PUB czyli forumowe pogawędkiWysmakowane wnętrza z przemyślaną akustyką

Dyskusje około audio i nie związane z audio.
Awatar użytkownika

Autor tematu
DamaDama
Junior Audiolub

#1 Wysmakowane wnętrza z przemyślaną akustyką

Post autor: DamaDama » pn 11 mar 2019, 19:34

Siema :) trochę mnie tu nie było w roli autora tematu.

Spotkał się ktoś z przypadkiem aby przestrzeń mieszkalna była zaprojektowana efektownie i jednocześnie tworzyła jakiś klimat, natomiast kwestia akustyki nie została przemilczana/pominięta? Bo dla mnie to taki temat-kosmita - niby szanse są na istnienie ale nie spotkałem. Chodzi mi zarówno o architekturę budynku jak i aranżację wnętrza.

Bo w sumie przymierzam się do budowy domu. Z poszukiwania mieszkania już na 99% zrezygnowałem bo to jest raczej beznadziejna kwestia. Nawet w przypadku 80-90m2 trzeba iść na kompromis - albo jadalnia albo stereo. Na pokój dedykowany do słuchania muzy nie będę mógł sobie pozwolić przez najbliższe 15-20 lat także ma być dobrze i funkcjonalnie. No i niedługo jakieś dzieci...

Wiem, że na pewno będę chciał na tyle duży salon/jadalnię, żeby część z TV/Stereo oddzielić od części kuchenno-jadalnej jakąś półką na książki/płyty żeby zadbać o pochłanianie/rozpraszanie fal za kanapą. Takie rozwiązanie zapewni jeszcze brak możliwości oglądania TV przy rodzinnym stole - nic mnie tak nie denerwuje jak ktoś odpala TV w trakcie posiłku. Nawet rozmowy podczas posiłku (ale nie podczas jedzenia) jestem w stanie zaakceptować, ale nie TV.

Jakieś sprytne dyfuzory w postaci dodatkowych półeczek/wysokich roślin na pewno nie zaszkodzą. Dywan jakiś gruby z długimi frędzlami co by zlikwidować odbicia od parkietu też się na pewno znajdzie.

Jakieś przemyślenia w tym temacie ktoś z szacownego grona posiada? Najbardziej mi zależy na pułapkach basowych. Zależy mi na formie, którą da się zaadaptować do wnętrza w nowoczesnym stylu angielskim / skandynawskim / art deco.

P.S. Do napisania tego posta skłonił mnie ten artykuł. https://kobieta.onet.pl/dom/poddasze/zr ... ego/n8pjcj

P.S.P.S Nie wiem czemu taki adres jest tam wyżej... Faceci też mogą się interesować urządzaniem wnętrz. Równouprawnienie!

P.S.P.S.P.S. Jeśli ktoś ma ochotę na umieszczenie większej ilości takich kwiatków jak te kolumny z linku, to proszę bardzo :D
Wszystko ma znaczenie.

seb
Junior Audiolub

#2 Wysmakowane wnętrza z przemyślaną akustyką

Post autor: seb » wt 12 mar 2019, 22:15

Budowa domu... Temat rzeka. Mnóstwo zmiennych. Można wybudować tak, albo inaczej. Po twoim opisie wynika, że masz już sprecyzowaną wizję, jak ma to wyglądać, czyli punkt startowy już jest.
Weź kartkę papieru i w skali 1:100 narysuj sobie , co, gdzie i jak chciałbyś porozmieszczać. Wtedy wyjdzie ci optymalna wielkość pomieszczenia. Zabawa gwarantowana na kilka tygodni. Ja u siebie idę w całkiem podobnym kierunku, tylko zamiast art deco bardziej vintage. Kuchniojadalnia została oddzielona nie kwiatami, tylko częściową ścianką. Zamiast parkietu z dywanem (płacisz za dwie rzeczy, a widzisz/używasz i tak jedną) proponuję wykładziny dywanowe obiektowe. Mnóstwo kolorów i faktur, można poszaleć. A na ściany tapety z włókna szklanego.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#3 Wysmakowane wnętrza z przemyślaną akustyką

Post autor: Simpson » pt 22 mar 2019, 20:27

DamaDama pisze:
pn 11 mar 2019, 19:34

Spotkał się ktoś z przypadkiem aby przestrzeń mieszkalna była zaprojektowana efektownie i jednocześnie tworzyła jakiś klimat, natomiast kwestia akustyki nie została przemilczana/pominięta?
... to jest wyzwanie dopiero.

Sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem w nowo projektowanym miejscu. To będzie wyzwanie, ale wstępny plan mam. Np drewno jest bardzo klimatyczne, a jednocześnie to świetny materiał na ustroje akustyczne. Umiejętnie wkomponowane w wystrój stworzą klimat na pewno.

Ja mam bardzo mieszane uczucia jeśli chodzi o "robienie akustyki" kwiatami, dywanami, zasłonami itp koncepcjami. Czy to jest lepsze niż nic ? Pewnie tak. Tak samo jest lepiej mieć 2 złote niż złotówkę, ale czy 2 złote jakoś znacząco poprawi nam majętność ?

Ja mogę podpowiedzieć tyle, że ładne ustroje, profesjonalnie wykonane bardzo upiększają salon gościnny, nie czyniąc z niego miejsca dedykowanego pod audio. Mój obecny salon na przykład ładnie prezentuje się z "Grand Absorber'ami" niż goła ściana przednia. Skoro moja żona, tak uważa, to wiem, że tak jest, bo gust estetyczny ma dobry. Poza tym ładne ustroje, dobrze wkomponowane to coś, czego przeważnie nie spotkasz u nikogo. To oryginalność.

Kolejna sprawa, to fakt, iż taki np "Grand Absorber" można w trakcie budowy tak schować w ścianę, że stworzy jednolitą powierzchnię, różniącą sie jedynie kolorem, ale ja osobiście w nowym miejscu nie zamierzam go chować, a wręcz przeciwnie - nawet wyeksponować ;)

ODPOWIEDZ