Okablowanie systemu audioGłośnikowe do Monitor Audio

Przewody Audioluba- głośnikowe, RCA, XLR, USB, coaxial, toslink oraz inne.

Autor tematu
Berni
Junior Audiolub

#16 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » wt 11 sty 2022, 07:58

Scena przy takim układzie jest symetryczna. Głębia jest , ale rzeczywiście ściana z tyłu ją ogranicza, choć wrażenie często jest takie jakby jej nie było.
Masz rację, relatywnie bliskie odsunięcie od ściany tylnej było spowodowane "zginięciem" basu gdy były bardziej oddalone. Tak czułem , że te MA 300 będą za małe, ale byłem zielony i w wyborze między Silver 300 i 500 doradzono mi , że na pomieszczenie ze skosami te 300 wytarcza.
Suba mam w tym samym pomieszczeniu na przeciwległym końcu do kina domowego , też MA , ten to wypełnia basem całe pomieszczenie, ale takim kinowym. Jak mógłbym podłączyć suba (innego) do zestawu stereo?? z DAC kablem XLR sygnał idzie do końcówek mocy i na głośniki, nie mam wyjścia na suba. Poza tym wolałbym zmienić głośniki na większe niż suba dokładać - i tak mam już rozbudowany tor
Coś ciekawego na takie pomieszczenie z kolumn ?? w budzecie do max 15tys?? Słuchałem Audiovector QR 3 i te to by dobiero zginęły i Fyne Audio F502 SP ale wydały mi się mało szczegółowe, choć bas był zdecydowanie potężniejszy. Chciałbym , żeby grało tak jak MA ale "potężniej"
Może i racja , że kable nawet najlepsze to teraz zmienia detale. Brakuje mi jak to nazwałeś "potęgi dźwięku"
Moje KECES S125 (myślę , że mało kto ich używa - bo raczej znani z zasilaczy) w układzie mono daje 360W na kanał, więc można poszaleć.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#17 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 08:11

Tak, 3 - 3,5 metra niezależnie od wielkości pomieszczenia.
Oczywiście są duże, rozbudowane komumny przeznaczone do wielkich "amerykańskich" salonów. Ale Twoje kolumny nie należą do tej kategorii.
Ja nie forsuję swojego zdania, tylko podpowiadam. Jeśli ustawienie jakie ma masz daje najlepsze efekty i przede wszystkim Ci się podoba, to najważniejsze. Od długiego już czasu wyznaję tę właśnie zasadę. Dlatego też dźwięk swoich zestawów ustawiam maksymalnie dla siebie, nie bacząc tak do końca na sztywne reguły, czy na to co inni powiedzą.
Mnie to odpowiada, tak mi się najlepiej słucha i już.
Jednocześnie zawsze biorę poważnie opinie nawet teoretycznie mniej doświadczonych Kolegów. Zastanawiam się nad nimi, analizuję, często robię choćby na próbę tak, jak sugerują. I bywa, że mimo moich wcześniejszych wewnętrznych oporów przyznaje, że dane ustawienie, czy element toru pozytywnie wpływa na dźwięk. Pozytywnie dla mnie.
Bywa też, że nie korzystam z rad, bo mi taki dźwięk nie odpowiada.
Kiedyś gościł u mnie znany obecnie w świętokrzyskiem konstruktor kolumn z Buska Zdroju i przestawił do słuchania moje kolumny szerzej oraz bliżej tylnych ścian. Bo twierdził, że tak jest lepiej. Posłuchałem kilka dni w tym ustawieniu, ale nie znalazłem żadnej przewagi w stosunku do wcześniejszego. Z wyjątkiem może bardzo szerokiej sceny. Którą jak dla mnie traciła jednak spójność w środku. I znów ustawiłem po swojemu.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#18 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 08:18

@Berni z tym subwooferem, to żartowałem. Przeczytaj wątek o podłączeniu subwoofera, to będziesz wiedział, że to nie na poważnie. Zresztą na końcu zdania umieściłem emotikon. Może powinien być taki? ;) albo taki :lol:

Co do kolumn, to do 15 kzł jest w czym wybierać. Na pewno nie kupiłbym nowych.
Co z używanych mi przychodzi do głowy?
Thiel :D
Poważnie. Może Twoje końcówki dadzą radę takie napędzić. Choć tu też trzeba patrzeć na jakość dźwięku. Nie wiem jaką jakość może zapewnić Twoja elektronika. Ale sprawę można potraktować rozwojowo.
Myślę, że pod wieloma względami kolumny tego producenta powinny zapewnić Ci to, czego szukasz.
Słyszałem je w wiele razy w podobnej wielkości pomieszczeniach. Dla mnie bajka, ale są dość wymagające względem napędu i lubią grać daleko od ścian.
O konkretnym modelu teraz nie piszę, bo nie wiadomo co się pojawi na rynku wtórnym. Nowe też są dobre, ale drogie. Choć ja wolę te starsze. Z czasów gdy żył jeszcze Jim Thiel.

Autor tematu
Berni
Junior Audiolub

#19 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » wt 11 sty 2022, 10:42

Angel pisze:
wt 11 sty 2022, 08:18

Thiel :D
A z Thiel to który model byłby dla mnie najlepszy ??
Coś takiego ???
https://allegro.pl/oferta/thiel-cs-3-6- ... 1565670267
Wiem że to trudne do napędzenia kolumny ale 360 w klasie AB. (nawet kilka W w klasie A) KECES S125 też nie lichota i może da radę szczególnie przy 4hm ??

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#20 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 12:57

Coś takiego, to już naprawdę hi-end, nie bazarowy. ;)
Nawet nie wiem, czy ten model nie będzie za duży do Twojego pokoju.
Zależy czy masz kłopoty z niskimi tonami, czy nie. Chodzi o to, czy się nie wzbudzają. Ale chyba nie, skoro brakowało Ci niskich.
To, że wzmacniacz ma tyle watów "na papierze", nie oznacza, że w rzeczywistości sobie poradzi. Ważna jest wydajność prądowa.
Jeśli podwaja albo niemal podwaja moc z impedancji 8 omów na impedancję 4 omy, jest szansa. Choć to oczywiście nie jest jedynym wyznacznikiem.
Kupując takie kolumny będziesz musiał równać jakością elektroniki do nich. Ale pytałeś o coś do 15 kzł.
Oczywiście są jeszcze inne świetne kolumny za te pieniądze. Lecz te uznaję za jedne z najlepszych.
Oczywiście popatrzymy co by tu jeszcze. Choć trudno będzie znaleźć coś lepszego.

Autor tematu
Berni
Junior Audiolub

#21 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » wt 11 sty 2022, 13:17

Te CS 3.6 mieszczą się w budżecie , Wtedy pewnie Albedo Monolith warto by było popróbować . CS 3.5 widzę że dużo tańsze ,ale to chyba inna konstrukcja.
KECES S125 ma transformator 1 KW więc powinien dać radę:
Moc wyjściowa:
125W x2 @ 8ohm
225W x2 @ 4ohm
BTL:360W x1 @ 8ohm

Pasmo przenoszenia:
5Hz – 100kHz
Wydajność prądowa:
30A w szczycie na kanał
Zniekształcenia THD + N:
<0,004% @ 1kHz wg krzywej A
Stosunek sygnał/szum:
113dB 20Hz – 20kHz wg krzywej A

Tylko obawiam się że jako końcówka mono może tylko 8 ohm obsługiwać :|
Dla idealnych kolumn może zostać najwyżej jeden KECES , też gra zacnie , a byłoby trochę dodatkowych środków .

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#22 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » wt 11 sty 2022, 22:16

Patrzyłem na Allegro i ogłoszenia. Jak widziałem dobrej klasy kolumny, to na ogół były to delikatniejsze, mniejsze konstrukcje. finezja tak, ale w mniejszym pomieszczeniu. Są również takie kolumny jak Canton Digital. Niestety te konkretne nie miały kontrolera a moim zdaniem jednak powinny go mieć. Można by dokupić. Są też kolumny Infinity. Też trudne do napędzenia jak Thiel. Są zwolennicy kolumn Canton i Infinity. Ja do nich nie należę, choć nie krytykuję. Mogą się podobać. Ale uważam, że Thiel gra bardziej organicznie, barwniej.

Autor tematu
Berni
Junior Audiolub

#23 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » wt 11 sty 2022, 22:41

Do CS 3.5 dorzucają na Allegro dedykowany equalizer, nie wiem co to jest do kolumn ??? A co robi taki kontroler do Canton ów?? To jakieś oddzielne urządzenie ??

Autor tematu
Berni
Junior Audiolub

#24 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » wt 11 sty 2022, 22:48

Te Cantony z kontrolerem widziałem na Allegro , tu już cena trochę zaporowa dla mnie .

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#25 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: DiBatonio » śr 12 sty 2022, 00:50

Ten kontroler, to nie jest tak ostatnio modne DSP cyfrowa korekcja akustyki, albo co?
Zgaduję, bo to nie moja bajka.
Popatrz jeszcze odnośnie akustyki na strony firm zajmujących się tym zagadnieniem, zobaczysz w galeriach i ich realizacjach jak są adaptowane pomieszczenia ze skosami.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#26 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » śr 12 sty 2022, 07:33

Kontroler ma za zadanie dopasowanie charakterystyki szczególnie niskich tonów do danego pomieszczenia.
Ma wgrane kilka czy kilkanaście ustawień. Można też samemu, używając odpowiedniego programu, pomierzyć odpowiedź swojego pomieszczenia i zapisać to w kontrolerze. To raczej rodzaj equalizacji niż DSP.
Jest gdzieś na forum temat o tym w którym @Profi wyjaśnia z czym się to je.
A ja tak na chłodno przemyślałem temat Thieli dla Ciebie i nie zmieniam zdania, że to świetne kolumny. Tylko zastanawiam się, czy to zagra u Ciebie. Bo te kolumny owszem mogą pokazać co najlepsze w muzyce. Ale też wymagają odpowiednio dobrej amplifikacji. Nie wiem jak grają Twoje końcówki mocy. Jeśli chłodno, czy ostro, to Thiel pokaże taki dźwięk.
Najlepiej by tu było zastosować przedwzmacniacz lampowy. I to z lampami dość ciepło i pełnie grającymi. Bo te kolumny lubią się z lampą i wiele razy słyszałem jak świetnie z nimi grają.
Ale na pełny lampowy wzmacniacz pre/power sobie raczej nie pozwolisz.
Po prostu końcówka musiałaby być bardzo droga (bo mocna), by napędzić te kolumny.
A kombinację lampowy przedwzmacniacz i tranzystorowa końcówka mocy stosowało z powodzeniem wiele osób.
Bo obawiam się, że w obecnym Twoim torze Thiele wykryją zbytnią ostrość, czy inne niedociągnięcia i to pokażą.
Rozumiesz, kolumny tej klasy pokazują nie tylko wszystko co najlepsze, ale też nie wybaczają niedociągnięć.
Znacznie więcej wybaczył by jakiś wyższy model kolumn Vandersteen.
Myślałem też o bardzo ciekawych Xavian Giulia.
Mam jeszcze kilka pomysłów, ale muszę się nad tym zastanowić.
W tym świetne w swojej cenie podłogówki. Ale nie wiem, czy by nie były zbyt delikatne na niskich tonach w Twoim pokoju.
Czy deficyt dołu jest u Ciebie w pomieszczeniu duży, czy tylko trochę brakuje Ci niskich?
Ja tymczasem skonsultuję mój nowy pomysł z kolegą, czy to by miało sens.

Autor tematu
Berni
Junior Audiolub

#27 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » śr 12 sty 2022, 09:05

Jeśli chodzi o zmianę głosników, to moim planem na najblizszy czas były Monitor audio Gold 300. Dziekuję , że otworzyliscie mi (@Angel) nowe spojrzenie na kolumny z rynku wtórnego.
Przeczytałem wczoraj wątek sprzed kilku lat w , którym kolega z forum sprowadzał Thiel CS3.6 z niemiec i kompletował tor. Sam osobiście obawiam się troche zakupu głośników( kable to co innego) z rynku wtórnego , nie znam sie na tym na tyle i obawiam sie wtopy z jakością tego co kupuje, szczególnie jak sprzet ma wiele lat.
Thiele chyba z tego co widze raczeja zawsze są 4 ohm ( realnie pewnie niżej) i nie wiem czy moje końcówki pracujace w mono nie wymagaja jednak 8ohm - czy to jest tak jak z bi- wire że wtedy 4ohm odpada ?? nie wiem. Podobny temat będzie pewnie z Canton Digital 1.1.
KECES gra raczej cieplej. Na stronie soundnews.com gość testował mój model i KECES S300 z KEF Reference 3 i DAC którego mam i piał z zachwytu , a to pewnie też kolumny które potrafią obnazyć system. O lampie raczej nie myślę, bo wiem , że to byłby duzy koszt , żeby napędzić takie kolumny. Mój DAC ma w mojej opinii dobre sterowanie wzmocnieniem i próby wstawiania Preampa raczej psuły efekt, ale to na pewno zależy od klasy PRE.
Thiel pewnie będzie trudniej znaleźć . Nie wiem jakie są różnice między np: CS 3.6 ,a, CS 3.5 lub 2.4 w efekcie końcowym. Na Infinity np: kappa 9.2 widze fajne oferty i w weekend mogłbym pojechać odsłuchać zabierając swojego KECES'a.
Co do deficytu dołu to myślę że gdyby było 30% więcej będzie dobrze , chociaż jest obawa czy nie uwydatni to jakiegoś pogłosu, dudnień, fal stojących itd
No i temat kabli zrobił się wtórny. Ale zrobiło sie ciekawie.

Autor tematu
Berni
Junior Audiolub

#28 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » śr 12 sty 2022, 12:38

Na szybko zgłębiłem temat końcówki stereo pracującej w trybie bridge i już wiem że do dwóch moich końcówek nie mogę podłączyć kolumn 4ohm , bo wtedy każdy "wzmacniacz" w końcówce pracuje pod oporem 2 ohm , a to katastrofa na 100% .
Zostaje szukanie kolumn 8ohm lub rezygnacja z jednej końcówki i zostawienie jednej w trybie stereo ...no i wybór legend głośnikowych Thiel, Infinity , Vandersteen 3A i innych .

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#29 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Angel » śr 12 sty 2022, 13:51

No to trzeba szukać ciekawych kolumn. Wybór w takim budżecie jest na pewno spory. Czasami tylko trzeba poczekać na te właściwe.
W sumie na razie masz na czym grać i aż tak bardzo chyba Ci się nie spieszy?

Autor tematu
Berni
Junior Audiolub

#30 Głośnikowe do Monitor Audio

Post autor: Berni » śr 12 sty 2022, 14:16

Angel pisze:
śr 12 sty 2022, 13:51
No to trzeba szukać ciekawych kolumn. Wybór w takim budżecie jest na pewno spory. Czasami tylko trzeba poczekać na te właściwe.
W sumie na razie masz na czym grać i aż tak bardzo chyba Ci się nie spieszy?
Oczywiście że jest czas . Te 8 ohm to jednak będzie ograniczenie istotne w wyborze. Nawet Infinity kappa 8.2 widzę że są 6 ohm .
Będę wdzięczny za podpowiedź w jakich markach kolumn szukać dobrych 8 ohm .

ODPOWIEDZ