Vademecum AudiolubaJak sprowadzać używany sprzęt Hi-Fi z UE? (wymiana informacji i doświadczeń)

Artykuły, recenzje, opisy, poradniki
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomasz2017
Nowicjusz Audiolub
Posty: 8
Rejestracja: wt 12 wrz 2017, 11:44
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#1 Jak sprowadzać używany sprzęt Hi-Fi z UE? (wymiana informacji i doświadczeń)

Post autor: Tomasz2017 » czw 28 wrz 2017, 20:03

Prezentuję poniżej zaktualizowany wpis na temat sprowadzania używanego sprzętu Hi-Fi z UE (głównie z Niemiec i UK). W porównaniu w poprzednią wersją z 2014r. zostały zaktualizowane informacje na temat zakupów na ebay, dorzuciłem parę informacji o usługach kurierskich. Rynek brytyjski i niemiecki oferuje często klasowy sprzęt w dobrym stanie i na prawdę warto rozważać ten kierunek zakupów. Być może są inne ciekawe kierunki – na przykład Skandynawia, więc jeżeli ktoś chciałby coś napisać na ten temat to zachęcam.

I. Gdzie za granicą kupować używany sprzęt elektroniczny?

Wprawdzie informacje podane w tym wątku mogą posłużyć do sprowadzania sprzętu z całej UE (a właściwie z całego EOG - Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje kraje UE oraz inne kraje europejskie nie należące do UE), to jednak ze względów językowych i logistycznych popularnymi kierunkami, z których sprowadza się używany sprzęt elektroniczny są Wielka Brytania i Niemcy.

Co zrobić, żeby kupić sprzęt od Niemca czy Brytyjczyka?

Kupowanie poza ebay: Sprzęt w Niemczech jest wystawiany głównie na portalu kleinanzeigen.ebay.de (nie mylić z ebay.de – to dwa różne portale). W przypadku ofert na kleinanzeigen.ebay.de, umieszczony przy cenie skrót „VB” oznacza, że cena jest do negocjacji (Verhandlungbasis); jeżeli w tytule lub w treści oferty Niemiec używa skrótu „OVP” lub pisze „Originalverpackung” to znaczy, że ma w komplecie oryginalne opakowanie, co rozwiązuje sprawę zapakowania sprzętu na czas transportu.

Sprzęt w UK można znaleźć np. na gumtree. W Niemczech i UK zasada jest taka sama: najpierw pytasz się czy oferta jest aktualna. Jeżeli tak to poproś o szczegółowe zdjęcia i upewnij się w jakim stanie wizualnym jest sprzęt. Poproś też sprzedającego o potwierdzenie informacji nt. stanu technicznego sprzętu, który zadeklarował w ofercie sprzedaży. O ile nie wynika to z treści oferty zapytaj się czy sprzedający jest w stanie sprzęt porządnie zapakować do wysyłki (najlepiej w firmowe kartony). Jeżeli jest w stanie to niech poda numer konta i pełne dane do przelewu: imię, nazwisko, adres, numer telefonu dla kuriera. Zanim dokonasz przelewu sprawdź w google czy do podanego numeru konta i danych teleadresowych nie wyskakują jakieś nieprzychylne komentarze. Zasadniczo się to nie zdarza, ponieważ ktoś kto posiada konto w banku na terenie EOG jest bankowi znany i nie będzie ryzykował oszustwa w sytuacji gdy policja łatwo może go namierzyć. Możesz też zasymulować przelew w systemie własnego banku w Polsce, w którym masz konto, i wpisać na próbę w polu „odbiorca przelewu” numer konta sprzedającego – niekiedy wyświetli się nazwa banku i kraj odbiorcy (taką możliwość na pewno dają takie banki w Polsce jak PKO BP SA i mbank) - możesz się zorientować czy podane konto faktycznie jest w banku w kraju sprzedawcy. Jeżeli nie to zastanów się czy nie warto zrezygnować z transakcji.

Jeżeli wszystko jest w porządku dokonujesz przelewu i masz sprzęt zaklepany a następnie organizujesz transport (o spedytorach napiszę później).

Jeżeli natomiast sprzedający zapakować nie chce to generalnie jest problem. Można po sprzęt pojechać samemu lub poprosić znajomego. Można też zarezerwować sprzęt na 2-3 dni a następnie poszukać w google przewoźnika, który będzie w stanie odebrać niezapakowany sprzęt w tej lokalizacji, w której znajduje się sprzedawca, bezpiecznie go zapakować i dostarczyć do Polski (najlepiej do Twojego domu ale nieraz prywatni kurierzy nie obsługują całej Polski i trzeba się pofatygować gdzieś samochodem lub ewentualnie zlecić dodatkową przesyłkę kurierską w Polsce, co może o parę złotych podnieść koszty). Nigdy z tej możliwości nie korzystałem. Jednak z zapakowaniem sprzętu przez osobę niedoświadczoną w pakowaniu elektroniki może się wiązać pewne ryzyko. Gdy już takiego przewoźnika znajdziesz to informujesz Brytyjczyka/Niemca, że chcesz wykonać przelew i uzgadniasz dogodny dla sprzedającego termin odbioru sprzętu.

Jeśli chodzi o ryzyko wad sprzętu to takowe zawsze istnieje ale myślę, że jeżeli sprzedawca deklaruje określony stan to z reguły nie kłamie. Minimalne ryzyko wad jest jednak zawsze, gdy kupujesz bez odsłuchu ale dotyczy to transakcji zawieranych na odległość zarówno w EOG jak i w Polsce. Inną sprawą jest ryzyko usterki, która powstała w czasie transportu – nie wszystkie firmy kurierskie dopuszczają transport elektroniki i związaną z tym możliwość reklamowania usterki. Firmą, która dopuszcza transport elektroniki jest DPD, dlatego zawsze ją wybieram do przewozu zza granicy lub na terenie Polski.

Jeszcze jedna uwaga odnośnie zamówienia kuriera: zawsze zamawiasz kuriera Ty, ponieważ najczęściej tak jest taniej (o firmach kurierskich napiszę później). Napisz więc sprzedającemu, że poszukiwanie kuriera to nie będzie jego zmartwienie tylko Ty się tym zajmiesz. Taki argument jest szczególnie istotny w sytuacjach gdy sprzedający nie chce wysyłać sprzętu za granicę (czyli do Polski) lub zastrzega, że odbiór ma być osobisty – często pisze tak dlatego, że zamówienie kuriera międzynarodowego, szczególnie w tak egzotyczne lokalizacje jak Polska, po prostu go przerasta. A gdy się sprzedający dowie, że to nie jego kłopot to na samo zapakowanie sprzętu już się może zgodzić, skoro resztę załatwiasz Ty (miałem taką sytuację z Anglikiem, od którego kupiłem odtwarzacz CD).

Kupowanie na ebay.de, ebay.co.uk: Przede wszystkim musisz posiadać konto na ebay. W tym celu zakładasz konto na ebay.pl i następnie „polskimi” danymi logujesz się na ebay.de lub ebay.co.uk. Zwróć uwagę, że w tytule podałem dwa różne adresy ebay dla Niemiec i UK i nie podałem adresu ebay.pl. Zrobiłem tak dlatego, że: a) ebay.pl używasz tylko do założenia konta, b) jeżeli oferta sprzedaży jest przez sprzedającego ograniczona terytorialnie wyłącznie do Niemiec lub UK to aby ją zobaczyć trzeba użyć odpowiedniego adresu ebay z rozszerzeniem właściwym dla kraju sprzedawcy tj. „.de” lub „.co.uk”.

Druga sprawa którą należy zrobić po wpisaniu nazwy sprzętu do wyszukiwarki ebay jest zmiana kodu pocztowego wyszukiwania: standardowo ebay wpisuje kod pocztowy Twojego komputera (czyli polski) i wyświetla tylko te oferty, które są wysyłane do Polski – zatem trzeba zmienić kod pocztowy wyszukiwarki na słowo „Deutschland” (i kliknąć niebieski przycisk "los") na ebay.de lub „UK” (i kliknąć niebieski przycisk "go") na ebay.co.uk – wówczas zobaczysz wszystkie oferty sprzedaży – zarówno te dostępne dla klientów zagranicznych i krajowych (niemieckich lub brytyjskich) jak i pozostałe, które są dostępne wyłącznie dla klientów niemieckich lub brytyjskich:

Obrazek

Obrazek

Jeżeli sprzęt jest dostępny dla nabywców z terenu Polski to sprawa jest prosta, ponieważ wylicytowanie towaru lub kupno za pomocą opcji "Kup teraz" oznacza zawarcie umowy wiążącej obie strony. Jednakże przed kupnem towaru sprawdź czy sprzedający jest w stanie go zapakować do wysyłki, o ile nie wynika to z treści oferty: jeżeli w opisie aukcji jest napisane, że sprzedający oferuje wysyłkę (nieważne czy tylko w obrębie Niemiec/UK czy do całej UE) to znaczy, że towar na pewno zapakuje. Jeżeli chodzi o wysyłkę to jestem zwolennikiem zamawiania kuriera w Polsce przez nabywcę, bo jest taniej – trzeba to tylko zasygnalizować sprzedawcy (oczywiście w tym momencie nie płacisz sprzedającemu kosztu transportu). Jeżeli natomiast w opisie aukcji jest podana tylko opcja "odbiór osobisty" to piszesz do sprzedającego maila z pytaniem, czy towar zapakuje (a dalej tak jak opisałem w punkcie wyżej "kupowanie poza e-bay").

Jeżeli sprzedający ograniczył swoją ofertę terytorialnie i nie przewiduje nabywania sprzętu przez klientów z Polski to musisz poprzez wiadomość prywatną poprosić sprzedającego, żeby odblokował tę możliwość. Możesz wytłumaczyć sprzedającemu, że nie ma się czego bać, bo pieniądze otrzyma przelewem a kuriera zamówisz Ty.

Czy trzeba zakładać oddzielne konta na ebay.de/ebay.co.uk? Tak jak napisałem wcześniej nie trzeba. Wystarczy założyć konto na ebay.pl, a następnie zalogować się "polskim" loginem i hasłem na ebay.de/ebay.co.uk. Wszystko działa tak samo z wyjątkiem jakiś paru funkcji odnośnie zarządzania kontem (które działają tylko na ebay.pl), co nie wpływa jednak na proces zakupu.

Dlaczego powinienem się logować na ebay.de/ebay.co.uk a nie od razu na ebay.pl? Dlatego, że logując się na ebay.pl nie można kupować na ebay.de/ ebay.co.uk - większość ofert na ebay.de/ebay.co.uk jest ograniczona terytorialnie jedynie do własnego kraju sprzedawcy i wówczas takich ofert na ebay.pl po prostu nie widać.

Jak mam prowadzić korespondencję z Brytyjczykiem/Niemcem skoro nie znam języka?
Nie musisz prowadzić korespondencji po angielsku/niemiecku osobiście. Są firmy, które zajmują się kompleksową obsługą zagranicznych zakupów: od kwestii korespondencji w języku obcym, licytacji, aż po sprowadzenie zakupionego towaru z zagranicy do Polski. Na przykład firma: pomoc-w-zakupach.pl. Ale coś za coś: firma ta pobiera opłatę w wysokości 15% od kwoty będącej sumą ceny towaru i ceny wysyłki (dane z 2015r.). Jeżeli więc chcesz zaoszczędzić te 15% a nie znasz języka obcego to poproś znajomego o pomoc.

Czy za sprowadzony sprzęt z UK/Niemiec zapłacę cło? Nie zapłacisz cła, ponieważ kraje te należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który jest szerszy niż obszar UE) a ideą Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest swoboda przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług. Oczywiście po Brexicie kwestia ceł w handlu z UK a także opłat bankowych może ulec zmianie ale na dzień dzisiejszy informacji na ten temat jeszcze nie ma.

II.Wybór firmy kurierskiej:

A teraz coś o firmach kurierskich (poniższe dane pochodzą z lat 2014-2015). Zaznaczę, że rynek usług kurierskich ulega ciągłym zmianom i przed skorzystaniem z poniższych informacji sugeruję ich zweryfikowanie w google czy są aktualne (np. czy nie pojawiły się inne, ciekawe, konkurencyjne firmy, czy nie zmieniły się ceny i pozostałe warunki usługi). Sprawdzenia aktualnych cen można dokonać na stronach brokerów kurierskich, których w google wyskakuje wielu.

Generalnie możemy podzielić przesyłki na standardowe (o wadze do ok. 25-30kg – maksymalna waga jest różna w zależności od firmy kurierskiej) i niestandardowe (cięższe niż 30kg lub o nietypowych kształtach). O ile sprowadzenie przesyłek standardowych z Niemiec/UK do Polski jest stosunkowo proste (i niezbyt kosztowne) o tyle przewóz przesyłek niestandardowych jest bardziej skomplikowany i droższy. Poniżej szczegóły.

1) Transport paczek do 30kg:

-z UK do Polski: najlepszą moim zdaniem firmą kurierską przewożącą paczki z UK do Polski była do niedawna latransport.pl. Ma ona kilka zalet: *obsługuje obszar całej UK, *jest jedną z tańszych międzynarodowych firm kurierskich, *za opłatą także pakuje towar (co jest ważne w przypadku, gdy sprzedający nie chce towaru zapakować), *za opłatą odbiera towar z domu sprzedawcy, *dostarcza paczki na obszarze całej Polski, *ubezpieczenie do 50GBP w cenie, a za opłatą jest możliwość ubezpieczenia na wyższe kwoty. Jeżeli paczka będzie przez sprzedającego zapakowana to możesz też sprawdzić cenę przesyłki na kurierem.pl, przesylarka.pl lub za 14,95GBP na tania-paczka.com.pl (dane z 2015r.).

-z Niemiec do Polski:
paczki (towar zapakowany) za 99zł przewozi firma: taniapaczka.de, a za 89zł firma przesylarka.pl. Natomiast jeśli chodzi o usługę odbioru z Niemiec towaru niezapakowanego a następnie zapakowania go to na firmę, która jest w stanie wykonać taką usługę jeszcze nie natrafiłem.

2) Transport paczek powyżej 30kg z UK/Niemiec do Polski:
Najlepszym sposobem znalezienia kuriera (spedytora), który będzie w stanie przewieźć paczkę o wadze powyżej 30kg jest wystawienie zapytania na clicktrans.pl. W odpowiedzi na zapytanie zgłaszają się przewoźnicy oferujący swoje usługi zwykle po atrakcyjnych (relatywnie) cenach. Uzyskanie niskiej ceny ułatwia ustalenie przez zlecającego przewóz terminu odbioru/dostawy przesyłki jako "do uzgodnienia" (nie na sztywno), żeby spedytor mógł dopasować terminy do własnego grafiku. Clicktrans.pl działa podobnie jak allegro: każdy przewoźnik otrzymuje komentarze i łatwo jest się zorientować który ze składających ofertę jest wiarygodny i warto z niego skorzystać. Jeśli chodzi o cenę takiej niestandardowej usługi to ja za transport dwóch kolumn o wadze 32,5kg sztuka na trasie Niemcy-Polska zapłaciłem łącznie 350zł (cena obejmowała wniesienie).

Jeszcze jedna sprawa: niezależnie od tego jaka firma przewozi przesyłkę i na jakiej trasie, powinna zostawić u nadawcy podpisany przez kuriera dowód nadania, który będzie podstawą do ewentualnej reklamacji. Istotne jest też to, czy w cenie przesyłki jest ubezpieczenie przesyłki czy też za ubezpieczenie trzeba dodatkowo zapłacić (DPD miało do niedawna w cenie ubezpieczenie do 5 tys. zł ale ostatnio bywa z tym różnie w zależności od wybranego brokera – jedni oferują ubezpieczenie z DPD w cenie, inni żądają dodatkowej opłaty).

III.Sprawa przelewów walutowych

W przypadku transakcji na ebay.de/ebay.co.uk wielkiego wyboru nie masz: cała transakcja przechodzi przez PayPal. Jeżeli nie masz jeszcze konta na PayPal musisz najpierw je założyć. Następnie wpłacasz na PayPal złotówki, które przy realizacji płatności za zakup na ebay zostaną zamienione na Euro (gdy zakupy robiłeś na ebay.de) lub na GBP (gdy zakupy robiłeś na ebay.co.uk). Kurs wymiany jest narzucany przez PayPal i nie masz na niego wpływu (niestety jest bardzo niekorzystny). Nie możesz też wpłacać na PayPal własnych Euro lub GBP, ponieważ i tak zostaną one zamienione najpierw na złotówki a dopiero potem, w momencie zapłaty za zakupy, ponownie zostaną zamienione na Euro/GBP (czyli traciłbyś na dwukrotnym przewalutowaniu).

W przypadku transakcji poza ebay masz pole manewru:
1) dla transakcji z Niemcami (w Euro): aby zapłata przelewem była dla Ciebie najtańsza musisz założyć najpierw konto walutowe w euro. Przed założeniem konta należy sprawdzić ile kosztują przelewy wychodzące w Euro (standardowo 5zł za przelew) i czy przelewy przychodzące są za darmo (co w bankach wygląda różnie). Następnie zakładasz profil na walutomat.pl, który pozwoli Ci kupić Euro po korzystniejszym kursie niż w banku (przy dużych sumach rzędu kilkaset euro można sporo zaoszczędzić). Następnie przelewasz ze swojego konta w złotówkach (zakładam, że już je gdzieś masz) odpowiednią kwotę w PLN na swoje konto w walutomat.pl i dokonujesz przewalutowania na Euro po wybranym przez Ciebie kursie. Po dokonaniu przewalutowania dokonujesz przelewu Euro na konto walutowe w Euro w swoim banku (środki powinny dojść natychmiast, ponieważ walutomat.pl ma także konto w większości banków w Polsce i Twój przelew jest traktowany jak przelew wewnętrzny). Na koniec wykonujesz tzw. przelew europejski z konta walutowego w banku na konto sprzedającego w Niemczech i zakupiony sprzęt jest Twój. Przelew europejski kosztuje jak wspomniałem 5zł niezależnie od kwoty.

Jeżeli kwota zakupu nie jest duża i nie chcesz się zbytnio bawić z wymianą na walutomat.pl czy zakładaniem konta walutowego możesz wykonać przelew europejski bezpośrednio ze swojego konta w PLN – wówczas złotówki zostaną przewalutowane po kursie sprzedaży Twojego banku i do Niemiec zostanie wysłana waluta Euro.

2) dla transakcji z Wielką Brytanią (w GBP):
Najpierw zakładasz konto walutowe w GBP (konto walutowe w GBP to inne konto niż konto walutowe w Euro). Następnie przelewasz ze swojego konta w złotówkach odpowiednią kwotę w PLN na swoje konto w walutomat.pl (jeżeli konta na walutomat.pl nie masz to je zakładasz; jeżeli konto na walutomat.pl już masz założone tak jak w pkt.1) to ono wystarczy, ponieważ jedno konto na walutomat.pl pozwala na wymienianie PLN na różne waluty) i dokonujesz przewalutowania na GBP po wybranym przez Ciebie kursie. Po dokonaniu przewalutowania dokonujesz przelewu GBP na konto walutowe w GBP w swoim banku. Następnie masz dwie możliwości:
-płacisz sprzedającemu w GBP walutową kartą Visa wydaną do konta GBP w Twoim banku i nie ponosisz żadnych kosztów tej transakcji (tak było w mBanku)
-wykonujesz przelew GBP z konta walutowego w swoim banku do UK i płacisz za przelew (np. w mbanku taka opłata wynosiła 20zł).

Podobnie jak w pkt. 1) możesz wykonać przelew od razu z konta w PLN do UK – wówczas złotówki zostaną wymienione na GBP po kursie sprzedaży Twojego banku oraz zostanie pobrana odpowiednia opłata za przelew.

Życzę udanych zakupów. :D
Tomasz2017, wcześniej znany jako Majtek2013.


wpszoniak

#2 Re: Jak sprowadzać używany sprzęt Hi-Fi z UE? (wymiana informacji i doświadczeń)

Post autor: wpszoniak » czw 28 wrz 2017, 20:56

Świetny poradnik, nawet dla takich co już od paru lat na eBay'u kupują (jak ja). Bravo!


Sanwing

#3 Re: Jak sprowadzać używany sprzęt Hi-Fi z UE? (wymiana informacji i doświadczeń)

Post autor: Sanwing » czw 28 wrz 2017, 21:27

Tomaszu. Tekst robi wrażenie. Po przeczytaniu takiego poradnika każdy odnajdzie się podczas zakupów na portalach aukcyjnych. Dołączam się do oklasków kolegi Wpszoniaka:)

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator
Posty: 1856
Rejestracja: wt 05 wrz 2017, 16:10
Lokalizacja: Olsztyn

#4 Re: Jak sprowadzać używany sprzęt Hi-Fi z UE? (wymiana informacji i doświadczeń)

Post autor: Simpson » czw 28 wrz 2017, 21:47

Również przyłączam się do pochwał. Kawał świetnej roboty !!!!! Nigdy w ten sposób nie kupowałem, zaś tekst zachęca. Świetnie.


Belfer54

#5 Re: Jak sprowadzać używany sprzęt Hi-Fi z UE? (wymiana informacji i doświadczeń)

Post autor: Belfer54 » pt 29 wrz 2017, 08:23

Koledzy temat uczyniłem jako podwieszony, więc zawsze będzie w "Vademecum Audioluba" na górze. :)
Tomasz świetna robota.
Oczywiście temat Szanownego Wpszoniaka też jest podwieszony. :)


J4Z
Nowicjusz Audiolub
Posty: 3
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 00:19

#6 Jak sprowadzać używany sprzęt Hi-Fi z UE? (wymiana informacji i doświadczeń)

Post autor: J4Z » ndz 19 gru 2021, 05:15

Fajny temat, przeczytałem z zaciekawieniem, bo przeglądam od jakiegoś czasu niemieckie oferty.
Widzę że nie ma już strony taniapaczka.de. Czy przesylarka.pl nadal jest warta zaufania, czy może teraz są jakieś inne dobre?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość