Początki w Audio - VideoWzmacniacz kolumny

Doradzamy początkującym. Tutaj zadajemy wszelkie pytania dotyczące budowania pierwszego systemu audio lub jego dalszej modyfikacji.

Autor tematu
Marekms
Nowicjusz Audiolub

#1 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Marekms » pt 09 kwie 2021, 04:38

Cześć

Poszukuje sprzętu wzmacniacz + kolumny do niecałych 14m2. Budżet ok. 6k Szukam sprzętu dynamicznego, z miękkim basem (podobno lepiej go okiełznać w słabym akustycznie pomieszczeniu), bez efektu koca, bardziej efektowne niż neutralne(choć może też nie do przesady), bardziej zależy mi na przyjemności idsłuchu niż dokładności/analizie, możliwie jak najbardziej holograficzne aby czuć efekt 3D. Muzyka różnoraka, ale głównie pop, rock. Jako, że nie jestem głęboko w temacie audio, to nie jestem przywiązany do jakiejś marki, a więc jestem otwarty na wszelkie propozycje, ale mam wymagania co do wzmacniacza i tu mnie wybór bardzo mocno ogranicza gdyż:

1opcja

- wysokość max 14cm
- głębokość max 34cm
- 2 optyki do tv i chromecasta audio

2opcja
-wysokosc max 16cm
-szerokosc max 30cm
- 2 optyki do tv i chromecasta audio

Z pomocą innego forum postawiłem na Cyrus One + Monitor Audio Silver 100 i dokupienie dac lub odrazu Cyrus One Hd + MA Silver 100, choć czytałem, że wbudowany dac jest zwykle słabej jakości i lepiej dokupić zewnętrzny. Natomiast koleżka polecił mi abym założył tu temat, bo jesteście w stanie powiedzieć wprost, że kiepsko z akustyką, umieszczeniem kolumn i może się okazać, że to marnotrawienie pieniędzy, a nie tylko podawanie kolejnych propozycji aby coś sprzedac (czytaj: branża).

A wiec się wstrzymałem, a problemem jest tu komoda i rozstawienie kolumn.

Jak widac na zdjęciu.

Obecnie kolumny stoją na 20cm drewnianych podstawkach jedna stoi miedzy komodą a kaloryfem i druga z drugiej strony, jakieś 5cm od komody. Kolumny są lekko wypuszczone w głąb, na jakieś 10cm tak żeby front i głośnik był przed linią komody. Tweetery są od siebie na 2m i ja siedze od nich na troche ponad 2.5m. Kolumny są troche nisko, bo tweetery są na 52cm od ziemi, a moje uszy na ok. 75cm(ale to chyba nie za duża różnica z ponad 2.5m?). W tym ustawieniu czuć efekt 3D, chodzi o to, że czasami się gubie i pauzuje muzyke, bo myśle, ze ktoś puka,dzwoni czy krzyczy, a okazuje się, że to w utworze było i to jest fajne i oto mi chodzi i do tego dąże, żeby tego było więcej.

Druga opcja, to postawienie kolumny tam gdzie komputer i wyrównać z drugiej strony. Z tym, że to 84cm wysokości, a jak mówiłem moje uszy są na ok. 80cm, wiec czy taka kolumna nie bedzie stała za wysoko? Spotkałem sie x opinią, że lepiej aby tweetery były poniżej niż powyżej.

3 opcja to jakieś podstawki na 40cm wysokości, komode wyposrodkowac i po bokach kolumny, z tym, z tym, że taka konfiguracja najmniej praktyczna, ze wzgledu na widoczne drzwi i zakres ich otwierania.

W pierwszej i trzeciej opcji jestem w stanie wygenerować przynajmniej 45cm od tylnej ściany, w opcji nr.2 ok. 30cm.

No i co, na przeciwko jest łóżko 160x200 z zagłówkiem, stolik tspicerowany nocny, stolik drewniany i krzesło komputerowy. Po lewej jest też szafa wnękowowa, drzwiczki jskieś tam drewnopodobne czy cholera wie co to.

Na oknie zawsze jest firana. A no i jest skos, nie schodzi on nisko jak na poddaszu do samej ziemi, ale jest ściana kolankowa na wysokość 105cm i zaczyna sie skos.

Jak myślicie, warto tu inwestować w jakiś lepszy sprzęt czy zostać i się cieszyć Edifierami?

Autor tematu
Marekms
Nowicjusz Audiolub

#2 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Marekms » pt 09 kwie 2021, 10:08

Obrazek

Teraz widac :)

Sqter
Junior Audiolub

#3 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Sqter » pt 09 kwie 2021, 22:20

moim zdaniem to zacznij od wymiany tej komody na coś bardziej ustawnego, bo rozumiem że dobierasz wzmacniacz pod wymiary polki w komodzie ?? :shock:

Na razie zostaw to co masz tylko złatw sobie jakieś podstawki, może coś prowizorycznego co masz w domu, żeby potestować. wysokość to mniej wiecej wyskość uszu przy słuchaniu .

Autor tematu
Marekms
Nowicjusz Audiolub

#4 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Marekms » pt 09 kwie 2021, 23:22

Sqter pisze:
pt 09 kwie 2021, 22:20
moim zdaniem to zacznij od wymiany tej komody na coś bardziej ustawnego, bo rozumiem że dobierasz wzmacniacz pod wymiary polki w komodzie ?? :shock:

Na razie zostaw to co masz tylko złatw sobie jakieś podstawki, może coś prowizorycznego co masz w domu, żeby potestować. wysokość to mniej wiecej wyskość uszu przy słuchaniu .
No i chetnie bym to zrobil, ale nie mam zabardzo co z tą komodą zrobić, a za 500zl jej nie sprzedam. Więc chcąc nie chcąc musze sie dostosowac. Wzmaciacz tak, dopasowywany do wymuaru półki, bo na góre go nie dam rady postawić jak widać.

"Zostaw to co masz" czyli Edifier R2600, czyli rozumiem, że w tych warunkach nie wykorzystam potencjału droższego sprzętu i szkoda na to kasy?

Sqter
Junior Audiolub

#5 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Sqter » pt 09 kwie 2021, 23:50

chcesz wydawać kupę kasy na sprzęt a na zwykłą komodę Ci szkoda parę stów? ... pewnie jak wydasz tyle kasy to usłyszysz jakąś różnicę ale przy tym meblu cieżko jest to ustawić żeby było to funkcjonalne na co dzień i cieszyło ucho.. o wyglądzie nie wspomne :roll: Może jeszcze da się wykrecić coś wiecej z tego co masz.. Jeśli Ci będzie za mało to będziesz szukał dalej..

Autor tematu
Marekms
Nowicjusz Audiolub

#6 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Marekms » sob 10 kwie 2021, 00:34

Sqter pisze:
pt 09 kwie 2021, 23:50
chcesz wydawać kupę kasy na sprzęt a na zwykłą komodę Ci szkoda parę stów? ... pewnie jak wydasz tyle kasy to usłyszysz jakąś różnicę ale przy tym meblu cieżko jest to ustawić żeby było to funkcjonalne na co dzień i cieszyło ucho.. o wyglądzie nie wspomne :roll: Może jeszcze da się wykrecić coś wiecej z tego co masz.. Jeśli Ci będzie za mało to będziesz szukał dalej..
Heh smieszne rzeczy opowiadasz. Ja właśnie nie chciałem zwykłej komody, bo są właśnie zwykłe, nijakie, kwadratowe ...takie jak wszyscy mają, a ta ma swój niebanalny urok i bardzo mi się podoba.

Ja za nią też dałem kupe kasy, więc nijak Twój prztyk o mojej pazerności na mebel tu pasuje, bo chyba nie sądzisz, że oddam ot tak mebel za ktory dałem ponad 2k, a może jeszcze lepiej i zrobie wystawkę przed domem, żeby pan z busa albo Żuka go sobie zabrał wczesnym rankiem przed śmieciarzami :D no chyba, że stać Cię na to, to śmiało możesz takie rzeczy robić.

Teraz, bez dogryzania i uszczypliwości, fakt jest taki, że poważnego audio nie było w planach ... dopóki nie usłyszałem jak dobre stereo może grać, bo być może, a raczej napewno stałaby teraz w tym miejscu szafka rtv, a tak jest jak jest i stąd moje pytanie. Także ciesze się, że nie wmuszacie we mnie sprzętu, tylko dajecie do zrozumienia, że jest kicha ustawna takiego stereo i wykorzystania jego możliwości.

Mógłbyś mi natomiast nspisać dlaczego będzie kicha? Czym to się będzie objawiać w dźwięku albo czego zabraknie? Co zrobić aby w miare przyzwoicie zagrało? Czy jednak przy tym meblu wszystkie siły pójdą na marne??

Sqter
Junior Audiolub

#7 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Sqter » sob 10 kwie 2021, 17:27

No to jedna rzecz mamy wyjaśnioną, komoda zostaje.
Ja na Twoim miejscu bym zrobił podstawki wysokie ponad komodę na wys. telewizora i pochylił lekko na sluchacza, i próbował tak przesuwac całość wzdłuż sciany żeby dźwięk był najbardziej zadowalający, komputer na ziemię i monitor . Kolumny lekko do przodu.

Problem polega na tym że z jednej strony masz ścianę która odbija dźwięk a z drugiej firankę która tłumi dźwięk, tak w skrócie. Duży plus to że masz skos za plecami .

Ps
co do sprzętu to skoro słyszałeś dobre stereo to wymiana raczej Cię nie ominie :)

Autor tematu
Marekms
Nowicjusz Audiolub

#8 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Marekms » ndz 11 kwie 2021, 05:18

Sqter pisze:
sob 10 kwie 2021, 17:27
No to jedna rzecz mamy wyjaśnioną, komoda zostaje.
Ja na Twoim miejscu bym zrobił podstawki wysokie ponad komodę na wys. telewizora i pochylił lekko na sluchacza, i próbował tak przesuwac całość wzdłuż sciany żeby dźwięk był najbardziej zadowalający, komputer na ziemię i monitor . Kolumny lekko do przodu.

Problem polega na tym że z jednej strony masz ścianę która odbija dźwięk a z drugiej firankę która tłumi dźwięk, tak w skrócie. Duży plus to że masz skos za plecami .

Ps
co do sprzętu to skoro słyszałeś dobre stereo to wymiana raczej Cię nie ominie :)
To akurat telewizor 32calowy :D na zdjeciu wyglada jak mikrusek 19 cali przy tym duzym telewizorze hehe I tak, tego telewizora na komputerze juz tam nie ma. Komputer tez myślałem dać na dół, w to miejsce kolumne a z drugiej strony wyrównać wysokość. Jeżeli mówimy o dwóch takich podstawkach (z prawej i lewej strony komody) i wyjechaniu do przodu, to robi się ciekawa sytuacja gdyż kolumny będą szerzej niż moja odległość od kolumn.

Jako stojak znalazlem takie z regulacją https://ans.sklep.pl/podstawki-pod-glos ... m-max-30kg tylko, ze tu gorny blat 23x23 a kolumna ma 30x23, to przeszkadza? dodatkowo taka podkladka pod regulacje nachlyenia , bo nie mam innego pomydlu https://allegro.pl/oferta/adam-hall-pad ... 4291fbf951

Chyba, ze podpowiesz cos madrzejszego?

Pro
Nowicjusz Audiolub

#9 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Pro » ndz 11 kwie 2021, 13:27

Pomieszczenie niewielkie.
Monitor Audio Silver 100 to stosunkowo duże monitory. Nie patrz na wymiary tylko zbuduj sobie z tektury pudła o takich gabarytach i spróbuj zrobić przymiarkę - zobaczysz w ten sposób czy to ma sens.
Ze względów praktycznych rozważałbym na Twoim miejscu będąc gabarytowo mniejsze kolumny.
Pomyśl o konstrukcji zamkniętej. Co prawda i te powinny mieć nieco powietrza wokół siebie ale sądzę, że jednak będzie łatwiej je w miarę poprawnie usytuować.
Ja mam za sobą doświadczenie ustawiania nowych kolumn podstawkowych z bas reflex w niespecjalnie sprzyjających akustycznie warunkach versus kolumny vintage w obudowie zamkniętej i staruszki zostały.
Cierpiały na tym co prawda nowoczesne produkcje elektroniczne (bas punktowy i niespecjalnie zróżnicowany) ale do rocka i starych nagrań było zdecydowanie lepiej niż z BR.
Pomyśl tez o kolumnach aktywnych - obejdziesz się bez wzmacniacza - nie mam żadnego doświadczenia z takimi konstrukcjami ale nie widzę powodu żeby tego nie rozważać. Myślę, że mają sporo walorów praktycznych a znajdą się na pewno takie które grają na przyzwoitym poziomie.
W studiach inżynierowie dźwiękowcy korzystają właśnie z takich urządzeń przy produkcji wiec chyba do normalnego słuchania też się nadają.
Pozdro

Sqter
Junior Audiolub

#10 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Sqter » ndz 11 kwie 2021, 13:30

Jak nie widziałeś to polecam , nie wszyscy tu lubią tego pana ale każde info jest pomocne .
Zobacz i pomyśl co możesz u siebie poprawić i jak to wpłynie na dźwięk

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#11 Wzmacniacz kolumny

Post autor: DiBatonio » pn 12 kwie 2021, 00:59

Taaaaa....
Takie małe ABC akustyki z naciskiem na małe.
😁
Z tym trójkątem rownoleglobocznym, to niekoniecznie, nie zawsze sweet point znajduje się w takim trójkącie o równych bokach, może być tak, że czasem przed wierzchołkiem lub za nim. Czyli boki krótsze lub dłuższe, tak na chłopski rozum musiałem... pkt.6

Można to traktować jako punkt wyjściowy, ale trzymać się rękoma i nogami tego trójkąta nie trzeba.
Ostatnio zmieniony pn 12 kwie 2021, 02:13 przez DiBatonio, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#12 Wzmacniacz kolumny

Post autor: DiBatonio » pn 12 kwie 2021, 01:07

Marekms pisze:
pt 09 kwie 2021, 23:22
"Zostaw to co masz" czyli Edifier R2600, czyli rozumiem, że w tych warunkach nie wykorzystam potencjału droższego sprzętu i szkoda na to kasy?
I tak i nie....
Najlepiej jak byś narysował rzut pokoju z góry, gdzie co jest rozmieszczone.
Wtedy można by coś rozkminić jak i co gdzie ustawić, żeby było trochę lepiej.
To, że kupisz podstawkowe kolumienki nie oznacza, że możesz je przykleić do ściany, bo są małe.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#13 Wzmacniacz kolumny

Post autor: Sofokles » pt 16 kwie 2021, 13:17

DiBatonio pisze:
pn 12 kwie 2021, 00:59

Z tym trójkątem rownoleglobocznym, to niekoniecznie, nie zawsze sweet point znajduje się w takim trójkącie o równych bokach, może być tak, że czasem przed wierzchołkiem lub za nim.

Można to traktować jako punkt wyjściowy, ale trzymać się rękoma i nogami tego trójkąta nie trzeba.
Dokładnie tak. Jak najbardziej punkt odniesienia, ale żadna sztywna reguła.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

ODPOWIEDZ