Okablowanie systemu audioGłośnikowe do Monitor Audio

Przewody Audioluba- głośnikowe, RCA, XLR, USB, coaxial, toslink oraz inne.
Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#226 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » pn 28 mar 2022, 23:13

Temat zamarł? Jest on wydaje mi się jednym z najbardziej "żywych" wątków w ostatnim czasie.
No ale o czym tu pisać? Na razie słuchasz, jesteś zadowolony, nie planujesz też w najbliższym czasie niczego wymieniać.
Jak przyjdzie czas i zapytasz o konkrety, temat się na pewno znów ożywi.
Z Twojego wpisu wnioskuję, że nowy przedwzmacniacz nie gra zbyt jasno. A jeśli posiada nawet pewną jasność, to doskonale się ona wkomponowała w całokształt dźwiękowy zestawu.
Zastanowimy się w swoim czasie nad końcówkami mocy, czy źródłem. Przyjdzie na to czas. Pogadamy, pomyślimy,
Jak mawia mój kumpel, na razie nie ma co deliberować po próżnicy.

Autor tematu
Berni
Poszukiwacz Audiolub

#227 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » śr 30 mar 2022, 11:53

No właśnie trudno mi ocenić czy jasno, czy nie , bo napewno jest "gęściej" i jasno to było bez pre , sucho i bez wypełnienia . Ale z drugiej strony nie mam porównania z innymi pre lampowymi , a już kilka osób mnie pytało .. ARC ...a nie za jasno jak na lampę ? Czyli coś jest na rzeczy . Większość np twierdzi, że SFL -2 gra cieplej . Pytanie jak reszta aspektów brzmienia , góra , scena itd .Póki co wolę nie porównywać i cieszyć się tym co jest , bo jest dobrze.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#228 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » śr 30 mar 2022, 22:03

Nie przejmuj się, że ktoś wydaje jakieś tam opinię o Twoim przedwzmacniaczu. Bo on sam nie gra, tylko cały zestaw, system.
Ja też mam odtwarzacz, który uważany jest za grający nieco jasno. A ja nie lubię rozjaśnionego dźwięku.
Ale źródło to tylko część zestawu. musi współgrać z innymi elementami. Nieraz ta pozorna jasność jest wręcz pożądana w danej konfiguracji.
Bo inaczej np. dźwięk by się nie otworzył, nie zagrał tak przestrzennie, wyraziście.
Czy u Ciebie jest dobrze, pewnie trzeba by to ocenić.

Autor tematu
Berni
Poszukiwacz Audiolub

#229 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » czw 31 mar 2022, 16:47

Jako przerywnik ...sprawdziłem sobie prostym testem online jakie częstotliwości z górnego pasma słyszę ...to a propos rozważań odnośnie jakości sprzętu audio i gęstych plików na innym forum...polecam ...link poniżej ...ciekaw jestem Waszych wyników ...oczywiście niestety wraz z wiekiem pogarsza się percepcja wysokich częstotliwości...

https://www.audiocheck.net/audiotests_f ... ckhigh.php

Mnie wyszła granica słyszalności 17kHz ...no już nie młodość niestety ☹️

Jak macie młode osoby , nastolatków w domu to porównajcie się z nimi ...tylko się nie załamujcie

Autor tematu
Berni
Poszukiwacz Audiolub

#230 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » pn 02 maja 2022, 15:54

Wczoraj przytargałem do domu Thiele CS6 . No i uśmiech z twarzy nie schodzi ...😀😀😀
Pod każdym względem jest lepiej , tak że Dynaudio Contour 3.3 choć super się spisywały pójdą w świat .
Może Thiele będą potrzebowały mocniejszych końcówek , chociaż już i tak jest dobrze .
Może i dobrze że na 3.6 się nie skusiłem pół roku temu, doświadczenie z Dynaudio też bardzo przyjemne a CS6 chyba lepsze niż 3.6.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#231 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Miles » śr 04 maja 2022, 05:30

@Berni , no i dobrze, że idziesz do przodu. Również, że nie żałujesz zakupu Dyń, bo takie kroki w rozwoju są ważne. Człowiek idąc etapami widzi, czy raczej słyszy, co zyskuje; poznaje różne szkoły dźwięku.
Czy Thiele CS6 są lepsze od CS 3.6, ja tego nie wiem, pewnie to już raczej kwestia gustu, jak ze wszystkim w audio. Grunt, ze pierwsze wrażenie dobre i liczę, że jak trochę się osłuchasz z Thielami to napiszesz coś więcej o nich.

P.S. Co Ty ciągle z tą mocą końcówek, przecież masz tam setki watów! :mrgreen:
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#232 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » śr 04 maja 2022, 16:52

Podobnie jak Miles sądzę, że to oczywiście zależy od konfiguracji i preferencji. To są już konstrukcje na tym poziomie, że trudno w jednoznaczny sposób wyrokować. Pozycja w katalogu nie zawsze oddaje rzeczywiste możliwości, walory danych kolumn.
Na pewno jednak zrobiłeś duży krok w przód i teraz chyba już niełatwo będzie pójść choć pół kroku dalej. Może w jakimś jednym aspekcie brzmienia?
W następnym etapie (jeśli taki ma nastąpić) skupiłbym się na lepszym wzmacniaczu. Waty, szczególnie te podane w specyfikacji, to niestety nie wszystko.
Gdyby tak było kupowalibyśmy dobrą końcówkę mocy z rynku profesjonalnego (estradowego) i po krzyku.
Teraz ważniejsze będzie to jak końcówka potraktuje dźwięk, jak go poda, wycyzeluje. A to niestety już sporo kosztuje, szczególnie jak się chce mieć przy okazji trochę watów i dobrą wydajność prądową. Oczywiście na tym poziomie już cały tor audio musi być dopracowany. Bo słabe źródło, czy kiepskie przewody mogą zniweczyć trudy, o czym możesz się nawet nie dowiedzieć, póki nie spróbujesz lepszych.
Drogo? No drogo. Ale jak się chce mieć jakość i do tego moc, to niestety dużo kosztuje.
Ja też chętnie poczytam jak teraz grają u Ciebie kolumny Thiel CS 6.

PS
Po rozmowie z kilkoma doświadczonymi kolegami doszliśmy do wniosku, że jednak stawialibyśmy bardziej na CS 3.6. Ale jak pisałem wyżej w niektórych warunkach może się lepiej sprawdzić CS 6.

Autor tematu
Berni
Poszukiwacz Audiolub

#233 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » śr 04 maja 2022, 22:02

Na razie zabrałem się za remont pomieszczenia w którym grają Thiele . Więc niestety będą dni bez słuchania , ale finalnie będzie mała adaptacja akustyczna po konsultacji z akustykiem. Juz po wstępnych próbach wiem że moje pomieszczenie bez takich zmian źle wpływa szczególnie na bas .
Nie mogę też podłączyć moich Albedo Monolith Monocrystal bo wejście w CS6 jest tak niepraktycznie ułożone od spodu kolumny że długie banany nie wchodzą , muszę poszukać przejściówki banan/widełki , może coś podpowiecie gdzie warto kupić ?? Już na Chord Clearway jest wspaniale , mam nadzieję że na Albedo będzie jeszcze lepiej, ale może wcale nie. To że z Dynaudio były o niebo lepsze nie daje gwarancji że teraz też tak będzie.
Co do końcówek estradowych ktoś polecał mi ostatnio Crown K2 - stara końcówka bez zasilania impulsowego i bez chłodzenia wentylatorowego , podobno niesamowita i za psie pieniądze tylko trudno dostępna .
Reszta towarzystwa wiem , że musi być adekwatna do Thieli . Czytałem długie opowieści jak to ludzie wymieniali sprzęt po ich zakupie na coraz droższy , aż Thiele były najtańsze w zestawie i wtedy dopiero grały . Myślę , że to przesada . Na pewno będę chciał posłuchać mocniejszej i bardziej sprawdzonej końcówki mocy , głównie żeby sprawdzić jak jej charakterystyka wpłynie na brzmienie CS6 , co nie oznacza że muszę robić tu zmianę . Kable XLR może też lepsze by się przydały ale to zostawię na koniec .
Na pewno muszę sprawdzić DAC R2R zamiast Gustarda - myślę o czymś na PCM63 lub 1704 . Zmiany można robić w nieskończoność ....ale powiem tak , że już na Dynkach było konkretne granie , a na Thielach jest po prostu super , więc tak jak piszecie teraz to już zmiany raczej na dopieszczenie i pod własne upodobania . Myślę , że sporo zabawy będzie z właściwym ustawieniem Thieli , choć grają bardzo przestrzennie i precyzyjnie . Naturalność brzmienia, głębia sceny , żywe jak live wokale i precyzyjny bas to w skrócie CS6. Jak pomyślę , że kilka miesięcy temu zachwycały mnie MA Silver 300 z Toppingiem to mi się chce śmiać , ale i to może być subiektywne .

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#234 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Miles » czw 05 maja 2022, 08:40

@Berni , jeżeli chodzi o przejściówki to ja bym brał coś markowego, np. Cardas BTS R (6 milimetrów) lub Cardas BTS 9R (9 milimetrów). Zależy jakie masz gniazda.

https://dc-components.eu/cardas-bts-r-a ... p-534.html

https://dc-components.eu/cardas-bts-9r- ... p-491.html
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#235 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » pt 06 maja 2022, 09:02

@Berni, widzę, że Cię wzięły Audiolubne poszukiwania. I bardzo dobrze. Bo nic tak dobrze nie robi muzyce jak trafnie dobrany zestaw audio. A jak się utrafi w synergiczny tor, to po prostu sama przyjemność.
Jedno Ci napiszę. Wszystko to jest po to, by jak najlepiej odtwarzać tę naszą ukochaną muzykę. Jednak sprzęt często zwodzi ludzi na manowce. Bo myślą, że jak kupią coś droższego, bardziej przejrzystego, o większej mocy z lepszymi niskimi tonami, czyli jak niektórzy piszą "bassem" (świadomie ironizuję - czyli metalizuje :lol:), to będą mieli lepszy dźwięk.
Ale bardziej przejrzysty i kliniczny to nie znaczy płynny, fizjologiczny, organiczny i naturalny. Bo to często można osiągnąć poprzez dobór dużo tańszych, się trafnie dobranych komponentów.
Jeśli było dobrze a po zmianie na coś pozornie lepszego nie gra tak dobrze jak powinno albo gorzej, to trzeba wrócić do poprzedniej konfiguracji.
Ty jak widzę piszesz o większej mocy końcówek. Zapytam, czemu sądzisz, że potrzebna jest większa moc?
Nie nagłaśniasz dobrze pomieszczenia, odczuwasz jakieś braki dynamiki czy ofensywności dźwięku, niskie tony nie są dobrze kontrolowane, snują się, nie mają odpowiedniej szybkości?
Myślę, że jeśli już, to końcówkom potrzeba lepszej jakości.
Sądzę, że byłbyś zaskoczony końcówką Accuphase która ma 30 W a klasie A. Myślę, że trzeba powoli składać na porządną końcówkę (lub monobloki) które zapewnia odpowiednią jakość dźwięku.
Czy da Ci to Crown? Nie wiem. Nie znam tego.
Co do tego, że niektórzy stosują elektronikę znacznie droższą od kolumn, to nie od dzisiaj wiadomo, że często daje to świetne efekty.
Czy to przesada? Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych.
Na pewno w Twoim przypadku z tym co masz gra dobrze, lub bardzo dobrze, ale z bardziej wyrafinowaną elektroniką może być lepiej.
Czy DACi na PCM63 lub 1704 będą najlepsze? Różnie może być. Nie zawsze zastosowane elementy, nawet najwyższej klasy dadzą najlepszy dźwięk. Bo wszystko zależy od tego jak kto potrafi to wykorzystać. Czyli od geniuszu i wyczucia konstruktora.
Ja nie przepadam za plikami i DACami, choć mam w odtwarzaczu wejście na wysokiej klasy przetwornik.
Ale nie korzystam. Bardziej żywy i prawdziwy dźwięk otrzymuję z kręcących się płyt. Zarówno CD jak i winylowych. Słuchałem wielokrotnie zestawy pliki/streamer - DAC i jakoś mnie to nie przekonuje. Czegoś mi brakuje w takim dźwięku. Ale oczywiście rozumiem, że ktoś może nie zwracać uwagi na takie sprawy a dźwięk pliki - DAC będzie dla niego wystarczająco dobry.

Autor tematu
Berni
Poszukiwacz Audiolub

#236 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » pt 06 maja 2022, 10:03

@Angel Już sam do tego doszedłem, że mocniejszy, droższy, bardziej "udiofilski" sprzet nie zawsze musi być lepszy i poprawy brzmienia trzeba szukać, próbować samemu , czasem, a może i częściej najprostrzymi sposobami. O mocniejszych końcówkach myślę dlatego ,że większość historii posiadaczy Thieli , ale i innych bardziej wymagających kolumny, o , których czytałem była taka, że więcej niz 200w / 4ohm dawało pełną satysfakcję. Nie wiem , czy u mnie może to być poprawa znacząca czy co najwyżej kilku procentowa, ale nie dowiem się jak nie sprobuję, co nie znaczy zmienię końcówki. Kontrola basu jest dobra , ale spodziewałem się go więcej , bardzxiej dynamicznie chociaż za krótko ich słuchałem na razie i to też kwestja realizacji nagrań.. Nie znaczy to , że jest on dla mnie najwazniejszy, wręcz przeciwnie, nie oddałbym całej reszty pozytywnych aspektów brzmienia Thieli za mega potężny i najlepszy bas. Natomiast jestem pweny, że u mnie pomieszczenie "zjada" bas i dopiero po małej adaptacji akustycznej ( w porozumieniu z akustykiem) będę podejmował decyzje o ew. poszukiwaniu końcówek, a podejrzewam , że nie będzie to konieczne. Pewnie , że końcówka to nie tylko moc , ale i sposób podawania dźwięku i tu bardziej " klasowe" rozwiązania mogą okazać się lepsze nawet bez większych mocy. Klasa A to inna bajka, ale też zwykle droga.
Też jestem zwolennikiem kręcącej się płyty ale raczej CD. Mam gramofon może nie budżetowy , ale w winyle nie pójde raczej , choć to chyba ideał do którego wielu , jeśli nie wszyscy próbują dążyć ze źródłami cyfrowymi. Streamer kupiłem rok temu w sumie z przypadku i bardziej po to , żeby na Tidalu selekcjonować sobie materiał muzyczny do CD. Nie powiem jest to super wygodne, ale jakość nawet przy moim CD i Streamerze jest oczywiście lepsza na CD a przy duzo lepszym odtwarzaczu CD na pewno byłoby juz tylko lepiej. Myślę , że odtwarzacz sieciowy zawszę będzie , może minimalnie, ale ustepował póki co nośnikowi fizycznemu. I tu jest tak na prawde mój największy dylemat: czy nie lepiej dopracować sobie tor w CD kupując bardzo dobry odtwarzacz , nie jako transport do DAC , tylko właśnie odtwarzacz ( z ew. wejściem na jego wewnetrzny dobry DAC tak , żeby podłączyć streamer skoro już jest do w/w celu). W tym rozwiązaniu widzę tylko jedną "wadę" - dobry odtwarzacz będzie raczej z rynku wtórnego, czyli raczej starszy i mam obawy o ew. awaryjność, a raczej nie są to sprzęty tanie. Myślałem o Wadii 830 lub 861 , ale słyszałem, że są awaryjne. Słuchałem Audio Research 7.5- świetnie brzmiący CD , ale nie powałił mnie na kolana - w sensie, że róznica nie była dla mnie warta takiej kasy. Może jakieś pomysły ?

Bonhart
Nowicjusz Audiolub

#237 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Bonhart » pt 06 maja 2022, 20:00

Kolego jeśli chcesz podeśle Ci końcówkę klasy D. Nie jest to jakieś wybitne granie i warto było by podpiąć do niej pre z lampą, ale jak masz xlr w pre lub nawet pre cyfrowym w DAC to mogę ci wysłać. Tak jako ciekawostkę. Uważam że klasa D jeszcze nie jest dopracowana do końca ale można z ciekawości. Ostrzegam tylko że mocna jest trzeba delikatnie z potencjometrem.
Z końcówek słuchałem Makera Audio bardzo dobre mocne granie lekko ciepłe solidna szkoła, Plinius chłodniejszy super bas dynamiczny, potężny, ale cała reszta również świetna. Można też pokusić się o końcówki na mocnej lampie też słuchałem świetnych zestawów.
Tak tylko wtrącam jeśli już były te tematy poruszane to przepraszam, nie mailem czasu ostatnio zagłębiać się daleko wstecz w temat.
Co do źródła ja uważam pliki (pliki nie Tidale czy Spoty) za równie dobre co CD tor tylko deko bardziej wymagający do zrobienia i nie tani. To czy lepsze CD czy pliki to już bardziej kwestia doboru pod sam tor. A CD jest cała masa świetnych tańszych droższych do wyboru do koloru ;).

Autor tematu
Berni
Poszukiwacz Audiolub

#238 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » pt 06 maja 2022, 21:47

@Bonhart dzięki za zainteresowanie, ale klasa D odpada już z definicji , przynajmniej na razie .

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#239 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Miles » sob 07 maja 2022, 05:33

Berni pisze:
pt 06 maja 2022, 21:47
@Bonhart dzięki za zainteresowanie, ale klasa D odpada już z definicji , przynajmniej na razie .
Ja tam bym z definicji niczego nie odrzucał... Sam nie mając pojęcia o klasie D patrzyłem na takie sprzęty przez pryzmat stereotypów i tego, co gdzieś tam kiedyś słuchałem. Do czasu gdy posłuchałem wzmacniacza marki Spec i musiałem wejść pod stół i odszczekać wszystko, co o klasie D wcześniej mówiłem :mrgreen: .

Bonhart
Nowicjusz Audiolub

#240 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Bonhart » sob 07 maja 2022, 07:20

Z definicji niby klasa D powinna być bardzo wysoko ;). Nie namawiam, nie sugeruje tylko proponowałem :).

ODPOWIEDZ