Nasi ulubieni wykonawcy i ich płytyTop 10 naszych ulubionych płyt. Jazz.

Autor tematu
Angel

#1 Top 10 naszych ulubionych płyt. Jazz.

Post autor: Angel » pn 02 paź 2017, 01:23

Cześć Koledzy. Chciałbym abyście przedstawili tu 10 lub więcej (albo mniej) Waszych ulubionych płyt jazzowych. Nie chodzi o nagrania najbardziej cenione i uznane, ale o takie, które Wam się najbardziej podobają, wracacie do nich co jakiś czas, nie nudzą się Wam. Odczuwacie coś niecodziennego, słuchając tej muzyki.

Nigdy z nikim nie dzieliłem się takimi przemyśleniami, ale na forum o tematyce audio Audiolub czuję się świetnie. Dlatego napiszę o tym, co lubię.
Jeśli chodzi o mój gust, choć wybór był trudny co na pierwszym a co na dziesiątym miejscu, powinny się tu znaleźć następujące płyty:

1. Keith Jarrett - "Shades". Perfekcyjnie zagrane, trzymające w napięciu całą płytę, nie tracące rytmu, choć ten się często zmienia. Wspaniały skład:
Keith Jarrett - piano, percussion
Dewey Redman - tenor saxophone, maracas, tambourine
Charlie Haden - bass
Paul Motian - drums, percussion
Guilherme Franco - percussion
Płyta nagrana w 1975 a wydana w 1976 roku.

2. Shirley Horn - "Here's To Life". Nagrany z orkiestrą Johnny Mandela. Towarzyszy jej na trąbce Wynton Marsalis. Ta płyta, to miód lejący się na moje serce, balsam na skołatane nerwy. A za zaśpiwanie "Summer (Estate)" powinna pójść żywcem do nieba. Mam nadzieję, że tam jest.
Płyta wydana w 1992 roku. Nagroda Grammy: Najlepsza aranżacja instrumentalna stanowiąca akompaniament do utworu wokalnego.

3. Gerry Mulligan - "Night Lights". Nastrojowa muzyka instrumentalna na nocną porę. Te utwory są rzeczywiście światełkami igrającymi w na mrocznym niebie mojej wyobraźni. I jest ukłon w stronę Chopina "Prelude in E minor". Nagrana w 1963 roku (to był rok 8-) ) w świetnym składzie:
Gerry Mulligan - baritone saxophone, piano
Art Farmer - flugelhorn
Bob Brookmeyer - valve trombone
Jim Hall - guitar
Bill Crow - bass
Dave Bailey - drums

4. Zbigniew Namysłowski - "Winobranie". Pokręcone jak to u Namysłowskiego, ale bardzo smacznie podane muzyczne winogrona.
Jest klimat, rytm i ciekawa melodyka. Oraz coś, co porusza w mojej duszy zakurzone struny. Płyta nagrana w 1973 roku w składzie:
Zbigniew Namysłowski - Cello, Composed By, Piano, Alto Saxophone
Tomasz Szukalski - Bass Clarinet, Tenor Saxophone
Paweł Jarzębski - Bass
Kazimierz Jonkisz - Drums
Stanisław Cieślak - Trombone, Percussion

5. Pat Metheny Group - "Offramp". - Ta płyta urzekła mnie od razu, gdy ją tylko pierwszy raz usłyszałem. Ciekawa i różnorodna opowieść. Lubię większą część twórczości Pata Metheny'ego i jego wielu grup. Ale te utwory przemówiły do mnie w całości. Nagrana w 1981 roku a wydana w 1983 roku. Album zdobył w 1983 r. nagrodę Grammy w kategorii Best Jazz Fusion Performance. Skład jeden z najbardziej znanych:
Pat Metheny – gitary, syntezatory, gitara basowa
Lyle Mays – instrumenty klawiszowe, organy, harfa
Steve Rodby – gitara basowa
Danny Gottlieb – perkusja
Nana Vasconcelos – wokal, perkusja, instrumenty perkusyjne, berimbau

6. Weather Report - "Heavy Weather". Bardzo dobra płyta jako całość. Ale najbardziej ujęła mnie kompozycja wszechczasów "Birdland". I to chyba głównie z jej powodu tak lubię ten album. Płyta nagrywana od 1976 do 1977 i wydana w 1977 roku. Grali na niej:
Joe Zawinul – ARP 2600, Rhodes electric piano, Yamaha grand piano, Oberheim polyphonic synthesizer, vocal on "Birdland", melodica,
guitar and tabla.
Wayne Shorter – Soprano saxophone, tenor saxophone.
Jaco Pastorius – Fretless bass, mandocello, vocals on "Birdland", drums, steel drums.
Alex Acuña – Drum, congas, tom-toms, handclaps.
Manolo Badrena – Tambourine, congas, vocal on "Harlequin" and "Rumba Mamá", timbales, percussion.

7. Return to Forever/Chick Corea - "No Mystery". Wydany w 1975 roku album kilku znakomitych muzyków grających jazz fusion. Gorące rytmy, bardzo dobre tempo, ciekawe kompozycje. Porywająca gra muzyków. Mocne, zdecydowane granie z dobrze zaznaczoną linią melodyczną.
I świetny team:
Al Di Meola – electric guitar, acoustic guitar
Chick Corea – acoustic piano, electric piano, clavinet, Yamaha organ, synthesizers, snare drum, marimba, vocals
Stanley Clarke – electric bass, acoustic bass, Yamaha organ, synthesizer, vocals
Lenny White – drums, percussion, congas, marimba.

8. Al Di Meola, John McLaughlin, Paco de Lucía - "Friday Night in San Francisco".
Muzyka została nagrana w Warfield Theatre, w San Francisco. A był to rok 1980. Płyta została wydana w 1981 roku. To popis gry trzech mistrzów gitary klasycznej i flamenco. Ale zarazem niezwykle melodyczny i eteryczny przekaz muzyki. Nie pozbawione humoru momenty. Wszystko zagrane z klasą, wyczuciem, wirtuozerią. Przepiękny album z muzyką gitarową. Kanon. Muzycy, to wymienieni w tytule:
Al Di Meola – acoustic guitar
John McLaughlin – acoustic guitar
Paco de Lucía – acoustic guitar (flamenco).

9. Tomasz Stańko - "PEYOTL Witkacy" i "Freelectronic". Podwójny, niezwykle ciekawy, eklektyczny, pełen zaskakujących treści zarówno muzycznych jak i w warstwie wokalno/tekstowej album. Nagrania realizowano w okresie: kwiecień 1984 – listopad 1986. Tekst pierwszej płyty został opracowany na podstawie fragmentu książki Stanisława Ignacego Witkiewicza Narkotyki – "Niemyte dusze". Wcześniej ani później Stańko nie korzystał w takim stopniu z elektroniki. Na pierwszej płycie grali:
Tomasz Stańko – trąbka
Janusz Skowron – syntezator Yamaha DX 7
Apostolis Anthimos – gitary, perkusja, instrumenty perkusyjne
Witold E. Szczurek – gitara basowa, kontrabas
Zbigniew Brysiak – instrumenty perkusyjne
Tadeusz Sudnik – syntezator (Synthi AKS)
Andrzej Przybielski – trąbka
Marek Walczewski – głos

Na drugiej skład nieco się zmienił:
Tomasz Stańko – trąbka
Janusz Skowron – syntatyzer Yamaha DX 7
Witold E. Szczurek – gitara basowa, kontrabas
Tadeusz Sudnik – syntetyzer (Synthi AKS)

10. Charlie Haden - "Nocturne". Przepiękny, spokojny, nostalgiczny album. Chwytająca za serce, niezwykle melodyjna gra Hadena. Kontrabas który śpiewa i płacze. Świetni muzycy towarzyszący, światowa czołówka. I muzyka, której nie można zapomnieć. Płytę wydano w 2001 roku. Otrzymała nagrodę Grammy za najlepszy album - jazz latynoski. Oto skład tego dream teamu:
Charlie Haden - Bass
Gonzalo Rubalcaba - Piano
Ignacio Berroa - Drums
Joe Lovano - Tenor Sax (tracks 1,4,7 & 11)
David Sanchez - Tenor Sax (tracks 6 & 10)
Pat Metheny - Guitar (track 2)
Federico Britos Ruiz - Violin (tracks 1,5 & 8)

Oczywiście są to jak pisałem płyty, które lubię i często słucham. Bo oczywiście bardzo cenię takie albumy jak:
Miles Davis - "Kind Of Blue", John Coltrane - "My Favorite Things", Wayne Shorter - "Footprints", Dave Brubeck - "Take Five" czy Louis Armstrong, Ella Fitzgerald - "Ella and Louis".

Takich dziesiątek mógłbym pewnie dużo więcej złożyć. Z płyt jak choćby poniższe:
Krzysztof Komeda - "Astigmatic"
RGG - "Szymanowski"
Portico Quartet - "Isla"
Elfferich Four - "Curiosity"
Steve Kuhn - "Trance"
Marcus Miller - "Tutu Revisited"
Dave Holland Quartet - "Not For Nothin' "
Pat Metheny - "Secret Story", "Travels"
Rachelle Ferrell - "First Instrument"
Możdżer, Danielsson, Fresco - "The Time"
Keren Ann - "Keren Ann"
Oregon - "1000 Kilometers", "Beyond Words"
Uri Caine - "Uri Caine Ensemble Plays Mozart"
Laboratorium - "Pentathlon", "Modern Pentathlon"
Bill Evans Trio - "Waltz For Debby"
The Bennie Maupin Ensemble - "Penumbra"
James Moody - "Moody Plays Mancini"
Dave Brubeck - "Young Lions & Old Tigers"
EST - "Viaticum"
Alboran Trio - "Metelmi", "Near Gale"
Nils Petter Molvaer - "Khmer"
Sing Sing Penelope - "Music For Umbrellas"
Renaud Garcia-Fons "Arcoluz", "La Line Del Sur"
Andrzej Jagodziński Trio - "Christmas".
Mógłbym tak jeszcze długo wymieniać. Może kiedyś pokuszę się o gorącą setkę?

Autor tematu
wpszoniak

#2 Top 10 naszych ulubionych płyt. Jazz.

Post autor: wpszoniak » wt 03 paź 2017, 16:13

Moja lista jest taka (opisy i fotografie okładek znajdziecie dzięki linkom):
1. "John Coltrane and Johnny Hartman"

2. “Study In Brown” Clifford Brown & Max Roach

3. „Thelonious Alone in San Francisco” Thelonious Monk

4. „Soul Samba” Ike Quebec

5. „A Night in Tunisia” Art Blakey The Jazz Messengers

6. „The Quest” Mal Waldron

7. „The Scene Changes: The Amazing" Bud Powell

8. "Afro- Cuban" Kenny Dorham

9. „Sonny Clark Trio" Sonny Clark

10. „Chet Baker Sing”, Chet Baker

PS Wybór niesłychanie trudny, bo na miejsca od 1 do 10 równie dobrze mógłbym wybrać następne dziesiątki...

Autor tematu
Angel

#3 Re: Top 10 naszych ulubionych płyt. Jazz.

Post autor: Angel » śr 04 paź 2017, 02:15

No to widzę, że masz podobny dylemat jak ja. Może obydwaj pokusimy się kiedyś o dużo dłuższą listę naszych najsmakowitszych nagrań?
Widzę, że Ty wymieniłeś inne wspaniałe płyty. Naprawdę świetne albumy. I co najlepsze żadna z nich nie powtarza się z moim wyborem.
Ale to dobrze, jest tyle pięknej muzyki.
Dziś znów spojrzałem na moje płyty i znów widzę kilka pięknych pozycji (no, no bez skojarzeń :lol: )
Grzech Piotrowski "SIN"
Piotr Wyleżoł Quintet "Live" czy "Piano Trio"
Trilok Gurtu "African Fantasy"
Esperanza Spalding "Chamber Music Society"
Patricia Barber "Café Blue", "Mythologies"
Chet Baker "Chet"
Sonny Rollins "Saxophone Colossus"
Zbigniew Seifert "Passion"
Olo Walicki, Leszek Możdżer, Maurice de Martin i kwartet The Gdansk Philharmonic Brass "Metalla Pretiosa"
Ech, im więcej myślę i szukam, tym więcej wspaniałych płyt mi się przypomina.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#4 Re: Top 10 naszych ulubionych płyt. Jazz.

Post autor: Audio Autonomy » czw 05 paź 2017, 09:00

Ja chyba nie jestem w stanie złożyć listy, która nie ulegałaby zmianom w czasie. Dlatego to co tutaj wymienię, może być nieaktualne już za miesiąc lub nawet za tydzień, gdy jakaś inna płyta oczaruje mnie na tyle mocno, żeby wspiąć się na listę "TOP 10". W każdym razie, stan na dzień dzisiejszy prezentuje się u mnie następująco:

1. Miles Davis - Kind of Blue
2. Tomasz Stańko New York Quartet - Wisława
3. Randy Brecker / Włodek Pawlik Trio - Night in Calisia
4. Marcus Miller - Afrodeezia
5. Tomasz Stańko Quintet - Dark Eyes
6. Ella Fitzgerald with Count Basie Orchestra - Ella and Basie
7. Chuck Mangione - Live At The Hollywood Bowl
8. The Oscar Peterson Trio - We Get Request
9. Miles Davis - Sketches of Spain
10. Atom String Quartet - Seifert
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

ODPOWIEDZ