej zauważyć, jaki jest ich wpływ. Zdecydowanie polecam spróbować normalnych paneli, nawet tych opartych konstrukcyjnie na wełnie mineralnej. Powinno być lepiej.
Pamiętaj jeszcze o tym, że poza piankami masz kupę innych ustrojstw, one zapewne niwelują złe działanie piramidek.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#10 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: DiBatonio » czw 29 paź 2020, 18:34

Wiesz, że te 4 panele z pianek mam modyfikowane, ramki na których są przyklejone piramidki wypełniłem materiałem tłumiącym.
Piramidki działają w bardzo wąskim paśmie górnych rejestrów, oczywiście nie wyobrażam sobie adaptacji na samych piramidkach, bo nie tędy droga.
Pomimo tych wszystkich innych ustrojstw jakie mam, łącznie z sufitem, panele umieszczone za linią kolumn bliżej stolika, działają bardziej pozytywnie w moim odczuciu niż postawione za linią kolumn, ale w pozycji prawie za nimi właśnie.
Różnica jest taka, że w ustawieniu bliżej stolika, góra jest bardziej znośna, scena węższa, ale wrażenie pełniejszego wybrzmienia, w tym drugim wrażenie szerszej sceny, ale większy rozgardiasz, góra mówiąc kolokwialnie bardziej szeleszcząca.
Przymierzę się jednak do paneli PT80 w miejsce tych piramidek.
Z doświadczenia z innymi miękkimi ustrojstwami, obawiam się zbytniego wygaszenia wysokich tonów.
Zobaczymy co wyjdzie, ale jeszcze poczekam, oby wyszło na plus.
Mam świadomość, że opisany efekt byłby trudny do wychwycenia w pomiarach, jednak jest spoko do wychwycenia na słuch.

P.S.
Pamietaj, że @Simpson oprócz 2, czy 4 paneli PT80, nie miał nic innego poza dyfuzorami 2D na tylnej ścianie za słuchaczem. U mnie jest tego więcej. Zresztą pisaliśmy o tym niejednokrotnie. :)

Tak jak na zdjęciu jest ok.
Pokój-9105.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#11 Odsłuch muzyki - o czym pamiętać?

Post autor: Simpson » sob 31 paź 2020, 23:20

DiBatonio pisze:
czw 29 paź 2020, 18:34
P.S.
Pamietaj, że @Simpson oprócz 2, czy 4 paneli PT80, nie miał nic innego poza dyfuzorami 2D na tylnej ścianie za słuchaczem.
Fakt, ale pamiętaj @DiBatonio, że te dyfuzory to 8 standardowch paneli sprzedawanych w sklepach (a nawet więcej, bo standardowy wymiar to 50x50 cm, ja mam każdą sztukę większą). U mnie to łącznie około 2,5 m2 paneli 2D (na 1m2 standardowo wchodzą 4 sztuki, czyli u mnie standardowych paneli jest 10 sztuk w 18m2). To przyzwoita już ilość w zetknięciu z metrażem. Czy brakuje do pełni szczęścia ? Sądzę, że jeśli tak, to może z dwóch sztuk (materiał został, sądzę, że niebawem dorobię).

Na mój słuch to sądzę, że jedyne co w adaptacji mi brakuje to taki jeden dodatkowy panel typu "Grand Absorber". Ale na razie w to nie idę, bo ciągle łudzę się myślą zmiany miejsca zamieszkania. Tam to dopiero powojuję ;)

Ze swojego doświadczenia wiem, że skupię się jedynie na dyfuzorach "Skyline" o maksymalnej głębokości do 20cm i na panelach "Grand Absorber", lecz ilość i rozmieszczenie uzależnię od pomiaru. Uważam, że nic innego nie jest potrzebne (ewentualnie dobre pułapki basowe).

PS.
Pianki u mnie nawet cm kwadratowego nie będzie. Nie licząc tych w meblach ;)

ODPOWIEDZ