Początki w Audio - VideoUstawienie kolumn stereo z tyłu pomieszczenia

Doradzamy początkującym. Tutaj zadajemy wszelkie pytania dotyczące budowania pierwszego systemu audio lub jego dalszej modyfikacji.

Autor tematu
thetycza
Nowicjusz Audiolub

#1 Ustawienie kolumn stereo z tyłu pomieszczenia

Post autor: thetycza » czw 31 paź 2019, 12:25

Na wstępie witam wszystkich.

Stoję aktualnie przed wyborem systemu audio do domu. Aktualnie nie mam jeszcze wybranego sprzętu, obecnie dopiero szukam i czytam co oferują poszczególne modele (będe miał do przeznaczenia około 3000-3500zł). Kieruję się bardziej w stronę systemu stereo - ma on służyć głównie do słuchania muzyki, czasem radia, najrzadziej do oglądania filmów). 

Mam pewien dylemat z ustawieniem kolumn w salonie, załączam rozmieszczenie mebli. Zastanawiam się nad ustawieniem kolumn przy sofie (mam gniazda głośnikowe wyprowadzone). Jest to trochę podyktowane tym, że z przodu przy telewizorze nie bardzo jest miejsce - na upartego jestem tam w stanie wcisnąć kolumny, ale podejrzewam, że bedą przeszkadzać przy wchodzeniu/schodzeniu ze schodów).  Czy będzie bardzo źle jeśli umiejscowie je z tyłu ? O ile przy siedzeniu na sofie/fotelach wrażenia mogą nie być takie jak powinny, o tyle do słuchania muzyki tak po prostu np. podczas krzątania się w kuchni chyba nie będzie tak źle ? Nie jestem mega audiofilem, po prostu szukam informacji, czy można w ten sposób ustawić zestaw stereo. 

Pozdrawiam
Marcin
Załączniki
rozmieszczenie.jpg

Awatar użytkownika

mario33lgw
Czeladnik Audiolub

#2 Ustawienie kolumn stereo z tyłu pomieszczenia

Post autor: mario33lgw » czw 31 paź 2019, 15:01

Krótko - NIE rób tak.

Rozważ ustawienie kolumn między grzejnikami ( na rysunku po lewej). Do słuchania będzie wtedy pasował jeden z foteli. Drugi przestaw albo wyrzuć 😎 w kuchni będzie słychać... do nagłaśniania telewizora kup coś oddzielnego.
Stereo: Sansui Alpha AU-607XR + Harbeth Monitor M30.1
Streaming & DAC: Lumin D1
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

Jackobtone
Junior Audiolub

#3 Ustawienie kolumn stereo z tyłu pomieszczenia

Post autor: Jackobtone » czw 31 paź 2019, 15:47

Możesz pomyśleć też nad ściennymi uchwytami, jeśli zdecydujesz się na kolumny podstawkowe. Wtedy wiszące kolumny na pewno będą mniej przeszkadzały niż podłogowe.
Ja również zdecydowanie odradzam ustawienie kolumn z tyłu.
Grzejnik jest nieruszalny? :)

Edit: jeśli to nie problem zrób zdjęcie przodu to znaczy ściany z telewizorem z uwzględnieniem ściany z grzejnikiem oraz schodów. Łatwiej będzie coś powiedzieć na ten temat.

ODPOWIEDZ