Nasi ulubieni wykonawcy i ich płytyTelegram płytomaniaka

Awatar użytkownika

Autor tematu
Angel
Administrator

#1 Telegram płytomaniaka

Post autor: Angel » czw 28 kwie 2022, 20:00

Cześć Audiolubna Braci. W tym wątku chcemy pisać o nowych płytach, które ktoś z nas nabył. Nie musi to być najnowsza muzyka. Może być sprzed kilkudziesięciu lat. Ważne, że dla kupującego nowa. I pewnie dla kogoś jeszcze. Forma wypowiedzi w tym temacie ma być krótka treściwa, wręcz telegraficzna, czy jak wolicie smsowa. Warto podać jakąś ciekawostkę dotyczącą płyty, wykonawcy, czy samej muzyki. Tyle tytułem wstępu, zaczynamy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RGG.jpg

W dzień premiery kupiłem płytę analogową wydaną na dwóch krążkach. Zespół to RGG a tytuł płyty "Mysterious Monuments On The Moon" Płyta wydana z okazji 20-lecia działalności grupy
Winylowa edycja albumu zawiera 3 dodatkowe utwory (Luna, Fobos, Deimos), niedostępne w wersji CD. Płytę wytłoczono na dwóch 180 gramowych krążkach. Lakierowana okładka (gatefold) to projekt Małgorzaty Frączek.
Muzycy:
Łukasz Ojdana - piano
Maciej Garbowski - double bass
Krzysztof Gradziuk - drums

Lista utworów:
LP1
Side A
1. Monument I (1:57)
2. Monument II (5:01)
3. Planet LEM (4:40)
4. Moonray (6:09)

Side B
1. Sixfold (0:52)
2. Monument III (3:26)
3. Monument IV (4:17)
4. Luna (4:25)
5. Vexations (2:01)

LP 2
Side A
1. Son Of A Prince (2:42)
2. Fobos (5:09)
3. Monument V (3:58)
4. Monument VI (3:45)

Side B
1. Monument VII (4:51)
2. Deimos (3:45)
3. Urantia (2:54)
4. Reversed (1:52)
5. Monument VIII (3:09)

Muzyka piękna i jak twierdzi jeden z wydawców niełatwa w odbiorze. Ja bym to ujął tak, że jeśli ktoś słucha jazzu albo nawet nie słucha a potrafi się skupić, to dostanie piękną opowieść muzyczną. Klimaty i przestrzenie trochę ECMowske, choć nie chciałbym wkładać tej muzyki do jakiejś szufladki.
Bo jest moim zdaniem ciekawsza niż niektóre najnowsze propozycje ww. wytwórni. Muzycy grają swoje i nie tylko swoje kompozycje z dużym wyczuciem, tworząc niesamowity świat delikatnych, pastelowych tematów łączonych niebanalną pulsacją rytmiczną. Płyta mierzy się z tajemnicą Księżyca i Kosmosu. Cieszy pamięć o wspaniałym pisarzu SF Stanisławie Lemie.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#2 Telegram płytomaniaka

Post autor: Miles » pt 29 kwie 2022, 17:43

Rzadko się zdarza, aby wersja winylowa miała więcej utworów niż CD - z wiadomych względów. Tu uzasadnienie jest ciekawe. Jak powiedział jeden z muzyków RGG w Dwójce (nie dam głowy, ale chyba Łukasz Ojdana), najpierw było CD i gdy postanowiono wydać LP jasne było, że utwory nie zmieszczą się na pojedynczym czarnym krążku. Z kolei przy dwóch LP jedna strona pozostawała czysta. Więc muzycy postanowili ten luz zagospodarować. Chwała im za to, bo spotkałem się z sytuacjami, że pozostawiano jedną stronę bez nagrań, ozdabiając ją gustownym obrazkiem czy też całkiem na gładko (czyli jakby płyta testowa antyskatingu). Oczywiście nie ma to jak treść muzyczna ;)
Co do samych tytułów dodatkowych utworów, to też są intrygujące. Z dawnych czasów, gdy interesowałem się astronomią pamiętam, że Fobos i Deimos to księżyce Marsa. Przy czym nazwy w tłumaczeniu na polski oznaczają odpowiednio strach i trwogę. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak te satelity wyglądają. Niezbyt przytulnie :mrgreen: .
Oczywiście płytę trzeba będzie kupić, znowu będę tłumaczył żonie, że naprawdę nie miałem wyjścia...
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Angel
Administrator

#3 Telegram płytomaniaka

Post autor: Angel » sob 30 kwie 2022, 15:42

MPQ Bezsenność We Dwoje.jpg

Kolejną płytą, którą chcę Wam polecić, bo nieustannie gra mi w głowie odkąd ją usłyszałem, to najnowsza płyta grupy Marian Pawlik Quartet a ma ona tytuł „Bezsenność we dwoje”. Tematy skomponowali: Kuba Płużek - „Waltrzyk”, Bartłomiej Noszka - „Tylko jedna nie spała” i „W drodze na Klimczok”. Bluesowe „Wpatrzeni w siebie” i liryczna ballada „Bezsenność we dwoje” to utwory lidera kwartetu Mariana Pawlika. Pozostałe kompozycje to dzieła takich legend jazzu, jak M. Davis, T. Monk, H. Silver, A. Trzaskowski, a także standard C. Portera. Dla mnie ważna jest również okładka oddająca nastrój płyty a ozdobiona przez grafikę Rafała Olbińskiego.

Skład zespołu:
Marian Pawlik - acoustic bass, electric bass
Kuba Płużek - piano, electric Rhodes piano
Bartłomiej Noszka - tenor, soprano saxophone
Michał Heller - drums

Tracklista:
1. Waltrzyk (K. Płużek)
2. Wpatrzeni w siebie (M. Pawlik / A. Kawa) instr.
3. Tylko jedna nie spała (B. Noszka)
4. Silver Serenade (H. ilver)
5. Punjab (J. Henderson)
6. W drodze na Klimczok (B. Noszka)
7. Wariacja na temat „U boru” (A. Trzaskowski)
8. Love For Sale (C. Porter)
9. Bezsenność we dwoje (M. Pawlik / W. Patuszyński) instr.
10. Bemsha Swing (T. Monk)
11. So What (M. Davis)

Muzyka, która dojrzewała we mnie stopniowo. Mam tę płytę od kilku miesięcy. Z każdym odtworzeniem dzieło wydaje mi się coraz lepsze.
Pierwszego dnia przesłuchałem płytę w całości pięć razy pod rząd. Muzycy grają z niezwykłym wyczuciem, nie siląc się na wirtuozerskie popisy.
Tak spójnej brzmieniowo i stylistycznie płyty nie często się spotyka. Kończący album utwór "So What" Milesa Davisa muzycy zagrali chyba najpiękniej od czasów wykonywania go przez kompozytora. A wszystko zagrane świeżo i lekko. Gorąco polecam tę płytę jako balsam na skołatane nerwy.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#4 Telegram płytomaniaka

Post autor: Miles » ndz 01 maja 2022, 19:24

U mnie jednym z ostatnich zakupów jest kręcąca się teraz na talerzu koncertówka Marillion "All One Tonight - Live At The Royal Albert Hall".
Koncert grupa zagrała 13. października 2017. roku. W pierwszej części chłopaki odegrali w całości ostatni wówczas (a przedostatni obecnie) studyjny album, świetny F.E.A.R. Następnie mały przegląd wielkich klasyków z repertuaru grupy, urozmaicony udziałem kwartetu smyczkowego In Praise Of Folly. Razem 2 CD lub 4LP, u mnie gra dziś ta druga wersja.
Piękna sala wypełniona po brzegi najwierniejszą publicznością, znakomita setlista, świetne wykonanie, a to wszystko przepięknie wydane. Czego chcieć więcej?
CBB1D573-B6D1-48A5-98F0-4DB0861814EF.jpeg
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Angel
Administrator

#5 Telegram płytomaniaka

Post autor: Angel » śr 04 maja 2022, 19:37

TCQ da Vinci.jpg

Dziś przedstawiam Wam album grupy Tomasz Chyła Quintet pod tytułem "da Vinci".
Muzycy oddają tu cześć mistrzowi nie tylko swoich czasów, bo Leonardo da Vinci fascynuje wiele osób do dziś.
Wszystkie utwory zostały skomponowane i wyprodukowane przez Tomasz Chyła Quintet, za wyjątkiem Al Destino (kompozycja Anna Rocławska – Musiałczyk, tekst Leonardo da Vinci).
Do udziału w projekcie zaproszono zespół wokalny Art’ n’ Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła (utwory: 3,4,6,9).

Podstawowy skład zespołu.
Tomasz Chyła – skrzypce, wokal
Emil Miszk – trąbka, perkusjonalia
Krzysztof Hadrych – gitara
Sławek Koryzno – perkusja, modular synths
Konrad Żołnierek – kontrabas

Lista utworów:
A
A Constant Stream of Consciousness 6:59
Macchina Volante 6:47
The Ritual 7:05
B
da Vinci 11:23
Strong Algorithms 7:24
C
Frantic 7:08
Amerigo 9:38
D
Abbreviation 1:24
Al Destino 7:23

Muzyka na albumie „da Vinci” stanowi połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz contemporary music. Mnie przypomina nieco w pierwszym utworze III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego i brzmienia pierwszych płyt King Crimson. Dalej również dużo K.C i bogata mieszanka wszelkich stylów, melodii, rytmów. Niezmierzone pokłady wszelkich skojarzeń muzycznych i pozamuzycznych.
Płyta, do której na pewno będę sięgał, by ją odkrywać wciąż na nowo.
Zacząłem od wersji na CD a finalnie kupiłem album złożony z dwóch płyt winylowych. Bardzo ładna okładka zaprojektowana przez Michała Dąbrowskiego.
Tym razem jednak bardziej polecam wersję kompaktową, bo analog nagrany nieźle, ale... bez szału.

Awatar użytkownika

Kulek
Junior Audiolub

#6 Telegram płytomaniaka

Post autor: Kulek » sob 07 maja 2022, 20:15

Ostatnio nabyłem trochę (sam nie wiem ile) winylowych LP. Nie wiem ile bo znaczna część jest kupowana przez Kolegę Taj, gdzieś tam na wrocławskim bazarku, starej cukrowni czy też poniemieckim składzie koniczyny :).

W najbliższy piątek wybieram się na śląską giełdę winyli to napisze jedno zdanie i wrzucę trzy fotki :)

W końcu znajdę trochę czasu by coś więcej napisać, postaram się.

Awatar użytkownika

Kulek
Junior Audiolub

#7 Telegram płytomaniaka

Post autor: Kulek » wt 10 maja 2022, 14:53

jakubowicz-martyna-bardzo-grozna-ksiezniczka-i-ja.jpg
Chciałbym zacząć od skromnej płyty Martyny Jakubowicz "Bardzo groźna księżniczka i ja", wydanym w 1986 nakładem wydawnictwa Polton. Krążek ten dostałem jakiś czas temu od znajomego. Świetne rockowe brzmienie gitary Andrzeja Nowaka oraz bębnów Piotra Szkudelskiego, przy tekstach Bogusia Olewicza, muszą wzbudzić zainteresowanie fanów polskiego, mocnego uderzenia.

Polecam gorąco.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Angel
Administrator

#8 Telegram płytomaniaka

Post autor: Angel » pt 13 maja 2022, 17:33

Kolejną płytą, którą nabyłem stosunkowo niedawno jest Pendofsky "Gumolit".

Pendofsky Gumolit.jpg

Liderem grupy, oraz autorem, aranżerem i producentem wszystkich kompozycji jest Marcin Pendowski, znany również jako basista zespołu Fisz Emade Tworzywo. Aktywny muzyk biorący udział w wielu projektach.
Muzyka na płycie to klimaty afro-beatowe, jazz, funk oraz elementy bluesa oraz rocka z aktywną i mocno grającą sekcją instrumentów dętych.
Wśród gości są pianista Buena Vista Social Club Rey Ceballo i Tomasz Organek.
Oprócz płyty CD wyszedł limitowany do 300 sztuk audiofilski 180 gramowy winyl. Niestety nie zdołałem go już nabyć i musiałem zadowolić się kompaktem.
W nagraniach wzięło udział 20 muzyków.

Tracklista:
1. Legiony
2. Melodyk
3. Stradi
4. Aerogron
5. Kilka Pytań o Wolność
6. Boso ale w ostrogach
7. Zemsta
8. Partyzanci ft Rey Ceballo
9. Stumilowy Las
10. Kilka Pytań o Wolność ft Tomasz Organek
11. 13 maja

Płyta wydana w 2020 roku a wytwórnia to Judasz Records.
Muzyka bardzo porywająca i nośna. Pełna zaskakujących odniesień melodyczno - rytmicznych. Przynosi powiew świeżości i radości.
Dwa ostatnie utwory są wokalno instrumentalne. Radosny nastrój płyty przeistacza się w zadumę. To kolejne dzieło, do którego wracam od kilku miesięcy. Polecam posłuchać.

ODPOWIEDZ