StereoCo wybrać kolumny czy dac

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
Sorel123
Nowicjusz Audiolub

#1 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: Sorel123 » czw 24 wrz 2020, 08:23

Cześć wszystkim użytkuje laptopa jako źródła laptop serii rock (6latek) posiadam wzmacniacz moon 340i integrated amplifier kolumny jbl northidge e Series e90

Chciał bym troszkę upgrade'owac system i uzyskać szerszą scenę może trochę więcej dolu i większe rozłożenie i separację dźwięków. W związku z powyższym zastanawiam się czy inwestować w jakiś dac (c/a)żeby na zasadzie poprawy karty dziwekowej z laptopa i tym samym sygnału czy inwestowac w nowe kolumny jeśli tak to co polecacie. Obecnie wydaje mi się że wzmacniacz mam dość dobrej klasy i jest to najmocniejszy element układanki i nie chciałbym popsuć jego możliwości. Chętnie rozejrzeć się za używanym sprzętem kwota to około 2500zl choć wolałbym wydać tak do 1500 zł

Awatar użytkownika

seb
Czeladnik Audiolub

#2 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: seb » czw 24 wrz 2020, 10:14

Chociaź Moona zupełnie nie znam, to wydaje mi się, że jeśli chcesz wykorzystać jego możliwości, to raczej jedno zero trzeba dodać. W budżecie, który masz, będzie potrzebny i dac i kolumny. Słuchałem modelu E 60. Niskie i średnica były powiedzmy, że akceptowalne, to wysokie to porażka. Normalnie tłuczone szkło.
Ja zrobił bym tak. Najpierw dac.
Jeśli ma to być tanio i dobrze, to polecam Raspberry pi z nakładką dac. Są różne opcje. Najtaniej około 500 zł, najdrożej 2000. Niestety wymaga to wgrania systemu i konfiguracji. ale wtedy uwalniasz lapka od kabli. Nie jest to trudne. W razie czego pomożemy.
Druga opcja to np dac Nostromo Wolf. Polski, dobry i jeszcze trochę na kolumny zostanie.ewentualnie jakiś chiński lub używany.
Uważam jednak, że do tego wzmaka przydał by sie dac za parę tysięcy.
Co do kolumn, to napisz, jaki metraż pokoju, rozstawienie kolumn, co lubisz słuchać. No i oczywiście co chcesz zmienić w dźwięku.

Autor tematu
Sorel123
Nowicjusz Audiolub

#3 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: Sorel123 » czw 24 wrz 2020, 16:01

W kwestii rozwiązania pierwszego, o którym wspomiałeś muszę poczytać i zobaczyć co to za urządzenie. Myślałem właśnie o tym nostromo z zasilaczem tylko tam wtedy jest problem z podłączeniem do lapka. Zastanawiałem się też po prostu nad zewnętrzną kartą dźwiękową. Ten WOLF II Nostromo jest chwalony z tego co o nim czytałem (ale chyba ma ograniczony sygnał jedynie do 24/96), ale zastanawiam się też nad czymś od Musical Fidently z większymi możliwościami. Ogólnie zadaniem DACa powinno być zastąpienie karty dźwiękowej w przesyle sygnału i chciałbym żeby ubogacał on scenę odsłuchową ale bardziej środkiem i dołem niż górą, czyli bodajże żeby był raczej ciemny niż jasny. Co do Kolumn to ogólnie lubię brzmienie raczej ciepłe może trochę ciemniejsze i tłuste ze słyszalnym mięsem, tj. gdy czuć pełnie instrumentów, jak i powietrza, gdzie uderzenie w bęben powoduje ciary a grająca trąbka, czy ogólnie każda partia wyższa przeszywa słuch, ale też nie powoduje bólu ucha.

Moona dostałem w spadku, tak jakby i jest to HI END'owy wzmacniacz lubię jego charakterystykę i po prostu zastanawiam się w co lepiej uderzać, czy większą zmianę przyniesie DAC, wypuszczając tym samym lepszy sygnał, czy nowe lepsze kolumny, gdyż nie chciałbym popsuć a wzbogacić najmocniejszy element w mojej układance.

Mój pokój ma 19,8 m2 długość to 6,6m szerokość 3m a wysokość 2,40m

Awatar użytkownika

seb
Czeladnik Audiolub

#4 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: seb » czw 24 wrz 2020, 19:27

Zapomniałem, że Wolf nie ma usb. Potrzebny jest wtedy konwerter, czyli następna kasa.
Raspberry z nakładką dac np Hifiberry dac+pro powinna na początek wystarczyć. Wgrywasz system na kartę micro sd, podłączasz kabel lan, odpalasz i już. Podłączasz bezpośrednio do wzmacniacza. Z laptopa sterujesz za pomocą np Foobara. Możesz też z telefonu.W ograniczonym budżecie raczej nic lepszego nie znajdziesz. W Botland masz wszystko.
Kolumny masz takie, że dac, nawet bardzo drogi nie wniesie tutaj raczej zasadniczej zmiany. Sugeruję kupić najpierw Malinę, poczekać chwilę, sprzedać Jbl i kupić jak najlepsze kolumny. Heco aurora 700 wydaje się dobrym rozwiązaniem. Wiele osób je chwali. Popularne są też kolumny Pylona. Jeśli nie boisz się używek, wtedy masz szerszy wybór. W cenie nowych będziesz miał o wiele lepszy dźwięk. Z popularnych masz np Dynaudio.
Może koledzy z dużo większym doświadczeniem podpowiedzą coś więcej? @DiBatonio czy @Miles przerobili znacznie więcej sprzętu ode mnie.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#5 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: Simpson » czw 24 wrz 2020, 23:54

O karcie dźwiękowej nie myśl, bo karta dźwiękowa stoi na przeciwnym biegunie co DAC. To zupełnie inne działanie i inny transfer ( w ogóle to inna bajka, ale o karcie dźwiękowej nie myśl. Jeśli muza leci z kompa to musi oryginalny plik trafić do przetwornika, a nie przerobiony przez kompa, system i kartę dźwiękową). Jeśli muza idzie z kompa to tylko i wyłącznie musi iść drogą bez ingerencji - przykładowo komputera - temu tylko DAC pozostaje. Karta dźwiękowa do tego się nie nadaje kompletnie (ale to bardziej zaawansowane tematy, dlaczego DAC poradzi sobie dużo lepiej).

Jak kojarzę @Sofokles z jakimś Moon ma lub miał do czynienia, także może coś napisze ?

Jeśli chodzi o moją filozofię doboru sprzętu, to poleciłbym koniecznie skupić się nad kolumnami. Twoich nie znam, ale patrząc po cenie to nie sądzę, że choć raczkując zbliżą się do wzmaka (cudów w tych cenach nie ma). W mojej opinii kolumny nie powinny być tańsze niż wzmacniacz, choć są różne opinie. Ja jednak ze swojego doświadczenia wiem, że jednak to kolumny przede wszystim "narzucają" brzmienie.
Oczywiście nic od siebie nie powinno znacząco odstawać w jakości, ale to kolumny, potem wzmacniacz i potem źródło kształtują brzmienie. Kable i reszta podzespołów kształtuje je. Oczywiście są osoby, którzy uważają że podstawa to zasilanie lub kabel głośnikowy, ale ja osobiście takiego poglądu nie uznaję (jednak to dyskusja na dłuższą chwilę).

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#6 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: DiBatonio » pt 25 wrz 2020, 00:20

Sorel123 pisze:
czw 24 wrz 2020, 08:23
Cześć wszystkim użytkuje laptopa jako źródła laptop serii rock (6latek) posiadam wzmacniacz moon 340i integrated amplifier kolumny jbl northidge e Series e90

Chciał bym troszkę upgrade'owac system i uzyskać szerszą scenę może trochę więcej dolu i większe rozłożenie i separację dźwięków. W związku z powyższym zastanawiam się czy inwestować w jakiś dac (c/a)żeby na zasadzie poprawy karty dziwekowej z laptopa i tym samym sygnału czy inwestowac w nowe kolumny jeśli tak to co polecacie. Obecnie wydaje mi się że wzmacniacz mam dość dobrej klasy i jest to najmocniejszy element układanki i nie chciałbym popsuć jego możliwości. Chętnie rozejrzeć się za używanym sprzętem kwota to około 2500zl choć wolałbym wydać tak do 1500 zł
Zawsze warto użyć DACa zewnętrznego po USB, wewnętrzna karta dźwiękowa jako źródło to slaby wybór.
Ja gram z lapka gamingowego, system Windows wisi na SSD M2, reszta na HDD. Pliki hires 24/96-192
Generalnie lapka trzeba przygotować troszkę, programik fidelizer uruchamiasz przed odsłuchem, playerJRiver Media Center, u mnie DAC Hegel HD12, wzmocnienie Moon Neo 250i, okablowanie nie będę wymieniał, ale USB to AQ Carbon-polecam.
Apka do sterowania jak dla mnie lepsza Gizmo, jest JRemote, ale na moje ucho wprowadza więcej technicznego brzmienia w niektórych systemach może być na plus.
W JRiver sterowniki wybieram WASAPI, niektórzy wolą ASIO, używam jeszcze uzdrawiaczy do sygnału USB iFi silencer i iFi Defender.
Jest przestrzeń, plany, barwa, ale na to składa się jeszcze inne okablowanie systemu, bezpieczniki, absorbery pod sprzętem, kablami etc.
Gram w podobnym metrażu :)
Akustykę pomijam, bo to rzecz oczywista chyba.
;)
Odpowiadajac na pytanie, ja bym powiedział jedno i drugie ;)

P.S.
Przychylam się jeszcze do kwestii kolumn o której wspomniał @Simpson
Pomyśl o porządnym ustawieniu kolumn, dziwi mnie brak dołu z 340i.
Poszukaj ProAców na rynku wtórnym, niekoniecznie podłogowych ;)

Awatar użytkownika

seb
Czeladnik Audiolub

#7 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: seb » pt 25 wrz 2020, 09:07

Doradźcie mu coś do max 2500. Tyle może wydać na dac i kolumny.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#8 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: DiBatonio » pt 25 wrz 2020, 14:16

seb pisze:
pt 25 wrz 2020, 09:07
To szału nie będzie.

Autor tematu
Sorel123
Nowicjusz Audiolub

#9 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: Sorel123 » pt 25 wrz 2020, 14:27

DiBatonio pisze:
pt 25 wrz 2020, 14:16
seb pisze:
pt 25 wrz 2020, 09:07
To szału nie będzie.
No wiesz jestem w stanie najpierw kupić DAC a potem dozbierać i kupić kolumny (lub też odwrotnie) chodzi o to od czego lepiej zacząć temat.

Autor tematu
Sorel123
Nowicjusz Audiolub

#10 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: Sorel123 » pt 25 wrz 2020, 14:33

DiBatonio pisze:
pt 25 wrz 2020, 00:20
Sorel123 pisze:
czw 24 wrz 2020, 08:23

P.S.
Przychylam się jeszcze do kwestii kolumn o której wspomniał @Simpson
Pomyśl o porządnym ustawieniu kolumn, dziwi mnie brak dołu z 340i.
Poszukaj ProAców na rynku wtórnym, niekonieczni@Simpson

Dół jest, miałem na myśli o podbicie raczej dołu i środka niż góry, gdyż miałem doczynienia z DACiem, który to strasznie podnosił partie górne powodując, iż na niewiele zwiększonej głośności nie dało się tego słuchać i brzmienie robiło się płaskie, bez wyrazu ( DAC CA Magic 100)

Co do kolumn i akustyki to pomieszczenie jest po wstępnej aranżacji ( wyeliminiowane 1 odbicia) Kolumny są moim zdaniem ustawione w najlepszy zupełnie subiektywny możliwy dla mnie sposób, gdyż próbowałem kilku konfuguracji.

Autor tematu
Sorel123
Nowicjusz Audiolub

#11 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: Sorel123 » pt 25 wrz 2020, 14:41

Simpson pisze:
czw 24 wrz 2020, 23:54

O karcie dźwiękowej nie myśl, bo karta dźwiękowa stoi na przeciwnym biegunie co DAC. To zupełnie inne działanie i inny transfer ( w ogóle to inna bajka, ale o karcie dźwiękowej nie myśl. Jeśli muza leci z kompa to musi oryginalny plik trafić do przetwornika, a nie przerobiony przez kompa, system i kartę dźwiękową). Jeśli muza idzie z kompa to tylko i wyłącznie musi iść drogą bez ingerencji - przykładowo komputera - temu tylko DAC pozostaje. Karta dźwiękowa do tego się nie nadaje kompletnie (ale to bardziej zaawansowane tematy, dlaczego DAC poradzi sobie dużo lepiej).

Jak kojarzę @Sofokles z jakimś Moon ma lub miał do czynienia, także może coś napisze ?

Jeśli chodzi o moją filozofię doboru sprzętu, to poleciłbym koniecznie skupić się nad kolumnami. Twoich nie znam, ale patrząc po cenie to nie sądzę, że choć raczkując zbliżą się do wzmaka (cudów w tych cenach nie ma). W mojej opinii kolumny nie powinny być tańsze niż wzmacniacz, choć są różne opinie. Ja jednak ze swojego doświadczenia wiem, że jednak to kolumny przede wszystim "narzucają" brzmienie.
Oczywiście nic od siebie nie powinno znacząco odstawać w jakości, ale to kolumny, potem wzmacniacz i potem źródło kształtują brzmienie. Kable i reszta podzespołów kształtuje je. Oczywiście są osoby, którzy uważają że podstawa to zasilanie lub kabel głośnikowy, ale ja osobiście takiego poglądu nie uznaję (jednak to dyskusja na dłuższą chwilę).
Dzięki za rade mam chyba podobne zdanie, te kolumny faktycznie nie mogły by stać nawet na tej samej półce w sklepie co ten wzmacniacz. No ale mam takie opcje i dlatego też zastanawiam się czy szukać kolumn jak tak to jakich ? Dali Spector 6 pamiętam, że chyba dostały jakąś nagrodę w swojej klasie. Myślę też nad jakimś klipschem. To są modele, któe wydają mi się tak czysto teoretycznie warte posłuchania.

W kwestii DACa dzięki za zwrócenie uwagi. Myślę też czy nie lepiej było by aktualnie w tego daca zainwestować

Autor tematu
Sorel123
Nowicjusz Audiolub

#12 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: Sorel123 » pt 25 wrz 2020, 14:46

seb pisze:
czw 24 wrz 2020, 19:27
Zapomniałem, że Wolf nie ma usb. Potrzebny jest wtedy konwerter, czyli następna kasa.
Raspberry z nakładką dac np Hifiberry dac+pro powinna na początek wystarczyć. Wgrywasz system na kartę micro sd, podłączasz kabel lan, odpalasz i już. Podłączasz bezpośrednio do wzmacniacza. Z laptopa sterujesz za pomocą np Foobara. Możesz też z telefonu.W ograniczonym budżecie raczej nic lepszego nie znajdziesz. W Botland masz wszystko.
Kolumny masz takie, że dac, nawet bardzo drogi nie wniesie tutaj raczej zasadniczej zmiany. Sugeruję kupić najpierw Malinę, poczekać chwilę, sprzedać Jbl i kupić jak najlepsze kolumny. Heco aurora 700 wydaje się dobrym rozwiązaniem. Wiele osób je chwali. Popularne są też kolumny Pylona. Jeśli nie boisz się używek, wtedy masz szerszy wybór. W cenie nowych będziesz miał o wiele lepszy dźwięk. Z popularnych masz np Dynaudio.
Może koledzy z dużo większym doświadczeniem podpowiedzą coś więcej? @DiBatonio czy @Miles przerobili znacznie więcej sprzętu ode mnie.
Używek się nie boję, tylko chciałbym wiedzieć czego warto szukać :) Co do Heco Aurora to w sumie zapomniałem o nich, a faktycznie dużo osób je chwali, chętnie bym ich posłuchał. Dzięki za rade

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#13 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: DiBatonio » pt 25 wrz 2020, 14:47

Najpierw poszedłbym w kolumny, to one korelują ze wzmacniaczem i pomieszczeniem, ale coś lepszego niż te z przedziału 2,5tys, nawet jeśli chodzi o rynek wtórny.
Z Moonem dobrze grają ProAci, zobacz też Ushery np V601, słuchałem ich w większym pomieszczeniu niż twoje, czy moje.
Poszukaj coś na giełdzie hifi, może w swoich okolicach, żebyś mógł pożyczyć i posłuchać u siebie.
Dali nie słuchałem omijam je z daleka, Klipsh z nowych serii i w tym przedziale hmmm, nie wiem czy to dobry wybór.
Nie upieraj się tylko przy kolumnach podłogowych, ja gram w prawie 20m podstawkowymi z Moonem.
DAC CA Magc 100, to nie jest dobry kierunek.

P.S.
Ciekawi mnie jak realizujesz połączenie laptop wzmacniacz

Autor tematu
Sorel123
Nowicjusz Audiolub

#14 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: Sorel123 » pt 25 wrz 2020, 15:02

DiBatonio pisze:
pt 25 wrz 2020, 14:47
Najpierw poszedłbym w kolumny, to one korelują ze wzmacniaczem i pomieszczeniem, ale coś lepszego niż te z przedziału 2,5tys, nawet jeśli chodzi o rynek wtórny.
Z Moonem dobrze grają ProAci, zobacz też Ushery np V601, słuchałem ich w większym pomieszczeniu niż twoje, czy moje.
Poszukaj coś na giełdzie hifi, może w swoich okolicach, żebyś mógł pożyczyć i posłuchać u siebie.
Dali nie słuchałem omijam je z daleka, Klipsh z nowych serii i w tym przedziale hmmm, nie wiem czy to dobry wybór.
Nie upieraj się tylko przy kolumnach podłogowych, ja gram w prawie 20m podstawkowymi z Moonem.
DAC CA Magc 100, to nie jest dobry kierunek.

P.S.
Ciekawi mnie jak realizujesz połączenie laptop wzmacniacz
Nie wykluczam też monitorów na podstawce ( w studio mamy np. ADAMY A7X i całkiem nieźle się tam sprawują, jednak chcę aby dźwięk mimo wszystko wypełniał dobrze całe pomieszczenie), co do połączenia aktualnie mam podpięte je kablem RCA Lewo prawo i drugi koniec aktualnie to mały jack wpięty do wejścia słuchawkowego w laptopie. Zaraz obejrzę też modele, o których wspomniałeś.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#15 Co wybrać kolumny czy dac

Post autor: DiBatonio » pt 25 wrz 2020, 15:15

Ja gram podstawkami i też świetnie wypełniają pomieszczenie, dalej jak na 9 pokrętłem nie wychodzę.
Jest naprawdę dobrze, 20m to nie jest jakieś duże pomieszczenie.

ODPOWIEDZ