Początki w Audio - VideoRozbudowa systemu audio

Doradzamy początkującym. Tutaj zadajemy wszelkie pytania dotyczące budowania pierwszego systemu audio lub jego dalszej modyfikacji.
Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#76 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Sofokles » śr 22 sty 2020, 12:53

@DiBatonio , a co się dziwisz ? Branża za wszelką cenę chce sprzedać. Znawcy- wróżbici potrzebują podrasować swoje ego, widocznie mają bardzo niską samoocenę, albo na niczym się nie znają to wróżą ze sprzętem- wówczas czują się potrzebni.

Tak to chyba wygląda obraz wróżek.

Oczywiście jest możliwość w 10m2 postawić kolumny podłogowe z sukcesem, ale jest masa warunków do spełnienia- przede wszystkim świetna i "duża" adaptacja akustyczna. Da się, ale nie dla Kowalskiego w pokoju, gdzie jest łóżko, szafa i inne graty. Pełna proffesjonalna adaptacja poradzi sobie z kolumnami podłogowymi, ale z oczywistych względów nikt tego nie robi i nie zrobi bo nawet warunków nie mają. Dlatego Kowalskiemu nie można takich bredni mówić. A skąd te brednie ? Nie wiem.

A jak chodzi o forum Audio, to ja tam tak sporadycznie zaglądam, że nie pamiętam kiedy ostatni raz. Tam poza wróżbitami jest dużo amatorki, która po roku obcowania ze sprzętem niskiej - nisko/średniej półki stała się ekspertami od każdego zagadnienia, co z resztą widać też w innych forach. Mój ulubiony "ekspert" z brodą jak krasnal tylko potwierdza tą przypadłość, czyli jak w rok czasu z odsłuchaniem dwóch - czterech podzespołów niskiej półki można ewoluować na guru tematów audio.

Niestety, coraz więcej "ekspertów- samozwańców", którzy nie mają pojęcia o niczym, a gwiazdorzą. Chyba czas już do tego przywyknąć :?
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#77 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Sofokles » śr 22 sty 2020, 12:58

@DiBatonio , czytałem haha. 7.1 do 10m2 :lol: bez adaptacji :lol: dla laika :lol: A siedząc jak nogi wyciągniesz to masz je na TV :lol:

Kurka. Dlaczego nikt mu słuchawek nie poleci ? Widziałeś te zdjęcia z pierwszego posta ? Co się dzieje z tą branżą ??????????
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#78 Rozbudowa systemu audio

Post autor: DiBatonio » śr 22 sty 2020, 13:15

Widziałem zdjęcia, właśnie je branży przedstawilem w kolejnym wpisie.
To są jakieś jaja, naprawdę.
Właśnie mając na względzie ten właśnie pokój i jego umeblowanie, jak można dalej brnąć w takie założenia, że sub będzie jak najbardziej O.K.
Czekam teraz na odpowiedź branży, bo odniosłem się do ich wynurzeń na FB jakie zacytowali.
Ale jaja. 😁😁😁

P.S.
Chciałem napisać o słuchawkach już na samym początku, ale dałem spokój, wyobrażasz sobie co by się zadziało?
😁😁😁

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#79 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Sofokles » śr 22 sty 2020, 13:35

DiBatonio pisze:
śr 22 sty 2020, 13:15
Chciałem napisać o słuchawkach już na samym początku, ale dałem spokój, wyobrażasz sobie co by się zadziało?
Nie mam najmniejszego pojęcia. Spodziewać się można wszystkiego :D Tak paskudny to pokój, że słuchawki wydają się być najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem. Choć ja za słuchawkami nie przepadam, więc zmieniłbym najpierw pokój, żeby składać tam sprzęt. Jak pokój musi zostać to za 8 tysi idzie zestawik słuchawkowy złożyć sowity.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#80 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Sofokles » śr 22 sty 2020, 17:43

@DiBatonio , świetnie im tam pojechałeś. Głupoty piszą, a wskazują, że w meczu prowadzą. O zgrozo.

Zgodzę się, że w tak podłym pomieszczeniu to max 2.1 z małym subem (już jak musi być). I to i tak za dużo może się okazać. Nie wiadomo jak dźwięk się rozłoży w takich proporcjach. Pokój fatalny, nawet ekstremalnie fatalny i bez adaptacji jakiejkolwiek. Będzie i tak bardzo średnio. Małe 2.1 lub słuchawki to jedyna opcja. A branżowiec niech u siebie słucha 7.1 w 9m2 :lol:

Co za czasy, co za ludzie. Wróżbici jeszcze chyba więksi niż moi ulubieńcy czarodzieje- zgadywacze. W sumie nie, to ten sam poziom, po czoło w mule :lol: Progres zdecydowanie w dół.

Znawcy :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#81 Rozbudowa systemu audio

Post autor: DiBatonio » śr 22 sty 2020, 19:58

Powiedziałbym, że ZNAFFFCYYY.
😁😁😁

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#82 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Sofokles » pn 27 sty 2020, 09:41

@DiBatonio , podziwiam Cie, że uczestniczysz w tej dziecinadzie w temacie, który wcześniej linkowałeś na forum Audio. Mi to by się chyba nie chciało. Trafnie napisał Stolarz:
Fantastycznie pomagacie tymi wywodami na poziomie nastolatków
Nawet w temacie i mi się oberwało Haha. Ale od amatorów słysząc takie bzdury o sobie jakoś nie mam z tym problemów :D

Faktycznie porady z tamtego miejsca brzmią jak dyskusja dzieci w piaskownicy o zderzaczu hadronów. Pełno miejsc w internecie, gdzie amatorka chyba chce błysnąć, a wychodzi jak zawsze, czyli jedna wielka kompromitacja.

...a skoro o kompromitacji mowa, to też jeszcze gdzie indziej znalazłem kompromitację. Autorem jest ten, co uważa się za największego znawcę tematu audio. Brzmi ona tak:
Niestety akustyka ma swoje prawa a ustawienie kolumn jest jej ważną częścią.
I spieszę z wyjaśnieniem. Ustawienie kolumn to nie akustyka i to żadna jej część, czy dziedzina. Akustyka to jedno, ustawienie kolumn to coś zupełnie innego, a to że ustawienie kolumn wpływa na prawidłowość brzmienia, niweluje braki akustyczne nie oznacza, że to część akustyki.

Definicja akustyki:
Akustyka jest to dziedzina bardzo szeroka obejmująca swym zakresem bardzo szerokie spektrum wiedzy od ultradźwięków przez hałas aż po realizację dźwięku.

Akustyka, dział fizyki badający teoretycznie i doświadczalnie zjawiska dźwiękowe, ultradźwiękowe i infradźwiękowe.
Ustawienie kolumn to nie akustyka, to odrębny temat (oczywiście, że bardzo ważny), Ustawienie kolumn jest mocno zależne od akustyki POMIESZCZENIA i ustawienie może być różne, zależne od AKUSTYKI POMIESZCZENIA. Kolumny ustawia się w zależności od akustyki pomieszczenia (nie zawsze trzeba kolumny mocno wysuwać, czy chować). Ustawienie kolumn trzeba dopasować do AKUSTYKI POMIESZCZENIA, a ustawienie kolumn nie jest akustyką (ani dziedziną, ani częścią akustyki).

Jak znam życie, to w ciągu dnia- dwóch "Naczelny Wróżbita" odniesie się do mojej wypowiedzi i będzie na sto sposobów udowadniał, że ustawienie kolumn to akustyka. A dlaczego tak sądzę ? No bo "Naczelny Wróżbita" nigdy się nie myli i zawsze ma rację.
Niestety. Jeśli nie ma się pojęcia o podstawie w audio - akustyce - to takie brednie pisze się publicznie i wierzy się, że tak jest.

Wybaczyć można, jeśli to piszą "dzieci w piaskownicy", ale "Naczelny Znafffca" ????

Równie dobrze można powiedzieć, że pozycja i miejsce w którym słuchamy muzyki to też akustyka :lol:

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#83 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Sofokles » pn 27 sty 2020, 16:30

...jednak powyżej napisany cytat wróżbity jest na tyle głupi i nieprawdziwy, że autor nieumiejętnie musiał wytłumaczyć. Z tłumaczenia oczywiście nic nie wynika poza śmiechem.
Wymyślanie nowych teorii, a następnie tłumaczenie ich czymś zupełnie innym dla amatora będzie czymś nowym. Dla kogoś, kto ma pojęcie jest okazją do kpin. Zaś dla autora- kompromitacją. Ja radziłbym wykasować to nieprawdziwe i głupie zdanie.

Dziwi mnie jedno. Dlaczego ci co uważają się za znawców nie potrafią przyznać się do tego, że czegoś mogą niewiedzieć. Zamiast tego głupie zdania napisane przez siebie zaczynają głupio tłumaczyć. Autor myśli, że ekstra wybrnął z głupot napisanych przez siebie, a prawda jest taka, że pogrąża się jeszcze bardziej. Cóż, nie moja sprawa.

@DiBatonio . Jak dla mnie, to w temacie dotyczącym pokoju 10m2 to autor powinien słuchać tylko Ciebie. Tyle tam bzdur, że szkoda komentować. Ludzie zaczynają się uwsteczniać i coraz mniej osób potrafi logicznie myśleć jak widzę.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#84 Rozbudowa systemu audio

Post autor: DiBatonio » pn 27 sty 2020, 18:59

Nawet nie wiedziałem, że mam bana, bo nie wchodziłem kilka dni, a tu którejś nocy wchodzę na forum audio, a tu Zonk.
Nie wiem co tam piszą, ale mało już mnie to obchodzi, nie wiem jak dalej potoczyły się dyskusje na temat tego, że mojsza racja jest najmojsza. Tak jak napisałem, branżę poniekąd rozumiem, bo wiadomo z czegoś trzeba żyć, ale jak widzę gościa ze stażem ponad 1000ca wpisów piszącego takie brednie, to ŻAL mi tych, którzy jego wpisy przyjmują za prawdy objawione.
My lata temu nie mieliśmy tak łatwo, nie było Internetu, sam bardzo poźno wszedłem w to medium, wolalem czasopisma i weryfikacje tego co pisza na wlasnym podwórku.
A dzisiaj podajesz im prawie gotowy przepis na poprawne podejście do tematu, to znajdą się Janusze i piszą brednie, że w 10 m, ba a nawet w 6m mozna z powodzeniem wstawić kino 5.1 oparte nawet na frontach podłogowych, łapy opadowywują 😁😁😁
"Uwielbiam" też tamtejsze wynurzenia jak to nie gra im sprzet, a jak pokażą ci zdjecie na PW lub na forum, to znowu łapy opadowywują, jak to możliwe przy tak budżetowym sprzęcie i takim ustawieniu, nie muszę też chyba mówić, że często w klitkach.
Ale jak to mówią, wolny kraj każdy orze jak może 😁

wachtel80
Junior Audiolub

#85 Rozbudowa systemu audio

Post autor: wachtel80 » pn 27 sty 2020, 19:29

Sofokles pisze:
pn 27 sty 2020, 09:41

I spieszę z wyjaśnieniem. Ustawienie kolumn to nie akustyka i to żadna jej część, czy dziedzina. Akustyka to jedno, ustawienie kolumn to coś zupełnie innego, a to że ustawienie kolumn wpływa na prawidłowość brzmienia, niweluje braki akustyczne nie oznacza, że to część akustyki.
Sprawa błaha, ale czasem warto się odezwać.

Skoro już Kolego tak niegrzecznie chciałeś kogoś zaatakować, to warto było najpierw zerknąć do podręcznika akustyki, żeby się upewnić, czy na pewno masz rację. Tam na pierwszej stronie zobaczyłbyś definicję fali dźwiękowej, a pod nią obrazek - źródło dźwięku, kierunek propagacji, obserwator. Tak, tak. Zarówno kolumny głośnikowe (jako źródło dźwięku) jak i miejsce odsłuchu (obserwator) są częścią nauki zwanej akustyką. Nauka ta bada również wpływ ich relacji przestrzennych oraz ich interakcje z otoczeniem.

Dziękuję za uwagę.

PS DiBatonio zmień awatara, bo jesteś niepodobny do siebie;)

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#86 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Sofokles » pn 27 sty 2020, 21:36

@wachtel80 , większej bzdury nie słyszałem. Nie mam siły tłumaczyć jak dziecku w piaskownicy. Skoro tak uważasz, to Twoja sprawa. Możesz tak myśleć i bzdury powielać gdzie tylko chcesz. W sumie bardzo ich wiele w internecie, także nie będziesz odosobniony.

Cytat z jednego z portali:
Niektórzy doświadczeni audiofile mówią, że jakość dźwięku zależy w 20% od jakości naszego zestawu a pozostałe 80% od akustyki naszego pokoju i ustawienia kolumn!
Nie bez przyczyny użyto tu "i". Ustawienie kolumn ma wpływ wielki, ale to nie akustyka. Akustyka to coś zupełnie innego. Więcej lektury, mniej bzdur. Zawsze odzywasz się z przecznym zdaniem i jak pamiętam - po długich dyskusjach nigdny nie było na Twoim.

Mylisz podstawowe kwestie mówiąc o źródle dźwięku jako akustyce. Ale naprawdę nie chce mi się tłumaczyć.
Tyle :D

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#87 Rozbudowa systemu audio

Post autor: DiBatonio » wt 28 sty 2020, 00:09

wachtel80 pisze:
pn 27 sty 2020, 19:29
PS DiBatonio zmień awatara, bo jesteś niepodobny do siebie;)
A co autor miał na myśli, że tak grzecznie zapytam?
Może jakieś rozwinięcie?
Pzdr

wachtel80
Junior Audiolub

#88 Rozbudowa systemu audio

Post autor: wachtel80 » wt 28 sty 2020, 09:47

Sofokles pisze:
pn 27 sty 2020, 21:36
Mylisz podstawowe kwestie mówiąc o źródle dźwięku jako akustyce.
Pan "S" postanowił zaadaptować akustycznie swój salon. Wszyscy znajomi mówili jaka akustyka jest ważna, więc chciał podejść do sprawy poważnie. Nie miał jeszcze zakupionego sprzętu, lecz by nie tracić czasu zawezwał do siebie dyplomowanego akustyka już teraz. Honorarium wysokie, ale w końcu jak coś robić, to porządnie. Akustyk obejrzał pomieszczenie i powiada.
- Bardzo ładny salon. A gdzie zamierza Pan postawić kolumny. No i gdzie będzie Pan siedział słuchając? Na fotelu, czy na kanapie?
- Panie magistrze - powiada "S". - Zawezwałem Pana nie po to, żeby zadawał Pan głupie pytania, tylko żeby zaaranżował Pan akustycznie mój salon. Zna się Pan w końcu na rzeczy, czy nie? Zamiast mędrkować niech się Pan bierze do roboty!
- Znam się na rzeczy doskonale, ale jeśli nie wskaże mi Pan, gdzie będą stały kolumny i gdzie będzie się znajdował Pana szanowny czerep, to nie będę mógł ustalić np. miejsc pierwszych odbić i...
- Dość tego! - zakrzyknął "S". - Widzę, że Pan guzik wie. A więc wytłumaczę to Panu, jak dziecku w piaskownicy. Do ustawienia kolumn zatrudniłem innego dyplomowanego specjalistę. Pan ma się zająć jedynie akustyką. Kolumnami zajmą się mądrzejsi od Pana. Robi Pan tę akustykę, czy nie? Tracę już cierpliwość. Nie chce mi się już tłumaczyć, jak się Pan myli z tymi kolumnami myśląc, że ich ustawianie zawiera się w Pana specjalizacji.
- OK, ok, już robię - powiedział akustyk, ale pomyślał też sobie, że może pora zmienić pracę. Za dużo dziwnych klientów. - Trudno, zrobię co się da w tych warunkach. W końcu klient nasz pan - mruknął sobie pod nosem.
Nurtowała go coś, więc na odchodne zapytał jeszcze "S".
- Czy nie wie Pan przypadkiem na jakiej katedrze studiował ten Pana specjalista od ustawiania kolumn? Czy nie była to może katedra Akustyki?
- Ale z Pana bęcwał! Ustawianie kolumn nie ma nic wspólnego z akustyką. To był zupełnie inny wydział, ale nie chce mi się gadać jaki. Tyle. Szkoda, że musi Pan już iść - powiedział "S" i zatrzasnął drzwi.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#89 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Sofokles » wt 28 sty 2020, 12:58

Nie chce mi się o tym dyskutować. Niech każdy sobie myśli co zechce. Oczywiście "Naczelny Wróżbita" musiał temat na swoje przekształcić. A niech tak i będzie. Co mnie to interesuje.

Proponuję dorzucić jeszcze zdanie, że ustawienie kolumn jest najważniejszą kwestią związaną z akustyką. Takie powiedzmy 80% akustyki to ustawienie kolumn. Wówczas "Naczelny Wróżbita" będzie mógł rozpowiadać, że ma akustykę zrobioną prawie że do końca, a przy tym nie ma żadnych ustrojów akustycznych.

Akustykę wykonuje się pod kolumny, pod ich umiejscowienie i pod wiele innych jeszcze rzeczy. Ustawieniem, skręceniem kolumn niweluje się wpływ pomieszczenia.

Akustyka ma związek z odpowiedzią POMIESZCZENIA i po to się ją robi. Ale znawcy w praktycznie gołych pokojach niech nazywają sobie co chcą i jak chcą. Macie wszyscy akustykę wykonaną zajebiście, bo dobrze ustawiliście kolumny :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Śmmiech na sali.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#90 Rozbudowa systemu audio

Post autor: Simpson » wt 28 sty 2020, 14:25

Rozumiem o czym prawisz. Osobiście uważam, że ustawienie kolumn, jak i ulokowanie miejsca odsłuchowego jest bardzo istotne, ale do tematów stricte- akustycznych bym tego nie włączał.

Dla mnie akustyka przede wszystkim związana jest z pomieszczeniem. Wiadomo, że źródło dźwięku musi wystąpić, tak jak i odbiornik, wobec czego i słuchacza należałoby zaliczyć do tematu akustyki, ale chyba nie w tym rzecz.

Tak jak wspomniałem. Adaptacja akustyczna, czyli potocznie zwana "akustyką pomieszczenia" wg mnie powinna mieć związek jedynie z "wystrojem" pomieszczenia, jego organizacji z pominięciem wnikania w szczegóły odnoście rozstawu źródła dźwięku i odbiornika.

Miejsce ulokowania kolumn przed adaptacją ma wielkie znaczenie ze względu na późniejszą "walkę" z niedoskonałością pomieszczenia.
A patrząc inaczej, nawet niepoprawnie rozstawione kolumny adaptacją akustyczną można poprawnie "dostroić".

Dla mnie prywatnie akustyka to akustyka, zaś ustawienie kolumn to ustawienie kolumn, a miejsce odsłuchowe to miejsce odsłuchowe.

Nie wiem co na ten temat mówią książki, jeszcze tego nie sprawdzałem, ale wg mnie (oczywiście) to powinny być odrębnie rozpatrywane tematy. W przeciwnym razie może dojść do stwierdzeń podobnych tym, o których piszesz, czyli ktoś może powiedzieć, że ma akustycznie bardzo dobrze, bo precyzyjnie znalazł miejsce ustawienia kolumn, a pomieszczenie "gołe".

Dla mnie akustyka, to nie ustawianie kolumn, zaś poprawna adaptacja pomieszczenia, ale oczywiście to tylko moje zdanie, czyli to jak ja to odbieram i co mam na myśli.

Czy ustawienie kolumn jest częścią akustyki ? Wg mnie w takim samym stopniu jak pracownik, który budował mieszkanie - przecież w jakimś stopniu też przyczynił się do kubatury pomieszczenia, czyli akustyki ;) Dla mnie to odrębne sprawy, które niepotrzebnie są łączone w jeden temat ogólno pojętej akustyki.

ODPOWIEDZ