• Administrator
  •  
    Szanowni Forumowicze. W dziale PUB został utworzony nowy wątek forumowy - Oddział Zamknięty. O co chodzi, proszę przeczytajcie wstępniak, czyli pierwszy tam post. Życzymy miłej zabawy.

Wątek jest dostępny i widoczny po zalogowaniu się na Forum.

Kluby sprzętoweKlub Docet-Lector

Czyli bractwa – kluby zrzeszające miłośników określonej marki sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54
Administrator - Niewidoczni Akademicy

#1 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » wt 03 lip 2018, 10:06

Jako wieloletni miłośnik produktów firmy Lector Strumenti Audio - bo tak brzmi nazwa firmy - pozwolę sobie założyć Klub, którym mam nadzieję będziemy wymieniali poglądy na temat urządzeń tej firmy.

Na wstępie krótka informacja.
Firma Lector powstała w 1982 roku. Właścicielem firmy jest Dr Claudio Romagnoli inżynier, Doktor, Rektor. Wykłada na Uniwersytecie w Szwajcarii matematykę kwantową (informacje przekazane przez przedstawiciela firmy w Polsce).
Firma oferuje bogatą paletę urządzeń, które od lat oferowane są na naszym rynku. Sprzęt Lector znany jest dobrze i ceniony przez jego fanów i nie tylko.
Poniżej link do polskiej strony firmy:
http://www.lectoraudio-poland.pl/
Nie mam prawa robić ani mówić czegokolwiek, co pomniejsza człowieka w jego własnych oczach. Liczy się nie to, co ja myślę o nim, lecz to, co on myśli o sobie samym. Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem. (Antoine de Saint-Exupéry)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54

#2 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » pt 06 lip 2018, 12:35

Dzięki uprzejmości Przedstawiciela firmy Lector w Polsce miałem okazję posłuchać w swoim systemie odtwarzacz Docet-Lector CDP603.

Na początek kilka słów o modelu CDP 603. Jak wynika z informacji zaczerpniętych ze strony producenta i informacji dystrybutora zamieszczonej na innym forum 603 jest zaprojektowanym i zbudowanym w całości we Włoszech. W odtwarzaczu zainstalowano mechanizm Sanyo w aluminiowej obudowie na absorberach tłumiących drgania. Laser, to Sanyo SF101N, DAC Burr Brown 1794 A. Lampy ECC81 pracujące w czystej klasie A. Do tego duży transformator toroidalny z 7 osobnymi liniami zasilania. W urządzeniu duży nacisk położono na konstrukcję, która izoluje od drgań podłoża. Napęd zainstalowany jest na gumowym zawieszeniu mającym na celu zmniejszenie wibracji wewnętrznych i zewnętrznych.
Odtwarzacz ma możliwość przyciemniania wyświetlacza, przy czym firma oferuje na zamówienie wyświetlacze w 3 różnych kolorach: niebieski, zielony, czerwony. Standardowo 603 wyposażony jest w wyjścia RCA. Jako opcja dodatkowa, to możliwość zamówienia montażu wyjścia SPDIF.

W starszych modelach odtwarzaczy było to coś, co zawsze mnie zachwycało, czyli rozdzielczość, szeroka scena, świetna stereofonia. W 603 nadal mamy to czym odtwarzacze Lector'a szczyciły się.
Nie będę się silił tutaj na szczegółową analizę dźwięku i jakieś słowne wodotryski. Niech się tym bawią zawodowi cenzorzy.
Przede wszystkim odnoszę wrażenie, że w 603 w porównaniu z poprzednimi wersjami, czyli 0.6, 0.5 może poszczycić się nieco bogatszym, obszerniejszym dźwiękiem. Moim zdaniem 603 gra pięknie, dźwięk jest bogaty, dynamiczny, nasycony, przestrzenny, mieni się dużą i naturalną paletą barw. Do tego świetna stereofonia.
Wysokie tony są soczyste, pełne blasku. Nie odnosi się wrażenia, jak to często bywa, że stanowią jakąś odrębną całość. Są niemal idealnie zintegrowane ze średnicą, która jest nasycona (wyżej o tym wspominałem), barwna, jednocześnie bogata w szczegóły. Tony niskie nie odbiegają jakością od pozostałych zakresów. Są dobrze kontrolowane, prężne, nie są „rozlazłe”, charakteryzują się dużą dynamiką, jednocześnie mają głęboką, bogatą barwę.

Urządzenie zbudowane jest z duża dbałością, solidnie, z dosyć grubej blachy. Cechą charakterystyczną urządzeń serii, z której pochodzi odtwarzacz są zaokrąglone krawędzie boczne. Panel przedni to ok. 1cm płyta w tworzywa sztucznego. W modelu testowanym wyświetlacz w kolorze niebieskim.
Do odtwarzacza dołączony jest cieniutki, zgrabny pilot, o bardzo małych wymiarach.

Zestaw, na którym słuchano 603:
Wzmacniacz Leben CS300X,
Kolumny Living Voice Auditorium R3
Przewody głośnikowe MIT Matrix 18
RCA srebrny Neotech Na 12165

Materiał muzyczny:
Snowy White – Released,
Elisabeth Karsten – Flux,
Sampler Naim nr 6,
Enrico Pieranunzi – Live At The Village Vanguard,
J.S. Bach Koncerty Brandenburskie – wyk. Londyńska Orkiestra Kameralna, dyr. Benjamin Britten
Nie mam prawa robić ani mówić czegokolwiek, co pomniejsza człowieka w jego własnych oczach. Liczy się nie to, co ja myślę o nim, lecz to, co on myśli o sobie samym. Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem. (Antoine de Saint-Exupéry)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54

#3 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » śr 11 lip 2018, 06:46

Do skromnej informacji o modelu 603 dołączę jeszcze zdjęcie. Przepraszam, że nie jest to zdjęcie z mojego systemu. Może kiedyś takie zamieszczę.
603 lector1.jpg
Aha i jeszcze jedno. Z informacji jaką uzyskałem od przedstawiciela Lectora w Polsce wynika, że 13 czerwca br. odtwarzacz CDP 603 otrzymał na targach sprzętu audio w Wietnamie nagrodę za najlepszy dźwięk pokazu.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#4 Klub Docet-Lector

Post autor: Simpson » śr 11 lip 2018, 08:06

Cena w granicy 8500 zł za nowy odtwarzacz tak utytułowany wydaje się ceną wcale niewygórowaną. Ale faktem też jest, że cena niska nie jest, zaś za jakość najczęściej trzeba płacić - często dużo większe pieniądze.

Co do wyglądu - kwestia gustu. Jednym urządzenie może się podobać, innym nie. Mi zdecydowanie podoba się chyba najbardziej model LECTOR CDP-707. Wygląd ...powala.

lector.jpeg
LECTOR CDP-707

Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54

#5 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » śr 11 lip 2018, 11:02

Seria nowych urządzeń Lector'a czyli "R" charakteryzuje się zaokrąglonymi bocznymi krawędziami obudowy.
Wcześniejsze serie urządzeń wyposażane były z znacznym stopniu w drewniane boczki, choć wcześniej były też sprzedawane np. odtwarzacze 0.6 bez drewnianych boczków. Z tego co pamiętam odtwarzacz 0.5t nie posiadał drewnianych boczków. Przynajmniej ten, który ja posiadałem.

Awatar użytkownika

Angel

#6 Klub Docet-Lector

Post autor: Angel » śr 11 lip 2018, 15:47

Dziękuję Ci @Belfer54 za bardzo ciekawy wątek.
Marka Docet-Lector nie jest tak znana u nas jak inne.
Może raczej nie jest znana początkującym audiolubom, ale na pewno są to urządzenia warte szerszej popularyzacji.

Z urządzeniami tej firmy spotykałem się w przeszłości wielokrotnie. Za każdym razem jak pamiętam pokazywały się z najlepszej strony. Zarówno dźwiękowo jak wizualnie.
Ciekawy design przyciągał wzrok a później muzyka płynącą za pośrednictwem tej elektroniki, jeszcze bardziej przekonywała do nich.
Zawsze ujmował mnie świeży, swobodny i bardzo muzykalny oraz naturalny sposób prezentacji dźwięku przez te urządzenia.
Rzeczywiście jak napisał @Simpson mamy tu na ogół bardzo wysoką jakość odwzorowania muzyki za rozsądną cenę.
Co nie jest takie oczywiste patrząc na ceny i słysząc jak grają elementy audio innych firm.

Wzorniczo zawsze mi się podobały produkty Docet-Lector. Wrażenie surowości, lecz ze swoistą finezją wyglądu. A także odczucie solidności tych urządzeń.

Mam nadzieję, że za jakiś czas przekonam się też jak grają najnowsze modele tej firmy.
Jeśli twierdzisz @Belfer54, że lepiej niż starsze, to tylko jeszcze bardziej wzbudziło moją ciekawość.
Audiolub to mój klub.

Awatar użytkownika

Ravil
Moderator

#7 Klub Docet-Lector

Post autor: Ravil » śr 11 lip 2018, 17:51

Bardzo intrygujące wizualnie ale również, sądząc z Waszych opisów, dźwiękowo odtwarzacze.

Zresztą ta ich muzykalność chyba nie powinna dziwić, skoro sam konstruktor i właściciel firmy Claudio Romagnoli podobno często powtarza: „Szanuję specyfikację techniczną produktów, ale nasz sprzęt służy przede wszystkim do słuchania muzyki. Po prostu słuchaj i ciesz się muzyką”.

Przecież to prawdziwy Audiolub. :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54

#8 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » czw 12 lip 2018, 07:08

Może jeszcze dodam, o czym może wie mało audiofilów, że owalna obudowa urządzeń serii R jest zaprojektowana w celu
zmniejszenia mechanicznych wibracji zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Aby uprzedzić też wszelkie spekulacje dodam też, że cała produkcja urządzeń firmy Lector odbywa się we Włoszech. Inaczej mowiąc są w 100% budowane - składane ręcznie we Włoszech w Albuzzano.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54

#9 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » sob 14 lip 2018, 07:12

W klubie Chario wspominałem, że firma współpracuje od lat z firmą Lector. Poniżej zdjęcie zestawów złożonych z urządzeń firmy Lector i kolumn firmy Chario.
chario_lector.jpg
W skład zestawu wchodzą:
-Lector Cdp 707
-Lector VM500 koncowka-prototyp-
-Lector Vm200M - monobloki
-Lector Zoe
-Lector Edison 230 Listwa
-Chario Academy Sovran

I kolejny zestaw. Tym razem sprzęt Docet - Lector z kolumnami Chario Academy Serendipity.
8442.jpg
W skład zestawu wchodzą:
-Lector Digidrive TL 2
-Lector Digicode S-192
-Lector VM 200M
-Lector Zoe lampowe pre
-Lector listwa Edison 230
-Chario Academy Serendipity

Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54

#10 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » pn 16 lip 2018, 06:47

A teraz coś dla Kolegów z Klubu Sonus Faber. Zestaw złożony z kolumn tejże zacnej marki i sprzętu ze stajni Docet - Lector.
17879873_1859705140908942_8876646880559039695_o.jpg
W skład zestawu wchodzą:
-Lector CDP 707 plus zasilanie PSU 7
-Lector ZOE pre lampowe -ZERO OHM ENERGY-
-Lector monobloki hybrydowe VM200M
-Lector Digicode S-192 - PCM BB 1704 K real R2R full balanced
-Lector Edison 230
-Sonus Faber Elipsa.

Awatar użytkownika

Angel

#11 Klub Docet-Lector

Post autor: Angel » wt 17 lip 2018, 13:33

Rzeczywiście dobrze napędzić Sonus Faber Elipsa a przy tym pokazać, wydobyć ich finezję, barwność grania, to trzeba nie lada elektroniki. Niejeden zestaw przy nich "poległ".
Rzecz jasna piękny to system. Chciało by się mieć coś takiego w głównym pokoju odsłuchowym. Bo pobudzało by nie tylko uszy ale w dużej mierze także oczy.
Ja bym określił ten zestaw, że jest to propozycja dla świadomego, odsłuchanego nie tylko sprzętowo ale przede wszystkim muzycznie audioluba.
Cieszę się @Belfer54, że pokazujesz nam tak smakowite urządzenia grające muzykę.
Audiolub to mój klub.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54

#12 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » wt 17 lip 2018, 14:36

@Angel w takim razie może wrzucę jeszcze zestawy urządzeń firmy Lector współpracujące z innymi kolumnami.
totem.jpg
Powyższy system składa się z:
Najtańsza integra w ofercie Lectora - ZAX 70 tranzystory Sanken BJT -
bardzo wydajny prądowo wzmacniacz
Odtwarzacz Lector CDP 603
kolumny Totem Model One Aniversary
Okablowanie Nordost
wilson_benech.jpg
System składa się z:
Integra Lector ZAX 70
Odtwarzacz Lector CDP 603
Wilson Benesch model Vector
Okablowanie Nordost.

Awatar użytkownika

Sanwing
Moderator

#13 Klub Docet-Lector

Post autor: Sanwing » śr 18 lip 2018, 07:40

@Belfer54 mnie natomiast ciekawi wpływ okablowania zasilającego na odtwarzacze, jak wygląda czułość tego urządzenia na zmianę przewodu, czy udało Ci się znaleźć czas na przetestowanie różnych przewodów? Czy przewody RCA także w dużym stopniu kreują brzmieni? Może producent sam sugeruje które kable najlepiej kupić. Zdarza się, że twórcy sprzętu audio czasem podpowiadają czym warto podłączyć ich urządzenia do prądu.
Audiolub- w służbie zagubionym w szarości

Awatar użytkownika

Ravil
Moderator

#14 Klub Docet-Lector

Post autor: Ravil » śr 18 lip 2018, 10:10

A mnie zaintrygowała informacja, że Lector i Chario to "synergiczne zestawienie". Chętnie bym posłuchał choćby takiego wzmacniacza ZAX-70 z Delphinusami...
A nuż by się spodobał. ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Belfer54

#15 Klub Docet-Lector

Post autor: Belfer54 » śr 18 lip 2018, 13:07

@Sanwing z mojego doświadczenia z odtwarzaczem Docet Lector 0.5 wynika, że przewody RCA - Interkonekty mają wpływ na sygnaturę dźwiękową odtwarzaczy tej firmy. W czasie odsłuchów 603 najlepiej zgrały się z tym odtwarzaczem i Lebenem kable Neotecha. Nie testowałem kabli zasilających. Aktualnie 603 zasila kabel PS Audio Premier - taki trochę cieńszy pyton. Kabel obecnie mało znany w kraju. Swego czasu dużo pisano o kablach zasilających tej firmy. W mojej ocenie są to dobre kable w przyzwoitej cenie.
Z informacji jakie posiadam wynika, że firma Lector nie preferuje kabli konkretnej firmy do swoich urządzeń. Przedstawicielka firmy w swoim prywatnym zestawie używa kabli Oyaide, Black Cat Cable i Ramzes (głośnikowe).

@Ravil myślę, że wzmacniacz ZAX-70 mógłby stworzyć z Chario niezły duet. :)

ODPOWIEDZ