Vademecum AudiolubaDuże kolumny w małym (za małym) pokoju ??? Tak !!!!!! ...ale

Artykuły, recenzje, opisy, poradniki

pajto
Początkujący Audiolub

#16 Duże kolumny w małym (za małym) pokoju ??? Tak !!!!!! ...ale

Post autor: pajto » wt 20 paź 2020, 12:55

Ja nie mam dużego doświadczenia, wiec może piszę banialuki :) Ale zawsze ktoś mnie poprawi na forum, a jak będę za dużo pisał to dacie mi bana :)

Włożyłem kij w mrowisko, ale dzięki temu wywiązała się ciekawa dyskusja!

Co do np.:
"Auta typu SUV są lepsze niż auta typu coupe bo lepiej wyglądają". Oczywiście każdy ma prawo wygłosić takie zdanie, ale będzie to wyłącznie określenie gustu tej osoby, a nie cokolwiek mającego związek z rzeczywistością.
Masz rację, sprawa gustu. Tak przy okazji, wolę auta sportowe czyli coupe i roadstery od SUV-ów.

Przeliczając wszystko na liczbę i jakość głośników - masz rację. Dodatkowy materiał - tu akurat nie ma to dużego znaczenia. Drewno nie jest super drogie (przy całkowitym koszcie), a w kolumnach z niższej półki jest MDF lub podobne ustrojstwo. Myślę, że w kosztach udział obudowy nie jest zbyt duży. A to co chyba więcej kosztuje to miniaturyzacja, czyli próba upakowania "wszystkiego" w małej skrzynce.

To co chciałem przekazać, to bierzemy przykładowo dwa zestawy najlepiej tego samego producenta:
- podstawkowe za n zł, pomyślane o pomieszczeniach do 15 m.kw
- podłogówki za n zł, na metraż od 15 do 25 m.kw.
i wkładamy je do pokoju 15 m. kw. Który zestaw zagra lepiej?

Wy macie dostęp do sprzętu, to powinniście zrobić kilka takich eksperymentów i opisać wrażenia na forum.

Słuchałem jakiś czas temu (w tym samym pomieszczeniu, ten sam utwór) KEF R300 (ponoć jedne z lepszych monitorków w swojej klasie cenowej). I zagrały super, ale jeszcze lepiej zabrzmiały od nich podłogowe ELAC i Canton (za podobną kasiorkę).

A jeszcze jedna sprawa, wszyscy tutaj piszą:

"duże kolumny" = podłogówki
"małe kolumny" = monitorki / podstawkowe

A gdzie są kolumny o wymiarach pośrednich?

I co to jest w takim razie "mały pokój" i co to jest "duży pokój"? Gdzie jest granica?

Przecież są różne podstawkowe, różnej wielkości i tak samo podłogówki. W niektórych przypadkach, np. podstawkowe "herbatniki" (Harbeth 30-ki czy Harbeth 40-ki) są większe - pod względem objętości - od małych podłogówek (np. firmy STX, Taga Harmony, Pylon mają małe podłogówki)

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#17 Duże kolumny w małym (za małym) pokoju ??? Tak !!!!!! ...ale

Post autor: Miles » wt 20 paź 2020, 18:12

pajto pisze:
wt 20 paź 2020, 12:55
A jeszcze jedna sprawa, wszyscy tutaj piszą:

"duże kolumny" = podłogówki
"małe kolumny" = monitorki / podstawkowe

A gdzie są kolumny o wymiarach pośrednich?

I co to jest w takim razie "mały pokój" i co to jest "duży pokój"? Gdzie jest granica?

Przecież są różne podstawkowe, różnej wielkości i tak samo podłogówki. W niektórych przypadkach, np. podstawkowe "herbatniki" (Harbeth 30-ki czy Harbeth 40-ki) są większe - pod względem objętości - od małych podłogówek (np. firmy STX, Taga Harmony, Pylon mają małe podłogówki)
@pajto , jak ktoś ma dużo wolnego czasu, to może sobie pozwolić na zadawanie takich ogólnych pytań, teoretyzowanie i dywagowanie bez końca. Lanie wody. Czego oczekujesz? Że ktoś Ci poda właściwy współczynnik stosunku objętości kolumn do objętości pomieszczenia?
Nie ma czegoś takiego. Bierze się konkretne kolumny do konkretnego pomieszczenia i się słucha. Chcesz prowadzić badania akademickie, masz na to czas - śmiało. Zrób to jak trzeba, a ja chętnie zapoznam się z wynikami.
pajto pisze:
A to co chyba więcej kosztuje to miniaturyzacja, czyli próba upakowania "wszystkiego" w małej skrzynce.
Budowa kolumn podstawkowych to nie miniaturyzacja. Kompletnie mylisz pojęcia.
pajto pisze:
Włożyłem kij w mrowisko, ale dzięki temu wywiązała się ciekawa dyskusja!
Nie każde napisanie banialuk to wywołanie ciekawej dyskusji. Na tą chwilę raczej prostujemy najbardziej rażące bzdury (bez urazy).
pajto pisze:
Wy macie dostęp do sprzętu, to powinniście zrobić kilka takich eksperymentów i opisać wrażenia na forum.
Jak będę chciał, żebyś mi mówił co mam robić, to Ci powiem...
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

pajto
Początkujący Audiolub

#18 Duże kolumny w małym (za małym) pokoju ??? Tak !!!!!! ...ale

Post autor: pajto » wt 20 paź 2020, 19:22

Podoba mi się to forum !!! Zostanę tu na dłużej :)

ODPOWIEDZ