Imprezy, koncerty oraz muzyka w radiu i telewizjiXVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Awatar użytkownika

Autor tematu
Miles
Administrator

#1 XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Post autor: Miles » pn 20 wrz 2021, 17:41

Za niespełna dwa tygodnie rusza Konkurs. Cieszę się i trzymam kciuki, żeby wszystko się udało. Jednocześnie zastanawiam się: kiedyś to bym się cieszył na rozgrywane w tym roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a teraz tego typu imprezy mogłyby właściwie dla mnie nie istnieć. Za to emocje wzbudza we mnie konkurs pianistyczny. Co to się porobiło. Jeszcze kupię sobie beret z antenką i w lustrze ukaże mi się wypisz wymaluj stary piernik :mrgreen:.
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Miles
Administrator

#2 XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Post autor: Miles » czw 30 wrz 2021, 10:13

2. października odbędzie się koncert inaugurujący konkurs. Zapowiada się wyśmienicie. Co prawda w ostatniej chwili z przyjazdu do Warszawy zrezygnowała Martha Argerich, która nie zagra na inaugurację ani też nie zasiądzie w jury, ale i tak obsada koncertu jest znakomita.

Pełna informacja tutaj:

https://nifc.pl/pl/home/aktualnosci/konkurs/75
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

Awatar użytkownika

Autor tematu
Miles
Administrator

#3 XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Post autor: Miles » pn 04 paź 2021, 13:21

Pierwszy dzień przesłuchań 1. etapu za nami. Każdy pianista dostaje na zaprezentowanie się 25 minut czasu i choć wydaje się to niewiele - wszak niektórzy przygotowywali się latami - to jednak zważywszy na ilość uczestników (87 o ile się nie mylę) taka formuła pozwala zachować więcej świeżości widowni i jurorom. Nie jest żadnym odkryciem stwierdzić, że tego typu impreza rządzi się twardymi prawami. Czasu jest niewiele nie tylko na poszczególne recitale. Weźmy na przykład wybór instrumentu. Do wyboru jest pięć fortepianów: dwa Steinwaye (jednak całkowicie odmiennie przygotowane), Yamaha, Fazioli i Kawai. Każdy muzyk na wybór dostał...15 minut. Uff, nie mają konkursowi pianiści lekko. Na szczęście przechodząc do kolejnych etapów można zmienić instrument - chociaż tyle.

Polska publiczność zapewne szczególnie oczekiwała występu jednego ze swoich - jak przypuszczam - faworytów, w osobie Szymona Nehringa. Oczekiwania wobec tego pianisty są wysokie, a on sam komentując swoją grę po występie nie był do końca zadowolony twierdząc, że planował zagrać jednak inaczej.
Wysokie noty zebrał grający jako jedyny tego dnia na fortepianie Fazioli Japończyk Sohgo Sawada. Co ciekawe artysta ten kształci się w grze na fortepianie prywatnie, oprócz tego znajdując czas na studiowanie medycyny. Ja zaś kibicuję młodemu Japończykowi podwójnie:za to, że świetnie zagrał i za to, że wybrał fortepian z manufakturyFazioli.

Szymona Nehringa wszyscy znacie, więc podrzucam tylko link do oficjalnego konkursowego biogramu wyżej wspomnianego Japończyka:

https://chopin2020.pl/pl/competitors/99/sohgo-sawada

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#4 XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Post autor: Angel » sob 16 paź 2021, 23:49

Zakończył się trzeci etap XVIII Konkursu Chopinowskiego. Do finału zakwalifikowali się:

1. Pani Leonora Armellini, Włochy
2. Pan J J Jun Li Bui, Kanada
3. Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
4. Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
5. Pani Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
6. Pani Aimi Kobayashi, Japonia
7. Pan Jakub Kuszlik, Polska
8. Pan Hyuk Lee, Korea Południowa
9. Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
10. Pan Kamil Pacholec, Polska
11. Pan Hao Rao, Chiny
12. Pan Kyohei Sorita, Japonia

Co ciekawe, to według Regulaminu Jury Konkursu do sesji finałowej powinno wejść nie więcej niż 10 uczestników.
Podejrzewam, że zrobiono wyjątek ze względu na niezwykle wysoki poziom tej edycji Konkursu.
Szkoda, że odpadł świetnie grający moim zdaniem Szymon Nehring.
Finałowe przesłuchania odbędą się w dniach 18-20 października w wieczornych sesjach rozpoczynających się o godz. 18.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Miles
Administrator

#5 XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Post autor: Miles » ndz 17 paź 2021, 16:07

Ja żałuję, że w finale zabraknie Andrzeja Wiercińskiego. Po cichu mu kibicowałem, to jedyny pianista ze stawki konkursowej, którego słuchałem na żywo.
Cieszę się, że Ewa Geworgian przeszła. Nie twierdzę, że gra najlepiej. Wszak w tej grupie słabych nie ma. Jedno co jest pewne : ta dziewczyna ma iskrę. Może zagrać słabiej kilka utworów, by w kolejnym dotknąć nieba.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#6 XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Post autor: Angel » pn 18 paź 2021, 22:19

Pierwszy dzień finałów. Cztery razy Pierwszy Koncert Fortepianowy, czyli e-moll.
Mnie najbardziej za serce chwycił swoją interpretacją Kamil Pacholec.
Choć komentatorzy w studio TVP Kultura twierdzą, że większą szansę na wygraną ma pianista grający bardzo wyraziście, głośno, efektownie.
Polak grał jak dla mnie bardzo miękko, uczuciowo, ale trochę delikatnie.
Natomiast dobrym kompromisem był jak dla mnie Japończyk Kyohei Sorita. Płynność gry plus odpowiednia dawka mocy.
Oczywiście wszyscy byli na swój sposób świetni. Pozostało jednak jeszcze ośmiu wykonawców. Do zobaczenia, do jutra.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#7 XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Post autor: Angel » śr 20 paź 2021, 18:00

Jeśli chodzi o wczorajsze wykonania koncertów, to 1 Koncert e-moll najlepiej zaprezentowała Eva Gevorgyan. Jest niesamowita, choć czemuś mnie do końca nie porwała.
Natomiast 2 Koncert f-moll najlepiej zinterpretował Martin Garcia Garcia. Nie był on moim faworytem (zresztą w tej edycji nie mam swojego faworyta), ale wykonaniem 2 koncertu przekonał mnie do siebie.
Posłuchamy jeszcze dzisiejszych koncertów. Wszystko może się zdarzyć.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#8 XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2-23.10.2021 Warszawa

Post autor: Angel » czw 21 paź 2021, 21:10

Wczoraj zakończyły się przesłuchania finałowe. W nocy zaś ogłoszono listę zwycięzców.

NAGRODY GŁÓWNE:

I nagroda – Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
II nagroda ex aequo – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
II nagroda ex aequo – Pan Kyohei Sorita, Japonia
III nagroda – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
IV nagroda ex aequo – Pani Aimi Kobayashi, Japonia
IV nagroda ex aequo – Pan Jakub Kuszlik, Polska
V nagroda – Pani Leonora Armellini, Włochy
VI nagroda – Pan J J Jun Li Bui, Kanada

NAGRODY SPECJALNE:

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Pan Jakub Kuszlik, Polska
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

Jury nie przyznało nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.

Pozostali finaliści XVIII Konkursu Chopinowskiego otrzymują równorzędne wyróżnienia ufundowane przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

To, że Eva Gevorgyan dostała tylko wyróżnienie uważam za wielką grandę. Natomiast duże moje zdziwienie wzbudziła IV nagroda dla Jakuba Kuszlika (ex aequo ze zjawiskową Aimi Kobayashi), oraz nagroda za najlepsze wykonanie mazurków. W moim i nie tylko moim odczuciu jest to nie tyle przeciętny (bo takich w finale raczej nie ma), co nijaki na tle wielu artystów występujących w finale.

ODPOWIEDZ