Oddział zamkniętyOddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Gadaj zdrów.
Awatar użytkownika

Sqter
Czeladnik Audiolub

#511 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Sqter » ndz 14 lis 2021, 19:38

A ja mam takie pytanie, spotkaliście się z kolcami do kolumn z gwintem m5 ??

Awatar użytkownika

Autor tematu
Angel
Administrator

#512 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Angel » ndz 14 lis 2021, 20:17

Ja też kupuję płyty. Choć nie takie rarytasy i nie w takich ilościach. Ostatnio było nawet kilka płyt z muzyką klasyczną. W tym kolejne wykonania
"Planet" Gustava Holsta i "Requiem" Wolfganga Amadeusa Mozarta. Szukam tych najciekawszych interpretacji, jednak zawsze w okazyjnych cenach,
Zachęcony przez Ciebie Wojtek próbowałem słuchać płyt zespołu "Abraxas", ale jakoś wyjątkowo mi nie podeszły, choć zazwyczaj bardzo się wciągam w taką muzykę. Spróbowałem najnowszej płyty zespołu Laboratorium. Później ich "Aquarium Live". Tu już było dużo lepiej. Na koniec dwie płyty Cæcilie Norby. I tu nastąpiło ukojenie. Tak miłym akcentem zakończyłem wieczorne a raczej już nocne odsłuchy.

Co do kolców, to trudne pytanie. Świadomie chyba nie spotkałem się. Ale też nie szukałem.
A co, trudno takie znaleźć?

Awatar użytkownika

Sqter
Czeladnik Audiolub

#513 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Sqter » ndz 14 lis 2021, 20:57

Na allegrosz trafilem tylko M6 i M8 , tak pytam z ciekawości czy się spotkaliście :?

Awatar użytkownika

molczito
Początkujący Audiolub

#514 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: molczito » ndz 14 lis 2021, 21:22

Skter na Amazon są kolce PrecisionGeek m5.

Awatar użytkownika

Sqter
Czeladnik Audiolub

#515 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Sqter » ndz 14 lis 2021, 22:15

Tam nie zaglądałem, faktycznie są, trzeba się chyba na amazona przestawić
Dzięki za cynk ;)

Awatar użytkownika

Sqter
Czeladnik Audiolub

#516 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Sqter » pn 15 lis 2021, 08:40

To teraz pytanie do fachowców. Lepiej jest postawić kolumny na kolcach czy podkładkach gumowych, ew. na piankach :?:

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#517 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Simpson » pn 15 lis 2021, 17:01

Te trzy opcje są dość łatwe do sprawdzenia we własnych warunkach samemu. Postaw na kolcach, posłuchaj, na podkładkach filcowych, czy gumowych- posłuchaj, na piankach - posłuchaj.

Ile osób tyle indywidualnych preferencji, nie ma nic lepszego jak osobiste sprawdzenie i określenie, co się najbardziej podoba, jak i czy występują zmiany w brzmieniu i czy te zmiany zachodzą w kierunku jaki oczekujemy.

Trochę zabawy, ale to może być także bardzo ciekawym doświadczeniem, tym bardziej, że nie ma złotej metody. Jedni stawiają na filcu i są zadowoleni, inni na kolcach i twierdzą, że dla nich to najlepsze rozwiązanie. Według mnie reguły nie ma.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Angel
Administrator

#518 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Angel » pn 15 lis 2021, 17:10

Nim odpowiedzą jeszcze inni fachowcy, może ja zabiorę głos. Choć to, co napisał Simpson jest bardzo rzeczowo ujęte.
Podkładki, czy kolce w zależności od materiału bardzo różnie wpływają na dźwięk. Dość szczegółowe odsłuchy różnych materiałów robił na innym forum Kolega Arek (Aro). Szkoda, że go tu z nami nie ma. Ja też mam pewne doświadczenia w tym względzie.
Można postawić kolumny (zarówno podłogowe jak i podstawkowe na standach) na różnych podkładkach. Są to pianki, ale częściej jednak różne rodzaje gumy (o różnej twardości/gęstości), korek naturalny, filc, miękkie drewno (np. balsa), sorbothan (podkładki sorbothanowe), Blu Tack oraz kolce ze stali węglowej, mosiądzu, brązu i aluminium.
Od czego zależy na jakich podstawkach/podkładkach/kolcach postawimy kolumny? Od tego jaki efekt chcemy uzyskać.
Im miększa podkładka, tym bardziej pełny, właśnie miękki, satynowy, relaksujący dźwięk. Im twardsza, tym dokładniejszy, precyzyjniejszy, ale często ostrzejszy, szybszy, nieraz jaśniejszy i chłodniejszy.
Dlatego podkładki i kolce, jak zresztą każdy element toru audio najlepiej dobierać na słuch, według potrzeb, gustu, preferencji.
Jeśli wiesz czego chcesz od dźwięku, zacznij od takiego materiału, który Tak na wyczucie da Ci dźwięk, którego prawdopodobnie pożądasz.
Jak nie jesteś pewny, czy to będzie ten rodzaj dźwięku, zacznij od tańszych materiałów. Albo kup dwa skrajne, np. piankę, czy korek albo filc oraz kolce stalowe i wypróbuj. Jeśli żadne z tych materiałów Cię nie zadowolą, to może trzeba będzie poszukać czegoś pośredniego.
Ja między moimi monitorami a standami używam kulek z Blu Tacka. Po cztery kulki wielkości dziesięciogroszówek pod każdą kolumną, po czym dociskam każdą kolumnę dość mocno z góry. Standy na dole są zaopatrzone w kolce z małymi kulkami na końcach (czyli nie są to ostre kolce). Stoją na dywanie a ten leży na podłodze z parkietu drewnianego (nie wiem, czy bywa inny). Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania, to w miarę możliwości i wiedzy odpowiem, może Koledzy też.
Osobny wątek na ten temat też będzie mile widziany, ponieważ w tym ten temat szybko zginie.

Awatar użytkownika

Sqter
Czeladnik Audiolub

#519 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Sqter » pn 15 lis 2021, 17:39

Dzięki za opis, rozjaśnił i wyostrzył mi obraz :)
Wieczorem założę temat o podkładkach itp. i podzielę się swoimi obserwacjami w tej materii.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#520 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: DiBatonio » wt 16 lis 2021, 01:20

Sqter pisze:
pn 15 lis 2021, 17:39
Dzięki za opis, rozjaśnił i wyostrzył mi obraz :)
Wieczorem założę temat o podkładkach itp. i podzielę się swoimi obserwacjami w tej materii.
W twoim wątku obok Tobie odpisałem, zajrzyj, może się przydać.
😉

Awatar użytkownika

Autor tematu
Angel
Administrator

#521 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Angel » ndz 21 lis 2021, 02:55

Cześćdobrywieczórnoc Wam. 8-)
Dziś mam wolne tak w zupełnym tego słowa znaczeniu. Żonka moja kochana pojechała z synem do szwagrostwa, bo tam ciotka z Ameryki przyjechała i chciała mojemu synowi dać prezenty z okazji urodzin. Inne ciotki i wujkowie też. Impreza miała być u nas w domu, ale nie odbyła się, ponieważ napisałem mojemu szwagrowi, że jest niemile widziany w moim domu. Hmmm, zastanawiacie się czemu ze mnie taki cham, czemu taki ordynus.
Ano temu, że mój szacowny zaszczepiony szwagier napisał mi że, cytuję: "Tak, jestem za ograniczeniem praw jeśli ma to wpływ na ograniczenie moich praw jako obywatela tego państwa".
Koniec o tym. Ale wiecie już dlaczego dziś miałem taką swobodę, byłem w domu sam. A napisałem o tym, by uświadomić Wam jakimi przesłankami kierują się ludzie. Dla własnego komfortu, nawet nie dla tego aby przeżyć, mogliby sprzedać, zniewolić, upodlić innych, którzy by zagrozili ich najmniejszym nawet przywilejom. To jest moim zdaniem postawa tak obrzydliwa, że larwy na rozkładającym się mięsie i muchy gnojowe są mi milsze niż tacy ludzie.
Co zrobiłem z tym wolnym dniem? Włączyłem sprzęt, by się grzał a później zaczęło się słuchanie muzyki.
Na początek Piotr Wojtasik i "To Whom It May Concern". Bardzo dobra płyta. Mam ją z autografem lidera.
Później Esperanza Spalding i "12 Little Spells" Słuchałem tej płyty kilka razy. Nie mogła do mnie dotrzeć. Dziś dopiero za drugim razem załapałem, że to bardzo dobra muzyka. Ale wiem z doświadczenia, że to co podoba się za pierwszym przesłuchaniem, bardzo często szybko się nudzi. A rzeczy które wchodzą Ci w głowę dopiero za którymś kolejnym razem, zostają z Tobą często na długie lata, na zawsze.
Wiem to też od Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który w jednej z audycji "Trzy Kwadranse Jazzu" mówił o płycie jakiegoś znakomitego jazzmana (teraz już nie pamiętam nazwiska), którą po pierwszym przesłuchaniu zlekceważył i uznał za słabą. Dopiero w kolejnym słuchaniu dostrzegł, że jest świetna, o czym nie wstydził się opowiedzieć w swojej audycji. Więc jeśli tej klasy muzyk może się pomylić, nie mieć dnia na odsłuch danej płyty, to my amatorzy tym bardziej możemy się mylić. Dlatego apeluję by nie odrzucać muzyki, o której wiemy, że może być dobra ale nam w tej chwili nie podchodzi. Trzeba za jakiś czas spróbować jeszcze raz albo dwa.
Później włączyłem 1 i 2 Koncert Fortepianowy Franza Liszta (Georges Cziffra piano/klavier i Orchestre de Paris) I tu zaskoczenie, bo myślałem, że nie znam a już pierwsze takty wydały mi się znajome.
Później wrzuciłem "na tacę" ;) "Symphonie Fantastique" Hectora Berlioza w interpretacji London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Zubina Mehty .
Następnie pewnie będą jakieś głosy kobiece. Zastanówmy się co by tu... no to może Urszula Dudziak i "Painted Bird". Znam tę muzykę od lat i chętnie do niej wracam.
Dobranoc Państwu.

Awatar użytkownika

Sqter
Czeladnik Audiolub

#522 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Sqter » ndz 21 lis 2021, 04:45

Anioł, to dopiero początek , idą bardzo ciężkie czasy , szczepienia to kolejny z powodów żeby skłócić społeczeństwo. I na Twojej rodzinie to zadziałało. Dałeś się w to wciągnąć.

Jestem pijany ale i na trzeźwo Ci napisze żebyś starał się zachować jak najbliższe relacje z rodziną mimo tego że macie inne zdania, trzeba rozmawiać , nie oceniać

W trudnych momentach tylko stare sprawdzone kawałki dają odrobinę radości.

Ps zmartowiles mnie tym postem

Awatar użytkownika

Sqter
Czeladnik Audiolub

#523 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Sqter » śr 24 lis 2021, 18:03

A propos starych sprawdzonych kawałków.
Jako że dziś wszyscy wspominają Freddiego to może wypowiecie się jaki jest ich/jego najlepszy utwór według was, no może dwa najlepsze.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#524 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Miles » śr 24 lis 2021, 19:14

No jest taki jeden "kawałek''... Bohemian Rhapsody :mrgreen: .

Ogólnie nie przepadam za tym najbardziej klasycznym Queen. Za to bardzo lubię płytę Innuendo, która dla zespołu reprezentatywna nie jest, ale dla mnie jest rewelacyjna. Coś mi się zdaje, że miałem to na kasecie Stilonu, bo pamiętam różowo - fioletowy kolor i napis Ferrum Maxi.
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Angel
Administrator

#525 Oddział zamknięty - Gadaj zdrów.

Post autor: Angel » śr 24 lis 2021, 19:58

"Bohemian Rhapsody" jest "niestety" najlepszy. Ten utwór jest dla zespołu Queen niczym "Stairway to Heaven" dla Led Zeppelin, czy "Child in Time" dla Deep Purple albo "(I Can't Get No) Satisfaction" dla The Rolling Stones.
Poza tym bardzo lubię "Mustapha" i "Bicycle Race" z albumu "Jazz". Może jeszcze "Don't Stop Me Now" i kultowe "We Will Rock You" (czysta energia :D ).

ODPOWIEDZ