Gatunki muzyczne"Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Autor tematu
Revo

#1 "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Revo » pt 06 paź 2017, 20:55

Witam szanownych audiolubów i jako całkiem duży fan gatunku zapraszam do udziału w wątku poświęconemu muzyce elektronicznej. Gorąco zachęcam do dyskusji, bo myślę, że jest naprawdę o czym. Mile widziane, dla urozmaicenia wątku, zdjęcia kolekcji ale i wpisy z kręgu z wspomnień z np. koncertów, spotkań lub inne związane ze zdarzeniami z dobrą elektroniką w tle. Oczywiście każdy może wrzucać swoje 'Naj" jeśli chodzi o samych wykonawców ale i konkretne albumy. Zapraszam zatem do "Elektronicznego Cafe".

Moja przygoda z tym gatunkiem zaczęła się dość dawno, ale konkretniej podczas wizyty spotkania rodzinnego, gdzie jako młodzieniec (oj bardzo :)) znudzony posiadówą przy stole zapragnąłem włączyć w drugim pokoju sprzęt audio mojego wujka, a konkretnie wieżę National (kto pamięta?). Nie za bardzo mi wychodziło, ale wujek dość szybko spostrzegł, że może "coś ze mnie za audiolub będzie", więc pomógł. Żeby nie zagłuszać imprezy rodzinnej, dostałem na głowę słuchawki (nie pamiętam jakie konkretnie) i kaseta poszła....

Nie muszę chyba opisywać nader dużo, co przeżył młodzieniec, gdy usłyszał pierwszy raz "Oxygene" Jarre'a i "Radioaktivität" Kraftwerk na tym Nationalu.... Czy to już był kosmos? Czy to jakaś inna cywilizacja skomponowała takie coś? Ja chyba wtedy nawet nie wróciłem do domu, zostałem w tym ciemnym pokoju na drugi dzień. Oczywiście o całym spotkaniu rodzinnym zapomniałem....

I tak to się zaczęło. Jarre'a i Kraftwerk słucham do dziś, z takim samym zaangażowaniem, a przecież od tego czasu usłyszało się wiele innych formacji , zespołów.... Generalnie, bardzo miłe wspomnienia "kosmosu" :D

Poniżej zdjęcia kilku albumów, jak dla mnie pozycja Tangerine Dream "Poland" to absolutnie rewelacja, na pewno w mojej pierwszej 10-tce.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob 07 paź 2017, 20:03 przez Revo, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Rega

#2 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Rega » sob 07 paź 2017, 12:37

U mnie bylo podobnie. Najpierw Oxygene w audycji Jerzego Kordowicza w pr 3. Zafacynowanie maksymalne. To była I klasa liceum i dziwne spojrzenia kolegów którym opowiadałem o tej muzyce. Wtedy do dobrego tonu należało słuchanie TYLKO Led Zeppelin. Przynajmniej w mojej klasie. A tu taki odstepca jak ja. A potem to już poszło. Kraftwerk, JM Jarre, Klaus Schulze, Kitaro, Andreas Volenweider, Vangelis itd,itd. Z Markiem Bilińskim miałem nawet okazje porozmawiac przez kilkanaście minut po jednym z koncertow kiedy był klawiszowcem jeszcze w zespole Bank. No i pierwszy winyl JM Jarre,a. Equinoxe. Słuchalem do znudzenia. A potem słuchala go moja (3 letnia wtedy) córka. Zasypiała ze słuchawkami na uszach :D Zafascynowanie tym rodzajem zostało do dziś .

Autor tematu
Revo

#3 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Revo » sob 07 paź 2017, 20:11

Dzięki za wpis Rega.

Tak, słynne płyty Jarre'a. Niektórzy go uwielbiają, inni trochę karcą. Swoje dla tego gatunku zrobił i robi nadal. Nie wszystko mu idealnie wyszło, ale uważam, że zdecydowana większość albumów jest na naprawdę wysokim poziomie. "Oxygene" jak i "Equinoxe" to perełki dla mnie, podobnie jak koncert z Chin (kapitalny utwór "Arpegiator"). Podobnie jest z ostatnim dziełem - "Oxygene 3". Dla mnie album po prostu świetny, na taki czekałem i sądzę, że jest to dobry rozdział wieńczący całą Trylogie Oxygene. Dobrze mi się go słucha dzisiaj, w obecnych czasach. Nie za bardzo zaś podeszły mi poprzednie dzieło z cyklu "Electronica".

O mistrzu Kitaro, cóż, można pisać i pisać wiele dobrego... Również od wielu lat zafascynowany jestem jego twórczością.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Ho-Lec
Poszukiwacz Audiolub

#4 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Ho-Lec » śr 11 paź 2017, 14:11

Panowie wiem, że to trochę offtop, ale czy znana jest wam audycja Potrójne Pasmo Przenoszenia ? Na pisałem już o tym w naszych ulubionych audycjach. Pan Michał Margański prezentuje świetną muzykę szerokiego nurtu electro.
Pozdrawiam serdecznie.
Tam gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza tam gdzie dziś wełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą.
Andrzej Sapkowski – Krew elfów

Autor tematu
Revo

#5 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Revo » śr 11 paź 2017, 19:01

Ho-Lec, a wiesz, przyznam się, że nie znam proponowanego przez Ciebie Potrójnego Pasma Przenoszenia. Tylko teraz...gdzie ja wsadziłem ten tuner...

Awatar użytkownika

Ho-Lec
Poszukiwacz Audiolub

#6 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Ho-Lec » śr 11 paź 2017, 19:04

@Revo Wejdź na stronę
http://www.polskieradio.pl/9/322
I odsłuchaj podcasty też tak robię rzadko udaje mi się na żywo że względu na późną porę 00.07 w niedzielę :)
Tam gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza tam gdzie dziś wełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą.

Autor tematu
Sanwing

#7 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Sanwing » czw 12 paź 2017, 19:59

Cześć chłopaki:).
Nie wiem czy dobrze trafiłem, ale ostatnio naszła mnie ochota na słuchanie dość specyficznej muzyki, a mianowicie włoskiego zespołu Koto.
Tak, napisałem to;) nie jestem pewien jakie jest Wasze zdanie na temat tej dość specyficznie brzmiącej muzyki, ale jak dla mnie jest to bardzo pozytywnie nastrajające mnie elektro w starym stylu z kilkoma perełkami w zanadrzu;) chociaż i kilka kiepskich utworów również się trafia:/. Przyznam, że dość przypadkowo trafiłem na ten zespół (chociaż pamiętam go z dawniejszych czasów) przeglądając YouTube wieczorem. https://m.youtube.com/watch?v=nzDowIzsbp0 przy okazji dobra jakość nagrania jak na moje głuche ucho:).
Pozdrawiam.

Autor tematu
Revo

#8 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Revo » czw 12 paź 2017, 20:21

Heja @Sanwing , aaa, Koto, dobrze trafiłeś. To był właściwie taki synthpop. Mieli swoje 5 minut w sumie, ale wielu do dziś słucha. Sam mam na analogu "Masterpieces" i po prostu puszczam od czasu do czasu. Jak sam napisałeś, bardzo pozytywnie nastrajające granie. Mam podobne zdanie :)

Dla dodatkowego odświeżenia wątku polecam album "Foam Island" grupy Darkstar. Bardzo ciekawe spojrzenie na elektronikę. Polecam. Inny, ale ambitny album.

Pozdrawiam elektronicznie.

Obrazek

Autor tematu
Revo

#9 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Revo » ndz 15 paź 2017, 18:07

W wątku była już mowa o mistrzu Kitaro. Jak wiadomo, nagrał ten artystka wiele płyt, z czego najbardziej znane to przede wszystkim "Silk Road vol. 1 i 2". Wielu zarzuca mu, że lubi się w niektórych momentach powtarzać, podaje słuchaczowi sprawdzone schematy i momenty. Mnie zawsze albumy Kitaro się podobały, a niektóre uważam za wręcz wybitne. Zawsze jest czego posłuchać na tych płytach, bardzo barwne utwory, czasami piękne, czasami z odrobiną grozy. Nie na wyrost mówi się o nim po prostu japoński mistrz...którego zainspirował nie kto inny, jak Klaus Schulze. Ale to pewnie wielu zna i wielu pamięta... A tym co, nie mieli styczności, polecam bardzo ładnie wydany 10pak CD "From Silk Road to Ku-kai" jak na foto. Z innych albumów, które gorąco polecam to wg mnie świetny koncertowy "In Person Digital" - fantastyczny utwór "Nishi ni mukate" (Westbound) oraz "Tenzan" (Tienshan), album "Tunhuang", "Ki", "An Ancient Journey", "Kojiki"....

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

Profi
Początkujący Audiolub

#10 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Profi » wt 17 paź 2017, 01:25

Z mojej strony propozycja albumu, który wziąłem początkowo za tytuł z repertuaru … Tangerine Dream. Co prawda nie znam wszystkich płyt tej kultowej grupy, szczególnie tych wydanych po roku 2000, ale styl albumu pasował mi na ich – moim zdaniem – najlepsze lata w składzie Froese / Schmoelling / Franke. A te znam wszystkie niemal na wylot 8-)
Bardzo się zdziwiłem, gdy okazało się, że to … Pete Namlook, artysta, z którego twórczością nigdy nie było mi po drodze. Choć uwielbiam ambientowe smęty, to w wydaniu Namlooka były dla mnie zbyt smętne i nieciekawe.
Tym razem jednak album bardzo szybko przykuł moją uwagę, a niedługo potem naprawdę rzucił mnie na kolana.

Mowa o płycie ‘Permutations’ – gorąco zachęcam do posłuchania

https://www.youtube.com/watch?v=aSnSUQdunbw

Autor tematu
Revo

#11 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Revo » wt 17 paź 2017, 14:20

Witaj @Profi

Przyznam Ci się szczerze, że nie znam twórczości Pete Namlooka za bardzo, ale po odsłuchaniu linku, który wrzuciłeś, obiecuję to nadrobić.

Też lubię okres twórczości Tangerine Dream w składzie który wspomniałeś (wspomniany wcześniej "Poland"). Dobrze oceniam również okres za Froese/Franke/Baumann, i tutaj bardzo polecam solowe albumy tego ostatniego, jak np. "Trans-Harmonic Nights" lub "Romance '76". Płyty po prostu świetne!!

Polecam również album "Machines of Desire" - wymagający album. Podobno Baumann nawiązał nawet kontakt z Froese po wielu latach i płyta miała być dziełem jakby wspólnym, aczkolwiek jak wiemy Edgar zmarł w 2015 r. Niemniej, bardzo ciekawy album.

Autor tematu
Sanwing

#12 Re: "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Sanwing » sob 21 paź 2017, 22:40

Panowie chciałbym poruszyć temat bardzo lubianej przeze mnie grupy o nazwie Infected Mushroom. Wiem, wiem grupa znana, szczególnie jeden ich utwór z płyty "Vicious Delicious" często używany do testów sprzętu, a także pochwalenia się na YouTube jak detalicznie brzmi zestaw:).
Z grupą zetknąłem się dość dawno i słucham jej do dziś mimo lekkiej zmiany na polu ulubionej muzyki. Często po ciężkim dniu lubię posłuchać tak mocnego trance. Utwory zespołu mimo tego, że należą do "ostrego i ciężkiego" gatunku są bardzo muzykalne i wpadają w ucho, różne wstawki wokalne, instrumentalne sprawiają, że muzyka brzmi świetnie i świeżo. Polecam w szczególności płyty: Army od Mushrooms, Legend od The Black Sabbath oraz Converting Vegetarians II.

Awatar użytkownika

Ho-Lec
Poszukiwacz Audiolub

#13 "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Ho-Lec » pt 01 gru 2017, 12:08

Witam serdecznie kolegów, poniżej link do audycji Michała Margańskiego - Potrójne Pasmo Przenoszenia, podejżewam że powinno być w temacie o audycjach radiowych ale tu też pasuje :)

Pozdrawiam

https://www.polskieradio.pl/9/322/Artyk ... -listopada

Awatar użytkownika

DamaDama
Junior Audiolub

#14 "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: DamaDama » sob 02 gru 2017, 21:49

Pete Namlook spoko. Szkoda, że więcej już nic nie zrobi. Taki jeden mój kolega go uwielbia. Takie klimaty bez rytmu są idealne na relaksik.

Jakby ktoś chciał mroczniejszy klimat niekoniecznie rytmicznych brzmień to polecam Lustmord :)

Co do Infected Mushroom, to faktycznie dobre do testowania sprzętu. A ten Vicious Delicious to strasznie kwaśny się robi na koniec.

@Sanwing a lubisz acid techno? :)
Wszystko ma znaczenie.

Awatar użytkownika

Profi
Początkujący Audiolub

#15 "Electronic Cafe" - co nieco o muzyce elektronicznej

Post autor: Profi » ndz 03 gru 2017, 13:14

@DamaDama nie wiem, czy @Sanwing słucha acid, ale ja tak i jestem gorącym wielbicielem tej muzyki w zasadzie od jej korzeni z lat 80-tych. Mój gust ukształtowały w dużej mierze utwory z nieistniejącego już labelu !hype
https://www.kompaktkiste.de/hype.htm
https://www.youtube.com/watch?v=vsWPJ6jV2z8
Jak znajdę więcej czasu, chętnie z Tobą podyskutuję, tymczasem podeślij jakieś Twoje typy ;)

ODPOWIEDZ