StereoWzmacniacz do Fyne audio f502

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

Autor tematu
Ghost79
Nowicjusz Audiolub

#1 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Ghost79 » sob 05 paź 2019, 21:39

Witam, okazyjnie nabyłem Fyne audio f502 i szukam wzmacniacza jaki by do nich pasował, poprzedni właściciel miał je podłączone do amplitunera Yamahy r-n 803d i grało to bardzo przyzwoicie ale wydawało mi się że brakowało trochę średnicy. U mnie będzie to grało w salonie ok 30m, muzyka ròżna od metalu to rzeczy spokojnych np Loreena Mckennitt.
Budżet 4,5 tys, używki też wchodzą w grę. Moje pomysły to:

Cambridge audio cxa80
Atoll in100
Atoll in200
Yamaha as1100
Czy to dobry kierunek?

Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#2 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Jackobtone » ndz 06 paź 2019, 10:48

Zależy czego oczekujesz od brzmienia.

Przerabiałem Cambridge Audio (cxa60 i cxa80), Atolle (In100se, in200sig), Yamahy (a-s501, a-s2000) też miałem. Podzielę się spostrzeżeniami:

CXA80 to przede wszystkim mocna góra, bardzo jasna. Na dluższą metę dla mnie męcząca. Trzeba mieć jednak na uwadze, że grał z Dali Zensor 7 - również bardzo jasnymi kolumnami. Po prostu źle sparowałem wzmacniacz z kolumnami. Z ciemniejszymi na pewno zagrałby o wiele lepiej. Basu nie oferował za wiele, mimo że Zensor 7 określiłbym jako przebasowione.

Atoll In100 i in200 to bardzo podobna szkoła grania. Grały u mnie z Zensorami 7 i Dynaudio X14. Zauważalne lekkie ocieplenie na wszystkich pasmach. Duży i mocny bas, bardzo przyjemny ale z tendencją do podbicia tego średniego zakresu, nieco zaokrąglony na dole. Scena lekko wypchnięta na słuchacza. Między IN100, a IN200 różnica jest taka, że moim zdaniem IN200 jest bardziej uporządkowany, wyrafinowany, spokojniejszy. Do metalu wybrałbym z tych dwóch IN100 - bardziej zawadiacki, rozrywkowy.

Yamahy mają to do siebie że grają neutralnie, to znaczy nie podkolorowują barwy. Może coś tam trochę dodają od siebie w dole pasma - lekko podbijają bas. Scena mocno wycofana, umiejscowiłbym ją za kolumnami. Górę określiłbym jako jasną.

Tak naprawdę wyboru musisz dokonać sam. Nie napiszę Ci, co ja bym odrzucił, a czego nie bo każdy słyszy inaczej, a także każdy ma inne warunki akustyczne etc. Tym bardziej że nie słuchałem kolumn Fynne i nie wiem jakim brzmieniem się charakteryzują. Napiszę to co piszę za każdym razem kiedy ktoś pyta co wybrać - sprawdź sam :) Wypożycz w sklepie, albo od kogoś na test, sprawdź jak to gra u Ciebie i wtedy będziesz mógł podjąć właściwą dla siebie decyzję.

Do listy odsłuchowej dopisałbym jeszcze Naima Nait 5si. Myślę że warto go sprawdzić do metalu. Charakteryzuje się szybkim, bardzo dynamicznym graniem ze sprężystym i mocnym basem.

Autor tematu
Ghost79
Nowicjusz Audiolub

#3 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Ghost79 » ndz 06 paź 2019, 13:25

Dzięki za odpowiedź, przede wszystkim zależy mi na dobrej dynamice przy cichych odsłuchach, dobrej stereofoni, rozdzielczości i głębi dźwięku, lubię raczej cieplejsze brzmienie ale też bez przesady. Fyne 502 są po ciepłej stronie z czystą i nie krzykliwą czy ostrą gòrą, raczej trochę miękkim basem ktòrego jest sporo i wydaje mi się że brakuje trochę średnicy i wypełnienia, dlatego myślę o wzmacniaczu ktòry by tu trochę poprawił tą średnicę i grało to razem ròwno całym pasmem.
Aha wydawało mi się też że amplituner Yamahay miał problem z dobrym napędzeniem tych kolumn i trzeba było sporo gałką kręcić żeby głośniej zagrały mimo że mają skuteczńość chyba 91db.

Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#4 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Jackobtone » ndz 06 paź 2019, 14:16

Skuteczność 91db jest bardzo przystępna i poradzi sobie z nią chyba każdy wzmacniacz, ale z kolei pokój odsłuchowy masz całkiem spory i nie wiem jak będzie z tą dynamiką przy cichym słuchaniu. Pod względem barwy - nie łączyłbym ciepłych kolumn z ciepłym wzmacniaczem. Atolle powinny dobrze sobie poradzić z dynamiką przy cichych odsłuchach. Potężne kondensatory w nich siedzą (chociaż in200 pewnie nieco lepiej). Tyle tylko, tak jak wspomniałem, grają ciepło. Yamaha gra neutralnie i mocy jej nie brakuje, mogłaby się sprawdzić z tymi kolumnami. Nie wiem jak z poleconym przeze mnie Naimem, bo co prawda Naimy grają tak jakby tej mocy miały więcej niż na papierze, ale oczywiście nie aż na taką skalę. :) Do miękkiego basu przydałoby się coś szybkiego i tu znów pojawia się dynamiczny i neutralny barwowo Naim 5si (ewentualnie gdyby okazało się że mocy ma za mało to możesz rozejrzeć się za używaną końcówką mocy np Naim NAP200, albo rozejrzeć się za używanym Naimem XS2). Dodatkowo sprawdziłbym Vincenta SV-227. Mocy mu nie brak. Dynamika podobna jak w Naimie, ale przy tym bardzo ładna średnica, uporządkowanie. To hybryda (lampa+tranzystor) w związku z czym możesz modelować dźwięk przez zmianę np głównej lampy na inną. Sąsiad ma, ostatnio wymienił główną lampę i przyznam, że ten Vincent rozłożył podczas testu (wtedy jeszcze mojego) Atolla In200sig. Barwie w tym przypadku trochę bliżej w stronę ciepła, ale na pewno nie aż tak jak w Atollu. To mogłoby być udane połączenie.

Jest jeszcze inna opcja, a mianowicie system dzielony. W założonym przez Ciebie budżecie może być ciężko, ale na pewno znalazłoby się coś fajnie grającego. Pytanie tylko czy miałeś już styczność z audio, czy to Twój pierwszy system stereo. Jeśli pierwszy to w dzielonkę nie ma się co bawić, najpierw musisz wyrobić sobie opinię co Ci się w brzmieniu podoba, co nie i wtedy do tego dążyć. Co prawda ja, mimo że trochę sprzętu już przerobiłem, zostałem z integrą. :)

Z drugiej strony to wszystko kwestia własnych upodobań i preferencji. Ja tylko daję wskazówki, jak ja bym to widział, ale oczywiście to co dla mnie brzmi świetnie, dla Ciebie nie musi.

Sprawdź Atolle (możliwe że przypadną do gustu), Yamahę, Vincenta i tego Naima. Tylko pamiętaj, najpierw odsłuch, potem zakup. Zakupy w ciemno rzadko kiedy wychodzą na dobre. Jeśli masz możliwość to wypożycz sprzęt do domu. Sklepy audio wypożyczają sprzęt za kaucją (można się dogadać). Przy zamówieniach internetowych masz zawsze 14-dniowe prawo zwrotu. Czasem sprzedawcy na OLX lub Allegro (na Allegro również zwrot ale tu akurat trzeba zawsze sprawdzić) zgadzają się na wypożyczenie sprzętu i sprawdzenie go, kwestia dogadania się. Jeśli nie uda Ci sie wypożyczyć to możesz umówić sie na odsłuch do sklepu audio. Zazwyczaj mają swoje sale odsłuchowe. Przygotują dla Ciebie wybrany sprzęt i sprawdzisz co i jak gra. No a potem koniecznie zabierz faworyta do domu na test. W domowych warunkach sprzęt może zagrać zupełnie inaczej niż w zaadaptowanej akustycznie sali, o tym tez warto pamiętać.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#5 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Sofokles » ndz 06 paź 2019, 19:41

@Jackobtone , jestem pod wrażeniem Twoich wypowiedzi. Przede wszystkim świetnie prawisz namawiając do odsłuchu, nie kupowania w ciemno.

@Ghost79 , to co Ci radzi i podpowiada @Jackobtone to święta prawda. Zastosuj się do tego typu porad, a sukces gwarantowany. Dawno nie czytałem tak merytorycznej i dobrej porady.

Przede wszystkim odsłuch u siebie, to jest konieczność i niezaprzeczalna konieczność.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#6 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Jackobtone » pn 07 paź 2019, 18:19

@Sofokles dziękuję za miłe słowa :) A co do kwestii poszukiwania sprzętu przez autora postu, raz jeszcze: odsłuch gwarancją sukcesu w wyborze.

Autor tematu
Ghost79
Nowicjusz Audiolub

#7 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Ghost79 » pn 07 paź 2019, 18:26

Dzięki za wyczerpującą odp.

Wizualnie najbardziej mi się podoba Yamaha i chętnie bym jej posłuchał tylko ciężko z używkami a tym bardziej w moich rejonach. Naim mi się kompletnie nie podoba, najłatwiej chyba będzie posłuchać Atolla i CA cx80. Na giełdzie hi fi jest jedną Yamaha ale as 2100 za 5,5tys trochę przekracza mòj budżet i trochę daleko ode mnie.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#8 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 18:48

Ale to nie ma się podobać z wyglądu, to ma grać, a nie ładnie wyglądać.

Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#9 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Jackobtone » pn 07 paź 2019, 19:01

Uwierz mi że do wszystkiego wizualnie można się przekonać 😃 Mi Naim początkowo tez się nie podobał, po tym jak miałem przez 5 lat Yamahę A-S501. Nie mniej jednak to kwestia przyzwyczajenia. Obecnie stoi u mnie Naim Nait XS2 i odkładam na Naima ND5XS i tak jak początkowo Naim był fuj, tak teraz napatrzeć się nie mogę. Podobnie miałem z Atollem IN100. Każda firma prezentuje swój unikalny charakter.
Co do Yamahy A-S2100 ponoć gra lepiej od wspomnianej przeze mnie (stojącej u mnie w salonie) Yamahy A-S2000. Napisałem „ponoć” bo sam nie słuchałem i nie mogę się w tej kwestii wypowiedzieć.
Jak by nie patrzeć rynek wtórny jest ubogi w dobry sprzęt audio, bo jeśli coś gra dobrze to po co to ruszać :). Wiadomo, zdarzają się wyjątki gdy komuś już naprawdę się znudzi to co ma, albo potrzebuje wydać trochę gotówki tak dla zasady i wtedy pojawiają się okazjonalne oferty naprawdę dobrego sprzętu.
A tak swoją drogą, co jest źródłem w Twoim systemie?

Autor tematu
Ghost79
Nowicjusz Audiolub

#10 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Ghost79 » pn 07 paź 2019, 20:19

Aktualnie nic, sprzedałem Marantza pm7003 i CD 5004 i MA bronze 6. Doraźnie myślę o podłączeniu chromcasta do wzmaka a jak odłożę to poszukam jakiegoś streamera, jeżeli chodzi o CD to się jeszcze zastanowię czy wogòle go kupować,chociaż szkoda żeby płyty się tylko kurzyły.
Myślę jeszcze żeby pòźniejszym czasie kupić gramofon więc fajnie by było jakby wzmak miał wejście phono, podobno w as1100 jest dobry przedwzmacniacz.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#11 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 20:36

Zastanawiasz się nad zasadnością posiadania CD, a chcesz wejść w bardzo wymagające i kłopotliwe medium jakim jest gramofon?
A ile masz tych płyt CD, jeśli można wiedzieć?

Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#12 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Jackobtone » pn 07 paź 2019, 20:40

Płyty nie muszą się kurzyć. Zrób rip swojej biblioteki i wrzuć na dysk. Ja tak zrobiłem ostatnio. Zgrałem za pośrednictwem PC koło 500 płyt z domowej biblioteki i wrzuciłem na Synology NAS. No i praktycznie przestałem korzystać ze Spotify. Wszystko co lubię mam w bardzo dobrej jakości pod ręką :)
Wcześniej korzystałem z Yamahy WXC-50, ale jakiś czas temu ją sprzedałem. Zamówiłem RPi4 i nakładkę Allo Boss Dac i zobaczę jak spisuje się w postaci streamera. Planuję zainstalować Moode. Mówi się że taka malinka gra jak dobrej klasy streamer za 3-4k zł. Zobaczymy ile w tym prawdy 😁

Autor tematu
Ghost79
Nowicjusz Audiolub

#13 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: Ghost79 » pn 07 paź 2019, 20:48

Płyt mam ok 150 może troszkę więcej plus, jeżeli chodzi o gramofon chcę się przekonać czy rzeczywiście jest tak ròżnica w dźwięku w porównaniu do źròdeł cyfrowych jak niektórzy uważają.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#14 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 21:33

Jak ktoś ma dobry tor oparty na cyfrze, to żaden budżetowy drapak temu nie podskoczy, ale jak lubisz przeszkadzajki typu trzaski, czasem przeskakiwanie wkładki, zmiana strony co 5 utworów i takie tam, to czemu nie.
Winyle są zdigitalizowane od ponad 30 lat, ale jak chcesz próbować to dlaczego nie, twój wybór.
Pamiętaj, że za jedną naprawdę dobrą płytę LP, kupisz z 3 szt CD.
Chromecast, to tani i całkiem fajny wybór, ostatnio pojawiło się coś ciekawszego chyba, ale mogę się mylić, myślę, że warto się temu przyjrzeć.
https://www.tophifi.pl/stereo/odtwarzac ... ink-1.html

P.S.
Mam więcej płyt CD i to dobrych wydań i realizacji, a od kilku lat jestem plikowcem, jakoś tak wyszło, wolę płyty hires wysokiej "rozdzielczości" 😛

Awatar użytkownika

seb
Poszukiwacz Audiolub

#15 Wzmacniacz do Fyne audio f502

Post autor: seb » pn 07 paź 2019, 21:57

@Jackobtone czytałem o Twoich poszukiwaniach. Też zastanawiam się nad Maliną. Jak już się z nią zapoznasz, to daj znać co i jak.

ODPOWIEDZ