PC w służbie AudiolubaSpdif do analoga?

Czyli muzyka malowana PeCeTem.

Autor tematu
Igor.Czarnecky
Nowicjusz Audiolub

#1 Spdif do analoga?

Post autor: Igor.Czarnecky » czw 13 wrz 2018, 14:09

Witam

To mój pierwszy post także, witam wszystkich :).

Dostałem w prezencie głośniki Genius 5050v2 i jak dla laika grają w miarę dobre,
jednak jestem przede wszystkim maniakiem filmów i chciałbym je wykorzystać do "kina
domowego" (projektor) i zrobić z nich dźwięk przestrzenny 5.1 (oczywiście do filmów zawierających
ścieżkę 5.1
I tutaj parę pytań, bo wiem, że muszę coś dokupić.
1. W laptopie lenovo y50-70 mam wyjście s/pdif i zwykłego auxa
tak jak na zdjęciu: (jest tam napis S/PDIF, zdjęcie niewyraźne)
https://ibb.co/e24a4p
(hmmm on zawsze świecił na czerwono, a teraz już nie. Duże prawdopodobieństwo, że wejście zmarło?)
a w głośnikach tylko wejścia analogowe tak jak na zdjęciu:
https://ibb.co/jCA4x9
i takie oto kable od głośników:
https://ibb.co/iTGoPp
I tutaj pytania:
1. Jaka będzie najlepsza/najtańsza droga do uzyskania 5.1?
Myslałem o wyjściu s/pdif, które trzeba przerobić na analog i wysłać do głośników.
2. Mogę zakupić Sound Blastera X-Fi Pro 5.1 w dobrej cenie (używkę) -> Czy będzie
taka opcja, żeby podpiąć go spdifem z laptopa (czy wystarczy usb?) i on przerobi
dźwięk cyfrowy na analog i z SB do głośników? Czy może podpinam tylko SB pod usb i
kablami do subwoofera? Czy liczba jego wyjść (chyba 3?) nie będzie problemem dla 6 głośników (5.1)?
3. Z kolei znajomy polecił(!) ten oto szajsik, który zakupił na aliexpress i powiedział, że
jest zadowolony. Czy byłaby to lepsza opcja niż SB?
pl.aliexpress.com/item/DTS-AC3-5-1-CH-SP...0f&priceBeautifyAB=0
No i tutaj jest 6 wtyków opisanych Prawy Przod, Prawy tył itd, więc podłączenie wydaję się banalne
4. Słyszałem też o kombinowaniu przez odtwarzacze mini-disców z opcją REC, że
ponoć one zamieniają cyfrę na analog i bardzo dobrze dają radę.
Co byście polecili?
Wybaczcie jeśli niektóre pytania są idiotyczne, jestem początkujący:)
Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi!

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#2 Spdif do analoga?

Post autor: Simpson » sob 15 wrz 2018, 19:57

Witamy serdecznie ;)

Kolumny jakie posiadasz na pewno nie są czymś wyrafinowanym, ale to zapewne wiesz. Zawsze będzie lepiej niż tylko z TV, ale na emocje rodem IMAX też nie ma co liczyć. Sądzę, że w przyszłości i tak będziesz myślał o czymś bardziej wyrafinowanym, ale skoro to masz to należy zrobić wszystko co możliwe, aby jakoś to ze sobą odpowiednio złączyć.

Pierwsza sprawa.
Igor.Czarnecky pisze:
czw 13 wrz 2018, 14:09

(hmmm on zawsze świecił na czerwono, a teraz już nie. Duże prawdopodobieństwo, że wejście zmarło?)
Wg mnie to duże prawdopodobieństwo ocierające się o pewność, że złącze "padło".

Jednak płakać z tego powodu nie ma co. Sam w swojej wypowiedzi wskazałeś prawidłową drogę. Drogę, którą wg mnie należy podążyć.

Wspomniałeś, że zastanawiasz się i możesz tanio kupić Sound Blastera X-Fi Pro 5.1.

Tak. To jest karta dźwiękowa, która umożliwi "zrobienie" z laptopa 5.1 - tak uproszczając. Połączysz kartę za pomocą portu USB (konieczne będą oryginalne sterowniki).

"Szajsika" z alliexpress niestety nie mogę obejrzeć, link nie działa.

Co do połączenia kolumn. Posiadałem i kolumny, które posiadasz (delikatnie inny model), ale filozofia marki co do połączeń chyba była identyczna, posiadałem też wspomnianą przez Ciebie kartę. Pamiętam, że na tylnej ścianie suba znajdowała się cała paleta wejść na przewody do 5.1, zaś z niej też wychodziły wyjścia na wszelkie kolumny (do suba niejako podłączało się wszystkie kolumny).

Z tego co pamiętam to jeśli chodzi o Genius to chyba inaczej niż za pomocą suba kolumn nie podłączysz, musisz wejść sygnałem 5.1 z karty (czyli z kompa) bezpośrednio do suba (masz tam napisane IMPUT 5.1). Dodatkowo do Genius'a możesz podpiąć TV i inne urządzenia.

Na pewno przyjrzeć się trzeba jak podłączyć Creative z Genius. W karcie (komplecie) powinny być potrzebne przejściówki. W instrukcji też powinno być dokładnie opisane jak należy takie połączenie wykonać.

ODPOWIEDZ