Kluby sprzętoweHeco

Czyli bractwa – kluby zrzeszające miłośników określonej marki sprzętu.

Autor tematu
DAS
Junior Audiolub

#1 Heco

Post autor: DAS » śr 13 cze 2018, 17:51

Chciałbym założyć tu także Klub miłośników lub posiadaczy kolumn marki Heco, by podzielić się opiniami w brzmieniu różnych kolumn Heco :-). Moim zdaniem bardzo dobra marka. Za niewygórowane pieniądze można kupić kolumny, które mogą konkurować z dwukrotnie droższymi. Z tego co pisałem lub rozmawiałem z przedstawicielami branży audi po prostu nie płacę dodatkowo za marketing, tylko za produkt :-).
Ostatnio zmieniony pt 15 cze 2018, 10:45 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Edytowano
Jestem prawie największym specem i znawcą Onkyo i Heco :D

Belfer54

#2 Heco

Post autor: Belfer54 » śr 13 cze 2018, 18:42

Kolego @DAS cieszy mnie, że trafiłeś na Nasze forum. :)
Cieszy, że założyłeś Klub Heco.
Mam nadzieję, że Klub będzie żył i służył innym. :)

Trochę niefortunnie wstawiłem tu tekst, który nie powinien się tu znaleźć. Błąd naprawiony. :roll:

Autor tematu
DAS
Junior Audiolub

#3 Heco

Post autor: DAS » śr 13 cze 2018, 18:45

Dziękuję Belfer :-). Będzie mi bardzo miło :-).
Ostatnio zmieniony pt 15 cze 2018, 10:43 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Edytowano

Awatar użytkownika

Tomasz
Poszukiwacz Audiolub

#4 Heco

Post autor: Tomasz » sob 16 cze 2018, 10:22

Ostatnio miałem okazję słuchać Heco Metas XT 501. Nie wiem jak brzmią oryginalne, bo te, których słuchałem były modyfikowane.

Brzmienie było krzykliwe i jazgotliwe. Na dłużej męczące.
Mocno podbite skraje pasma i lekko wycofana średnica. Szczególnie mocno podbite niskie tony, twarde i bardzo dobrze kontrolowane. Szybkie i punktowe. Granie bardzo efekciarskie. Akurat to nie jest dźwięk, których lubię.

Warunki akustyczne nie najlepsze. Żadnych dywanów. Podłoga z płytek ceramicznych, mogła jeszcze bardziej podkreślić twardość przekazu.

Kolumny stały w odległości od tylnej ściany około 20-30 cm. Lewa w narożniku, prawa na filarze odległość od tylnej ścianki prawej kolumny taka sama jak lewej. Odległość PK od prawej ściany około 2m.

Ścianka za kolumnami to GK zabudowane schody. Wysokość tej ścianki od lewej około 1,9m zmniejszające się do prawej. Przy filarze (prawa strona) 1-2 schodki.

Rozstaw kolumn 3,5 - 4 m. Odległość od miejsca odsłuchowego 3 - 3,5 m.

Brakowało mi miękkości niskich tonów. Spójności. W moim odczuciu zbyt techniczne i analitycznie. Wysokich tonów zdecydowanie za dużo. Przysłowiowa krew z uszu. Średnica była, ale trudna do uchwycenia.

Proszę nie sugerować się powyższym opisem, przy wyborze tych kolumn. To moja bardzo subiektywna ocena. A spotkanie miało charakter imprezowo - towarzyski (bez alkoholu).

Słuchaliśmy bardzo głośno. Myślę, że to też miało wpływ na całość odsłuchu.

Słuchaliśmy głównie muzyki elektronicznej typu trance. Miałem wrażenie, że Heco Metas są do takiego gatunku stworzone. Sam bym sobie jednak tych "pudel" nie sprawił.

Wzmacniacz HK 980, modyfikowana końcówka mocy :D
Przewody głośnikowe niewiadomego pochodzenia.
Odtwarzacz Nad C541.

Kolumny i wzmacniacz modyfikowane... Ciekawe jak by to grało w oryginale??

Porównując Heco Metas do Phonar Laser 250, Phonary są w moim subiektywnym odczuciu lepsze DLA MNIE przynajmniej o klasę jak nie dwie. Ale... Inne warunki odsłuchowe i akustyczne. Więc mogło by być zdecydowanie lepiej porównując w tych samych warunkach na korzyść Heco.
Ostatnio zmieniony sob 16 cze 2018, 10:51 przez Tomasz, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
DAS
Junior Audiolub

#5 Heco

Post autor: DAS » sob 16 cze 2018, 10:36

Pewnie to przez te przeróbki, chłopak chciał usłyszeć więcej szczegółów, ale mu nie wyszło, one bardziej nadają się do kina domowego, chociaż sporo osób narzeka że też nie, bo brak średnicy.Te akurat grają bardziej efekciarsko, ogólnie Heco to kolumny cieplejsze lub neutralne, myślę że to przez te przeróbki.

Autor tematu
DAS
Junior Audiolub

#6 Heco

Post autor: DAS » sob 16 cze 2018, 10:59

Heco Aurora 1000- młodszy brat Heco Music Style 1000 które były ciut przebasowione, ogólnie nowsza wersja Aurora to odpowiednik cenionej serii Music Style.Brzmienie naturalne o cieplejszej barwie, potężny bas! Nieprzejaskrawione, stereofonia, głębia i przestrzeń doskonała. Według branży nawet, biją kolumny dwa razy droższe, muzyka z filmu Brave Heart i głębia bębnów oraz cały przekaz jest bajeczny, jakbyśmy tam byli obok sceny. Nadają się raczej do chłodnych analitycznych wzmacniaczy, słychać wtedy więcej szczegółów, jeżeli nie mamy porównania, to będzie nam się także podobało. Gdy podłączony bądź wzmacniacz lub amplituner o cieplejszej barwie, grają wtedy bardziej usypiająco. Mają potężny bas, więc proszę je podłączyć do amplitunerów lub wzmacniaczy, które mają regulację tonów niskich i wysokich. Do wzmacniaczy bez tej regulacji, podłączać nie radzę, oj nie radzę! :-)

Sanwing

#7 Heco

Post autor: Sanwing » sob 16 cze 2018, 11:35

@DAS czytając opis Heco często mam wrażenie, że są zbliżone brzmieniowo do marki Elac. Ten sam naród je produkuje może stąd podobieństwo. Elac również mają subtelną górę, podkreśloną (lekko podbarwioną) średnicę i potężny bas jak na ich rozmiary.
Co do zapanowania nad basem z doświadczenia (skromnego, ale zawsze) wiem, że lepiej od regulatorów radzi sobie akustyka i/lub odpowiedniej mocy (nie chodzi tylko o ilość W) wzmacniacz, który weźmie za hmmm twarz bas i będzie go trzymał w ryzach. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że tak wielkie kolumny ciężko jest uspokoić szczególnie w naszych pokojach. Sam długo z Elac walczyłem i bas najlepiej brzmiał gdy w górnym otworze wentylacyjnym miałem wsadzone skarpety (są do tego odpowiednie gąbki) kolumny również miałem sporo wysunięte do przodu.
Tutaj możesz zobaczyć w drugim poście jak to u mnie wyglądało: viewtopic.php?f=7&t=92
Często z pomocą przychodzą nam też kolce i płyty pod kolumny. U mnie miały duży wpływ na brzmienie niskich rejestrów.
Pozdrawiam.

Autor tematu
DAS
Junior Audiolub

#8 Heco

Post autor: DAS » sob 16 cze 2018, 11:53

Kolce mam, a słyszałem że właśnie jak zamknę bas refleks, to niby to źle działa na głośniki, nie wiem czy to prawda?

Sanwing

#9 Heco

Post autor: Sanwing » sob 16 cze 2018, 12:02

Ja nie spotkałem się z taką opinią, na pewno brzmienie zmieni. Gąbka czy skarpeta :) i tak nie pochłonie całości pędu powietrza także raczej obawy nie ma. Może to albo poprawić brzmienie, albo zepsuć to już samemu musisz sprawdzić.
Poza tym sami producenci jak Elac dokadają często korki do bass-reflex.
Pozdrawiam.
056-059_hifi_7_12_4.jpg

Autor tematu
DAS
Junior Audiolub

#10 Heco

Post autor: DAS » sob 16 cze 2018, 12:22

Heco nie dokłada, sprawdze jutro jak gra i jakie różnice, powtykam skarpety, bo gąbek nie mam, bo teraz idę na spacery z dziewczyną i takie tam relaksujące przyjemności, potem poczytam resztę tematów na forum, o których pisaliśmy :-)

Awatar użytkownika

Tomasz
Poszukiwacz Audiolub

#11 Heco

Post autor: Tomasz » ndz 08 lip 2018, 13:01

Chciałbym zapytać o Heco Argon z jedwabną kopułką Daytony. Podobno mają niepowtarzalne brzmienie. Może ktoś słuchał? Konstrukcja dość stara. Natknąłem się na dość lakoniczny opis przez przypadek.

Awatar użytkownika

mario33lgw
Czeladnik Audiolub

#12 Heco

Post autor: mario33lgw » pn 22 paź 2018, 22:50

Ostatnio miałem okazje posłuchać mniejszych Heco z serii Aurora czyli Aurora 700. Może komuś się przyda moja opinia, chociaż to nie był test audiofilski. Miejsce odsłuchowe, użyty zestaw utworów oraz zestaw sprzętu czy okablowanie, predestynują ten test raczej do bycia uznanym za typowe warunki, w jakich swoich domowych systemów stereo słucha znacząca większość użytkowników.

Wrażenia odsłuchowe

Odsłuch tradycyjnie już zacząłem od koncertowej wersji „Hotel California” z płyty „Hell Freezes Over”. Pierwsze wrażenia – kolumny zabrzmiały więcej niż poprawnie, od razu narzuciły pewien styl, gdzie średnica wysuwa się na czoło, co skutkuje przyjemnym graniem na długie słuchanie. Zwraca uwagę szczegółowość i rozdzielczość dźwięku, jednocześnie akcenty basowe dość miękkie, nieco rozmyte. Dalsze słuchanie tylko potwierdziło moje pierwsze spostrzeżenia.

Klasyczny rock brzmi szczególnie przyjemnie, chociaż z pozoru nieco zbyt „okrągło” (Dire Straits, Pink Floyd). Gitary szeroko zapraszają do słuchania (Fleetwood Mac czy Nils Lofgren). Cudowne są te struny na tych kolumnach! Usłyszysz ładnie każdy bicik, każde szarpnięcie struny. Wysokie tony szczegółowe, ale nie za detaliczne, a przez to pełne, nie suche.

„You and your friend” Dire Straits pokazał całe piękno tych kolumn. Zamknij oczy i zanurz się w świecie pełnym gitary, głosu Marka Knopflera i perkusji w tle. Całość sprawia wrażenie prawie „koncertowego” dźwięku. Podobnie „Opium” Dead Can Dance – czułem się, jakbym stał przy instrumentach. Naprawdę duży dźwięk!

W spokojnym repertuarze pokazują całą swoją paletę możliwości. Wokalizy brzmią czysto, przestrzennie, precyzyjnie (Iggy Pop, Chris Rea, Leonard Cohen, Queen, Nick Cave). Ponownie, dobrze wyeksponowana średnica oznacza granie niemęczące, do naprawdę długotrwałego słuchania. W miarę upływu czasu i zagłębiania się w płytotekę, z każdym kolejnym utworem odkrywają swoje zalety. Dobrze wybrzmiewa muzyka elektroniczna (Kraftwerk). Uwaga – żeby ten opis Was nie zmylił, nie są to monitory bliskiego pola, nie nadają się do przysłowiowego „plumkania”: do bardzo spokojnego słuchania mogą prezentować nieco zbyt mocne basy.

W mocniejszym repertuarze, hard rocku czy metalu, niestety nie jest już tak dobrze. W szczególności nie radziły sobie z natłokiem, ścianą dźwięku jak np. w utworach AC/DC. W takich sytuacjach szczególnie wychodzą braki tych zestawów: bas jest pełny, ale też nieco rozmiękczony, nie do końca konturowy i jako taki niezbyt pasował mi do tego typu muzyki. Kolumny są też wrażliwe na gorszą jakość nagrań, bo mocno gubią wtedy szczegóły. Charakterystyczne „przestery” w utworze „More” Sisters of Mercy zabrzmiały blado i bez wyrazu.

Scena nieprzesadnie szeroka, przestrzennie może nawet lekko ściśnięta, ale w sumie akceptowalna, pozwala odróżnić miejsce dobywania się dźwięku. Jak dźwięk ze środka to ze środka. Nie spodziewajcie się natomiast precyzyjnego rozpoznania rozplanowania całej orkiestry symfonicznej. Dla poprawienia sytuacji warto rozstawić kolumny troszkę szerzej.

Odsłuch z płyt CD postanowiłem przeprowadzić z niedrogiego odtwarzacza uniwersalnego Onkyo (BD/DVD/CD), bo w wyniku malejącej popularności płyt CD, a rosnącej systemów kina domowego, jest to często obecnie spotykana sytuacja w domowych zestawach muzycznych. Wrażenia odsłuchowe poprawne, bez zaskoczeń, ale i bez wpadek – duża neutralność i typowy dla tego nośnika uszczegółowiony, nieocieplony dźwięk, nawet momentami leciutko mechaniczny. Utwory o „klimacie” bliskim koncertowego ponownie zaskakująco dobrze – jak np. praktycznie cała płyta Dire Straits „Love Over Gold”.

Dla porównania, tą samą muzykę odtworzyłem też z płyty winylowej. Kolumny dobrze współgrają z gramofonem. Jako efekt otrzymałem pięknie ocieplony, a jednocześnie dość szczegółowy dźwięk. Zasłuchanie rozwinęło się do tego stopnia, że niepostrzeżenie przesłuchałem całą płytę. To granie przypadnie do gustu np. komuś, kto tak jak ja po okresie fascynacji muzyką z CD, zechce wrócić do winyli. Wprawne ucho wychwyci co prawda pewne niedostatki w dole pasma i leciutko braki w wypełnieniu, natomiast jest to raczej szukanie uchybień na siłę, a jako „winnego” w pierwszej kolejności doszukiwałbym się w braku dobrego przedwzmacniacza gramofonowego, niż z powodu właściwości zestawu kolumn.

Podłączone do amplitunera Onkyo, Heco nie tylko potwierdziły moje doznania, ale rozwinęły je w nieoczekiwaną stronę. Bas był jakby bardziej punktowy, celniejszy, a scena troszkę pełniejsza, szersza. Oczywiście lepszy wzmacniacz zwykle pomaga, natomiast tym razem pozornie prostszy sprzęt nie tylko nie utrudnia wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem, ale pozwala odkryć ciekawe niuanse dźwięku. To wyjątkowo dobrze grający zestaw z amplitunerami Onkyo, świetnie parują się do codziennego słuchania. Taki zestaw na początek moglbym z czystym sumieniem polecić.

Podsumowanie

Czym zwracają uwagę:
+ oparcie dźwięku na średnicy daje podstawę do długotrwałego słuchania, bez „zmęczenia” dźwiękiem z krańców pasma;
+ wzmacniają bezpośrednie odczuwanie muzyki, potrafią nawet przywołać wrażenie „koncertowości” dźwięku;
+ prezentują fenomenalny poziom relacji ceny do wartości – jak za te pieniądze to naprawdę „wielkie” granie.

Co może się nie podobać:
- ograniczenia basu powodują, że niezbyt nadają się do cięższych gatunków muzyki jak hard rock czy metal;
- przy ustawianiu dobrze jest rozstawić je trochę szerzej, żeby zbudować scenę, a to nie zawsze jest fizycznie możliwe.

Jeżeli tylko nie potrzebujemy kolumn do cięższego brzmienia – to Heco Aurora 700 będą świetnie służyły, a ich granie sięga w rejony dostępne kolumnom pozycjonowanym znacznie wyżej cenowo. To dobre kolumny na początek muzycznej drogi.

Uwagi co do warunków odsłuchowych.

Odsłuch prowadziłem w pomieszczeniu na co dzień służącym jako pokój wypoczynkowy i salonik kina domowego, o powierzchni ok. 16 m.kw. Nie było ono dostosowywane akustycznie, typowe dla domowych warunków słuchania muzyki,

Użyta muzyka to przede wszystkim moja lista odsłuchowa z plików na serwisie Tidal jakości HiFi (https://tidal.com/playlist/b400612c-395 ... e46a3538c0 ). Listę możecie też znaleźć na serwisie Spotify (
).

Użyłem także:
Płyt CD: AC/DC „The Razors Edge”; Dire Straits „Dire Straits”; Dire Straits “Love Over Gold”; Eric Clapton “Unplugged”; Nirvana “Nirvana”; The Sisterhood “Gift”; Red Hot Chilli Peppers “Stadium Arcadium”.
Płyt winylowych: Dire Straits „Dire Straits”; Dire Straits “Love Over Gold”; Pink Floyd “The Dark Side of the Moon”; Sisters of Mercy “Greatest Hits Volume One”.

W torze odsłuchowym znalazł się wzmacniacz stereo Rotel RA-980BX oraz – jako podstawowe źródło – DAC/streamer plików Cambridge Audio CXN v.2.
Jako źródło wykorzystałem również: odtwarzacz płyt Blu-Ray Onkyo BD-SP309 oraz klasyczny gramofon Technics SL-1410mk2 z igłą Ortofon Stylus 20.
Alternatywnie do wzmocnienia użyłem amplitunera Onkyo TX-8150.
Jako okablowanie użyłem popularnych produktów marki Chord: interkonekt RCA C-line, kabel optyczny/toslink C-lite oraz przewody głośnikowe C-screen.
Stereo: Sansui Alpha AU-607XR + Harbeth Monitor M30.1
Streaming & DAC: Lumin D1
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

Awatar użytkownika

seb
Poszukiwacz Audiolub

#13 Heco

Post autor: seb » śr 08 sty 2020, 22:52

Zaintrygowały mnie ostatnio Aurory 1000. Rozglądam się niespiesznie za nowymi kolumnami i trafiłem na opis Mudy 44, który szlifuje je w chyba 18 m2. Do tego co chwilę różny sprzęt napędzający, a one ciągle dają radę.
Nie wyglądają może zbyt arystokratycznie z powodu sztucznej okleiny, ale cena naprawdę jest kusząca. No i 4x20 cm na basie 😎. Będę musiał także ściągnąć je na odsłuchy.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#14 Heco

Post autor: Simpson » śr 08 sty 2020, 23:20

@seb , bas to nie wszystko :mrgreen:

Awatar użytkownika

seb
Poszukiwacz Audiolub

#15 Heco

Post autor: seb » śr 08 sty 2020, 23:29

Bas to podstawa. Zresztą nie oznacza to ,że ma ryczeć i tłuc szklanki. Jeden lubi, żeby stopa sama wybijała rytm, drugiego podniecają wokale i dzwoneczki. Albo hiper szczegółowość, że sprzątaczkę za drzwiami słychać.Gusta, guściki.

ODPOWIEDZ