• Administrator
  •  
    Szanowni Forumowicze. W dziale PUB został utworzony nowy wątek forumowy - Oddział Zamknięty. O co chodzi, proszę przeczytajcie wstępniak, czyli pierwszy tam post. Życzymy miłej zabawy.

Wątek jest dostępny i widoczny po zalogowaniu się na Forum.

StereoNasze systemy

Wzmacniacze, przedwzmacniacze, końcówki mocy, amplitunery, odtwarzacze stereo, streamery, przetworniki analogowo – cyfrowe, kolumny głośnikowe.

DAS
Junior Audiolub

#106 Nasze systemy

Post autor: DAS » śr 20 cze 2018, 18:24

Dobra, pojeżdże kolumnami i popatrze jakieś wytłumienia, coś pokombinuje w tym tygodniu jeszcze :-)
Jestem prawie największym specem i znawcą Onkyo i Heco :D

Awatar użytkownika

Rega
Poszukiwacz Audiolub

#107 Nasze systemy

Post autor: Rega » śr 20 cze 2018, 19:45

@DAS Nie znasz piosenki Skaldów ??? No może nie ten wiek. Chodzi o to, jak mówi tekst tej piosenki, że
... nie oto chodzi by złowić króliczka, ale by GONIĆ GO, ALE BY GONIĆ GO, ALE BY GONIĆ GO...,,

DAS
Junior Audiolub

#108 Nasze systemy

Post autor: DAS » śr 20 cze 2018, 22:17

:lol: i wciąż i wciąż gonić :lol: ja podchodzę za bardzo emocjonalnie, ja pisałem Michałowi na prv że przez tą audiofilie to proszki antydepresyjne łykam :lol: chcę być po prostu szczęśliwym miłośnikiem :D i tak czeka mnie teraz przeprawa z kupieniem gramofonu, zacząłem już czytać forum, ten pierwszy wstęp który napisał Belfer, już przeczytałem, teraz resztę przeczytam :-)
Jestem prawie największym specem i znawcą Onkyo i Heco :D

voyslav
Nowicjusz Audiolub

#109 Nasze systemy

Post autor: voyslav » wt 10 lip 2018, 20:22

Witam. Mój sprzęt to dość tradycyjna sprawa. A więc, Yamaha AX- 900 kolumny.. ha ha Tonsil.. ale nie do końca. Otóż gwizdki z Haga harmony tav 606 3,5v. Średnie z Altusa, subwoofer z Tonsila oryginał. Rozglądam się za jakimś sensownym blu-ray'em do tego. Myślę również o preambrze lampowym. Np tatą harmony. Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Angel
Administrator - Niewidoczni Akademicy

#110 Nasze systemy

Post autor: Angel » wt 10 lip 2018, 23:52

@voyslav, dzięki za wpis. Zestaw może być tradycyjny, czy nawet skromny. Każdy od czegoś zaczynał.
Takie fora jak nasze, są między innymi właśnie po to, by te zestawy rozwijać. Ale to nie jest wbrew pozorom tak prosta sprawa, że dobierze się jakieś elementy pasujące elektrycznie i będzie dobrze grało.
Tak było tylko w PRLu. ;) To znaczy, że nie grało dobrze, bo było na ogół kiepsko, ale że się dobierało parametrami elektrycznymi, by zminimalizować ryzyko spalenia się kiepskich głośników.
To zresztą opowieści na zupełnie inny wątek.

Na razie uściślijmy tylko pewne pojęcia. Nie ma w kolumnie głośnikowej czegoś takiego jak gwizdek.
Tu znajdziesz głośnik wysokotonowy, kopułkę wysokotonową, czy tubę wysokotonową. To są prawidłowe nazwy.
Gwizdek, to kiedyś (bo już nawet nie teraz) w żargonie głównie właśnie wysokotonowy głośnik tubowy.
Głośnik średniotonowy, to kolejna poprawna nazwa.
Największy jest na ogół głośnik niskotonowy albo średnio-niskotonowy. Nieraz z angielska zwany wooferem.
Ale to polskie forum, piszmy więc po polsku.
Subwoofer, to coś zupełnie innego. Jest on osobnego typu urządzeniem. To na ogół głośnik niskotonowy (lub zespół takich głośników) w osobnej obudowie (stąd przedrostek "sub"). Subwoofery mogą być pasywne (jak większość kolumn do użytku domowego - wymagają zasilenia wzmacniaczem) albo aktywne (mają wbudowany w obudowę wzmacniacz).
Subwoofery stosuje się raczej w kinie domowym. Bardzo rzadko w stereo. Tu raczej tylko dedykowane, dopasowane przez producenta zestawy.

Odtwarzacz Blu-ray sugeruje bardziej zastosowanie do kina domowego, ew. do oglądania/słuchania koncertów.
Jeśli chcesz słuchać muzyki i potrzebujesz źródła polecam odtwarzacz CD. Będziesz miał lepszą jakość dźwięku.
Ale nie wiem czego oczekujesz? Nie napisałeś do czego ma to służyć.

Chodzi Ci chyba o preamp lampowy? Czyli o przedwzmacniacz. Tak?
Na pewno byłby sens wykorzystać Yamahę AS-900 jako końcówkę mocy i dać tam przedwzmacniacz lampowy.

Tata Harmony niech sobie odpoczywa. 8-) Lecz czy Taga Harmony będzie odpowiedniej jakości przedwzmacniaczem? To zależy od jego klasy. Ja celowałbym raczej w przedwzmacniacz DIY. Albo jakiś markowy, używany.
Na pewno dobrym przedwzmacniaczem można nie tylko zmienić barwę dźwięku zestawu, ale też poprawić jego jakość.

Akustyka pomieszczenia odsłuchowego i kolumny powinny przynieść więcej dobrego, jeśli o nie zadbasz.
Nie wiem co to za składak, te Twoje kolumny, ale nie wróżę temu nic dobrego.
Kolumny, tak jak system, trzeba umiejętnie złożyć. Tu nawet potrzebna jest dużo większa wiedza.
Zawsze odradzam samodzielne składanie kolumn z tego, co akurat jest pod ręką. To domena konstruktorów i to najlepszych.
Bo tym przeciętnym też nie zawsze to dobrze wychodzi.
Rada. Kup najpierw przyzwoite kolumny. One powinny wnieść najwięcej jeśli chodzi o jakość i barwę dźwięku.
Jakie kolumny? Nie wiem. Nie znam Twoich preferencji brzmieniowych.
I to znów dywagacje na osobny wątek. Jeśli chcesz o tym dyskutować załóż nowy temat. Może być w dziale Początki w Audio - Video.
Audiolub to mój klub.

ODPOWIEDZ