• Administrator
  •  
    Szanowne Koleżanki i Koledzy, mamy przyjemność poinformować, że dnia 12 sierpnia 2018 roku zaistnieliśmy w serwisie społecznościowym Facebook.

https://www.facebook.com/Audiolubpl-126642174647955/

Zapraszamy serdecznie do polubienia i obserwowania.

StereoNasze systemy

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

DAS
Junior Audiolub

#106 Nasze systemy

Post autor: DAS » śr 20 cze 2018, 18:24

Dobra, pojeżdże kolumnami i popatrze jakieś wytłumienia, coś pokombinuje w tym tygodniu jeszcze :-)
Jestem prawie największym specem i znawcą Onkyo i Heco :D

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#107 Nasze systemy

Post autor: Rega » śr 20 cze 2018, 19:45

@DAS Nie znasz piosenki Skaldów ??? No może nie ten wiek. Chodzi o to, jak mówi tekst tej piosenki, że
... nie oto chodzi by złowić króliczka, ale by GONIĆ GO, ALE BY GONIĆ GO, ALE BY GONIĆ GO...,,

DAS
Junior Audiolub

#108 Nasze systemy

Post autor: DAS » śr 20 cze 2018, 22:17

:lol: i wciąż i wciąż gonić :lol: ja podchodzę za bardzo emocjonalnie, ja pisałem Michałowi na prv że przez tą audiofilie to proszki antydepresyjne łykam :lol: chcę być po prostu szczęśliwym miłośnikiem :D i tak czeka mnie teraz przeprawa z kupieniem gramofonu, zacząłem już czytać forum, ten pierwszy wstęp który napisał Belfer, już przeczytałem, teraz resztę przeczytam :-)
Jestem prawie największym specem i znawcą Onkyo i Heco :D

voyslav
Nowicjusz Audiolub

#109 Nasze systemy

Post autor: voyslav » wt 10 lip 2018, 20:22

Witam. Mój sprzęt to dość tradycyjna sprawa. A więc, Yamaha AX- 900 kolumny.. ha ha Tonsil.. ale nie do końca. Otóż gwizdki z Haga harmony tav 606 3,5v. Średnie z Altusa, subwoofer z Tonsila oryginał. Rozglądam się za jakimś sensownym blu-ray'em do tego. Myślę również o preambrze lampowym. Np tatą harmony. Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Angel
Administrator - Niewidoczni Akademicy

#110 Nasze systemy

Post autor: Angel » wt 10 lip 2018, 23:52

@voyslav, dzięki za wpis. Zestaw może być tradycyjny, czy nawet skromny. Każdy od czegoś zaczynał.
Takie fora jak nasze, są między innymi właśnie po to, by te zestawy rozwijać. Ale to nie jest wbrew pozorom tak prosta sprawa, że dobierze się jakieś elementy pasujące elektrycznie i będzie dobrze grało.
Tak było tylko w PRLu. ;) To znaczy, że nie grało dobrze, bo było na ogół kiepsko, ale że się dobierało parametrami elektrycznymi, by zminimalizować ryzyko spalenia się kiepskich głośników.
To zresztą opowieści na zupełnie inny wątek.

Na razie uściślijmy tylko pewne pojęcia. Nie ma w kolumnie głośnikowej czegoś takiego jak gwizdek.
Tu znajdziesz głośnik wysokotonowy, kopułkę wysokotonową, czy tubę wysokotonową. To są prawidłowe nazwy.
Gwizdek, to kiedyś (bo już nawet nie teraz) w żargonie głównie właśnie wysokotonowy głośnik tubowy.
Głośnik średniotonowy, to kolejna poprawna nazwa.
Największy jest na ogół głośnik niskotonowy albo średnio-niskotonowy. Nieraz z angielska zwany wooferem.
Ale to polskie forum, piszmy więc po polsku.
Subwoofer, to coś zupełnie innego. Jest on osobnego typu urządzeniem. To na ogół głośnik niskotonowy (lub zespół takich głośników) w osobnej obudowie (stąd przedrostek "sub"). Subwoofery mogą być pasywne (jak większość kolumn do użytku domowego - wymagają zasilenia wzmacniaczem) albo aktywne (mają wbudowany w obudowę wzmacniacz).
Subwoofery stosuje się raczej w kinie domowym. Bardzo rzadko w stereo. Tu raczej tylko dedykowane, dopasowane przez producenta zestawy.

Odtwarzacz Blu-ray sugeruje bardziej zastosowanie do kina domowego, ew. do oglądania/słuchania koncertów.
Jeśli chcesz słuchać muzyki i potrzebujesz źródła polecam odtwarzacz CD. Będziesz miał lepszą jakość dźwięku.
Ale nie wiem czego oczekujesz? Nie napisałeś do czego ma to służyć.

Chodzi Ci chyba o preamp lampowy? Czyli o przedwzmacniacz. Tak?
Na pewno byłby sens wykorzystać Yamahę AS-900 jako końcówkę mocy i dać tam przedwzmacniacz lampowy.

Tata Harmony niech sobie odpoczywa. 8-) Lecz czy Taga Harmony będzie odpowiedniej jakości przedwzmacniaczem? To zależy od jego klasy. Ja celowałbym raczej w przedwzmacniacz DIY. Albo jakiś markowy, używany.
Na pewno dobrym przedwzmacniaczem można nie tylko zmienić barwę dźwięku zestawu, ale też poprawić jego jakość.

Akustyka pomieszczenia odsłuchowego i kolumny powinny przynieść więcej dobrego, jeśli o nie zadbasz.
Nie wiem co to za składak, te Twoje kolumny, ale nie wróżę temu nic dobrego.
Kolumny, tak jak system, trzeba umiejętnie złożyć. Tu nawet potrzebna jest dużo większa wiedza.
Zawsze odradzam samodzielne składanie kolumn z tego, co akurat jest pod ręką. To domena konstruktorów i to najlepszych.
Bo tym przeciętnym też nie zawsze to dobrze wychodzi.
Rada. Kup najpierw przyzwoite kolumny. One powinny wnieść najwięcej jeśli chodzi o jakość i barwę dźwięku.
Jakie kolumny? Nie wiem. Nie znam Twoich preferencji brzmieniowych.
I to znów dywagacje na osobny wątek. Jeśli chcesz o tym dyskutować załóż nowy temat. Może być w dziale Początki w Audio - Video.

Awatar użytkownika

DamaDama
Początkujący Audiolub

#111 Nasze systemy

Post autor: DamaDama » pn 23 lip 2018, 21:22

Mała aktualizacja u mnie :)

Focale znalazły nowego, szczęśliwego nabywcę.

Nadszedł czas Goodmansów :)

Póki co bez stolika na sprzęt z racji zajęcia miejsca przez płytotekę.

Póki co bez preampa gramofonowego bo gramofony i tak mają obcięte kable zasilające - musiałem rozciąć żeby wyciągnąć przewody XLR zza szafki bez demontażu płytoteki. Tak, wiem. Czasem jestem leniem. A kable i tak miałem wymienić bo miały brytyjskie wtyczki.

Póki co słucham sobie płyt CD.

A konfiguracja wygląda tak:
Transport to JVC XL-Z331 podłączony coaxem do DACa.
DAC Phoenix Audio - ulepszona konstrukcja California Audio Labs Sigma II.
Źródłem zawrotnej mocy 2x2.5W jest ECL86 Phoenix Audio. I tak nie odkręcam na więcej niż 1/3 skali. Nie ma sensu.
Kable między wzmacniaczem i kolumnami to zakupione na naszym, zacnym forum Kimber 4PR od użytkownika @Simpson
No i najważniejsze:
Kolumny DIY oparte na Goodmansach Axiom 301, wspartych Fostexami FT7RP, w środku kable z ciężkiej miedzi i wytłumienie dwoma rodzajami materiału o różnych gęstościach aby jak najlepiej to wszystko brzmiało. Jeden z materiałów to "kołderka" 30mm a między nim a obudowami z MDFu jest taki typowy "ścierkowy" materiał.

Interconnecty między przetwornikiem a wzmakiem będę miał jutro :) A lampowy preamp phono to za jakiś czas...

Kilka rzeczy w kolumnach jest jeszcze do zrobienia, min. założenie kolców Soundcare Superspike oraz fornirowanie :)

Znam przybliżony efekt końcowy ale sam chcę doświadczyć różnic i po pewnym czasie dołączę wstęgi, bo na razie są wprawione tylko dla uszczelnienia obudowy.

Pomimo tego, że kolumny nie stoją jeszcze na kolcach, to słucha się tego przemiło. Niskie częstotliwości są dobrze odtwarzane, nie ma mowy o żadnym dudnieniu. Wokale i instrumenty brzmią świetnie. W porównaniu do Focali nowe kolumny nie mają tak szerokich kątów rozchodzenia się dźwięku. Niestety. Ale na tym się kończą wady :)

W załączniku zdjęcie z sobotniego nocnego odsłuchu.
Załączniki
IMG-1766.JPG
Wszystko ma znaczenie.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator - Niewidoczni Akademicy

#112 Nasze systemy

Post autor: Angel » pn 23 lip 2018, 23:41

@DamaDama, gratuluję nowych kolumn. Bardzo fajnie wyglądają i na pewno nie gorzej grają.
Zawsze miałem słabość do tego typu konstrukcji, ale nigdy dość odwagi, czy środków, by takie sobie sprawić.
Chodzi o drugi system, bo swoich Sonusów chyba nie zamienię na żadne inne.

Na pewno dźwięk w Twoim zestawie będzie jeszcze ewoluował. Bo sporo jak widzę tu jeszcze zmienisz.
Jaki interkonekt będziesz miał?

Nie widzę tu transportu ani DACa. Gdzie stoją?

Bardzo przyjemnie wygląda też wzmacniacz ECL86 Phoenix Audio. Jeśli napędza Twoje kolumny, to muszą być naprawdę wysokoskuteczne. Choć po podłączeniu głośników wysokotonowych pewnie ta skuteczność się zmniejszy. Prawda?
Płytoteka jak widzę pełni też rolę dyfuzora. I bardzo dobrze. Najlepiej by mieć takie "ustroje" na każdej ścianie. :D

Awatar użytkownika

DamaDama
Początkujący Audiolub

#113 Nasze systemy

Post autor: DamaDama » wt 24 lip 2018, 08:20

DAC stoi na transporcie pod półką z Ikei za stolikiem. Można powiedzieć, że póki co mam mocno "polowe warunki".

Kable - to w zasadzie nie wiem bo to ma być niespodzianka. Niespodzianka od znawcy tematu :)

Co do kwestii akustycznych to faktycznie płyty robią sporo roboty.

A kolumny czasem są podawane jako 96dB, czasem 99dB. Postaram się wydębić aparaturę pomiarową i wtedy zobaczę :) Z załączonymi Fostexami najprawdopodobniej zagrają odrobinę ciszej.
Wszystko ma znaczenie.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#114 Nasze systemy

Post autor: Audio Autonomy » wt 24 lip 2018, 14:12

@DamaDama, fajnie to wygląda! No i świetnie, że udało Ci się już uruchomić kolumny. Nic tak nie cieszy, jak sprzęt, który się wykona własnoręcznie :D
Zdradzisz jaki rodzaj obudowy zastosowałeś - linia transmisyjna, BR, czy jeszcze coś innego? Sam projektowałeś, czy korzystałeś z jakiegoś gotowca?
Angel pisze:
pn 23 lip 2018, 23:41
Płytoteka jak widzę pełni też rolę dyfuzora. I bardzo dobrze. Najlepiej by mieć takie "ustroje" na każdej ścianie. :D
Myślę, że @DamaDama będzie powoli zapełniał wszystkie pozostałe ściany takimi ustrojami 8-)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

DamaDama
Początkujący Audiolub

#115 Nasze systemy

Post autor: DamaDama » wt 24 lip 2018, 20:19

@Audio Autonomy Projekt dostałem. Teoretycznie to wygląda jak TLka, port jest większy niż połowa powierzchni membrany - czyli nie jest to BR. OB bym tego nie nazwał.

Goodmans w projektach swoich obudów pod głośniki 12" zalecał użycie A.R.U. (Accoustic resistant unit), który powodował, że obudowa zmieniała się w aperiodyczną (przepraszam za spolszczenie "Aperiodic") czyli z otworem stratnym. Ja nie mam takowego wynalazku i gra to basem nadzwyczaj dobrze.

Jeśli chodzi o samo sklecenie obudów, to tym razem zleciłem to w zakładzie stolarskim bo po przeprowadzce nie miałem miejsca gdzie to złożyć. Poprzednie krowy (też według projektu Goodmansa) składałem sam bo miałem gdzie. Klejone Rakolem i skręcane na konfirmaty. Przed przeprowadzką i po wyjęciu konfirmat (recycling, a co!) próbowałem rozwalić obudowy (bo musiałem coś z nimi zrobić - w nowym miejscu nie miałbym gdzie ustawić) "Adasiem" gdy stwierdziłem, że muszę je jakoś zutylizować. Nie dało rady tego rozwalić, więc po 3 uderzeniach i praktycznie żadnych śladach po tychże, obudowy zostały po prostu schowane. I pewnie przerobię jedną na szafkę na sprzęt audio :D

Albo oddam komplet jakiemuś audiolubowi. Oczywiście okolice Łodzi wchodzą w rachubę bo ciężkie to cholerstwo, nawet nieuzbrojone.
Wszystko ma znaczenie.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#116 Nasze systemy

Post autor: Audio Autonomy » śr 25 lip 2018, 07:51

@DamaDama - szkoda, że nie mam bliżej do Łodzi, bo chętnie posłuchałbym Twoich Goodmansów. Wyglądają bardzo zachęcająco :)
Jeszcze raz gratuluję fajnego zestawu!

P.S.
DamaDama pisze:
wt 24 lip 2018, 20:19
obudowy zostały po prostu schowane. I pewnie przerobię jedną na szafkę na sprzęt audio :D
Pomysł z wykorzystaniem starej obudowy jest bardzo dobry. Ja sam mam w piwnicy całą stertę starych pudeł DIY po podstawkowych kolumnach i nie wiem co z nimi zrobić. Chyba przearanżuję je na karmniki dla ptaków, bo nic innego mi nie przychodzi do głowy :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

DamaDama
Początkujący Audiolub

#117 Nasze systemy

Post autor: DamaDama » śr 25 lip 2018, 19:26

@Audio Autonomy Jeśli przedni panel jest demontowalny, to proponuję powiesić je w dość swobodnej aranżacji na ścianie i porobić z nich półki na płyty, książki i inne bibeloty :D

Albo i nie. Nie chcę się bawić w dekoratora
Wszystko ma znaczenie.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#118 Nasze systemy

Post autor: Audio Autonomy » śr 25 lip 2018, 21:04

Właśnie nie są one demontowalne. @DamaDama pomysł na półkę z takiej obudowy jest całkiem fajny. Musiałbym tylko wyciąć przednią ściankę... ale to już chyba temat na inny wątek :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

marek44
Junior Audiolub

#119 Nasze systemy

Post autor: marek44 » sob 28 lip 2018, 20:57

Czesc wszystkim.
Aktualizuje mój system, wystąpiły u mnie pewne zmiany. Monitory nie stoją już wysoko na meblach , ale na ciężkich komodach (robionych pod zamówienie) dużo niżej , jeden na wysokości uszu drugi 20 cm wyżej(taki trochę błąd przy projekcie z mej strony , miały być standy ale już się nie zmieszczą ,myślę o podkładce z płyty granitowej).
Nie chciałbym też dawać monitorów na półki wysoko na ścianę, ale dotychczasowe ustawienie daje mi trochę do myślenia .
Na podłodze kupiłem dywan shagy choć czasem wolałbym być bez dywanu.
Pokój jest przechodni.
Za głowa jak siedzę mam pustą ścianę ok 40 cm.
Myślę o jakimś obrazie na styropianie , co wy na to , czy np. styropian wymiary ok 80 cm szer.na 50 cm wysokości da jakiś efekt.
Proszę o podpowiedzi ☺
Załączniki
1532804213684-993762709.jpg
153280419017328998735.jpg

marek44
Junior Audiolub

#120 Nasze systemy

Post autor: marek44 » sob 28 lip 2018, 21:24

Czesc wszystkim
Aktaluzuje mój system, nastąpiły pewne zmiany.
Wcześniej monitory stały wysoko na meblach teraz na ciężkich komodach prawie na wysokosci uszu.
Zamysł był trochę inny miały być standy ale się nie zmieściły ,
Myślę dorobić podkladke z granitu ponieważ jedna komoda jest niższa o ok 20 cm (ta bardziej na wys uszu).
Moja połówkę czasem irytują monitory na komodach , ale ja niechcialbym umieszczać ich wyżej na półkach na ścianie.
Co myślicie o tych monitorach na komodach ?
Myślę jeszcze aby na pustej ścianie za głowa ok 40 cm powiesić obraz na steropianie ( nie za szyba), czy styropian ma jakies własności akustyczne.
Proszę o podpowiedzi.
Zalanczam również zdjęcia
Załączniki
1532805872713651619125.jpg
1532805815794-42960056.jpg

ODPOWIEDZ